Reklama
Alantoina
Alantoina jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną mocznika. Powstaje z kwasu moczowego pozyskiwanego z korzeni roślin takich, jak żywokost lekarski, kasztanowiec, soja, fasola, ryż, czy pszenica, a także w drodze syntezy chemicznej. Ze względu na swoje właściwości, alantoina znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, wykazując działanie keratolityczne, nawilżające, regenerujące oraz kojące.
Jako taka, stanowi podstawowy składnik leczniczych i kosmetologicznych maści oraz kremów, stosowanych w między innymi leczeniu oparzeń i odparzeń, odleżyn, podrażnień, a także zaburzeń w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej, czy nieprawidłowej proliferacji naskórka.
Reklama
Właściwości alantoiny
Alantoina, jako substancja chemiczna, ma wzór cząsteczkowy C4H6O3 i jest białym, bezwonnym proszkiem. Jej pH wynosi 4,5 do 6. Dobrze rozpuszcza się w wodze i alkoholu. Wchodząc w reakcje, z łatwością tworzy związki o podobnych właściwościach (np. dihydroksyglino‑alantoinian, chlorohydroksyglino‑alantoinian i alantoina‑N‑acetyl‑DL‑metionian).
Lecznicze właściwości alantoiny po raz pierwszy na szeroką skalę zostały wykorzystane w szpitalach polowych w czasie I wojny światowej – odkryto wówczas, że przyspiesza ona gojenie i łagodzi ból. Dziś wiadomo, że związek ten stymuluje podziały komórkowe, pobudza procesy ziarninowania, ma też właściwości higroskopijne (wiąże wodę). Co niezwykle istotne, stosowanie alantoiny nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem dla ludzi. Amerykańska rządowa Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) oficjalnie zakwalifikowała alantoinę (w stężeniach 0,5‑2 procent) do kategorii substancji farmaceutycznych o wysokim bezpieczeństwie stosowania.
Reklama
Działanie alantoiny
Alantoina używana może być w terapii zróżnicowanych problemów skórnych - od urazów, po zaburzenia i schorzenia. Lecznicze i kosmetyczne działanie alantoiny objawia się w czterech głównych obszarach:
- Działanie keratolityczne. Alantoina powoduje rozkład wewnątrzkomórkowej keratyny, wpływa też na desmosomy łączące korneocyty. Pomaga usuwać martwe, zrogowaciałe komórki naskórka, dzięki czemu znajduje zastosowanie m.in. w terapii łuszczycy oraz atopowego i kontaktowego zapalenia skóry.
- Działanie regenerujące. Alantoina stymuluje podziały komórkowe i pobudza ziarninowanie, przyspieszając epitelizację, czyli odbudowę naskórka zniszczonego w wyniku procesów zapalnych, urazów mechanicznych, poparzeń. Doskonale sprawdza się też w przypadku odleżyn.
- Działanie nawilżające. Dzięki właściwościom higroskopijnym, alantoina pomaga zatrzymywać wodę w naskórku, sprzyja też odbudowie zubożałego płaszcza hydrolipidowego. Służy do codziennej pielęgnacji cery suchej, a także nawilżania skóry w przebiegu łuszczycy, czy AZS.
- Działanie antydrażniące. Badania wykazały, że alantoina w znaczący sposób zmniejsza właściwości innych substancji chemicznych, znajdujących się w składzie kosmetyków.
Reklama
Alantoina w kosmetyce
Dzięki swoim właściwościom, alantoina w kosmetyce i dermatologii znalazła niezwykle szerokie zastosowanie, stając się jedną z najchętniej wykorzystywanych substancji chemicznych, służących pielęgnacji i leczeniu problemów skórnych. Alantoina w kosmetykach:
- maści i kremy na odparzenia, poparzenia, owrzodzenia,
- środki codziennej pielęgnacji skóry,
- balsamy klarujące,
- produkty przeciwtrądzikowe i przeciwłuszczycowe,
- pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej,
- szampony i odżywki,
- pomadki i inne kosmetyki do makijażu.
Reklama
Maść z alantoiną
Doskonałym przykładem tego, jak szerokie może być jej zastosowanie, jest maść z alantoiną. Może być wykorzystywana do pielęgnacji i leczenia w przypadku takich problemów, jak:
- trudno gojące się rany - otarcia i skaleczenia,
- owrzodzenia - odleżyny I i II stopnia,
- oparzenia - termiczne i słoneczne,
- przewlekłe stany zapalne skóry - atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca.
Maść nie tylko regeneruje i łagodzi, ale też nawilża i natłuszcza skórę, tworząc na jej powierzchni tłusty filtr. Można stosować ją na skórę całego ciała oraz błony śluzowe (unikając jedynie kontaktu z otwartymi, sączącymi ranami). W terapii schorzeń skórnych preparat może być używany razem z kortykosteroidami. Środek ten znany jest i stosowany od dziesięcioleci. W aptekach dostępny jest bez recepty.
Reklama
Krem z alantoiną
Alantoina stanowi też substancję czynną innych produktów o podobnym charakterze, między innymi kremów – zarówno tych stricte kosmetycznych, służących głównie nawilżaniu naskórka, jak też leczniczych, stosowanych między innymi w terapii przewlekłych stanów zapalnych skóry (pieluszkowe zapalenie skóry, łuszczyca, AZS, alergia kontaktowa), trudno gojących się ran oraz oparzeń. Krem z alantoiną często zawiera też inne, dodatkowe składniki, uzupełniające, wzmacniające lub poszerzające działanie, takie jak d-pantenol.