Dla Ciebie, na zdrowie!

Częste omdlenia – jakie mogą być tego przyczyny?

Omdlenie to nagła utrata przytomności spowodowana niedotlenieniem lub nagłym spadkiem ciśnienia. Jeśli jednak do omdleń dochodzi dość często, nie lekceważ ich – mogą być objawem poważnych chorób.
Spis treści

Najczęstsze przyczyny omdleń

Do omdlenia najczęściej dochodzi w wyniku niedotlenienia, nagłego podwyższenia ciśnienia lub silnego wzburzenia emocjonalnego. Utrata przytomności polega najczęściej na nagłym osunięciu się na ziemię i równie nagłym, samodzielnym powrocie do świadomości. Mogą mu towarzyszyć takie objawy, jak poczucie duszności, mroczki przed oczami oraz zawroty głowy.

Bywa jednak, że do omdleń dochodzi znacznie częściej, bez względu na wpływ czynników zewnętrznych. Należy mieć to na uwadze, ponieważ częsta utrata przytomności jest objawem wielu niebezpiecznych chorób. Dlatego, jeśli omdlenia występują dość często, należy udać się do lekarza.

Problemy z ciśnieniem

Jedną z dolegliwości, jakiej towarzyszy utrata przytomności, jest choroba zwana hipotonią ortostatyczną. Dotyka ona osób, które przyjmują leki przeciwdepresyjne starszej generacji, leki moczopędne lub nadużywają alkoholu. Choroba objawia się silnymi zawrotami głowy i często również omdleniami w momencie gwałtownego wstawania z pozycji leżącej.

Hipotonii ortostatycznej może towarzyszyć ból karku, a nawet niedokrwienie serca. Jeśli więc zawroty głowy i utrata przytomności z tym związana zdarza się podczas wstawania z łóżka czy krzesła, należy zmienić dotychczasowy tryb życia, odstawić szkodliwe leki lub ograniczyć spożycie alkoholu.

Zespół zatoki szyjnej

W przypadku starszych osób możliwe jest wystąpienie zespołu zatoki szyjnej, która doprowadza do częstych omdleń. Choroba ta wynika z przypadkowego uciśnięcia tętnicy szyjnej i zablokowania przepływu krwi. Może ona wystąpić u osób, u których występuje miażdżyca. Do objawów zalicza się silne zawroty oraz bóle głowy oraz spadek ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia choroby konieczne może okazać się wszczepienie rozrusznika serca.

Zaburzenia serca

W przypadku wszelkich chorób związanych z zaburzeniami rytmu serca omdlenia mogą mieć taki sam przebieg, ale zupełnie inny charakter, dlatego ważne jest, by choroby serca zostały uprzednio zdiagnozowane. Do omdleń dochodzi w przypadku arytmii, której objawami są tachykardia lub bradykardia. Zbyt szybkie bądź zbyt wolne bicie serca może natomiast doprowadzić do utraty przytomności.

Napady padaczkowe

Omdlenia są jednym z głównych objawów napadów padaczkowych, podczas których dochodzi do silnej reakcji bioenergetycznej komórek nerwowych. Oprócz utraty przytomności występują również drgawki, ślinotok, szczękościsk, a nawet chwilowy bezdech. Padaczka nie jest uleczalna, jednak dzięki lekom można ograniczyć występowanie napadów padaczkowych.

Niedocukrzenie

Do ogólnego osłabienia, a także omdleń może dojść w wyniku niedocukrzenia, czyli inaczej hipoglikemii. Wywołana jest niedoborem glukozy we krwi. Może wystąpić u osób zmagających się z cukrzycą oraz  w wyniku wystąpienia innych schorzeń, takich jak choroby nerek czy niewydolność wątroby. Hipoglikemii może towarzyszyć nadmierna potliwość, zaburzenia rytmu serca, nudności oraz wymioty, drgawki i nadmierna senność.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Chwyt Heimlicha - jak wykonać ten manewr przy zakrztuszeniu?
Jak się robi uchwyt Heimlicha
Przeczytaj artykuł
Jakie są domowe sposoby na meszki? Czego użyć?
Meszki najbardziej dokuczają w okresie od kwietnia do sierpnia
Przeczytaj artykuł
Wstrząs hipowolemiczny (wstrząs krwotoczny) - przyczyny, objawy, postępowanie
Pacjent po wstrząsie hipowolemicznym
Podobne artykuły
Pierwsza pomoc przy złamaniach. Etapy zrostu kości
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak założyć?
Apteczka taktyczna
Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co powinna zawierać?
Blizna po ranie postrzałowej
Rana postrzałowa - jak wygląda pierwsza pomoc? Operacja
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!