Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Częste omdlenia – jakie mogą być tego przyczyny?

Omdlenie to nagła utrata przytomności spowodowana niedotlenieniem lub nagłym spadkiem ciśnienia. Jeśli jednak do omdleń dochodzi dość często, nie lekceważ ich – mogą być objawem poważnych chorób.
Spis treści

Reklama

Najczęstsze przyczyny omdleń

Do omdlenia najczęściej dochodzi w wyniku niedotlenienia, nagłego podwyższenia ciśnienia lub silnego wzburzenia emocjonalnego. Utrata przytomności polega najczęściej na nagłym osunięciu się na ziemię i równie nagłym, samodzielnym powrocie do świadomości. Mogą mu towarzyszyć takie objawy, jak poczucie duszności, mroczki przed oczami oraz zawroty głowy.

Bywa jednak, że do omdleń dochodzi znacznie częściej, bez względu na wpływ czynników zewnętrznych. Należy mieć to na uwadze, ponieważ częsta utrata przytomności jest objawem wielu niebezpiecznych chorób. Dlatego, jeśli omdlenia występują dość często, należy udać się do lekarza.

Reklama

Problemy z ciśnieniem

Jedną z dolegliwości, jakiej towarzyszy utrata przytomności, jest choroba zwana hipotonią ortostatyczną. Dotyka ona osób, które przyjmują leki przeciwdepresyjne starszej generacji, leki moczopędne lub nadużywają alkoholu. Choroba objawia się silnymi zawrotami głowy i często również omdleniami w momencie gwałtownego wstawania z pozycji leżącej.

Hipotonii ortostatycznej może towarzyszyć ból karku, a nawet niedokrwienie serca. Jeśli więc zawroty głowy i utrata przytomności z tym związana zdarza się podczas wstawania z łóżka czy krzesła, należy zmienić dotychczasowy tryb życia, odstawić szkodliwe leki lub ograniczyć spożycie alkoholu.

Reklama

Zespół zatoki szyjnej

W przypadku starszych osób możliwe jest wystąpienie zespołu zatoki szyjnej, która doprowadza do częstych omdleń. Choroba ta wynika z przypadkowego uciśnięcia tętnicy szyjnej i zablokowania przepływu krwi. Może ona wystąpić u osób, u których występuje miażdżyca. Do objawów zalicza się silne zawroty oraz bóle głowy oraz spadek ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia choroby konieczne może okazać się wszczepienie rozrusznika serca.

Reklama

Zaburzenia serca

W przypadku wszelkich chorób związanych z zaburzeniami rytmu serca omdlenia mogą mieć taki sam przebieg, ale zupełnie inny charakter, dlatego ważne jest, by choroby serca zostały uprzednio zdiagnozowane. Do omdleń dochodzi w przypadku arytmii, której objawami są tachykardia lub bradykardia. Zbyt szybkie bądź zbyt wolne bicie serca może natomiast doprowadzić do utraty przytomności.

Reklama

Napady padaczkowe

Omdlenia są jednym z głównych objawów napadów padaczkowych, podczas których dochodzi do silnej reakcji bioenergetycznej komórek nerwowych. Oprócz utraty przytomności występują również drgawki, ślinotok, szczękościsk, a nawet chwilowy bezdech. Padaczka nie jest uleczalna, jednak dzięki lekom można ograniczyć występowanie napadów padaczkowych.

Reklama

Niedocukrzenie

Do ogólnego osłabienia, a także omdleń może dojść w wyniku niedocukrzenia, czyli inaczej hipoglikemii. Wywołana jest niedoborem glukozy we krwi. Może wystąpić u osób zmagających się z cukrzycą oraz  w wyniku wystąpienia innych schorzeń, takich jak choroby nerek czy niewydolność wątroby. Hipoglikemii może towarzyszyć nadmierna potliwość, zaburzenia rytmu serca, nudności oraz wymioty, drgawki i nadmierna senność.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy neurologiczne
Objaw Chwostka: czym jest, jak się objawia i co oznacza?
Neurolog
Mrowienie ust - przyczyny i domowe sposoby. Jak leczyć?
Kobieta z objawem mrowienia ust
Częste omdlenia – jakie mogą być tego przyczyny?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma się za nadgarstek
Wędrujące mrowienie – różnych części ciała. Co oznacza?
Bandażowanie nogi z problemem mrowienia
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - co je wywołuje?
Mężczyzna trzymający dłoń na czole
Przewlekły ból głowy - z przodu, z tyłu i po bokach. Co oznacza i jak sobie z nim radzić?
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa - objawy, rehabilitacja, leczenie
Problem drętwienia rąk
Drętwienie rąk. Co je powoduje? Dlaczego odczuwamy drętwienie palców u rąk?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!