Ból krocza w ciąży – przy chodzeniu i pod koniec ciąży

Kobietę boli krocze w ciąży
Źródło: 123RF

Autor

Dominika Rusek

Ból krocza w ciąży jest zazwyczaj normalną dolegliwością towarzyszącą rozciąganiu się więzadeł miednicy. Często nasila się przy chodzeniu, siedzeniu i aktywności fizycznej. Może pojawić się w każdym momencie ciąży, jednak najczęściej daje o sobie znać pod koniec ciąży. Jeśli staje się bardzo uciążliwy niezbędna jest konsultacja lekarska, gdyż może dojść do rozejścia spojenia łonowego.

Ciąża to czas w życiu kobiety, w którym dochodzi do wielu zmian fizycznych. Pojawiają się mdłości, zawroty głowy, zmienia się ciało. Te charakterystyczne zmiany nie są powodem do niepokoju, jednak jeśli występuje ból krocza w ciąży zwraca uwagę przyszłych mam. Zatem co on oznacza? 

Przyczyny bólu krocza w ciąży

Ból krocza w ciąży jest spowodowany naturalnym przygotowaniem ciała do porodu. Poprzez działanie hormonów płciowych, a przede wszystkim estrogenów rozluźniają się więzadła spojenia łonowego oraz stawów krzyżowo-biodrowych. 

Dzięki poluzowaniu więzadeł kości mają pewną ruchomość, która jest niezbędna do przejścia główki dziecka przez kanał rodny. Jednak obniżanie się główki dziecka, szczególnie w ostatnim trymestrze może powodować uciążliwe dolegliwości bólowe. 

Ból krocza w ciąży przy chodzeniu

Ból krocza i miednicy, szczególnie pod koniec ciąży, gdy parcie główki jest coraz większe nasila się podczas aktywności fizycznej. Dlatego chodzenie, czy wstawanie i siadanie zwiększają dolegliwości bólowe. W takich sytuacjach zaleca się odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej. Należy zrezygnować z noszenia zakupów i długich wycieczek. Dodatkowo kobiety korzystające z basenu powinny unikać pływania żabką, gdyż to dodatkowo obciąża miednicę. Czasami nawet siedzenie sprawia ból przyszłej mamie. Jeśli ból jest bardzo nasilony lekarz może zadecydować o leczeniu objawowym i zalecić przyjmowanie określonych dawek paracetamolu. 

Objawy bólu krocza w ciąży

Rozejście spojenia łonowego nie jest groźną dolegliwością, jednak powoduje ból i dyskomfort. Wynika ono z nadmiernej elastyczności aparatu więzadłowego, za którą odpowiadają estrogeny. 

Objawia się następująco:

  • ból w okolicy krocza lub podbrzusza,
  • nasilanie bólu w trakcie chodzenia,
  • zwiększanie dolegliwości przy wstawaniu, noszeniu dziecka, czy dźwiganiu.

Uciążliwy ból w ciąży powinien być powodem do dokładnej diagnostyki. Jeśli lekarz w badaniu USG stwierdzi rozejście kości charakterystyczne dla rozejścia spojenia łonowego może zadecydować o rozwiązaniu ciąży przez cięcie cesarskie. 

Leczenie polega na odpoczynku, zaniechaniu aktywności fizycznej oraz ograniczeniu dźwigania ciężarów. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują może być potrzebna odpowiednia rehabilitacja, a nawet interwencja chirurgiczna. 

Kłucie w kroczu w ciąży

Kłucie w kroczu w ciąży również jest objawem rozciągania macicy i rozluźniania więzadeł miednicy. Te zmiany są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży oraz porodu. Mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze i utrzymywać nawet do trzeciego. Jednak najczęściej silne dolegliwości dają o sobie znać pod koniec ciąży. Jeśli jednak bólowi krocza towarzyszą objawy takie jak:

  • krwawienie z pochwy,
  • gorączka,
  • silne bóle brzucha,
  • omdlenia,

należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż mogą świadczyć o komplikacjach ciąży lub nawet poronieniu. 

Ból krocza pod koniec ciąży

Ból krocza po koniec ciąży pojawia się u wielu kobiet. Najczęściej występuje w 38 tygodniu, lecz zdarza się również wcześniej. W tym czasie nacisk główki na krocze nasila się, gdyż organizm przygotowuje się do porodu. Sprawia to, że ból pojawia się w obrębie całej miednicy. 

Dolegliwości ustępują po porodzie, jednak jeśli są bardzo uciążliwe należy zgłosić się do lekarza, który może wskazać odpowiednie leczenie objawowe. 

Najważniejsze jest prowadzenie oszczędnego trybu życia i odpoczynek. Aktywność fizyczną najlepiej ograniczyć do minimum. 

Ból krocza na początku ciąży

Ból krocza na początku ciąży, który przez niektóre panie porównywany jest do bólu menstruacyjnego związany jest z rozciąganiem się macicy i więzadeł.  Przyczynia się do tego progesteron. W pierwszym trymestrze zachodzą najintensywniejsze zmiany, gdyż płód ma najszybsze tempo wzrostu. 

Ze względu na dość wysokie ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze niezbędne jest konsultowanie dolegliwości z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Czytaj także:

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA