Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Poduszka ortopedyczna - rodzaje i zastosowanie

Jest idealna do spania, do siedzenia, do ćwiczeń, niezastąpiona w długiej podróży samochodem - poduszka ortopedyczna ma szerokie zastosowanie. Warto po nią sięgnąć, bo w czasie pracy lub snu można dzięki niej złagodzić bóle kręgosłupa i zadbać o odciążenie spiętych mięśni. Zobacz jakie są rodzaje poduszek ortopedycznych i jak je dobierać w odpowiedni sposób.
Mężczyzna korzystający z poduszki ortopedycznej
Źródło: 123RF
Spis treści

Już prawie 80 procent dorosłych Polaków przynajmniej raz w życiu cierpiało z powodu bólu kręgosłupa, a jedna na pięć osób odczuwa ból przewlekły, trwający dłużej niż 3 miesiące. Kłopoty z kręgosłupem są najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich.

Sytuacja staje się coraz gorsza, bo siedzący tryb życia, złe nawyki, brak kontroli postawy i brak ruchu bardzo źle wpływają na kondycję kręgosłupa, który ewolucyjnie przygotowany jest do ruchu, a nie stania i wielogodzinnego siedzenia.

Czy możemy temu jakoś zaradzić? Zawsze warto prowadzić bardziej aktywny tryb życia, można też starać się złagodzić napięcia mięśniowe stosując poduszki ortopedyczne. Pomogą zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas snu, w pracy czy podróży.

Reklama

Poduszka ortopedyczna do siedzenia

Większość z nas spędza w pracy 8 godzin, z czego większość czasu siedzi przy biurku w pozycji, która wzmaga różnego rodzaju napięcia mięśni wokół kręgosłupa. Specjalna poduszka ortopedyczna do siedzenia przy komputerze wymusi przyjęcie najbardziej ergonomicznej pozycji.

Poduszkę kładzie się na zwykłym fotelu, dzięki temu, że jest wypełniona powietrzem powoduje, że siedzenie jest dynamiczne. Pomaga to odciążyć i wzmocnić część lędźwiową kręgosłupa, pomaga w rehabilitacji dyskopatii i rwy kulszowej, odciążyć kręgosłup w trakcie długiego siedzenia Inne zalety poduszki ortopedycznej do siedzenia to:

  • wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha
  • delikatne stymulowanie ruchu krążków międzykręgowych, które zmniejszają ucisk na rdzeń kręgowy
  • zapobieganie nienaturalnym wygięciom kręgosłupa
  • zapobieganie przeciążeniom kręgosłupa

Poduszki mogą mieć kształt koła lub półksiężyca. W ofercie są:

  • poduszki sensomotoryczne (okrągła z gumowymi wypustkami, które będą przydatne przy ćwiczeniach)
  • poduszki lędźwiowe (służy do wypełnienia przestrzeni między plecami i oparciem krzesła, dzięki czemu podpiera prawidłowo dolną część pleców)
  • poduszki do siedzenia (w kształcie klina, wymusza fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w części lędźwiowej)
  • poduszka do siedzenia z otworem (szczególnie polecana osobom z bólami w okolicach pośladków i odbytu. Poduszkę można układać na krześle, na kanapie, a także na fotelu w samochodzie.)

Reklama

Poduszka ortopedyczna do spania

Ulgę w dolegliwościach kręgosłupa przyniesie także poduszka ortopedyczna do spania. Jeśli jest dobrze dobrana zapewnia kręgosłupowi podczas naszego snu przybranie naturalnej krzywizny kręgosłupa szyjnego. Dzięki temu odciążają się krążki międzykręgowe, a mięśnie i więzadła się relaksują. Rano odczuwamy mniejszy ból. Specjalne wersje poduszek potrafią złagodzić także chrapanie i refluks żołądkowy.

Pamiętajmy jednak, że źle dobrana poduszka do spania może przynieść więcej szkody niż pożytku, bo spowoduje nadmierne napięcia w okolicy barków i karku.

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak spać na poduszce ortopedycznej? Najzdrowszą pozycją dla naszego kręgosłupa podczas snu jest tzw. pozycja spania embrionalna (zwłaszcza, jeśli jedną poduszkę mamy pod głową, a druga między kolanami). W sklepach są jednak oferty nie tylko poduszek ortopedycznych do spania na boku, ale także poduszki ortopedyczne do spania na brzuchu.

Przy wyborze poduszki do spania trzeba się kierować szerokością barków (mierzona od podstawy szyi do głowy kości ramiennej), wzrostem lub wagą ciała. Zazwyczaj producenci dołączają do swoich produktów specjalne tabele, które pomagają dobrać odpowiedni rozmiar. Od indywidualnych upodobań zależy wybór twardości poduszki.

Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy mogą używać poduszek ortopedycznych. Nie są one zalecane pacjentom noszącymi gorset ortopedyczny szyjny po nagłych i ciężkich wypadkach. Raczej nie stosuje się poduszek ortopedycznych dla dzieci, jeśli nie skończyły one 2. roku życia.

Reklama

Poduszka ortopedyczna z pamięcią

Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny może być zbudowana z pianki poliuretanowej lub pianki termoplastycznej. Pierwsza jest dobrym wyborem dla osób, które nie mają jeszcze dolegliwości bólowych i chcą po prostu zadbać o profilaktykę.

Pianka termoplastyczna zapewnia nam to, że poduszka pod wpływem temperatury zapamiętuje kształt odciśniętej głowy, dzięki czemu wywiera dużo mniejszy ucisk na ciało i nie zaburza krążenia krwi. Idealnie dostosowuje się do naszej pozycji podczas snu, zapewniając najwyższy komfort. To propozycja dla osób, które cierpią z powodu bólu i napięć w okolicach barków i szyi. Decydując się na taki rodzaj poduszki ortopedycznej trzeba jednak się liczyć z wydatkami rzędu co najmniej 200-300 złotych.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria do spania
Sen w nowym wymiarze: Przewodnik po kołdrze obciążeniowej HuggyMoon
Łóżko małżeńskie z kołdrą obciążeniową HuggyMoon
Podobne artykuły
Kobieta śpi pod kołdrą obciążeniową
Kołdra obciążeniowa – jaką wybrać dla dzieci, a jaką dla dorosłych?
Kobieta śpi na poduszce ortopedycznej
Poduszka ortopedyczna do spania - w każdej pozycji. Jaka najlepsza?
Kobieta śpiąca na brzuchu
Poduszka do spania na brzuchu. Jaka najlepsza dla dzieci i dorosłych?
Mężczyzna śpi pod białą pościelą na materacu, który leży na mchu w lesie
Materace do spania dla dorosłych i dla dzieci – poznaj różnicę i wybierz najlepszy model!
Mężczyzna śpi na specjalnej poduszce
Poduszka do spania na boku. Jaka najlepsza dla dzieci i dorosłych?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!