Najzdrowsze miejsce w internecie

Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu

Ból podbrzusza w ciąży najczęściej spowodowany jest rozciąganiem się macicy, która stwarza dogodne warunki dla rozwoju dziecka. Jeśli jednak pojawia się silny lub kłujący ból w podbrzuszu, któremu towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, gorączka lub parcie ma mocz należy natychmiast udać się do specjalisty. Takie objawy mogą sugerować stany zapalne, kolkę nerkową, odklejanie łożyska, a nawet poronienie.
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból podbrzusza w ciąży jest częstą dolegliwością, na którą skarży się wiele ciężarnych. Ból najczęściej spowodowany jest rosnącym dzieckiem i zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety.
 • Przyczyn bólu może być wiele. Wszystko zależy od tego, kiedy pojawił się ból, gdzie jest umiejscowiony i jakiego jest on rodzaju.
 • Ból w podbrzuszu może też świadczyć o różnych chorobach. Nie należy zatem ignorować żadnych niepokojących objawów. Jeśli zajdzie taka konieczność, lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból brzucha w ciąży - co może oznaczać?
Spis treści

Ból podbrzusza w ciąży często jest powodem niepokoju u przyszłej mamy. Na szczęście w wielu przypadkach jest on naturalną dolegliwością związaną z rozwojem płodu. Jednak może również zwiastować niebezpieczne nieprawidłowości, dlatego nie można go lekceważyć i najlepiej niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Przyczyny bólu podbrzusza w ciąży

Ból w podbrzuszu w ciąży może towarzyszyć kobiecie od pierwszych tygodni aż do samego porodu. Zmieniają się jednak jego przyczyny, które mogą być następujące:

Ze względu na zróżnicowane przyczyny bólu brzucha w ciąży każdą z dolegliwości najlepiej zgłosić lekarzowi, który w razie potrzeby zaleci odpowiednie badania i wdroży niezbędne leczenie.

Ból podbrzusza w 1 trymestrze ciąży

Ból podbrzusza na początku ciąży, czyli w pierwszych tygodniach najczęściej powoduje rozciąganie macicy. Powiększanie rozmiaru macicy wiąże się również z rozciąganiem więzadeł podtrzymujących ją oraz rozluźnianiem więzadeł stawów krzyżowo-biodrowych. Ból podbrzusza w tym czasie ciąży odczuwa się jak ból na okres.

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży może być niczym poważnym, jednak nie należy go ignorować. Często może on być zapowiedzią poronienia lub towarzyszącym poronieniu objawem. Jeśli skurcze są regularne i przeszkadzają w funkcjonowaniu, a do tego pojawi się plamienie, konieczne jest udanie się do szpitala.

Ból może być także spowodowany ciążą pozamaciczną (ektopową). To bardzo poważny stan wymagający niezwłocznej interwencji lekarskiej.

Ból podbrzusza w 2 i 3 trymestrze ciąży

W tym okresie bóle związane są głównie z rosnącym w macicy dzieckiem, które w dodatku zaczyna się ruszać.

Ból po lewej oraz prawej stronie podbrzusza jest naturalny w 2 i 3 trymestrze ciąży. Świadczy o znacznym obciążeniu więzadeł miednicy przez rosnący płód.  Dolegliwości ustępują po porodzie.

Niestety dolegliwość w ciąży może wywoływać także kolka nerkowa związana z przemieszczaniem się kamienia z nerki do moczowodu. Silnemu bólowi towarzyszy również częsta potrzeba oddawania moczu i bolesne parcie na mocz. W takim przypadku niezbędne jest leczenie szpitalne.  

Trzeba w tych miesiącach uważać także na umiejscowienie bólu. Jeśli występuje on w dole brzucha i towarzyszy mu drętwienie. Nawet jeśli taki ból ustępuje, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Tak samo należy zareagować, jeśli brzuch twardnieje.

Na koniec ciąży, czyli już na koniec 3 trymestru, ból w postaci skurczy jest raczej czymś normalnym. Zazwyczaj zapowiada on zbliżający się poród. Wtedy też nastąpić może ucisk dziecka na sąsiednie narządy.

Ból podbrzusza po stosunku 

Bóle podbrzusza po stosunku mogą być wywołane skurczami macicy spowodowane przez orgazm. Nie są niebezpieczne dla dziecka, a wręcz przeciwnie wspomagają odpowiednie ułożenie w jamie macicy. Niestety bóle brzucha mogą towarzyszyć także infekcjom. W takich przypadkach niezbędne są odpowiednie badania i wdrożenie leczenia. 

Przyszli rodzice aby rozwiać wszelkie wątpliwości na temat seksu w ciąży powinni porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazania pojawiają się gdy ciąża nie przebiega prawidłowo. 

Kłujący ból podbrzusza w ciąży 

Kłujący ból w podbrzuszu w ciąży może dotyczyć zarówno płodu, jak i dolegliwości układu pokarmowego. Dlatego jeśli się pojawi należy udać się na wizytę lekarską w celu odnalezienia przyczyny. 

Nieprawidłowości związane z ciążą mogą być spowodowane przez ciążę pozamaciczną lub poronienie. W obu przypadkach najczęściej pojawia się również krwawienie z dróg rodnych. Konieczna jest wtedy interwencja lekarska. 

Ciąża pozamaciczna to stan, w którym zarodek rozwija się poza jamą macicy. We względu na to, że jego prawidłowy rozwój nie jest możliwy niezbędne jest jego usuniecie poprzez laparoskopię lub laparotomię. 

Ból krzyża i podbrzusza w ciąży 

Najbardziej niebezpieczny jest kłujący, silny ból podbrzusza i krzyża w ciąży. Może on być objawem poronienia lub odklejania łożyska

Wyróżnia się poronienie samoistne lub poronienie septyczne. Pierwsze z nich następuje z przyczyn naturalnych. Zależne jest od nieprawidłowości dotyczących jaja płodowego lub matki. Natomiast drugie spowodowane jest przez zakażenie macicy lub/i zarodka. Oprócz krwawienia z pochwy i bólu brzucha pojawia się:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • ogólne osłabienie. 

Silny ból podbrzusza promieniujący do krzyża może zwiastować odklejenie łożyska. Szczególnie jeśli wcześniej doszło do upadku lub uderzenia. Objawami towarzyszącymi mogą być także:

 • gwałtowne ruchy dziecka lub ich brak,
 • powiększający się obwód brzucha sugerujący krwawienie wewnętrzne,
 • złe samopoczucie.

Żaden z powyższych symptomów nie powinien być lekceważony, gdyż zagraża życiu i zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bień A.: Opieka nad kobietą ciężarną. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
 • Bręborowicz G.H.: Położnictwo i ginekologia. Tom 1-2. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
 • Rogulska A.: Jedz dla dwojga, nie za dwoje. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
 • Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis, 2020.
 • Lesley Regan, Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu, Wydawnictwo Esteri 2020.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Macica
Szyjka macicy po zapłodnieniu - wysoko czy nisko?
Kobieta trzyma dwa listki tabletek
Progesteron w ciąży – normy. Jaki poziom świadczy o ciąży?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj