Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?

Ból brzucha na początku ciąży może być objawem powiększającej się macicy i wówczas nie powinien być powodem do niepokoju. Niekiedy jednak dolegliwości bólowe bywają oznaką komplikacji ciąży. Sprawdź, kiedy ból brzucha w pierwszych trymestrze ciąży należy skonsultować z lekarzem.
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ból brzucha na początku ciąży najczęściej jest objawem powiększającej się macicy i wówczas nie powinien być powodem do niepokoju.
  • Dolegliwości bólowe mogą jednak mieć związek z poronieniem, odklejeniem się łożyska, a także innymi chorobami niezwiązanymi z ciążą.
  • Kobiety w ciąży powinny skonsultować z lekarzem nawet lekki ból brzucha, gdyż istnieje ryzyko zlekceważenia poważnych dolegliwości, które mogą być zagrożeniem zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się płodu.
SPRAWDŹ TEŻ: Ciąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, badanie usg, test
Spis treści

Reklama

Czy na początku ciąży boli brzuch? 

Wiele kobiet zastanawia się, czy na początku ciąży boli brzuch oraz jakie mogą być przyczyny ewentualnych dolegliwości bólowych. Ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży dla większości pacjentek jest źródłem niepokoju.

Wywołuje lęk, że ciąża nie przebiega prawidłowo. Zwykle jednak dolegliwości bólowe nie zwiastują komplikacji ciążowych, aczkolwiek zdarzają się wyjątki. Najczęściej ból ma związek z powiększającą się macicą oraz rozciąganiem więzadeł macicznych, co jest całkowicie naturalne.

W ten sposób ciało kobiety dostosowuje się do rozwijającego się płodu.

Czy na początku ciąży może boleć brzuch z innego powodu niż powiększanie się macicy? Z całą pewnością tak. Dolegliwości bólowe mogą mieć związek z poronieniem lub ciążą pozamaciczną

Ponadto mogą być objawem różnych jednostek chorobowych niezwiązanych z ciążą, takich jak:

Reklama

Gdzie boli brzuch na początku ciąży? 

Jak odróżnić ból brzucha, który występuje fizjologiczne od takiego, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza? Ważna jest przede wszystkim lokalizacja dolegliwości bólowych, a także charakter samego bólu i jego natężenie.

To, gdzie boli brzuch na początku ciąży i jak długo trwa, powinno być dla kobiety cenną wskazówką. 

Dolegliwości występujące w I trymestrze w nadbrzuszu, którym towarzyszą nudności lub wymioty, zwykle nie powinny być powodem do niepokoju. Najpewniej wynikają one z wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej - hormonu produkowanego w przez zarodek, a następnie łożysko, którego zadaniem jest m.in. podtrzymywanie ciąży.

Jednakże w podobny sposób może manifestować się kamica żółciowa, na którą kobiety w ciąży są bardziej narażone. Zmiany hormonalne, jakie dokonują się w ciele ciężarnej, skutkują bowiem gęstnieniem żółci, co może doprowadzić do wytrącania się złogów w woreczku żółciowym, nazywanych potocznie kamieniami.

Dlatego w razie nawracania dolegliwości (ból w prawym nadbrzuszu, nudności, wymioty), należy zasięgnąć opinii lekarza. 

Silny ból występujący w środkowej części brzucha i promieniujący do prawego dołu biodrowego, może sygnalizować zapalenie wyrostka robaczkowego, które wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Jeśli ból lokalizuje się w lędźwiach i towarzyszy mu parcie na pęcherz, to prawdopodobnie jest związany z infekcją układu moczowego, która często dotyka ciężarne. Zakażenie dróg moczowych w ciąży wymaga leczenia, gdyż może być groźne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu. 

Z kolei silny i nagły ból podbrzusza, któremu towarzyszą nieprzemijające skurcze, może być oznaką poronienia. Takiego bólu nie wolno bagatelizować, zwłaszcza jeśli pojawi się krwawienie z dróg rodnych - wówczas należy natychmiast jechać do szpitala.

Ryzyko, że za dolegliwościami bólowymi kryje się ciąża pozamaciczna jest stosunkowo niewielkie, gdyż stan ten jest obecnie diagnozowany we wczesnym etapie rozwoju, zanim doprowadzi do wystąpienia jakichkolwiek objawów.

Czy na początku ciąży boli brzuch jak przy okresie?  

Wiele kobiet skarży się na ból brzucha jak na okres na początku ciąży. Charakterystyczne są delikatne skurcze w podbrzuszu, którym towarzyszy uczucie pełności. Dolegliwości mogą łudząco przypominać te, które występowały przed zbliżającą się miesiączką i dlatego powodują niepewność i dezorientację, a niekiedy – zlekceważenie.

Często ze względu na podobieństwo symptomów, ciężarne są przekonane, że nie zaszły w ciążę, a jedynie doświadczają uciążliwości typowych dla tej fazy cyklu menstruacyjnego.

Może to doprowadzić do zlekceważenia sytuacji. Grozi to niebezpiecznymi konsekwencjami, gdy pacjentka w związku z tym nie wykona testu, nie uda się na wizytę do lekarza, nie zmodyfikuje trybu życia (wysiłek fizyczny, dieta, używki etc.).

Z drugiej strony często jednak podejrzewa się, iż jest to wczesny objaw ciąży, co powoduje lęk przed poronieniem – zwłaszcza w przypadku kobiet, które nigdy nie rodziły i dla których jest to doświadczenie całkowicie nowe.

Należy podkreślić, że ból brzucha na początku ciąży w większości przypadków są  związane z powiększającą się macicą i rozciąganiem więzadeł macicznych, a zatem nie powinny skutkować obawą o zdrowie dziecka. Pod warunkiem, że charakterystyczne ciągnięcie w dole brzucha na początku ciąży nie doprowadzi do krwawienia lub plamienia z dróg rodnych. 

Reklama

Ból brzucha i wzdęcia na początku ciąży 

Ciężarne często odczuwają wzdęcia na początku ciąży. Powodem tego stanu może być uciskanie rozrastającej się macicy na jelita i żołądek. Oprócz wzdęć mogą pojawić się także zaparcia oraz zgaga.

To najczęściej zgłaszane przez ciężarne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zwykle nie mają one związku z komplikacjami ciążowymi, ale należy pamiętać, że każda ciąża przebiega inaczej. 

Generalnie kobiety w ciąży powinny kierować się zasadą, że lepiej skonsultować z lekarzem nawet lekki ból brzucha na początku ciąży niż ryzykować, że zlekceważy się poważne dolegliwości.

Każdy silny ból brzucha powinien być dla kobiety sygnałem alarmowym, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych. W takiej sytuacji konsekwencje mogą być tragiczne – aby zminimalizować ryzyko poronienia należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Kempiak, Rozpoznawanie ciąży, [w:] Położnictwo i ginekologia. Repetytorium, red. H. Bręborowicz, PZWL, Warszawa 2010, s. 95-96.
  • prof. dr hab. n. med. Dariusz Janczak, Zapalenie wyrostka robaczkowego, https://podyplomie.pl/chirurgia/29225,zapalenie-wyrostka-robaczkowego , data dostępu [data dostępu: 24.01.2022].
  • prof. dr hab. med. Dariusz Moczulski , Leczenie zakażeń układu moczowego u kobiet w ciąży https://podyplomie.pl/medycyna/10599,leczenie-zakazen-ukladu-moczowego-u-kobiet-w-ciazy, [data dostępu: 24.01.2022].
  • Lichtenberg-Kokoszka Emilia. Zmiany fizyczne w organizmie ciężarnej. [W:] Lichtemberg-Kokoszka Emilia. Ciąża zagadnieniem biomedycznym i psychopedagogicznym. Kraków: IMPULS; 2008: wyd. I, str. 105-115.
  • Bręborowicz G.H.: Położnictwo i ginekologia. Tom 1-2. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Podobne artykuły
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!