Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Sposoby na kaca - jakie są najlepsze i dlaczego?

Kac to typowy syndrom dnia poprzedniego, objawiający się bólem głowy po wypiciu alkoholu, ogólnym rozbiciem i zmęczeniem. Zobacz, jak sobie z nim radzić.
Kobieta stosuje jeden ze sposobów na kaca
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Jak dotąd nie wynaleziono jednego skutecznego sposobu na radzenie sobie z kacem.
 • Możliwe jest jednak jego łagodzenie, np. poprzez sen czy smaczne śniadanie.
 • Niektórzy są na tyle zdesperowani, że w walce z kacem sięgają po bardzo nietypowe metody.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym jest kac i co zrobić, żeby go nie mieć?
Spis treści

Reklama

Jakie są sposoby na kaca?

Znane powiedzenie mówi, że “na kaca najlepsza jest praca”. Ile prawdy w tym sformułowaniu tak naprawdę nie wiadomo, ponieważ jak można przeczytać we wskazówkach National Institute on Alcohol Abuse on and Alcoholism, żaden uznawany powszechnie sposób na kaca nie został jeszcze udowodniony naukowo.

Oczywiście, nie oznacza to, że nie ma rozwiązań, które mogą pomóc w takiej sytuacji.  Każda osoba, która sięga po alkohol powinna liczyć się z konsekwencjami swojego postępowania i mieć jednocześnie świadomość, że sama powinna zaobserwować, co pomaga w jej przypadku.

Co jest dobre na kaca w powszechnym mniemaniu? Oto kilka zasad:

 • Pamiętaj, że pić trzeba umieć i nie chodzi tu tylko o spożywanie alkoholu z umiarem, ale też o kwestie poboczne. Dobrze, by podczas picia alkoholu spożywać tłuste posiłki. Dobrym rozwiązaniem jest popijanie przyjmowanego alkoholu np. wodą, a także wypicie około 0,5 litra czystej wody przed pójściem spać;
 • Ruch, ponieważ przyśpiesza metabolizm, a im szybszy metabolizm, tym szybsze spalanie alkoholu. Dobra zabawa taneczna po spożyciu alkoholu może okazać się zatem doskonałym rozwiązaniem;
 • Przed piciem możesz przyjąć suplementy diety zapobiegające kacowi. W tym przypadku najlepiej jednak skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeżeli już wypiłeś za dużo, zaopatrz się w zestaw na kaca. W takim zestawie ratunkowym powinny znaleźć się elektrolity. Sprawdzą się też na pewno soki z owoców i warzyw, (np. sok pomidorowy) napoje izotoniczne czy woda kokosowa.

Dobrym rozwiązaniem jest także woda mineralna albo woda niegazowana. To idealny sposób na gaszenie pragnienia.

Oczywiście, to tylko metody, które pomagają walczyć z fizycznym złym samopoczuciem na kacu. 

Niestety, nie jest to sposób na kaca moralnego, który może pojawiać się nie tylko po tym, gdy czujemy się źle z faktem, że za dużo wypiliśmy, ale także, gdy dopuściliśmy się czegoś złego, co wcale nie musi mieć związku ze spożyciem alkoholu.

Ludzie pijący alkohol mają świadomość, co czeka ich kolejnego dnia, a mimo to sięgają po tego rodzaju napoje. Świetnie to zjawisko opisuje Marek Krajewski w swojej “Erynie”, gdzie stwierdza: „Dzisiaj nie smakowało mu nic prócz wódki samej, która była — jak zawsze — niezawodna i przewidywalna. Niczego nie obiecywała prócz chwilowego raju upojenia i długiego piekła kaca. Stawiała sprawę jasno: wystawię ci jutro rachunek tak wysoki, jak wielkie będzie twoje szczęście dzisiaj”.

I rzeczywiście, upijanie się to powszechny problem społeczny, pomimo konsekwencji w postaci złego samopoczucia następnego dnia.

Reklama

Sposoby na kaca a rodzaj alkoholu. Czy ma znaczenie?

Czy wiesz, że istnieje kilka teorii, które wskazują na wpływ rodzaju alkoholu na “moc” kaca? Jedna mówi, że siła kaca może zależeć od koloru alkoholu - im alkohol ciemniejszy, tym kac ma być większy. Ta relacja zdaniem zwolenników tego podejścia wynika z obecności w składzie takich alkoholi substancji chemicznych o nazwie “kongenery”.

Z kolei inne podejście zakłada, że siła kaca może być uzależniona od procentowej zawartości alkoholu w spożywanym napoju.

Następne podejście mówi, że większe konsekwencje związane z syndromem dnia poprzedniego wywołuje mieszanie ze sobą różnych rodzajów trunków.

Trudno nie zgodzić się z tymi twierdzeniami. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę kac jest indywidualną reakcją człowieka na nadmiar alkoholu, z którym nie może poradzić sobie jego wątroba. Dlatego niektórzy świetnie czują się po wypiciu ogromnych ilości alkoholu i właśnie o takich osobach mówi się, że mają “mocną głowę”, choć lepszym określeniem byłaby “mocna wątroba”.

Tak naprawdę sposoby na kaca po winie i po wódce są ze sobą tożsame. W obydwu przypadkach warto zadać przede wszystkim o odpowiedni odpoczynek, nawodnienie, a także o sen. Wśród sposobów na mocnego kaca wymienia się unikanie napojów odwadniających, np. picia kawy.

Gdy nie wiesz, co będzie dobre na złe samopoczucie po whisky, pomyśl także o odpowiedniej diecie bogatej w potas oraz lekkostrawnym jedzeniu.

Reklama

Domowe sposoby na kaca

Musisz pamiętać, że nie istnieje złoty środek na kaca. Każdy, kto pije alkohol powinien przetestować różne metody na kaca (a jest ich całkiem sporo!) i wybrać taki, który przyniesie mu konkretne korzyści.

Warto, by do problemu podejść wieloaspektowo. Skuteczny domowy sposób na kaca to bowiem połączenie wielu metod.

Poznaj najlepsze sposoby na kaca i mdłości: 

 • sięgnij po sprawdzone sposoby znane od pokoleń, np. staropolskim sposobem na kaca, kultywowanym przez górali jest chociażby jedzenie kwaśnicy, ogórkowej albo staropolskiego żuru;
 • “polska ostryga” - jeżeli szukasz kolejnych babcinych sposobów na kaca, to sięgnij do książki “Ułani, ułani” autorstwa Grzegorza Cydzika, który opisuje jak w czasach międzywojennych z kacem radzili sobie żołnierze i gentlemani; podaje on przepis opierający się na połączeniu szklanki tłustej śmietany z dwoma surowymi żółtkami, kieliszkiem oliwy i soku z cytryny. Nazwa “polska ostryga” wywodzi się właśnie od tego, że w krajach śródziemnomorskich ostrygi są od lat stosowane jako domowy sposób na kaca;
 • domowy sposób na ból głowy po alkoholu to uzupełnienie glukozy - jak zrobić glukozę na kaca? - w szklance ciepłej wody wymieszaj 2 łyżeczki glukozy; możesz też wypić wodę z miodem i w ten sposób wykonać domowy izotonik na kaca.
 • elektrolity na kaca - domowe sposoby wiążą się z przyrządzeniem takich napojów jak np. połączenie wody z solą albo wody z imbirem. Co ciekawe, warto sięgnąć po imbir w przypadku, gdy borykasz się z nudnościami. To właśnie taka mieszanka stanowi prosty domowy sposób na kaca i mdłości.

Wśród porad na kaca często wymienia się zimny prysznic albo spacer w celu dotlenienia się. Pamiętaj jednak, że najlepsze sposoby trzeba wypracować sobie samemu. Każdy z nas zna swój organizm najlepiej, dlatego powinien samodzielnie testować różne sposoby walki z tą nieprzyjemną konsekwencją picia alkoholu.

Reklama

Co jeść na kaca?

Jeżeli doświadczasz syndromu dnia poprzedniego, spożywanie posiłków może być naprawdę trudne. Nic dziwnego, ponieważ często wiąże się z to obecnością wymiotów, mdłości, bólów żołądka czy głowy.

Co więcej, wiele osób boryka się wówczas z brakiem apetytu. Mimo tego nie warto rezygnować zupełnie ze spożywania posiłku. Co zjeść na kaca i jak dostosować dietę?

Najlepsze jedzenie na kaca to:

 • jajka na miękko - dzięki obecności cysteiny wspierają organizm w usuwaniu toksyn z organizmu;
 • źródłem cysteiny, czyli kolejnym przykładem tego, co jest dobrego na kaca może być np. rosół. Musi być on jednak nieco bardziej delikatny.

A co jeść na kaca po wymiotach? Jeżeli zdarzyły Ci się wymioty, postaw na produkty, np. napoje czy pokarmy, które pomogą Ci w uzupełnieniu niezbędnych składników odżywczych - tj. potasu. Sprawdzą się tu np. soki pomidorowe lub same pomidory.

Wątek tego, co najlepiej zjeść na kaca, rozwijamy w dalszej części naszego artykułu.

Na marginesie warto jednak zadać pytanie - czy wymiotowanie pomaga na kaca? Jeżeli nie masz ochoty wymiotować, nie zmuszaj się do tego, ponieważ w ten sposób podrażnić błonę śluzową przełyku treścią żołądkową, a to  może prowadzić do rozwoju nadżerek oraz stanów zapalnych. 

Dodatkowo, wymioty negatywnie oddziałują na szkliwo zębów. Co ciekawe, gdy po piciu alkoholu zdarzają się często, mogą doprowadzić do wystąpienia tzw. zespołu Mallory’ego-Weissa, inaczej podłużnego pęknięcia wątroby.

Śniadanie na kaca

Budzisz się po zakrapianej imprezie i nie wiesz, co tak naprawdę ze sobą zrobić? Jeść czy nie jeść (i jeśli tak, to co wybrać)? - zadajesz sobie niczym Hamlet filozoficzne pytanie. Nieodpowiednia odpowiedź może nieść za sobą opłakane.

Standardowym rozwiązaniem mogą być jajka  w różnej formie. Sprawdzi się na przykład jajecznica. Jajka ze względu na obecność cysteiny, działają wspierające na organizm w walce z toksynami pochodzącymi z alkoholu.

Jeżeli kupujesz jajka w sprawdzonym miejscu, możesz też sięgnąć po surowe jajko na kaca, które zabezpieczy żołądek przed skutkami picia.

Interesującym połączeniem jest np. tzw. ostryga preriowa - to amerykański sposób na kaca zakładający połączenie soku pomidorowego, wspomagającego metabolizm wątroby, a także jajka, jako lekkostrawnego źródła białka, niezbędnego do odbudowania sił po imprezie.

Możesz też sięgnąć po drożdże na kaca, które zmniejszą objawy picia.

Zupa na kaca

Jeżeli jednak nie obudziłeś się na śniadanie, dzień możesz zacząć od solidnego dania na kaca w formie zupy. Wybieraj taki płynny obiad, który dostarczy Ci soli. Znajdziesz ją, np. w takiej zupie jak solianka.

Warto postawić także na takie zupy, które pomogą uzupełnić sód oraz potas, a dodatkowo nawadniają organizm, jak:

 • zupa szczawiowa,
 • ramen,
 • rosół,
 • kapuśniak,
 • żurek,
 • zupka chińska na kaca,
 • zupa węgierska na kaca.

Taka zupa zasmakuje nie tylko Tobie, ale też z pewnością innym domownikom. Szybszym rozwiązaniem jest rozpuszczenie w szklance wody kostki rosołowej na kaca - w ten sposób dostarczysz sobie niezbędnych składników odżywczych i zmniejszysz złe samopoczucie. Za uczucie ulgi może też odpowiadać tu glutaminian sodu, zawarty w kostce.

Owoce na kaca

Niektóre owoce zawierają pokaźną dawkę konkretnych witamin i minerałów, co sprawia, że idealnie nadają się do zwalczania skutków spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Oto, jakie sprawdzą się na kaca:

 • cytryna oraz inne cytrusy, np. grejpfrut albo mandarynki to znakomita dawka witaminy C, czyli antyoksydantu, który pomoże zwalczyć toksyny z alkoholu. W tym zakresie istnieją jednak podzielone głosy - zdaniem niektórych kwaśne produkty dodatkowo podrażniają już i tak nadwyrężony układ pokarmowy. Pozostaje zatem tylko przetestować rozwiązanie.
 • banan - to źródło potasu, który po imprezie warto uzupełnić;
 • arbuz - ze względu na obecność fruktozy oraz dużą zawartość wody, arbuz doskonale nas nawodni;
 • kiwi - to kolejne źródło witaminy C oraz magnezu, które pozwoli uzupełnić Ci braki w minerałach po imprezie.

Gdy męczy Cię syndrom dnia poprzedniego i zastanawiasz się, co wybrać na kaca, wybór może paść na jabłka. Zdania w tej materii również są jednak podzielone, ponieważ niektórzy wręcz gorzej czują się po ich zjedzeniu.

Truskawki na kaca warto natomiast wdrożyć przed piciem, ponieważ wykazują właściwości chroniące żołądek.

Inne rozwiązania to np. granat i sok z tego owocu, który także znakomicie nawodni.

Warzywa na kaca

Koniecznie unikaj warzyw surowych, ponieważ zawarte w nich lipidy oraz proteiny przyczyniają się do spowolnienia metabolizmu, przez alkohol dłużej jest w Twoim organizmie.

Do zwalczania kaca wybieraj warzywa z dużą zawartością kwasu foliowego, witaminy C i siarki. Możesz pokusić się, by przygotować sok z marchewki, cytryny, imbiru i buraka, który znakomicie oczyści Twój organizm z toksyn.

Oczywiście pomidor na kaca to też dobre rozwiązanie, bo stanowi źródło potasu. Możesz go dodać np. do jajecznicy.

Według naukowców z Institute Medical od Science i Jeju National University w Korei Południowej aby uniknąć kaca, warto przed piciem zjeść szparagi. Docenianym środkiem na kaca jest też cebula.

Z kolei związki zawarte w czosnku unieszkodliwiają rakotwórcze substancje, dlatego warto go włączyć go do ,,kacowej” diety.

Ból głowy na kacu zmniejsza zjedzenie selera, brokułu oraz kalafiora. Niektórzy serwują sobie także bób. Z kolei z rzodkiewki można zrobić pyszny chłodnik i zjeść, by ugasić pragnienie.

Warto też sięgnąć po algi - źródło spiruliny, które uzupełni braki mineralne.

Słodycze na kaca

Kac wiąże się z obniżonym poziomem cukru we krwi. Zwiększa się wtedy także poziom mleczanów, ciał ketonowych i wolnych kwasów tłuszczowych. Aby zahamować te procesy warto sięgnąć po glukozę i fruktozę.

Cukier na kaca można sobie serwować w takich postaciach jak:

 • lody na kaca,
 • sorbet na kaca.

W regeneracji ośrodkowego układu nerwowego pomogą takie przysmaki na kaca jak:

 • czekolada,
 • miód.

Warto też wybrać łagodny dla żołądka kisiel na kaca. 

Tłuste jedzenie na kaca

Niektórzy sięgają po tłuste jedzenie na kaca, np. po: 

 • pizzę,  
 • kebaba,
 • bigos,

tymczasem zdaniem holenderskich naukowców z Utrechtu nie ma to żadnego znaczenia w walce z kacem. Warto jednak samodzielnie przetestować, co tak naprawdę nam pomaga.

Z kolei Brytyjczycy chętnie stosują ser na kaca. Odpowiednią dawkę cysteiny zapewni również, np. kurczak.

Ryba na kaca

Niektórzy twierdzą, że dobre na kaca są ryby morskie z dużą zawartością oleju i tłuszczów. Norwedzy sięgają nawet po tzw. lutefisk, suszoną rybę i ług.

Jak wskazują badania naukowców z Northwestern University w Chicago, sushi zawiera cholinę, która  może pomóc na kaca.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Co pić na kaca?

Aby uzupełnić płyny należy stosować napoje na kaca. Może to być chociażby glukoza albo soda, dzięki którym zasilisz organizm w brakujące elektrolity.  Dobrym pomysłem jest również dodanie soli himalajskiej do takiego  napoju.

Pamiętaj, że wybierając sposoby na kaca trzeba uważać na żołądek, by go dodatkowo nie podrażniać.

Innym rozwiązaniem jest łączenie sody z octem, ale trudno powiedzieć, że jest to skuteczny domowy sposób na kaca i nudności.

Inne domowe sposoby na syndrom dnia poprzednioego, m.in. tego z wymiotami, omówiliśmy poniżej. 

Alkohol na kaca

Niektórzy mówią: “czym się strułeś, tym się lecz” i zapodają sobie klin na kaca. Zacznijmy od tego, czym on jest. Otóż, klinowanie to wyrównywanie poziomu alkoholu we krwi, który spadł w procesie trzeźwienia.

Dlatego osoba na kacu teoretycznie poczuje się na moment lepiej. Jednak w ten sposób można wciągnąć się w błędne koło nieprzerwanego klinowania, co jest prostą drogą do uzależnienie od alkoholu.

Być może piwo, lub drink czy orzechówka chwilowo pomoże na kaca, ale zdecydowanie nie jest to dobry sposób na leczenie syndromu dnia poprzedniego, ponieważ tylko wydłuża proces trzeźwienia.

Herbata na kaca

Herbata to napój, który nawadnia, a jej niektóre typy mają działanie moczopędne, co sprzyja usuwaniu alkoholu z organizmu. Co więcej, np. zielona herbata idealnie działa na kaca, ponieważ dodatkowo obniża temperaturę ciała i dobrze chłodzi.

Decydując się np. na ciepłą czerwoną herbatę na kaca będziemy się bardziej pocić i przez to wypierać toksyny z organizmu. Jeżeli zastanawiasz się, czy lepsza będzie herbata z cukrem czy bez, zamiast gorzkiej herbaty postaw na tą posłodzoną, ponieważ uzupełnisz w ten sposób braki glukozy i poczujesz się lepiej.

Herbata rooibosa dobrze nawadnia, a także może zmniejsza zmęczenie i ból głowy na kacu.

Dobrze na skutki nadmiernego spożycia alkoholu może zadziałać biała herbara ze względu na dużą zawartość witaminy C, antyoksydantu zwalczającego te dolegliwości.

Z kolei trzeba uważać na herbaty zawierające dużą ilość kofeiny, np. matchę czy yerba mate. Kofeina teoretycznie pobudza, ale dzieje się to tylko chwilowo. Dodatkowo odwadnia, a to sprawia, że możesz poczuć się jeszcze gorzej.

Kawa na kaca

Kofeina dostarczana np. w formie kawy z solą czy kawa z cytryną być może doda Ci energii, jednak będzie to efekt bardzo krótkotrwały. Szybko poczujesz się zmęczony i przytłoczony. Dzieje się tak dlatego, że kofeina odwadnia, a to potencjalnie przedłuża objawy kaca.

Owocowe i warzywne napoje oraz soki na kaca

Dużo lepszym rozwiązaniem niż herbata czy kawa jest wypicie soku na kaca. Już w części poświęconej owocom i warzywom wskazaliśmy na zalety takich produktów jak: cytryna, pomarańcza, banany, pomidory i właśnie te składniki można wykorzystać do przyrządzenia swojego koktajlu czy smoothie na kaca.

Smaczne i zdrowe izotoniki  czy po prostu soki wyciskane znajdują się poniżej. Najlepsze napoje i koktjale na kaca to:

 • sok pomidorowy -  to źródło potasu, którego ilość w organizmie pod wpływem alkoholu uległa zmniejszeniu;
 • sok pomarańczowy - na kaca działa znakomicie, ponieważ zawiera dużo witaminy C, podobnie zresztą jak sok grejpfrutowy;
 • kiszonki - sok z buraka  jako kiszonka świetnie radzi sobie z kacem, podobnie zresztą jak sok z kiszonej kapusty czy sok z ogórków kiszonych, które dodatkowo uzupełniają organizm o sód, potas, magnez i substancje uwalniane np. z kopru, składnika przetworów stabilizujące żołądek;
 • sok bananowy na kaca - uzupełnia niedoboru potasu i innych wartościowych pierwiastków, dodaje także energii.

Woda na kaca

Oczywiście woda doskonale nawadnia i wspomaga walkę z zatruciem alkoholowym. Aby wzmocnić jej efekt, warto jednak uzupełnić ją o inne składniki, np. cytrynę lub cukier

Woda z cytryną dostarcza witaminy C, która jest świetnym antyoksydantem. Z kolei woda z cukrem działa na kaca, bo uzupełnia niedobory glukozy wynikające z picia alkoholu.

Woda kokosowa również dobrze nawadnia i dostarcza  wartościowych składników odżywczych.

Zwykła woda mineralna to też świetny sposób na uzupełnienie wypłukanych minerałów. (Dobrze jednak, by była wysokomineralizowana.)

Osobnym tematem jest natomiast woda z ogórków na kaca, która zawiera sód, potas, magnez i witaminę C, a więc wszystkie niezbędne składniki do zwalczania kaca.

Mleko i produkty mleczne na kaca

Na temat mleka i produktów mlecznych, które mają wyleczyć kaca funkcjonuje wiele opinii. Jedni twierdzą, że zwykłe, ale też zsiadłe mleko pomaga na kaca. Tłumaczą to obecnością tłuszczów, protein i innych substancji odżywczych.

