Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Bostonka u dzieci - objawy i leczenie. Jak wygląda i ile trwa?

stonka u dziecka to choroba wirusowa, która zwykle przebiega z gorączką, charakterystyczną wysypką, umiejscowioną na spodach dłoni, stóp oraz w jamie ustnej, a także z innymi objawami grypowymi. Choroba bostońska u dzieci zwykle trwa nieco ponad tydzień i najczęściej nie wymaga specjalistycznego leczenia. Niekiedy jednak może powodować powikłania. Dowiedz jak ją leczyć.
Dziecko chore na Bostonkę
źrodło:123RF
W skrócie
 • Choroba bostońska u dzieci często objawia się tylko wysypką.
 • Bostonkę u dzieci zdarza się czasem pomylić z innymi chorobami. Jak je rozróżnić?
 • Nieodpowiednio leczona bostonka skutkuje powikłaniami. Jak im zapobiec?
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznaczają drobne czerwone krostki na skórze u dziecka?
Spis treści

Reklama

Co to jest bostonka u dzieci?

Bostonka (choroba bostońska) u dziecka to rodzaj infekcji wirusowej, którą maluch może się łatwo zarazić od kolegów z przedszkola czy żłobka, ponieważ choroba ta jest przenoszona głównie drogą kropelkową.

Wystarczy kontakt z wydzieliną z gardła lub nosa osoby zarażonej, by się zainfekować. Maluch nie musi mieć bezpośredniej styczności z chorym. Jeśli dotknie przedmiotów, zabawek, używanych przez zarażonego, a potem nie zadba o umycie rąk przed jedzeniem, czy po skorzystaniu z toalety, może przenieść na siebie wirusa.

Choroba bostońska u dzieci jest wywoływana przez wirusy Coxasackie, które atakują głównie maluchy z wieku poniemowlęcym i przedszkolnym. Rzadziej zarażają się dzieci powyżej 10 lat, nastolatków oraz osoby dorosłe, (jednak i takich przypadków nie brakuje).

Oczywiście bostonka może dotknąć zarówno noworodki, jak i niemowlęta, choć występuje u nich rzadziej. Objawia się wówczas tak samo jak u starszych dzieci.

Wirus bostoński u dzieci najczęściej uderza w okresie letnim i przejściowym, czyli wiosną i wczesną jesienią. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, polegająca przede wszystkim na częstym i dokładnym myciu rąk, a także hartowanie organizmu poprzez regularny ruch i zdrowe posiłki.

Reklama

Jak wygląda bostonka u dziecka?

U każdego dziecka choroba może mieć oczywiście inny przebieg. Zazwyczaj jednak schorzenie to nie przysparza większych problemów.

Cenną informacją zarówno dla dzieci jak i dla ich rodziców jest to, że wysypka bostońska nie swędzi. Opiekunowie nie muszą więc pilnować maluchów, by się nie drapały. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że nie zostawia po sobie śladu, czego nie można powiedzieć o wysypce będącej objawem ospy wietrznej.

Podłużne grudki tworzące wysypkę w przypadku bostonki u dziecka pojawiają się około drugiego dnia po wystąpieniu gorączki, po czym temperatura zaczyna się stopniowo obniżać. W czasie infekcji, szczególnie kiedy maluch gorączkuje, należy mu podawać dużą ilość płynów.

Nie zawsze będzie to łatwe zadanie, ponieważ ze względu na drażniące krostki w jamie ustnej, dziecko może odmawiać przyjmowania posiłków oraz picia, dlatego warto dawać mu przestudzone napoje oraz potrawy małymi porcjami, a nawet strzykawką lub łyżeczką.

Nie można bowiem dopuścić, aby malec się odwodnił.

Reklama

Objawy bostonki u dzieci

Objawy bostonki u dzieci zwykle występują po kilku dniach od zakażenia (zwykle od 3 do 6 dni) i najczęściej rozpoczynają się:

 • gorączką (dość wysoką, czasami sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza),
 • ogólnym złym samopoczuciem, osłabieniem,
 • zmęczeniem,
 • brakiem apetytu,
 • wymiotami,
 • biegunką,
 • wysypką pęcherzykowatą na dłoniach i stopach.

Potem, choć nie zawsze, dochodzą też inne symptomy, takie jak m.in. ból gardła i migdałków, dolegliwości ze strony układu trawiennego, czyli nudności, wymioty oraz biegunka. Oznaką, która decyduje o tym, że to grypa bostońska, jest wysypka.

Reklama

Ile trwa bostonka u dzieci?

