Dla Ciebie, na zdrowie!

Alantoina w kosmetyce: działanie i właściwości. Maść i krem

Alantoina w kosmetyce i dermatologii stosowana jest z powodzeniem od dziesięcioleci, wykazując działanie keratolityczne, regenerujące, nawilżające i antydrażniące. Dlatego maść z alantoiną stanowi doskonały środek do pielęgnacji skóry uszkodzonej w wyniku urazów, poparzeń i odparzeń, stanów zapalnych oraz owrzodzeń.
Maść z alantoniną
Fot. 123RF
Spis treści

Reklama

Alantoina 

Alantoina jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną mocznika. Powstaje z kwasu moczowego pozyskiwanego z korzeni roślin takich, jak żywokost lekarski, kasztanowiec, soja, fasola, ryż, czy pszenica, a także w drodze syntezy chemicznej. Ze względu na swoje właściwości, alantoina znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, wykazując działanie keratolityczne, nawilżające, regenerujące oraz kojące.

Jako taka, stanowi podstawowy składnik leczniczych i kosmetologicznych maści oraz kremów, stosowanych w między innymi leczeniu oparzeń i odparzeń, odleżyn, podrażnień, a także zaburzeń w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej, czy nieprawidłowej proliferacji naskórka. 

Reklama

Właściwości alantoiny 

Alantoina, jako substancja chemiczna, ma wzór cząsteczkowy C4H6O3 i jest białym, bezwonnym proszkiem. Jej pH wynosi 4,5 do 6. Dobrze rozpuszcza się w wodze i alkoholu. Wchodząc w reakcje, z łatwością tworzy związki o podobnych właściwościach (np. dihydroksyglino‑alantoinian, chlorohydroksyglino‑alantoinian i alantoina‑N‑acetyl‑DL‑metionian).

Lecznicze właściwości alantoiny po raz pierwszy na szeroką skalę zostały wykorzystane w szpitalach polowych w czasie I wojny światowej – odkryto wówczas, że przyspiesza ona gojenie i łagodzi ból. Dziś wiadomo, że związek ten stymuluje podziały komórkowe, pobudza procesy ziarninowania, ma też właściwości higroskopijne (wiąże wodę). Co niezwykle istotne, stosowanie alantoiny nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem dla ludzi. Amerykańska rządowa Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) oficjalnie zakwalifikowała alantoinę (w stężeniach 0,5‑2 procent) do kategorii substancji farmaceutycznych o wysokim bezpieczeństwie stosowania. 

Reklama

Działanie alantoiny 

Alantoina używana może być w terapii zróżnicowanych problemów skórnych - od urazów, po zaburzenia i schorzenia. Lecznicze i kosmetyczne działanie alantoiny objawia się w czterech głównych obszarach: 

 • Działanie keratolityczne. Alantoina powoduje rozkład wewnątrzkomórkowej keratyny, wpływa też na desmosomy łączące korneocyty. Pomaga usuwać martwe, zrogowaciałe komórki naskórka, dzięki czemu znajduje zastosowanie m.in. w terapii łuszczycy oraz atopowego i kontaktowego zapalenia skóry. 
 • Działanie regenerujące. Alantoina stymuluje podziały komórkowe i pobudza ziarninowanie, przyspieszając epitelizację, czyli odbudowę naskórka zniszczonego w wyniku procesów zapalnych, urazów mechanicznych, poparzeń. Doskonale sprawdza się też w przypadku odleżyn
 • Działanie nawilżające. Dzięki właściwościom higroskopijnym, alantoina pomaga zatrzymywać wodę w naskórku, sprzyja też odbudowie zubożałego płaszcza hydrolipidowego. Służy do codziennej pielęgnacji cery suchej, a także nawilżania skóry w przebiegu łuszczycy, czy AZS. 
 • Działanie antydrażniące. Badania wykazały, że alantoina w znaczący sposób zmniejsza właściwości innych substancji chemicznych, znajdujących się w składzie kosmetyków. 

Reklama

Alantoina w kosmetyce 

Dzięki swoim właściwościom, alantoina w kosmetyce i dermatologii znalazła niezwykle szerokie zastosowanie, stając się jedną z najchętniej wykorzystywanych substancji chemicznych, służących pielęgnacji i leczeniu problemów skórnych. Alantoina w kosmetykach:

 • maści i kremy na odparzenia, poparzenia, owrzodzenia, 
 • środki codziennej pielęgnacji skóry, 
 • balsamy klarujące, 
 • produkty przeciwtrądzikowe i przeciwłuszczycowe, 
 • pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, 
 • szampony i odżywki, 
 • pomadki i inne kosmetyki do makijażu. 

Reklama

Maść z alantoiną 

Doskonałym przykładem tego, jak szerokie może być jej zastosowanie, jest maść z alantoiną. Może być wykorzystywana do pielęgnacji i leczenia w przypadku takich problemów, jak: 

 • trudno gojące się rany - otarcia i skaleczenia, 
 • owrzodzenia - odleżyny I i II stopnia, 
 • oparzenia - termiczne i słoneczne, 
 • przewlekłe stany zapalne skóry - atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca. 

Maść nie tylko regeneruje i łagodzi, ale też nawilża i natłuszcza skórę, tworząc na jej powierzchni tłusty filtr. Można stosować ją na skórę całego ciała oraz błony śluzowe (unikając jedynie kontaktu z otwartymi, sączącymi ranami). W terapii schorzeń skórnych preparat może być używany razem z kortykosteroidami. Środek ten znany jest i stosowany od dziesięcioleci. W aptekach dostępny jest bez recepty. 

Reklama

Krem z alantoiną 

Alantoina stanowi też substancję czynną innych produktów o podobnym charakterze, między innymi kremów – zarówno tych stricte kosmetycznych, służących głównie nawilżaniu naskórka, jak też leczniczych, stosowanych między innymi w terapii przewlekłych stanów zapalnych skóry (pieluszkowe zapalenie skóry, łuszczyca, AZS, alergia kontaktowa), trudno gojących się ran oraz oparzeń. Krem z alantoiną często zawiera też inne, dodatkowe składniki, uzupełniające, wzmacniające lub poszerzające działanie, takie jak d-pantenol

Czytaj również

Bibliografia

 • Elżbieta Szymańska, Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012/8/1
 • Allantoin, U.S. National Library of Medicine National Center for Biotechnology Information, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Przekonaj się do wyjątkowych zapachów z próbkami oryginalnych perfum
Dekanty i próbki oryginalnych perfum
Przeczytaj artykuł
Podkład nawilżający do cery suchej i wrażliwej. Jak wybrać?
Kobieta maluje się podkładem nawilżającym
Przeczytaj artykuł
Perfumy do włosów – jak działa mgiełka zapachowa do włosów?
Piękna kobieta z burzą włosów na tle kwiatów
Podobne artykuły
Flakon perfum unisex
Perfumy unisex - uniwersalne zapachy dla kobiet i mężczyzn
Para delektuje się zapachem oryginalnych perfum
Oryginalne perfumy – jak odróżnić prawdziwe od podróbek?
Podkład do twarzy w różnych odcieniach
Podkład do twarzy: jak dobrać najlepszy? Naturalny i trwały
Perfumy dla dzieci, buciki i inne dziecięce kosmetyki
Perfumy dla dzieci – chłopców i dziewczynek. Jak wybrać?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!