Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Szczur w domu - czy jest się o co martwić i co z tym zrobić?

Szczury to zaraz po myszach najpopularniejsze gryzonie, które wchodzą do naszych domów bez zaproszenia. Na swoje lokum wybierają miejsca takie jak garaż, piwnica czy strych. Jeśli tylko pojawi się możliwość wejścia do mieszkania, nie będą się nad tym długo zastanawiać.
Szczur w domu
Spis treści

Zauważyłeś w swoim domu odchody, ślady szczurzych zębów na żywności albo rozmieszczone po całym domu gniazda? Musisz podjąć walkę ze szkodnikiem. Na szczęście jest cała masa sposobów, które pomogą Ci pozbyć się intruza z domu. 

Reklama

Szczury - jakie szkody powodują? 

Może i szczury nie są duże, ale za to szkody, jakie powodują mogą być ogromne, a ich usunięcie bardzo kosztowne. Z dwojga złego lepiej mieć w domu myszy niż szczury, bo nie są one aż tak szkodliwe.

Szczury mają ostre zęby, którymi mogą przegryźć instalację elektryczną, instalację termiczną rur ciepłowniczych czy rury wodociągowe. Ślady po szczurzych zębach często „zdobią” też elewacje budynków. Gdy uda im się dostać do domu niszczą wszystko co stanie im na drodze – meble, ubrania, książki i kable. Z przyjemnością częstują się również pozostawionym na wierzchu jedzeniem. 

Reklama

Choroby przenoszone przez szczury 

Jakby tego było mało, szczury w dodatku są nosicielami pasożytów i chorób, które przenoszą na ludzi. Wśród najczęściej rozpowszechnianych jest choroba Weila (leptospiroza), gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym, szczurza gorączka, histoplazmoza czy tyfus plamisty.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że szczury to najszybciej rozmnażające się gryzonie. Jedna szczurza para może w ciągu roku wydać na świat aż 2 000 dzieci! Dlatego właśnie działania prowadzące do wytępienia szkodnika powinno się zacząć jak najszybciej.

Obecność szczura w domu - jak rozpoznać? 

Naszą czujność powinny wzbudzić nie tyle co gniazda, a prowadzące do nich nory. Można spotkać je na podwórkach, przy składowiskach odpadów lub przy znajdującej się nisko nad ziemią roślinności. Wejście do nory ma nie więcej niż 10 cm szerokości i nie jest trudno je dostrzec. A w domu? Szczury swoje gniazda budują w piwnicy lub na strychu, w ścianach lub pod podłogą. Jako materiał wykorzystują wszystko co uda im się znaleźć – kartonowe pudła, stare gazety i plastikowe elementy.

Przebywający w domu szczur zostawia po sobie w różnych miejscach odchody. Może nie zawsze da się je zauważyć, ale ich zapachu trudno nie wyczuć. Zarówno myszy jak i szczury wszędzie zostawiają też ślady po zębach i resztki pożywienia, które uznały za niejadalne.

Reklama

Sposoby walki ze szczurami 

Szykując się do walki z gryzoniem warto być świadom tego, że łatwo nie będzie. Szczury to inteligentne stworzenia, które niemalże od razu wyczuwają zagrożenie ze strony człowieka i na wszelkie sposoby starają się go przechytrzyć, co bardzo często im się udaje. Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem na szczury jest deratyzacja. Zanim jednak sięgniesz po broń ciężkiego kalibru, spróbuj zwalczyć gryzonie domowymi sposobami.

Reklama

Pułapki na szczury 

Zwalczanie myszy z udziałem pułapek to metoda znana i ceniona od lat, skuteczna kiedyś jak i dziś. W pułapce na gryzonie pozostawiamy smakołyk, który ma zwabić nieproszonego gościa. Gdy zwierzę skuszone zapachem sięgnie po pokarm, zostanie złapane i nie będzie  dla niego już ucieczki. Na rynku znaleźć można pułapki żywochwytne, pozwalające na humanitarne pozbycie się z domu gryzonia, bez konieczności dotykania go. Rozmieszczając w domu pułapki trzeba mieć na uwadze, by nie stanowiły one zagrożenia dla dzieci i zwierząt domowych. 

Reklama

Trutki na szczury

Trutka na szczury to środek, który po spożyciu przez gryzonia powoduje jego śmierć. Intruz natrafiając na trutkę nie jest w stanie wyczuć, że stanowi ona dla niego zagrożenie. Niestety trutka na szczury, podobnie zresztą jak pułapka, może stanowić zagrożenie dla innych zwierząt, dlatego należy pozostawić ją w miejscach niedostępnych dla naszych pupili.

Reklama

Kot 

Nie ma skuteczniejszej metody na szczury niż kot. W domu, w którym mieszka kot nigdy nie zamieszka żaden gryzoń. Szczury nie lubią jego zapachu. Niektóre rasy psów równie dobrze radzą sobie z myszami i szczurami, co i koty. Zalicza się do nich terier, cocker spaniel i jamnik.

Jak uniknąć wizyty szczura w domu? 

Codzienne nawyki, na które nawet nie zwracamy uwagi mogą stać się bezpośrednim wabikiem na gryzonie. Mowa tutaj o pozostawianiu jedzenia w różnych zakamarkach budynku, a także na zewnątrz, np. po grillowaniu. Wyrzucając śmieci trzeba pamiętać, by zawsze zamknąć kubeł. Nie powinno się też zostawiać resztek jedzenia w ogrodzie, np. z myślą o bezpańskich kotach.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Pszczoła atakująca człowieka
Skurcze łydek: w nocy i przy przeciąganiu. Co pomaga?
Mężczyzna ze skurczem łydek
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!