Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?

Ciąża to nie choroba, dlatego kobiety spodziewające się dziecka, nie powinny rezygnować z zajęć sportowych. Warto być aktywną przez 9 miesięcy, ale nie każda dyscyplina sportu będzie odpowiednia dla przyszłej mamy. A bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Ciężarna kobieta na bieżni
Źródło: 123RF
Spis treści

Poród jest dla kobiety tak dużym wysiłkiem, jak dla biegacza pokonanie maratonu. Dlatego już od początku ciąży przyszła mama powinna się przygotowywać kondycyjnie do tego wyzwania. Nie da się przebiec 40 kilometrów bez treningu, ale nie każda forma aktywności fizycznej jest odpowiednia dla ciężarnej. Dla kobiet lubiących ruch świetną propozycją może być jogging w ciąży.

Reklama

Sport to zdrowie, także w trakcie ciąży

Dla dobrego stanu zdrowia swojego i lepszego rozwoju maluszka, warto uprawiać sport w ciąży, ale pod kilkoma warunkami. Pamiętajmy, że musi być on dostosowany do możliwości kobiety, mniej intensywny niż zwykle i skonsultowany z ginekologiem prowadzącym ciążę. Ciąża to nie jest czas na bicie rekordów życiowych, dlatego bieganie w ciąży, podobnie, jak inne ćwiczenia, trzeba potraktować rekreacyjnie i dokładnie wsłuchiwać się w swój organizm.

Zobacz wideo: Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Umiarkowany sport, w tym jogging w ciąży, zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową u kobiet, ich siłę mięśniową, pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, poprawia ruchomość stawów biodrowych i kręgosłupa, rozluźnia mięśnie i więzadła, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Ciężarne regularnie biegające lepiej znoszą ciążę, mają mniejsze kłopoty z obrzękiem nóg, ich porody są krótsze i rzadziej wymagają stymulacji środkami farmakologicznymi i znieczulenia. Niektórzy uważają nawet, że bieganie w ciąży zwiększenia wydolności łożyska.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników jogging jest jedną z form aktywności polecanych ciężarnym, umiarkowany trening  może być powtarzany trzy razy w tygodniu lub częściej, ale nie powinien przekraczać 45 minut dziennie.

Reklama

Bieganie w I trymestrze ciąży to ryzyko?

Kobiety, które biegały przed ciążą i czują się dobrze, mogą nadal biegać od pierwszych tygodni ciąży. Ważne jednak, żeby nie robiły niczego na siłę. Trzeba zrezygnować z intensywnych treningów, bo w pierwszym trymestrze ciąży, do 12. tygodnia układ hormonalny, który podtrzymujący ciążę, nie funkcjonuje jeszcze tak jak powinien. Właśnie z tego powodu 90 procent poronień występuje w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W większości poronienie są spowodowane wadami genetycznymi, ale może na nie mieć wpływ także styl życia i nadmierny wysiłek fizyczny. Właśnie z tego powodu wiele klubów fitness i szkół jogi zaprasza na zajęcia panie dopiero w drugim trymestrze. Szczególnie newralgiczny jest czas między pomiędzy 8 a 12 tygodniem.

Biegaj w ciąży, jeśli biegałaś przed nią

Po 12. tygodniu ciąży, kiedy funkcjonuje już łożysko, a sytuacja hormonalna stabilizuje się przychodzi czas na regularny wysiłek fizyczny, w tym także bieganie. Jest to oczywiście możliwe, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz prowadzący ciążę nie widzi żadnych przeciwwskazań. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża to nie jest dobry czas, żeby rozpoczynać przygodę ze sportem.

Jeśli kobieta nie biegała przed ciążą, nie powinna tego robić także w trakcie ciąży. W pierwszym i drugim trymestrze u ciężarnej zwiększa się objętości krwi, objętość wyrzutowa serca, spada ciśnienie krwi i wzrasta pojemność oddechowa płuc. Te zmiany przygotowują organizm do zwiększonego wysiłku, jakim jest ciąża i sam poród.  Zmiany te lepiej znoszą panie, które uprawiały sport przed ciążą, niż te nieaktywne fizycznie.

Reklama

Jak bieganie wpływa na dziecko

Czy wstrząsy podczas biegania nie zagrażają dziecku? Nie, bo dziecko znajduje się w macicy, jak w balonie wypełnionym wodami płodowymi, które amortyzują wszelkie wstrząsy. Przyszła mama musi jednak pamiętać, żeby jej dieta przewidziała dodatkowe kalorie, które spalają się w trakcie treningu, a także zwiększoną ilość płynów.

Okazuje się, że w trakcie biegu wzrasta nie tylko tętno mamy, ale także tętno dziecka i utrzymuje się ono na wyższym poziomie jeszcze przez 20 minut od zakończenia treningu.  Dziecko także odpoczywa po treningu i może przez pewien czas wykazywać mniejszą aktywność.

Dzieci mam biegających w ciąży rodzą się zazwyczaj mniejsze i mają mniej tkanki tłuszczowej. Nie jest to jednak powód do niepokoju, a raczej pretekst do częstszego wykonywania badania USG (biegaczki powinny wykonać 5 a nie 3 badania w trakcie ciąży). Dzieci, których mamy biegały w ciąży, rzadziej są w przyszłości otyłe i charakteryzują się lepszym rozwojem psychoruchowy. 

Reklama

Kiedy nie wolno biegać w ciąży?

Nie wszystkie kobiety mogą jednak biegać w ciąży, dlatego każda aktywność fizyczna powinna być konsultowana z lekarzem. Będzie on odradzał bieganie w ciąży bliźniaczej, gdy matka ma chorą tarczycę, zaburzenia rytmu serca, anemię i jest niedożywiona lub gdy w wywiadzie był przedwczesny poród. Są też bezwzględne przeciwwskazania do biegania w ciąży. To:

  1. ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych
  2. niezamknięcie szyjki macicy
  3. krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży
  4. zahamowanie wzrostu dziecka
  5. ryzyko przedwczesnego porodu
  6. hemodynamicznie wady serca
  7. niekontrolowane nadciśnienie tętnicze i choroby nerek
  8. niewyrównana cukrzyca

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność w ciąży
Ćwiczenia w ciąży. Jak przygotować się do porodu? [EBOOK]
Sport w ciąży
Podróże w ciąży. Jak bezpiecznie podróżować?
Okładka e-booka pt. Podróże w ciąży
Podobne artykuły
podróże w ciąży
Podróże w ciąży – jak najlepiej się do nich przygotować?
Kobieta w ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
Ciąża a latanie samolotem – zasady bezpiecznego podróżowania. Jakie są przeciwwskazania?
Kobieta w ciąży jadąca na rowerze
Jazda na rowerze w ciąży - czy jest możliwa? Wady i zalety
Kobieta w zaawansowanej ciąży siedząca przy piłce do ćwiczeń
Sport w ciąży. Co wolno, a czego nie wolno ciężarnej?
Ciężarna kobieta na bieżni
Bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!