Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

5 chorób, do jakich doprowadza siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia to jedna z wielu przyczyn poważnych schorzeń, które mogą doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych dla życia chorób – między innymi cukrzycy, otyłości oraz chorób wieńcowych.
Siedzący tryb życia przed telewizorem
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak działa inteligentna waga łazienkowa? Zobacz nasz test redakcyjny:

Reklama

1. Siedząc doprowadzasz do nadwagi

Jedną z głównych dolegliwości, jaka dotyka osoby spędzające mnóstwo czasu w pozycji siedzącej, jest nadwaga. Do siedzącego trybu życia nierzadko dochodzi brak aktywności fizycznej oraz niezdrowa dieta.

Dlatego w przypadku siedzącego trybu życia zadbać należy nie tylko o regularny ruch, ale także o zdrową dietę. Najważniejsze, by ograniczyć spożywanie soli oraz cukru – zrezygnować należy zatem ze słonych przekąsek i napojów gazowanych. Osoby, które mają nadwagę, powinny zainteresować się poziomem cholesterolu oraz cukru we krwi, by nie doprowadzić do rozwoju kolejnych chorób.

Reklama

2. Ból pleców skutkiem długotrwałego siedzenia

Innymi, poważnymi dolegliwościami, które pojawiają się w przypadku siedzącego trybu życia, są schorzenia kręgosłupa. Problemy z kręgosłupem sygnalizowane są przez ból w okolicy krzyża, karku, barków oraz górnej części pleców.

Kręgosłup jest bardziej narażony na przeciążenie w pozycji siedzącej, niż stojącej. Bólowi pleców sprzyja również nadwaga. Długotrwałe siedzenie przy biurku może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa, a nawet choroby dyskowej.

Choroba dyskowa objawia się bólem w krzyżowej części pleców, promieniującym w stronę pośladków oraz ud. W rezultacie dochodzi do powstania przepukliny dyskowej, a następnie wypadnięcia dysku.

Reklama

3. Siedzenie i nadwaga grożą cukrzycą typu 2

Związane z siedzącym trybem życia niedogodności, takie jak nadwaga, niezdrowa dieta oraz brak ruchu, doprowadzają do jednej z poważniejszych chorób naszych czasów – cukrzycy typu 2. Zaniedbywanie zdrowia skutkuje zwiększeniem glukozy we krwi, a także niebezpiecznym wzrostem insulinoodporności, która doprowadza do rozwoju cukrzycy.

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, należy przede wszystkim zadbać o ruch. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej sprawia, że stawy oraz mięśnie wiotczeją. Zmiana diety na zdrowszą i pozbawioną węglowodanów, a także systematyczny ruch zmniejszą ryzyko cukrzycy.

Reklama

4. Siedzący tryb życia zwiększa nadciśnienie

Siedzący tryb życia może doprowadzić do poważnych chorób serca. Pierwszym z objawów jest przede wszystkim nadciśnienie, które może w przyszłości skutkować chorobami wieńcowymi.

Spędzając większą część czasu siedząc, sprawiamy jednocześnie, że nasze serce nie otrzymuje dawki wysiłku potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Serce pracuje znacznie wolniej. Tym samym osłabia się i spowalnia przepływ krwi. Jeśli do tego dochodzi niezdrowa dieta – ryzyko miażdżycy wyraźnie wzrasta, nadciśnienie rośnie, a to może w przyszłości doprowadzić do zawału serca.

Reklama

5. Zbyt długie siedzenie doprowadza do problemów z jelitami

Poważnym skutkiem prowadzenia siedzącego trybu życia jest ucisk jelit. Spędzając większą część czasu siedząc doprowadzamy do tak zwanego syndromu leniwego jelita – pojawiają się problemy z wypróżnianiem, co skutkuje pojawieniem się zaparć, a nawet hemoroidów.

Silny nacisk na mięśnie zwieracza doprowadzają do powstawania hemoroidów, czyli żylaków rozwijających się w odbycie. Zaparcia skutkują w tym przypadku bólem podczas wypróżniania, a także krwawieniem z odbytu.

Konieczne jest wówczas wzmocnienie mięśni brzucha i uprawianie sportów, które utrzymują ciało w pozycji wyprostowanej – bieganie, pływanie, spacer. W przypadku problemów z jelitami skuteczna okaże się również dieta bogata w błonnik, który poprawia trawienie.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Nowy pomysł rządu dzieli Polaków
Półka z napojami procentowymi symbolizująca zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych
Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Przełom w leczeniu czerniaka. Naukowcy kończą badania nad personalizowaną szczepionką
Lekarz podaje pacjentowi szczepionkę na czerniaka
Podobne artykuły
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!