Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

7 znaków ostrzegawczych w ciąży

Niektóre dolegliwości i objawy w czasie ciąży są zupełnie naturalne. Ale ich spora część może być powodem do niepokoju. Co powinno Cię zaniepokoić i na co zwrócić szczególną uwagę! Radzimy!
Spis treści

Niektórym ciężarnym najzwyklejszy ból głowy może wydawać się niepokojący i być wystarczającym powodem do wizyty u lekarza. Inne panie z kolei mogą ignorować potencjalnie poważne znaki ostrzegawcze myśląc, że to normalne w ciąży.

Skąd wiedzieć, które objawy w ciąży powinny nas niepokoić, a które mogą zaczekać do następnej wizyty u lekarza?

Reklama

Oto siedem najczęściej występujących niebezpiecznych znaków ostrzegawczych:

1. Krwawienie (w każdym okresie ciąży)

Krwawienie w czasie ciąży może oznaczać różne rzeczy. Jeśli jest mocne i towarzyszy mu silny ból brzucha oraz skurcze menstruacyjne a także omdlenia w trzecim trymestrze ciąży - to może być oznaka ciąży pozamacicznej. Występuje ona, gdy zapłodnione jajo zagnieżdża się w miejscu innym niż macica. Może to stanowić zagrożenie dla życia.

Obfite krwawienie połączone ze skurczami mogą być oznaką poronienia w pierwszym lub na początku drugiego trymestru ciąży.

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

Z kolei krwawienie w trzecim trymestrze ciąży połączone z bólami brzucha może wskazywać na przedwczesne oddzielenie się łożyska od macicy.

Krwawienie w czasie ciąży jest zawsze poważne i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Można wówczas udać się do lekarza lub na pogotowie.

2. Ciężkie nudności i wymioty

Ciężkie nudności i wymioty nie pozwalające na prawidłowe odżywianie zawsze są niebezpieczne, nawet jeśli występują w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli nie możesz ani nic zjeść, ani nic wypić, narażasz się na odwodnienie. Może to też doprowadzić do niedożywienia, a w konsekwencji do wad wrodzonych dziecka i przedwczesnego porodu.

W tym przypadku wizyta u lekarza jest konieczna. Nie należy przyjmować żadnych leków na własną rękę. Tylko lekarz może przypisać odpowiednie specyfiki. Lekarz pomoże Tobie i dziecku.

Zobacz wideo: Badania krwi i moczu w ciąży

3. Zmniejszenie poziomu aktywności dziecka

Jeśli Twoje dziecko nie porusza się tak samo często jak wcześniej, może być to sygnał, ze nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych.

Są sposoby, które mogą pomóc zdiagnozować problem od ręki, np. wypicie czegoś zimnego a następnie położenie się na boku. W tej pozycji należy leżeć i liczyć ruchy dziecka. Nie ma jednej, stałej liczby, ale można przyjąć, że dobrym odniesieniem jest 10. Jeśli dziecko w ciągu 2 godzin poruszy się mniej niż 10 razy - wówczas można udać się do lekarza.

W gabinecie lekarskim znajduje się fachowy sprzęt pozwalający ocenić, czy dziecko porusza się odpowiednio często i czy wszystko jest w porządku.

4. Skurcze na początku trzeciego trymestru

Skurcze mogą być oznaką przedwczesnego porodu. Wiele matek myli je jednak z innymi skurczami. Fałszywe skurcze są nierytmiczne i nieprzewidywalne. Mogą mijać w ciągu godziny.

Regularne skurcze natomiast powtarzają się co około 10 minut lub nawet częściej. Obserwuje się też nasilenie ich intensywności.

Najważniejsze jest, by nie ryzykować bezpieczeństwa dziecka. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że dziecko może urodzić się przedwcześnie, pojedź szybko do lekarza.

5. Odejście wód

Idziesz do kuchni napić się czegoś i nagle czujesz jak coś spływa Ci od góry nogi aż do samego dołu? To mogą być wody płodowe. Ale może być to też efekt uboczny uciskania macicy na Twój pęcherz - będzie to wówczas wyciek moczu.

Jeśli nie jesteś pewna jakiego rodzaju wyciek nastąpił, lepiej udaj się do łazienki w celu opróżnienia pęcherza. Jeśli wyciek powtórzy się raz jeszcze, jest to znak, że zaczęły odchodzić ci wody. Wówczas skontaktuj się z lekarzem i udaj się do szpitala.

6. Silne bóle głowy, brzucha, zaburzenia widzenia

Niepokojącym objawem mogą być utrzymujące się silne bóle głowy, brzucha, zaburzenia widzenia i obrzęki w trakcie trzeciego trymestru ciąży.

Objawy te mogą być oznaka stanu przedrzucawkowego. To poważna choroba, która rozwija się w czasie ciąży i jest potencjalnie śmiertelna. Zaburzenie to charakteryzuje się występowaniem wysokiego ciśnienia krwi i nadmiaru białka w moczu. Najlepiej od razu zadzwonić do lekarza i umówić się na badanie ciśnienia krwi.

7. Objawy grypy

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na choroby w sezonie przeziębień i grypy niż inne panie. Dzieje się tak dlatego, iż ciąża działa też na układ odpornościowy. Ponadto u ciężarnych występuje większe ryzyko komplikacji po grypie.

Objawy grypy u ciężarnej to: gorączka, ból gardła, wyciek z nosa, kichanie, nudności, wymioty.

Z takimi objawami nie musisz iść od razu do lekarza - gdzie z pewnością rozprzestrzenisz chorobę wśród innych kobiet w ciąży. Najpierw zadzwoń do doktora. Dobrze jest też porozmawiać z nim wcześniej, na temat możliwości zaszczepienia się na grypę sezonową.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!