Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jakie witaminy powinni stosować mężczyźni starając się o dziecko?

Witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko to takie, które wspierają dobrą kondycję męskiego układu płciowego, wspomagają płodność oraz jakość nasienia. Które z nich wybrać i jak je stosować, by rzeczywiście były skuteczne?
Produkty zawierające idealne witaminy dla mężczyzn
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Witaminami niezbędnymi dla mężczyzn starających się o dziecko są przede wszystkim witamina C i witamina E. Chronią one plemniki i biorą udział w syntezie hormonów.
 • Dobroczynny wpływ na płodność mężczyzn mają też cynk i kwas foliowy. Zwiększają ilość plemników i poprawiają ich żywotność.
 • Mężczyźni starający się o dziecko na co dzień powinni dbać o zdrową dietę. Warto ograniczyć w niej produkty przetworzone i używki.
SPRAWDŹ TEŻ: Witaminy na płodność. Jakie wybrać?
Spis treści

Reklama

Witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko

Okres, w którym ludzie starają się o dziecko, jest pod wieloma względami szczególnym momentem w ich życiu. Dotyczy to również kwestii dbałości o zdrowie, która ma wówczas wpływ nie tylko na nich samych, ale też ich potomstwo. Niezwykle ważny jest wtedy aspekt płodności, ponieważ jej zaburzenia utrudniają lub uniemożliwiają zapłodnienie.

W tym okresie powinny dbać o siebie nie tylko kobiety w ciąży, ale również mężczyźni – przede wszystkim po to, by zachować swój układ rozrodczy w dobrej kondycji i dbać o jakość swojego nasienia.

Pomóc mogą w tym niektóre naturalne substancje odpowiednio odżywiające organizm. Jakie witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko są skuteczne? Za wpływające pozytywnie na jakość plemników uważa się przede wszystkim witaminę C i witaminę E.

Działanie tych witamin dla mężczyzn na poprawę nasienia polega przede wszystkim na udziale w syntezie odpowiednich hormonów, ochronie plemników przed szkodliwym utlenianiem i hamowaniu tzw. spermaglutynacji („zlepiania się” plemników utrudniającego im swobodne przemieszczanie).

Suplementy diety dla mężczyzn starających się o dziecko wspierają więc funkcję plemników, odżywiają je i chronią przed szkodliwym wpływem rozmaitych czynników. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku suplementacja jest konieczna.

U niektórych pacjentów wystarczy zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w odpowiednie mikroelementy.

Witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko zawarte są w wielu produktach naturalnego pochodzenia, których codzienne spożywanie niekiedy w wystarczającym stopniu wspomaga dobrą kondycją układu rozrodczego.

Reklama

Cynk dla mężczyzn starających się o dziecko

Cynk dla mężczyzn jest jedną z podstawowych substancji decydujących o ich płodności. Działa na nią kompleksowo, uczestnicząc we wszystkich procesach płciowych:

 • metabolizmie hormonów,
 • formowaniu nasienia,
 • regulacji żywotności plemników.

Jego niedobór może skutkować:

 • spadkiem poziomu testosteronu,
 • zmniejszeniem ilości spermy,
 • zaburzeniami potencji,
 • osłabioną żywotnością plemników,
 • a niekiedy nawet – bezpłodnością.

Sam cynk pełni wobec męskiej płodności wspomagającą rolę, jednak w niektórych preparatach pojawia się obok innych minerałów, dodatkowo podnoszących jego skuteczność.

Wśród różnych środków dostać można:

 • cynk i selen dla mężczyznselen jako jeden ze składników spermy dodatkowo stymuluje wytwarzanie męskich komórek rozrodczych, jako antyoksydant chroni plemniki przed utlenianiem i uszkodzeniami,
   
 • magnez z cynkiem dla mężczyzn – kompleksowo dba o gospodarkę męskiego organizmu, wspiera nie tylko układ rozrodczy, ale też tkankę mięśniową czy pracę serca.

Cynk na męską płodność świetnie sprawdza się również w połączeniu z kwasem foliowym, kojarzonym przede wszystkim jako suplement dla kobiet w ciąży lub planujących ciążę.

Reklama

Kwas foliowy dla mężczyzn

Kwas foliowy suplementują przede wszystkim kobiety planujące posiadanie dzieci. Jego przyjmowanie przed ciążą i w jej pierwszych tygodniach ma ogromne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju płodu, chroniąc go przed wieloma poważnymi schorzeniami.

Kwas foliowy mężczyźni suplementują rzadziej, tymczasem okazuje się, że na ich płodność może mieć on wpływ wysoce dobroczynny. W kuracji skojarzonej z cynkiem daje świetne efekty, znacząco podnosząc liczbę plemników.

Cynk i kwas foliowy dla mężczyzn to połączenie zalecane osobom, planującym powiększenie rodziny. Wspiera płodność, stymulując produkcję nasienia przez układ rozrodczy.

Niektórzy pacjenci pytają, czy mężczyzna może brać kwas foliowy. Odpowiedź jest twierdząca. Wręcz powinien go suplementować lub dbać o jego wysoką podaż w diecie, jeśli zamierza starać się o dziecko.

Dzienna dawka kwasu foliowego dla mężczyzn to ok. 400 mikrogramów, jednak u większości pacjentów nie stosujących suplementacji nie jest ona osiągana. Dlatego w wieku rozrodczym, a szczególnie przed ciążą kwas foliowy dla mężczyzn warto przyjmować pod postacią suplementów. Nie ma wówczas konieczności kontrolowania na co dzień jego podaży w diecie.

Reklama

Dieta na poprawę nasienia

Co poprawia jakość nasienia, jeśli chodzi o produkty spożywane w codziennej diecie? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że negatywny wpływ na płodność – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet – ma nadmierna masa ciała.

Otyłość przyczynia się do zaburzeń genetycznych i endokrynologicznych, co może ograniczać zdolności prokreacyjne pacjentów. Zatem zdrowa dieta na plemniki powinna być zbilansowana, bogata w naturalne, nieprzetworzone produkty.

Pozwala ona kontrolować masę, wspomagając trawienie i dbając o dobrą kondycję ogólną organizmu.

Dieta na zdrowe plemniki powinna natomiast ograniczać lub wykluczać posiłki typu fast-food, częste spożywanie pokarmów tłustych i smażonych (szczególnie na głębokim oleju), napojów gazowanych itp. Starając się o dziecko, warto także zrezygnować z używek, głównie papierosów i alkoholu.

Zatem co jeść na poprawę nasienia? Należy zwiększyć spożycie produktów pełnoziarnistych, świeżych warzyw i owoców, nabiału, morskich ryb czy jajek.

Dobrze, kiedy dieta bogata jest w opisane wyżej mikroelementy i witaminy:

 • witaminę C,
 • witaminę E,
 • cynk,
 • selen,
 • magnez,
 • kwas foliowy.

Przykładowe przepisy z diety na poprawę nasienia można znaleźć w Internecie. Często występują wśród nich np. sałatki na bazie zielonych warzyw, z dodatkiem łososia, orzechów i oliwy z oliwek.

Obok zdrowej diety, należy mieć na uwadze zdrowy tryb życia, a przede wszystkim:

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Jeznach-Steinhagen, A. Czerwonogrodzka-Senczyna, Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia, Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny, 2013
 • M. Bojanowska, M. Kostecka, Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność, w: Kosmos. Problemy nauk biologicznych, Tom 67 2018, Numer 2 (319), Strony 425–439 http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2018/425.pdf [30.10.2021]
 • Jungwirth, T. Diemer, G.R. Dohle, B. A. Giwercman, Z. Kopa, C. Krausz, H. Tournaye, Rekomendacje dotyczące postępowania w męskiej niepłodności, w: Postępy Andrologii Online, 2016 , 3 (2) , 17-54 https://www.postepyandrologii.pl/pdf/24-01-2017_06_PAO_Rekomendacje-medyczne_2-2016.pdf [30.10.2021]
 • Z. Zdrojewicz, A. Wiśniewska, Rola cynku z seksualności mężczyzn, w: Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2005, 14, 6, 1295–1300 https://dbc.wroc.pl/Content/2035/PDF/x21_Zdro2.pdf [30.10.2021]
 • E. Cieślik, A. Kościej, Kwas foliowy – występowanie i znaczenie, w: Problemy Higieny i Epidemiologii, 2012, 93(1): 1-7 http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-1-001.pdf [30.10.2021]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kobieta i hormon ciałka żółtego
Ciałko żółte - jak powstaje, jak wygląda?
Produkty zawierające idealne witaminy dla mężczyzn
Jakie witaminy powinni stosować mężczyźni starając się o dziecko?
Kartka z kalendarza miesiączkowego
Niedomoga lutealna - jaki ma wpływ na zajście w ciążę?
Para trzymająca się za ręce
Jak zwiększyć płodność? 8 sposobów na poprawę płodności
Plemniki
Kryptozoospermia a ciąża. Czy może być przyczyną męskiej niepłodności?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!