Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Które zioła na płodność – właściwości. Które najlepsze?

Zioła na płodność od wieków stosowane są przez kobiety i mężczyzn starających się o dziecko. Czy dziś – kiedy medycyna zna rozmaite sposoby na walkę z niepłodnością – nadal warto je stosować?
Zioła i herbata ziołowa
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zioła na płodność to jedna z naturalnych metod, ułatwiających zajście w ciążę. Ich działanie polega na wspieraniu pracy układu rozrodczego.
  • Do najbardziej znanych należą: wiesiołek, niepokalanek mnisi czy pluskwica groniasta. U kobiet wyrównują one gospodarkę hormonalną i pomagają wyregulować cykl miesiączkowy.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie zioła można pić w ciąży?
Spis treści

Reklama

Zioła na płodność

Z problemami z płodnością boryka się współcześnie bardzo wiele młodych par. Na szczęście nowoczesne techniki leczenia niepłodności są coraz doskonalsze i przynoszą coraz lepsze rezultaty. Czy warto zatem stosować dziś tradycyjne, naturalne sposoby na płodność, znane od pokoleń?

Zanim w ogóle młodzi ludzie rozpoczną starania o dziecko, powinni naturalnymi metodami zadbać o swoje zdrowie. Wśród nich najważniejszymi są choćby codzienna aktywność fizyczna, czy zdrowa, zbilansowana dieta.

Jedną z takich metod są również zioła na płodność, wspierające prawidłową pracę układu rozrodczego. Warto jednak pamiętać, że niektóre rośliny należy właściwie dawkować, uważać na ich łączenie z pewnymi lekami itd.

Aby stosować je w bezpieczny sposób, najlepiej poradzić się lekarza.

Jakie zioła pić, żeby zajść w ciążę? Do najpopularniejszych ziół na poprawę płodności należą m.in.:

Reklama

Wiesiołek na płodność

Wiesiołek to roślina, z której pozyskuje się dobroczynny olejek. Ma on pozytywny wpływ na zdrowie, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zalecany jest szczególnie pacjentom w wieku rozrodczym, ponieważ jest naturalnym wsparciem w staraniach o potomstwo. 

Jak działa? Na czym polega zależność wiesiołek a płodność? Otóż zioło to jest bogatym źródłem nienasyconego kwasu tłuszczowego omega-6 będącego prekursorem prostaglandyn. Te ostatnie odgrywają ważną rolę w procesie dojrzewania szyjki macicy.

Prostaglandyny obecne są również w spermie, a po dotarciu do macicy stymulują jej skurcze, co wpływa korzystnie na ruchliwość plemników.

Wiesiołek na płodność najlepiej stosować od pierwszego dnia cyklu miesiączkowego do momentu wystąpienia owulacji. Dłuższe stosowanie nie jest bezpieczne, ponieważ w przypadku zapłodnienia, mogłoby – ze względu na stymulację skurczów macicy – doprowadzić do wczesnego poronienia. Jeśli jednak do zapłodnienia nie dojdzie, kurację można wznowić wraz z pojawieniem się kolejnej miesiączki.

Reklama

Niepokalanek mnisi na płodność

Ekstrakt z niepokalanka mnisiego to kolejna substancja ziołowa wpływająca na płodność u kobiet, regulując ich gospodarkę hormonalną oraz cykl miesiączkowy. Blokuje wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej, dzięki czemu skutecznie reguluje jej poziom.

Aby doszło do zapłodnienia, w cyklu menstruacyjnym musi zachodzić regularność wszystkich jego etapów. Momentem, w którym komórka jajowa gotowa jest do połączenia się z męską komórką rozrodczą, jest owulacja.

Dzięki jej regularnemu występowaniu łatwiej planować ciążę i zarejestrować moment, w którym może się ona rozpocząć. Niepokalanek mnisi na płodność stabilizuje cykl miesiączkowy i sprawia, że owulacja następuje w równych odstępach czasowych od początku okresu.

Właściwości niepokalanka mnisiego wpływają również na kwestię płodności u mężczyzn, regulując gospodarkę ich hormonów płciowych. Preparaty z jego dodatkiem zalecane są więc wszystkim pacjentom starającym się o dziecko bez względu na płeć.

Reklama

Pluskwica groniasta

Rośliną o działaniu nieco podobnym do działania niepokalanka mnisiego, jest pluskwica groniasta, której korzeń wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Jego główne właściwości to:

Pluskwica jest ziołem o dość wszechstronnym zastosowaniu, a to głównie za sprawą zawartości izoflawonów – związków aktywnych, działających podobnie jak żeńskie hormony.

Oprócz tego, że pluskwica groniasta może wspomagać walkę z niepłodnością, jej prozdrowotne właściwości doceniane są także przez pacjentki w wieku menopauzalnym. Zioło to pomaga bowiem łagodzić dokuczliwe objawy menopauzy, a przede wszystkim – pojawiające się w tym czasie, nieprzyjemne uderzenia gorąca.

Reklama

Lukrecja

Ziołem, o którym w kontekście płodności, krążą skrajnie różne opinie jest lukrecja. Właściwości lecznicze tej rośliny znane są i wykorzystywane od wieków. Czy jednak jest ona dobra dla młodych pacjentów, starających się o dziecko?

Z jednej strony – zawiera ona spore ilości izoflawonów. Zastosowanie korzenia lukrecji wspomagająco w leczeniu niepłodności może więc – w niektórych przypadkach – zadziałać pozytywnie na regulowanie gospodarki hormonalnej.

Z drugiej jednak strony substancje w niej zawarte mogą powodować zbyt wysokie stężenie prolaktyny we krwi, co prowadzi do wystąpienia hiperprolaktynemii. Dolegliwość ta może z kolei powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, spadek libido, zaburzenia owulacji, a w konsekwencji nawet zaburzenia płodności.

Mimo że powszechnie znane są właściwości herbaty z lukrecji i preparatów z jej dodatkiem (napar niweluje np. dolegliwości trawienne) stosowanie lukrecji powinno odbywać się z zachowaniem ostrożności, najlepiej pod okiem lekarza specjalisty.

Reklama

Napar z liści malin

Maliny są owocami powszechnie cenionymi ze względu na ich prozdrowotne właściwości. Najczęściej stosowane są jako substancja rozgrzewająca przy przeziębieniu lub objawach grypy. Nie każdy jednak wie, że nie tylko owoce malin, ale również jej liście są bardzo zdrowe.

Czy napar z liści malin może pomóc podczas starań o dziecko? Nie jest to typowa herbata na płodność, ale charakteryzuje się wysoką zawartością soli mineralnych, flawonoidów, witaminy C oraz polifenoli, dzięki którym wykazuje działanie antyoksydacyjne.

Substancje te posiadają wiele właściwości, więc ich spożywanie przez osoby starające się o dziecko (zarówno kobiety, jak i mężczyzn) jest wskazane.

Właściwości naparu z malin cenione są natomiast przez kobiety będące już w ciąży, ponieważ wspomagają one pracę mięśni macicy, przygotowując ją do naturalnego porodu. Szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży zaleca się więc jego spożywanie w ilości jednej szklanki dziennie.

Należy pamiętać, że stosowanie leków  i wszelkich ziół podczas starań o dziecko lub później – w czasie ciąży – trzeba zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Bazylko, Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, w: Farm Pol, 2010, 66(7): 478-483 https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/07-2010/04%20%20Rosliny%20w%20ciazy.pdf data dostępu [30.10.2021].
  • Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie zastosowania leku Mastodynon® w ginekologii, w: Ginekologia Polska 2013, 84, 157-159.
  • W. M. Kanadys, B. Leszczyńska-Gorzelak, J. Oleszczuk, Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania Pluskwicy groniastej (Actaea/Cimicifuga racemosa) w leczeniu objawów naczynioruchowych – przegląd badań klinicznych, w: Ginekologia Polska 2008, 79, 287-296.
  • S. Klasik-Ciszewska, W. Wojnar, I. Kaczmarczyk-Sedlak, Hiperprolaktynemia: przyczyny, objawy kliniczne i możliwości terapeutyczne, w: Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, (online), 2005; 59: 20-27 https://phmd.pl/api/files/view/1820.pdf [30.10.2021].
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zioła
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Nasiona kozieradki
Mak lekarski - jak go rozpoznać i gdzie rośnie? Nasiona i uprawa
Piołun - wygląd, właściwości i działanie. Jak stosować?
Liście piołunu
Podobne artykuły
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Białe kwiatki przytulii czepnej
Przytulia czepna - właściwości i przeciwwskazania. Jak ją pić i stosować?
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Roślina babka płesznik
Babka płesznik - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak ją stosować?
Ziele czystku
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!