Co więcej, np. kefir jest dobry na kaca, bo gasi pragnienie, wyrównuje florę jelitową i neutralizuje alkohol. Produkt warto uzupełnić w kakao - źródło wapnia i magnezu.

Warto podkreślić, że w sieci pojawiają się twierdzenia, że produkty mleczne to nie jest dobre rozwiązanie na kaca, np. maślanka albo jogurt naturalny mogą ściąć białko w połączeniu z alkoholem i być wręcz niebezpieczne.

Pozostałe napoje na kaca

Niewskazane jest stosowanie energetyków na kaca. Kofeina tylko chwilowo  podnosi energię, ale jednocześnie odwadnia, co nie sprzyja leczeniu kaca. Możesz za to stawiać na izotoniki, jeżeli zawierają wartościowe składniki odżywcze, np. sole mineralne i witaminy.

Nie istnieje idealny eliksir na kaca i trzeba wystrzegać się np. połączenia kawy z cytryną, ponieważ taka mikstura tylko maskuje jego objawy, a w rzeczywistości odwadnia.

Można za to zdecydować się na ocet jabłkowy, który świetnie odkwasza organizm. Podobnie polecany jest kwas chlebowy, który jest stosowany np. przez Rosjan. Zawiera on cukry, aminokwasy i magnez.

Z kolei np. Hindusi wybierają wodę z cytryną i herbaty ziołowe.

Bardziej medycznym sposobem na pozbycie się kaca jest płyn ringera, którego zadaniem jest wyrównanie gospodarki kwasowo-zasadowej. Wskazanie do jego stosowania to odwodnienie, a więc stan, który występuje po tym, gdy przesadzimy z alkoholem.

Reklama

Czy zioła i rośliny są skutecznym sposobem na kaca?

W walce z kacem niektórzy sięgają po różnego rodzaju zioła. Niestety, nie istnieje żadne skuteczne antidotum na syndrom dnia poprzedniego, jedynie sposoby na to, by nieco wyciszyć jego objawy

Jakie zioła są bezpieczne na kaca? Jeżeli chcesz zmniejszyć ból głowy możesz sięgnąć po rumianek lub miętę. Zdania są podzielone odnośnie tego, czy inne naturalne sposoby sprawdzą się w walce z objawami kaca. Dotyczy to:

 • imbiru,
 • kurkumy,
 • cbd,
 • melisy,
 • ogórecznika
 • czysteka,
 • aloesu,
 • ostropestu,
 • oregano,
 • hibiskusa
 • majeranku,
 • pieprzu.

Wiele z wymienionych składników działa przeciwzapalnie i pomaga w usuwaniu toksyn. Jednakże może też wchodzić w niepożądane interakcje z alkoholem znajdującym się w organizmie. Dlatego zawsze warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, który określi, czy dane zioła są bezpieczne.

Trzeba uważać, np. na dziurawiec, który w połączeniu z alkoholem wykazywać skutki uboczne, np. wspomagać senność i zmęczenie. Niebezpieczny jest też kozłek lekarski, żeń-szeń czy miłorząb dwuklapowy, a nawet gałka muszkatołowa.

Reklama

Co zrobić na kaca? 

Istnieje wiele sposobów uznawanych za skuteczne w procesie leczenia kaca. Niektóre metody są teoretycznie bardziej racjonalne, a inne mniej. W rzeczywistości nie istnieje skuteczne rozwiązanie, które zniweluje skutki kaca - może jedynie je maskować. Tak naprawdę tylko czas pomoże w walce z syndrmem dnia poprzedniego.

Co działa na kaca? Zimny prysznic czy gorąca kąpiel?

Poczujesz się nieco lepiej decydując się na kąpiel na kacu. Jaki prysznic będzie najlepszy? W przypadku zatrucia alkoholem wciąż są powielane opinie, że najlepiej sprawdzi się zimny prysznic albo na morsowanie, które pobudzają krążenie.

Tymczasem syndrom dnia poprzedniego w połączeniu z kontaktem z bardzo zimną wodą to niebezpieczne rozwiązanie. Ciśnienie osłabionego na kacu organizmu gwałtownie wzrasta w kontakcie z niską temperaturą. Może okazać się to bardzo niebezpieczne.

Czy zatem sauna jest dobra na kaca? Podobnie jak w przypadku zimnego prysznica, sauna jako lek na kaca to kolejny mit. Saunowanie jeszcze wspomaga efekt odwodnionego już organizmu. Zatem odradzamy!

