Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?

Gazy w ciąży pojawiają się na skutek zwiększonej ilości progesteronu i rozrostu macicy. Praca jelit jest w tym czasie spowolniona, a ucisk macicy na jelita utrudnia gazom wydostanie się na zewnątrz. Jak radzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Gazy w ciąży to częsta dolegliwość przyszłych mam. Pojawiają się na skutek nieprawidłowej i ciężkostrawnej diety, połykania powietrza w trakcie jedzenia i ucisku macicy na jelita. Dodatkowo progesteron spowalnia procesy trawiennie.
 • Gazy jelitowe mogą być jednym z objawów ciąży, szczególnie u kobiet, które wcześniej nie uskarżały się na tego typu dolegliwości. Zawsze jednak potwierdzenie ciąży wymaga przeprowadzenia badań przez lekarza ginekologa.
 • Każde stadium ciąży wywołuje gazy. Wraz z rozrostem macicy dolegliwości te nasilają się, ponieważ ucisk na jelita jest bardziej intensywny. Przed akcją porodową intensywne gazy są elementem oczyszczaniu organizmu kobiety.
SPRAWDŹ TEŻ: Nadmierne gazy i bąki - przyczyny i sposoby na gazy w jelitach
Spis treści

Reklama

Czy gazy w ciąży są normalne?

Wzdęcia w ciąży to przypadłość, która bardzo często dokucza ciężarnym kobietom. U większości osób wzdęcia wywołują gazy w jelitach. Przyczynami tej dolegliwości są:

 • połykanie powietrza podczas jedzenia, które gromadzi się w jelitach i wywołuje wzdęcia,
 • reakcje chemiczne, które zachodzą w procesie samego trawienia. Ich produktem ubocznym są zwiększone ilości gazów,
 • nieprawidłowa i zbyt obfita dieta, która spełnia zachcianki przyszłej mamy, niekiedy niezdrowe i ciężkostrawne,
 • przerost bakterii gnilnych w jelicie, pojawiający się najczęściej w okresie ciąży,
 • większa wrażliwość układu pokarmowego kobiety w ciąży. 

Organizm dość szybko usuwa nadmiar gazów. Problemy pojawiają się w okresie ciąży, kiedy organizm kobiety wytwarza większa ilość progesteronu, czyli żeńskiego hormonu, który pomaga pielęgnować rozwijający się płód.

Progesteron spowalnia jednak procesy trawienia i ma wpływ na częstsze pojawianie się gazów w ciąży. Dodatkowo macica, która rośnie w okresie ciąży uciska na jelita i utrudnia gazom drogę wyjścia. Ciężarne kobiety uskarżają się nie tylko na częste wzdęcia, ale także na odbijanie po posiłkach i zgagę. Wszystkie te przykre dolegliwości nie są z reguły niebezpieczne dla ciąży i nie zagrażają dziecku.

Jednym z wczesnych objawów ciąży są gazy jelitowe, obok wymiotów, nudności, plamienia czy nabrzmiałych piersi. Trzeba jednak zawsze pamiętać, iż żaden objaw nie jest stuprocentowym potwierdzeniem ciąży. Służą temu testy ciążowe i wizyta u ginekologa.

Reklama

Gazy na początku ciąży

Wzdęcia i gazy z reguły pojawiają się już na początku ciąży. U niektórych kobiet znikają po zakończeniu pierwszego trymestru, u innych trwają nawet przez całą ciążę. To sprawa bardzo indywidualna. Gazy na początku ciąży przydarzają się także kobietom, które wcześniej nie miały takich przypadłości.

Gazy we wczesnej ciąży wywołane są głównie przez zmiany w procesie trawienia. Dłuższe trawienie przyjmowanych produktów powoduje ich zaleganie w jelitach. Narastanie procesów hormonalnych i fizjologicznych z upływem czasu w ciąży jest głównym powodem spowolnienia procesów trawiennych.

Pojawia się uczucie nagromadzenia większej ilości gazów w jelitach, które wywołuje wzdęcia i konieczność „wydalania” gazów. Rozrost macicy ciężarnej kobiety doprowadza do ucisku na jelita, odczuwane jako wzdęcie brzucha. Dolegliwości z tego powodu pojawiają się dopiero w trzecim trymestrze ciąży.

Od kiedy gazy w ciąży dokuczają przyszłym mamom? W zasadzie od samego początku ciąży, kiedy wzrasta poziom progesteronu. Hormon ten już od pierwszych dni znacznie opóźnia proces przesuwania pokarmu w jelitach. Przed zbliżającą się akcją porodową wzdęcia znacznie się nasilają.

Reklama

Gazy przed porodem    

We wczesnej ciąży gazy dokuczają już młodym mamom. U wielu kobiet, które nie doświadczały wcześniej takiej przypadłości mogą być nawet jednym z pierwszych objawów ciąży. Nagromadzone powietrze jest wtedy skutkiem spowolnionej pracy jelit.

W trzecim trymestrze gazy w ciąży zdecydowanie nasilają się. To czas, kiedy dość intensywnie rozrasta się macica. Brzuch staje się większy, a macica uciska na poszczególne narządy wewnętrzne, w tym także dość mocno na jelita. Praca tej części układu pokarmowego zostaje zaburzona i pojawiają wzdęcia. Gazy pod koniec ciąży mogą być już bardzo silne, o dość nieprzyjemnym zapachu. Pojawiają się nawet u kobiet, które do tej pory nie miały takich problemów.

Gazy przed porodem to jeden z elementów oczyszczania organizmu kobiety przed akcją porodową. Najczęściej w ciągu 24-48 godzin poprzedzających poród odchodzi zaległa wydzielina z pochwy, masy kałowe i nadmiar gazu z jelit.

Reklama

Częste gazy w ciąży

Częste gazy na początku ciąży to zazwyczaj efekt problemów trawiennych. Pośredni wpływ mają także preparaty i suplementy dla ciężarnych, przyjmowane dla wzmocnienia mamy i rozwijającego się płodu. W wielu z nich znajdują się spore ilości żelaza, które zaburza pracę jelit i prowadzi do wzmożonej produkcji gazów. U ciężarnej nasila się też apetyt. Niestety ilość jedzenia, często ciężkostrawnego to też przyczyna nadmiernych gazów w ciąży.

Wzdęcia brzucha i śmierdzące gazy w ciąży, czasem naprawdę bardzo nieprzyjemne to zupełnie prawidłowe objawy związane z rozwijającą się ciążą. Warto pomyśleć o zmianie diety na lekkostrawną, ograniczając „ciężkie” potrawy, aby złagodzić dolegliwość.

Gazy będą się pojawiać, gdyż szalejący progesteron rozluźnia mięśnie jelitowe, utrudniając przesuwanie pokarmu w jelitach. Wzdęcia i gazy powinny zaniepokoić kobietę, gdy towarzyszą im dodatkowe przypadłości, jak silny ból podbrzusza, krew w stolcu, ostra biegunka lub mocne skurcze macicy. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

Reklama

Wstrzymane gazy w ciąży

Wzdęcia i gazy w ciąży w większości przypadków nie są objawem, który zagraża matce i dziecku. Ciąża to czas wielu zmian w organizmie kobiety, również i takich, które są nieprzyjemnymi dolegliwościami. Do takich należą wzdęcia, kłopotliwe dla wielu przyszłych mam.

W pewnych sytuacjach dochodzi jednak do zatrzymania gazów w ciąży. Problem ten jest ściśle związany z dolegliwymi zaparciami. Zatwardzenia w ciąży pojawiają się na każdym jej etapie, a ich główną przyczyną są zaburzenia pracy jelit i mała aktywność fizyczna ciężarnych kobiet.

Wstrzymane gazy w czasie ciąży nie mogą wydostać się na zewnątrz z uwagi na zalegający twardy stolec. Pojawia się uczucie ciężkości i dyskomfortu, spowodowanego nagromadzonym powietrzem. Często dochodzi do bolesnych wzdęć w ciąży, a długie przerwy w wypróżnianiu mogą być także przyczyną hemoroidów.

Jak można uwolnić gazy z jelit? Warto zmienić dietę i ograniczyć spożywanie produktów „wzdymających” (np. kalafior lub fasolka). To pozwala redukować nieprzyjemne dolegliwości. Regularne wypróżnianie wymaga spożywania świeżych i suszonych owoców, naturalnych produktów mlecznych (kefiry lub jogurty) oraz delikatnej aktywności ruchowej, która pobudza pracę jelit i nie zagraża dziecku.

Reklama

Co na gazy w ciąży?

Jak sobie radzić z gazami w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele mam, które borykają się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Naczelną zasadą postępowania jest zawsze konieczność skonsultowania z lekarzem każdej formy leczenia lub domowej walki z gazami. W okresie ciąży możliwości stosowania farmakoterapii są dość ograniczone, dlatego warto zwracać się ku naturalnym i domowym metodom.

Co pomaga na gazy w ciąży? Oto kilka porad:

 • napary z ziół takich, jak rumianek, koper włoski czy kminek. Można je także dodawać do potraw w formie przypraw,
 • rezygnacja z produktów wzdymających, jak kapusta, groch czy fasola,
 • regularne posiłki, spożywane częściej i w mniejszej ilości,
 • rezygnacja z napojów gazowanych,
 • odpowiednie nawodnienie organizmu. Płyny należy przyjmować powoli, bez pośpiechu,
 • wprowadzenie naturalnych probiotyków do codziennej diety, jak jogurty lub maślanki. Ich zadaniem jest wsparcie równowagi bakteryjnej flory jelitowej,
 • dokładne i powolne przeżuwanie pokarmów,
 • regularna aktywność fizyczna, dostosowana do etapu ciąży,
 • przyjmowanie leków, ułatwiających usuwanie gazów z jelit (po konsultacji z lekarzem). Substancją czynną, która zmniejsza napięcie na powierzchni gazów w układzie pokarmowym jest symetykon,
 • preparaty ziołowe, które korzystnie wpływają na trawienie, występujące także w postaci złożonej z kilku ziół oraz suplementy diety dla ciężarnych.

Przy podejmowaniu decyzji co na wzdęcia i gazy w ciąży jest bezpieczne dla przyszłej mamy, warto poinformować lekarza lub farmaceutę o stosowanych na stałe innych lekach, aby nie doprowadzić do szkodliwej interakcji kilku różnych medykamentów.

Czytaj również

Bibliografia

 • Instytut Matki i Dziecka „Poradnik żywienia kobiet w ciąży”, Klinika Położnictwa i Ginekologii, ISBN 978-83-88767-69-2, Warszawa
 • E. Wender-Ożegowska „Zmiany ogólnoustrojowe w organizmie kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży”, Klinika Rozrodczości UMP
 • M. Warowna, K. Tokarczyk i inni „Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży”, Kosmetologia Estetyczna 1/2019/vol. 8.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze - co pomaga?
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w zaawansowanej ciąży leżąca na łóżku z termometrem i tabletkami
Kosmówka - czym jest odklejenie kosmówki w ciąży?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!