Ból brzucha na początku ciąży - przyczyny, objawy. Leczenie

Ból brzucha na początku ciąży najczęściej jest naturalną oznaką rozciągającej się macicy i rozluźniających więzadeł. Jednak może zwiastować również poważne nieprawidłowości takie jak skręt jajników, ciąża pozamaciczna, a nawet poronienie. Ze względu na duże ryzyko utraty ciąży w pierwszym trymestrze należy każdą dolegliwość bólową konsultować z lekarzem prowadzącym.
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Źródło: 123RF

Spis treści

Ciąża, szczególnie w pierwszym trymestrze jest czasem dużych zmian w ciele kobiety. Niektóre z nich, takie jak rozrastanie się macicy mogą powodować dolegliwości bólowe i nie są one powodem do niepokoju. Jednak ze względu na duże ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ból brzucha w ciąży powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym. 

Przyczyny bólu brzucha w ciąży na początku 

Ból brzucha w ciąży najczęściej związany jest z rozrostem macicy i towarzyszącym mu uciskiem na pęcherz. Może to powodować kłujący lub palący ból, który nie jest powodem do niepokoju, gdyż jest naturalnym działaniem hormonów płciowych. Jednak ból brzucha w ciąży może również świadczyć o:

 • ciąży pozamacicznej – zagnieżdża się w innym miejscu niż macica, najczęściej 
  w jajniku, jajowodzie, szyjce macicy, czy jamie brzusznej. Pojawia się silny, kolkowy ból, który nasila się przy poruszaniu. Dodatkowo występuje krwawienie z pochwy, nudności, wymioty i omdlenia. Aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom niezbędna jest interwencja chirurgiczna,
 • ciąży zaśniadowej – powstaje w skutek nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieżdża się i rozrasta w macicy. W takiej ciąży nie ma płodu i łożyska. Dochodzi do szybkiego rozrostu komórek i zbyt dużego rozmiaru brzucha. Oprócz bólu brzucha występują również wymioty, nudności, krwawienie z pochwy i podwyższony poziom hCG. Niezbędne jest leczenie, gdyż komórki mogą przekształcić się 
  w nowotwór,
 • poronieniu – czyli utracie ciąży z przyczyn naturalnych przed 20 tygodniem. Poza bólem brzucha występują również bóle w krzyżu, krwawienie i skurcze w podbrzuszu.

Ze względu na niebezpieczne komplikacje, które może sygnalizować ból brzucha w ciąży niezbędna jest konsultacja lekarska. 

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny ginekologiczne 

Ból w dole brzucha w ciąży może być również spowodowany nieprawidłowościami ginekologicznymi, takimi jak:

 • torbieli jajnika – jeśli pęknie powoduje dolegliwości bólowe i niezbędna jest interwencja chirurgiczna,
 • mięśniaki macicy – niezłośliwe guzki w macicy, które mają tendencję do rozrostu. 
  W czasie ciąży mogą powodować komplikacje w rozwoju płodu wiec muszą być pod stałą kontrolą,
 • skręt jajników – powiększanie jajników w czasie ciąży sprzyja ich przekręcaniu. Objawia się to bólem brzucha przypominającego kolkę, wymiotami i nudnościami. 

Wszystkie dolegliwości ginekologiczne powinny być w odpowiedni sposób leczone, aby zapobiegać komplikacjom ciąży. 

Ból brzucha jak na okres w ciąży

Ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem najczęściej są wywołane działaniem progesteronu, który wpływa na rozrost macicyoraz rozluźnianie więzadeł miednicy. Dzięki temu ciało przygotowuje się do rozwoju płodu oraz późniejszego porodu. 

Jednak ból brzucha jak na okres w ciąży może zwiastować także zapalenie przydatków. Przyczyną stanu zapalnego jajników są bakterie m.in. paciorkowce, chlamydie i gronkowce, które ze względu na obniżoną odporność ciężarnych często atakują okolice intymne. 

Bólowi brzucha towarzyszy również wysoka temperatura oraz tkliwość narządów płciowych.

Ból brzucha po prawej i lewej stronie w ciąży

Ból brzucha w ciąży po lewej lub prawej stronie może świadczyć o:

 • rozrastającej się macicy, która uciska raz jednej, a raz z drugiej strony,
 • torbieli jajnika lub jej pęknięciu,
 • zapaleniu wyrostka robaczkowego, jeśli ból doskwiera z prawej strony. 

W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska. Jest to szczególnie ważne, gdyż pęknięcie torbieli i zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga interwencji chirurgicznej. 

Objawy bólu brzucha w ciąży 

Objawy zależne są od przyczyny, która je wywołuje. Jednak oprócz bólu brzucha mogą również występować:

 • bóle krzyża,
 • nudności, 
 • wymioty, 
 • omdlenia, 
 • parcie na mocz,
 • skurcze, 
 • gorączka,
 • dreszcze, 
 • zimne poty.

Jeśli pojawią się powyższe dolegliwości należy udać się do lekarza prowadzącego. Dokona on odpowiedniej diagnostyki i jeśli będzie to konieczne wprowadzi właściwe leczenie. 

Leczenie bólu brzucha w ciąży 

Leczenie zależne jest od przyczyny bólu brzucha. Dobierane jest indywidualnie do pacjentki. Najczęściej dolegliwości bólowe są naturalne i nie wymagają żadnego leczenia. Jednak jeśli przyczynami są: zapalenie wyrostka robaczkowego, ciąża pozamaciczna, czy pęknięcie torbieli niezbędna jest interwencja chirurgiczna oraz odpowiednie leczenie.Należy pamiętać, że w ciąży nie można przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem,gdyż mogą one zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. 

Czytaj także:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

18011
Pytanie: W jakim wieku zdecydowałaś się na ciążę?

  >20

  20-30

  26-30

  31-35

  36-40

  40<

Advertisement

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!