To, jak długa może trwać bostonka u dzieci, zależy od indywidualnego przypadku, jednak najczęściej schorzenie przechodzi po 7-10 dniach.

Zanim jednak dojdzie do pojawienia się pierwszych oznak, wirus rozwija się w małym organizmie od 3 do 6 dni. Od momentu wystąpienia gorączki czekamy średnio dwa dni na kluczowy symptom, czyli wysypkę, która znika zazwyczaj po 5-7 dniach.

Niestety, fakt, że dziecko przeszło raz bostonkę, nie oznacza, że nie zachoruje na nią w przyszłości. Chorobę bostońską tworzą różne szczepy wirusów, dlatego maluch może wielokrotnie zachorować na to schorzenie.

Warto wspomnieć, że wirusy bostonki są obecne w kale chorego aż 6-10 tygodni, natomiast w wydzielinach z dróg oddechowych i jamy ustnej nawet około 30 dni.

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, bostonka zaraża przynajmniej do ustąpienia objawów, jednak może dłużej, jeśli nie zachowa się odpowiedniej higieny przez następne tygodnie po wyzdrowieniu.

Reklama

Jak odróżnić bostonkę u dzieci od innych chorób?

Czasami chorobę bostońską u dzieci można pomylić z wysypką towarzyszącą ospie wietrznej i mylnie zinterpretować ten objaw jako typowy dla „wiatrówki”. Wysypka bostońska u dzieci wygląda inaczej niż ospa i charakteryzuje się łososiowymi grudkami o średnicy 1 centymetra.

Są one zlokalizowane przede wszystkim na wewnętrznej stronie dłoni, podeszwach stóp oraz w jamie ustnej (na podniebieniu, dziąsłach, gardle, na wewnętrznej stronie policzków).

Dlatego często na to schorzenie mówi się choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMS). Niekiedy wykwity obejmują także obszar pośladków i narządów płciowych.

Bostonkę u dzieci często myli się również ze szkarlatyną. W przypadku tej drugiej choroby, wysypka ma postać drobnych (wielkości główki od szpilki) zmian i dodatkowo występuje również charakterystyczny biały nalot na migdałkach oraz tzw. malinowy język, o żywoczerwonym kolorze na którym widać uwypuklone kubki smakowe. W chorobie bostońskiej u dzieci tego nie ma.

Reklama

Leczenie bostonki u dzieci

Leczenie bostonki u dzieci zwykle ogranicza się do podawania leków przeciwgorączkowych, dostosowanych do wieku. Ponadto można aplikować dziecku środki odkażające jamę ustną, preparaty przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia, wywołane wysypką wewnątrz ust oraz w gardle.

Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie doustnych płukanek, niwelujących dyskomfort, spowodowany krostkami w jamie ustnej. Antybiotyki nie będą skuteczne w tym przypadku, ponieważ nie działają one na wirusy.

Co jeszcze można zrobić, gdy pojawi się bostonka u dzieci? Leczenie objawowe to jedna sprawa, drugą ważną kwestią jest powiadomienie o takim zdarzeniu wychowawców z przedszkola, żłobka czy innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Dzięki temu personel będzie w stanie jak najszybciej wprowadzić zaostrzone środki prewencyjne, np. w postaci zintensyfikowanej higieny osobistej oraz uprzedzić rodziców innych dzieci.

Czy podczas leczenia można kąpać dziecko chore na bostonkę? Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Należy jednak uważać, jeśli z powstałych zmian sączy się płyn.

Reklama

Powikłania bostonki u dzieci

Czasami zdarzają się powikłania po bostonce u dziecka, takie jak m.in. schodzenie skóry z powierzchni dłoni i stóp, a nawet całych paznokci.

Niektóre komplikacje pochorobowe mogą być znacznie poważniejsze i obejmować m.in. takie schorzenia jak:

 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • czy nawet cukrzycę typu 1.

Czytaj również

Bibliografia

 • Karpińska Ewa, Karpińska Natalia, Wirusy, Wydawnictwo Przygotowalnia, 2016, ISBN 9788365314024.
 • Rokicka-Milewska Roma, ABC chorób wieku dziecięcego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012, Warszawa, 1, ISBN 978-83-200-4121-7.
 • Alexis Frydenberg, Mike Starr, Hand, foot and mouth disease, „Australian Family Physician”, 32 (8), 2003, s. 594–595.
 • Leszek Szenborn: Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. Medycyna praktyczna, lipiec, 2016.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Pszczoła atakująca człowieka
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda