Ból podbrzusza w ciąży - kłujący ból w podbrzuszu w ciąży

Ból podbrzusza w ciąży najczęściej spowodowany jest rozciąganiem się macicy, która stwarza dogodne warunki dla rozwoju dziecka. Jeśli jednak pojawia się silny lub kłujący ból w podbrzuszu, któremu towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, gorączka lub parcie ma mocz należy natychmiast udać się do specjalisty. Takie objawy mogą sugerować stany zapalne, kolkę nerkową, odklejanie łożyska, a nawet poronienie.
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból podbrzusza w ciąży często jest powodem niepokoju u przyszłej mamy. Na szczęście w wielu przypadkach jest on naturalną dolegliwością związaną z rozwojem płodu. Jednak może również zwiastować niebezpieczne nieprawidłowości, dlatego nie można go lekceważyć i najlepiej niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Przyczyny bólu podbrzusza w ciąży

Ból w podbrzuszu w ciąży może towarzyszyć kobiecie od pierwszych tygodni aż do samego porodu. Zmieniają się jednak jego przyczyny, które mogą być następujące:

Ze względu na zróżnicowane przyczyny bólu brzucha w ciąży każdą z dolegliwości najlepiej zgłosić lekarzowi, który w razie potrzeby zaleci odpowiednie badania i wdroży niezbędne leczenie.

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży najczęściej powoduje rozciąganie macicy. Od pierwszych tygodni pod wpływem hormonów do narządów rodnych napływa więcej krwi, aby zapewnić odpowiednie warunki dla rozwoju płodu. Macica zwiększa swą objętość, aby zapewnić miejsce nie tylko dla dziecka, ale także dla łożyska oraz worka owodniowego. 

Powiększanie rozmiaru macicy wiąże się również z rozciąganiem więzadełpodtrzymujących ją oraz rozluźnianiem więzadeł stawów krzyżowo-biodrowych. 

Ból podbrzusza w ciąży może być także spowodowany ciążą pozamaciczną (ektopową).To bardzo poważny stan wymagający niezwłocznej interwencji lekarskiej. 

Ból podbrzusza po stosunku 

Bóle podbrzusza po stosunku mogą być wywołane skurczami macicy spowodowane przez orgazm. Nie są niebezpieczne dla dziecka, a wręcz przeciwnie wspomagają odpowiednie ułożenie w jamie macicy. Niestety bóle brzucha mogą towarzyszyć także infekcjom. W takich przypadkach niezbędne są odpowiednie badania i wdrożenie leczenia. 

Przyszli rodzice aby rozwiać wszelkie wątpliwości na temat seksu w ciąży powinni porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazania pojawiają się gdy ciąża nie przebiega prawidłowo. 

Kłujący ból podbrzusza w ciąży 

Kłujący ból w podbrzuszu w ciąży może dotyczyć zarówno płodu, jak i dolegliwości układu pokarmowego. Dlatego jeśli się pojawi należy udać się na wizytę lekarską w celu odnalezienia przyczyny. 

Nieprawidłowości związane z ciążą mogą być spowodowane przez ciążę pozamacicznąlub poronienie. W obu przypadkach najczęściej pojawia się również krwawienie z dróg rodnych. Konieczna jest wtedy interwencja lekarska. 

Ciąża pozamaciczna to stan, w którym zarodek rozwija się poza jamą macicy. We względu na to, że jego prawidłowy rozwój nie jest możliwy niezbędne jest jego usuniecie poprzez laparoskopię lub laparotomię. 

Ból krzyża i podbrzusza w ciąży 

Najbardziej niebezpieczny jest kłujący, silny ból podbrzusza w ciąży. Może on być objawem poronienialub odklejania łożyska

Wyróżnia się poronienie samoistnelub poronienie septyczne. Pierwsze z nich następuje 
z przyczyn naturalnych. Zależne jest od nieprawidłowości dotyczących jaja płodowego lub matki. Natomiast drugie spowodowane jest przez zakażenie macicy lub/i zarodka. Oprócz krwawienia z pochwy i bólu brzucha pojawia się:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ogólne osłabienie. 

Silny ból podbrzusza promieniujący do krzyża może zwiastować odklejenie łożyska. Szczególnie jeśli wcześniej doszło do upadku lub uderzenia. Objawami towarzyszącymi mogą być także:

  • gwałtowne ruchy dziecka lub ich brak,
  • powiększający się obwód brzucha sugerujący krwawienie wewnętrzne,
  • złe samopoczucie.

Żaden z powyższych symptomów nie powinien być lekceważony, gdyż zagraża życiu 
i zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka. 

Ból z lewej i prawej strony podbrzusza w ciąży

Ból po lewej oraz prawej stronie podbrzusza jest naturalny w II i III trymestrze ciąży. Świadczy o znacznym obciążeniu więzadeł miednicy przez rosnący płód.  Dolegliwości ustępują po porodzie.

Niestety dolegliwość w ciąży może wywoływać także kolka nerkowa związana z przemieszczaniem się kamienia z nerki do moczowodu. Silnemu bólowi towarzyszy również częsta potrzeba oddawania moczu i bolesne parcie na mocz. W takim przypadku niezbędne jest leczenie szpitalne.  

Czytaj także:

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 13)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!