Jeżeli rzeczywiście szukasz sposobu na kaca, zrelaksuj się w jacuzzi.

Seks na kaca

Niektórzy zastanawiają się, czy współżycie lub masturbacja pomagają na kaca. Chodzi tu raczej o efekt końcowy masturbacji albo seksu, jakim jest orgazm. Sprzyja on wydzielaniu oksytocyny, co może wpływać na niwelowanie bólu głowy. Ogólnie jednak trzeba mieć na uwadze, że alkohol negatywnie wpływa na zdrowie seksualne.

Sport na kaca

Kolejnym powtarzanym mitem jest twierdzenie, że pomocny okaże się trening na kaca. Niektórzy wyjaśniają to tym, że pocenie pomoże pozbyć się alkoholu z organizmu. Tymczasem każdy wysiłek fizyczny, w tym bieganie, joga, basen czy inne ćwiczenia na siłowni mogą wówczas jedynie spotęgować zmęczenie. Poza tym odwodnione ciało jest bardziej narażone na skurcze i urazy.

Jeżeli chcesz rzeczywiście coś zrobić to zdecyduj się na spokojny spacer. Niestety nawet spokojny chód czy joga dłoni, tj. mudra może nie pomóc na kaca.

Twój organizm potrzebuje teraz odpoczynku, a nie dodatkowego wysiłku. Dlatego lepiej po prostu się zdrzemnij.

Pozostałe sposoby na kaca. Mit czy hit?

Niektórzy zalecają spacery i sport, ale to mit. Tlen na kaca dostarczany podczas tych czynności, niekoniecznie może pomóc, ponieważ Tobie brakuje przede wszystkim odpoczynku.

Lepiej natomiast zastanowić się, czy sen pomaga na kaca. Oczywiście, że tak, ponieważ wówczas masz możliwość regeneracji swojego organizmu.

Nieco kontrowersyjnym pomysłem jest z kolei muzyka na kaca - kiedy boli Cię głowa i dotyka zmęczenie raczej nie masz siły na to, by jeszcze wsłuchiwać się w dźwięki. 

Zadziwiającym rozwiązaniem jest np. guma na kaca. Niektórzy uważają, że w ten sposób mogą pozbyć się zapachu alkoholu. To błąd. Wykorzystując taką metodę jedynie pogłębisz nieprzyjemny zapach.

Z kolei akupresura na kaca może pomóc w tym sensie, że zmniejszy ból głowy, ale nie usunie szkodliwych substancji z organizmu.

Ssanie oleju, np. kokosowego, może pomóc w oczyszczeniu ust, ale na kaca raczej nie działa. Innym sposobem, komentowanym szeroko w Internecie są mokre skarpetki na kaca .  Mają one poprawić ukrwienie stóp, jednak nie sprzyjają pozbywaniu się toksyn z organizmu.

Starą, rosyjską metodą są z kolei pijawki na kaca. Kilka wieków wcześniej przykładano je osobom, które chciano wyleczyć z kaca i ponoć to działało.

Jeżeli jednak chcemy korzystać z pijawek, muszą być one sprawdzone i “legalne”. Nie można ot tak wybrać się w miejsce dziko przebywających pijawek i zabrać je sobie do leczenia. Skutki mogą być opłakane.

Elektrolity na kaca

Kiedy nie masz siły na domowe działanie, bo po prostu jesteś na kacu, możesz wybrać się do apteki po elektrolity na kaca.

Czy elektrolity pomagają na kaca? To suplement diety, a nie lekarstwo w dosłownym rozumieniu tego słowa. Ich spożycie stanowi jednak dość szybki sposób na kaca i możliwość powrotu do formy po imprezie.

Suplementy na kaca możesz kupić też w supermarkecie. Przed ich stosowaniem najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kroplówka na kaca

Wlewy witaminowe są szybkim sposobem na to, by wrócić do formy po nocy mocno zakrapianej alkoholem. Najlepiej jednak, by taka kroplówka została podana przez pielęgniarkę lub inną osobę, która ma uprawnienia medyczne. Samodzielne podanie kroplówki na kaca z apteki może być bardzo niebezpieczne.

Cena kroplówek to nawet kilkaset złotych.

Przed podjęciem decyzji, zawsze wcześniej należy skonsultować ją z medykiem.

Witaminy i inne pierwiastki na kaca

Tak jak wskazaliśmy, w przypadku kaca istotne jest uzupełnienie braków witaminowych i minerałów. Jednocześnie nie udowodniono - cytując “Pharmacy Times”, że suplementacja w formie tabletek czy płynów takich środków jak:

 • multiwitamina na kaca,
 • witamina c na kaca, 
 • witamina b na kaca,
 • minerały na kaca - magnez, wapno potas.

rzeczywiście przynosi skutek w postaci zniwelowania problemu. Może to być raczej zmniejszenie objawów, o ile w ogóle nastąpi.

Lekarstwo na kaca

Syndrom dnia poprzedniego to dla wielu osób cały wachlarz dolegliwości: od bólu głowy po ostre zmęczenie, utrudniające funkcjonowanie. Dlatego zastanawiając się, jak wyleczyć kaca, sięgają po środki przeciwbólowe, które często zamiast pomóc mogą wręcz zaszkodzić.

Przyjmując leki na kaca należy zachować szczególną ostrożność. W “Pharmacy Times” można przeczytać, że np. leki typu NLPZ, do których zalicza się np. takie tabletki na kaca jak:

 • aspiryna na kaca,
 • ibuprofen na kaca.

mogą co prawda przeciwdziałać konsekwencjom przyjęcia etanolu, ale jednocześnie mogą nasilać zapalenie błony śluzowej żołądka.

Według wskazanego źródła, nie istnieją żadne dowody naukowe potwierdzające, że węgiel aktywny działa na kaca. Trzeba też uważać na wszystkie krople żołądkowe czy tabletki na ból głowy na kacu, w tym na paracetamol, który w połączeniu z alkoholem może wywołać niekorzystne skutki dla zdrowia. 

Aby pozbyć się chęci wymiotowania, nie należy sięgać też po hydroksyzynę na kaca, ponieważ w połączeniu z alkoholem, który nadal jest w organizmie może wywołać wiele skutków ubocznych. 

Wspomagająco mogą z kolei działać tabletki musujące z elektrolitami, ale pamiętajmy, że jak dotąd nie wynaleziono skutecznego sposobu na kaca. Znane są jedynie metody na łagodzenie jego objawów.

Środek na kaca

Wsparciem mogą okazać się różnego rodzaju suplementy na kaca, np.:

 • shoty na kaca,
 • preparaty na kaca,
 • saszetki na kaca.

Trzeba jednak mieć świadomość, że nie istnieją póki co mocne dowody na to, że takie środki rzeczywiście działają. Co więcej, jak można przeczytać w “Pharmacy Times” mało prawdopodobne, by suplementacja witaminami pomogła w leczeniu kaca. Warto pamiętać, że wiele preparatów może zawierać substancje, które podrażniają śluzówkę żołądka.

Aminokwasy na kaca

Na kaca polecana jest np. cysteina, którą możesz dostarczyć jedząc posiłek wysokobiałkowy, np. jajka. Ten aminokwas działa, bo bierze udział w rozkładzie aldeyhydu octowego i wspiera produkcję antyoksydantu glutationu, który wspomaga walkę ze stresem oksydacyjnym.

Cytrulina to dobre rozwiązanie rozwiązanie na kaca, bo zmniejsza zmęczenie. Sprawdzi się również tauryna - antyoksydant wspierający regenerację organizmu

Czytaj również

Bibliografia

 • Kac, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, https://www.niaaa.nih.gov/sites/default/files/publications/Hangovers_Polish.pdf, [dostęp: 27.06.2022].
 • A Pharmacist's Guide to OTC Hangover Remedies, Pharmacy Times, https://www.pharmacytimes.com/view/a-pharmacists-guide-to-otc-hangover-remedies, [dostęp: 27.06.2022].
 • Niebezpieczne interakcje ziół z lekami, Leki, https://leki.pl/poradnik/niebezpieczne-interakcje-ziol-z-lekami/, [dostęp: 27.06.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Napoje
Srebro koloidalne do picia: dawkowanie i właściwości. Jakie?
Srebro koloidalne do picia na ból gardła
Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?
Sok z glistnika w ciemnej butelce
Przyniesie ulgę w walce z kacem!
Kobieta stosuje jeden ze sposobów na kaca
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Woda z brzozy
Jakie właściwości ma woda brzozowa? Poznaj działanie i zastosowanie
Parzenie melisy
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?
Filiżanka mleka z kurkumą
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!