Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?

Ból krocza w ciąży jest zazwyczaj normalną dolegliwością towarzyszącą rozciąganiu się więzadeł miednicy. Często nasila się przy chodzeniu, siedzeniu i aktywności fizycznej. Może pojawić się w każdym momencie ciąży, jednak najczęściej daje o sobie znać pod koniec ciąży. Jeśli staje się bardzo uciążliwy niezbędna jest konsultacja lekarska, gdyż może dojść do rozejścia spojenia łonowego. Co robić, by go zminimalizować?
Kobietę boli krocze w ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból krocza w ciąży nasila się, gdy wzrasta parcie główki dziecka na miednicę. W tym czasie zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej.
 • Jednym z powodów występowania bólu krocza w ciąży jest naturalne przygotowywanie się organizmu do porodu. Estrogeny rozluźniają więzadła kości, umożliwiając przejście główki przez kanał rodny.
 • Leczenie bólu krocza w ciąży polega głównie na odpoczynku i ograniczeniu nadmiernej aktywności fizycznej. W przypadku, gdy ból okazuje się nieznośny, możliwie jest leczenie objawowe.
SPRAWDŹ TEŻ: Sprawdź, co może oznaczać ból podbrzusza w ciąży.
Spis treści

Ciąża to czas w życiu kobiety, w którym dochodzi do wielu zmian fizycznych. Pojawiają się mdłości, zawroty głowy, zmienia się ciało. Te charakterystyczne zmiany nie są powodem do niepokoju, jednak jeśli występuje ból krocza w ciąży zwraca uwagę przyszłych mam. Zatem co on oznacza? 

Reklama

Przyczyny bólu krocza w ciąży

Ból krocza w ciąży jest spowodowany naturalnym przygotowaniem ciała do porodu. Poprzez działanie hormonów płciowych, a przede wszystkim estrogenów rozluźniają się więzadła spojenia łonowego oraz stawów krzyżowo-biodrowych. 

Dzięki poluzowaniu więzadeł kości mają pewną ruchomość, która jest niezbędna do przejścia główki dziecka przez kanał rodny. Jednak obniżanie się główki dziecka, szczególnie w ostatnim trymestrze może powodować uciążliwe dolegliwości bólowe.

Reklama

Objawy bólu krocza w ciąży

Rozejście spojenia łonowego nie jest groźną dolegliwością, jednak powoduje ból i dyskomfort. Wynika ono z nadmiernej elastyczności aparatu więzadłowego, za którą odpowiadają estrogeny. 

Objawia się następująco:

 • ból podbrzusza lub krocza,
 • nasilanie bólu w trakcie chodzenia,
 • zwiększanie dolegliwości przy wstawaniu, noszeniu dziecka, czy dźwiganiu.

Uciążliwy ból ciąży powinien być powodem do dokładnej diagnostyki. Jeśli lekarz w badaniu USG stwierdzi rozejście kości charakterystyczne dla rozejścia spojenia łonowego może zadecydować o rozwiązaniu ciąży przez cięcie cesarskie. 

Leczenie polega na odpoczynku, zaniechaniu aktywności fizycznej oraz ograniczeniu dźwigania ciężarów. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują może być potrzebna odpowiednia rehabilitacja, a nawet interwencja chirurgiczna. 

Ból krocza w ciąży przy chodzeniu

Ból krocza i miednicy, szczególnie pod koniec ciąży, gdy parcie główki jest coraz większe nasila się podczas aktywności fizycznej. Dlatego chodzenie, czy wstawanie i siadanie zwiększają dolegliwości bólowe. 

W takich sytuacjach zaleca się odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej. Należy zrezygnować z noszenia zakupów i długich wycieczek. Dodatkowo kobiety korzystające z basenu powinny unikać pływania żabką, gdyż to dodatkowo obciąża miednicę. 

Czasami nawet siedzenie sprawia ból przyszłej mamie. Jeśli ból jest bardzo nasilony lekarz może zadecydować o leczeniu objawowym i zalecić przyjmowanie określonych dawek paracetamolu. 

Reklama

Kłucie w kroczu w ciąży

Kłucie w kroczu w ciąży również jest objawem rozciągania macicy i rozluźniania więzadeł miednicy. Te zmiany są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży oraz porodu. Mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze i utrzymywać nawet do trzeciego. Jednak najczęściej silne dolegliwości dają o sobie znać pod koniec ciąży. Jeśli jednak bólowi krocza towarzyszą objawy takie jak:

 • krwawienie z pochwy,
 • gorączka,
 • silne bóle brzucha,
 • omdlenia,

należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż mogą świadczyć o komplikacjach ciąży lub nawet poronieniu. 

Reklama

Ból krocza pod koniec ciąży

Ból krocza po koniec ciąży pojawia się u wielu kobiet. Najczęściej występuje w 38 tygodniu, lecz zdarza się również wcześniej. W tym czasie nacisk główki na krocze nasila się, gdyż organizm przygotowuje się do porodu. Sprawia to, że ból pojawia się w obrębie całej miednicy. 

Dolegliwości ustępują po porodzie, jednak jeśli są bardzo uciążliwe należy zgłosić się do lekarza, który może wskazać odpowiednie leczenie objawowe. 

Najważniejsze jest prowadzenie oszczędnego trybu życia i odpoczynek. Aktywność fizyczną najlepiej ograniczyć do minimum. 

Reklama

Ból krocza na początku ciąży

Ból krocza na początku ciąży, który przez niektóre panie porównywany jest do bólu menstruacyjnego związany jest z rozciąganiem się macicy i więzadeł.  Przyczynia się do tego progesteron. W pierwszym trymestrze zachodzą najintensywniejsze zmiany, gdyż płód ma najszybsze tempo wzrostu. 

Ze względu na dość wysokie ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze niezbędne jest konsultowanie dolegliwości z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Godala M. Pietrzak K., Gawron-Skarbek A., Łaszek M., Szatko F.: Zachowania zdrowotne łódzkich kobiet w ciąży. Cz. 2. Aktywność fizyczna i stosowanie używek. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2012, 93, 43-47.
 • Zhang J, Troendle J, Mikolajczyk R, et al. The natural history of the normal first stage of labor. Obstet Gynecol. 2010; 115(4): 705–710
 • Sass A., Mączka M.:. Physical activity of pregnant women in the light of scientific research -a review of the literature. Journal of Education, Health and Sport, 2017, 7,550-565.
 • Chasan- Taber L., Silveira M., Marcus B.H. et al.: Feasibility and Efficacy of Physical Activity Intervention Among Pregnant Women: The Behaviorsc Affecting Baby and You Study. Journal of Physical Activity&Health, 2011, 2, 228-238.
 • Stadnicka G., Łepecka-Klusek C., Pawłowska-Muc A., Pilewska-Kozak A.: Wpływ aktywności fizycznej w okresie ciąży na przebieg porodu. Journal of Education, Health and Sport, 2015, 5(5), 05-514.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!