Najzdrowsze miejsce w internecie

Bostonka u dziecka – ile trwa i jakie ma objawy? Leczenie

Bostonka u dziecka to choroba wirusowa, która zwykle przebiega z gorączką, charakterystyczną wysypką, umiejscowioną na spodach dłoni, stóp oraz w jamie ustnej, a także z innymi objawami grypowymi. Choroba bostońska u dzieci zwykle trwa nieco ponad tydzień i najczęściej nie wymaga specjalistycznego leczenia. Niekiedy jednak może powodować powikłania.
Dziecko chore na Bostonkę
źrodło:123RF
Spis treści

Co to jest bostonka u dzieci?

Bostonka u dziecka to rodzaj infekcji wirusowej, którą maluch może się łatwo zarazić od kolegów z przedszkola, czy żłobka, ponieważ choroba ta jest przenoszona głównie drogą kropelkową. Wystarczy kontakt z wydzieliną z gardła lub nosa osoby zarażonej, by się zainfekować. Maluch nie musi mieć bezpośredniej styczności z chorym. Jeśli dotknie przedmiotów, zabawek, używanych przez zarażonego, a potem nie zadba o umycie rąk przed jedzeniem, czy po skorzystaniu z toalety, może przenieść na siebie wirusa. 

Choroba bostońska u dzieci jest wywoływana przez wirusy Coxasackie, które atakują głównie mniejsze dzieci: żłobkowe i przedszkolne. Rzadziej zarażają się dzieci powyżej 10 lat oraz osoby dorosłe, jednak i takich przypadków nie brakuje. 

Wirus bostoński u dzieci najczęściej uderza w okresie letnim i przejściowym, czyli wiosną i wczesną jesienią, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, polegająca przede wszystkim na częstym i dokładnym myciu rąk, a także hartowanie organizmu poprzez regularny ruch i zdrowe posiłki. 

Objawy bostonki u dzieci

Jak rozpoznać, że choroba, z którą mamy do czynienia to nie ospa wietrznabostonka? Objawy u dzieci zwykle występują po kilku dniach od zakażenia (zwykle od 3 do 6 dni) i najczęściej rozpoczynają się:

  • gorączką (dość wysoką, czasami sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza), 
  • ogólnym złym samopoczuciem, 
  • osłabieniem, 
  • zmęczeniem, 
  • brakiem apetytu. 

Potem, choć nie zawsze, dochodzą też inne symptomy, takie jak m.in. ból gardła i migdałków, dolegliwości ze strony układu trawiennego, czyli nudności, wymioty, czy biegunka. Oznaką, która decyduje o tym, że to grypa bostońska u dzieci, jest wysypka. Czasami można ją pomylić z wysypką towarzyszącą ospie wietrznej i mylnie zinterpretować ten objaw jako typowy dla „wiatrówki”. Jednak wysypka bostońska u dzieci wygląda inaczej niż ospa: charakteryzuje się łososiowymi grudkami o średnicy 1 centymetra, które przede wszystkim lokalizują się na wewnętrznej stronie dłoni, na podeszwach stóp oraz w jamie ustnej (na podniebieniu, dziąsłach, gardle, na wewnętrznej stronie policzków), dlatego często na to schorzenie mówi się choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMS). Niekiedy wykwity obejmują także obszar pośladków i narządów płciowych.

Jak wygląda bostonka u dziecka?

U każdego dziecka choroba może mieć oczywiście inny przebieg. Zazwyczaj jednak schorzenie to nie przysparza większych problemów. Na szczęście wysypka bostońska nie swędzi, więc nie trzeba pilnować dzieci, by się nie drapały. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że nie zostawia po sobie śladu, czego nie można powiedzieć o wysypce współistniejącej z ospą wietrzną. Podłużne grudki tworzące wysypkę pojawiają się około drugiego dnia po wystąpieniu gorączki, po czym temperatura zaczyna się stopniowo obniżać. W czasie infekcji, szczególnie kiedy maluch gorączkuje, należy mu podawać dużą ilość płynów. Nie zawsze będzie to łatwe zadanie, ponieważ ze względu na drażniące krostki w jamie ustnej, dziecko może odmawiać przyjmowania posiłków oraz picia, dlatego warto dawać mu przestudzone trunki i potrawy, małymi porcjami, nawet strzykawką lub łyżeczką. Nie można bowiem dopuścić, aby malec się odwodnił. 

Ile trwa bostonka u dzieci?

Jaka długa może być bostonka u dzieci? Ile trwa ta choroba wirusowa? To zależy od indywidualnego przypadku, jednak najczęściej schorzenie przechodzi po 7-10 dniach. Zanim jednak dojdzie do pojawienia się pierwszych oznak, wirus rozwija się w małym organizmie od 3 do 6 dni. Od momentu wystąpienia gorączki czekamy średnio dwa dni na kluczowy symptom – wysypkę, która znika zazwyczaj po 5-7 dniach. Niestety, fakt, że dziecko przeszło raz bostonkę, nie oznacza, że już się na nią uodporniło do końca życia. Chorobę bostońską tworzą różne szczepy wirusów, dlatego maluch może zapaść na to schorzenie jeszcze wielokrotnie. Poza tym czasami zdarzają się powikłania po bostonce u dziecka, takie jak m.in. schodzenie skóry z powierzchni dłoni i stóp, a nawet całych paznokci. Niektóre komplikacje pochorobowe mogą być znacznie poważniejsze i obejmować m.in. takie schorzenia jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy nawet cukrzyca typu 1.

Leczenie bostonki u dzieci

Leczenie bostonki u dzieci zwykle ogranicza się do podawania leków przeciwgorączkowych, dostosowanych do wieku. Ponadto można aplikować dziecku środki odkażające jamę ustną, preparaty przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia, wywołane wysypką wewnątrz ust oraz w gardle. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie doustnych płukanek, niwelujących dyskomfort, spowodowany krostkami w jamie ustnej. Antybiotyki nie będą skuteczne w tym przypadku, ponieważ nie działają one na wirusy.Co jeszcze można zrobić, gdy pojawi się bostonka u dzieci? Leczenie objawowe to jedna sprawa, drugą ważną kwestią jest powiadomienie o takim zdarzeniu przedszkola, żłobka, czy innej placówki, do której uczęszcza dziecko, tak by personel mógł jak najszybciej wprowadzić zaostrzone środki prewencyjne, np. w postaci zintensyfikowanej higieny osobistej oraz uprzedzić rodziców innych dzieci.A poza tym co na bostonkę u dziecka będzie skuteczne? Z pewnością dużo odpoczynku, podawanie mu przestudzonych napojów oraz zdrowych, witaminowych posiłków.

Czytaj również

Bibliografia

  • Karpińska Ewa, Karpińska Natalia, Wirusy, Wydawnictwo Przygotowalnia, 2016, ISBN 9788365314024.
  • Rokicka-Milewska Roma, ABC chorób wieku dziecięcego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012, Warszawa, 1, ISBN 978-83-200-4121-7.
  • https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,20880289,choroba-bostonska-wirus-ktory-atakuje-dzieci-jesienia.html.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
9
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na blizny?
Sonda powstała przy współpracy z Contractubex®