NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Alantoina w kosmetyce: działanie i właściwości. Maść i krem

Alantoina w kosmetyce i dermatologii stosowana jest z powodzeniem od dziesięcioleci, wykazując działanie keratolityczne, regenerujące, nawilżające i antydrażniące. Dlatego maść z alantoiną stanowi doskonały środek do pielęgnacji skóry uszkodzonej w wyniku urazów, poparzeń i odparzeń, stanów zapalnych oraz owrzodzeń.
Maść z alantoniną
Fot. 123RF
Spis treści

Alantoina 

Alantoina jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną mocznika. Powstaje z kwasu moczowego pozyskiwanego z korzeni roślin takich, jak żywokost lekarski, kasztanowiec, soja, fasola, ryż, czy pszenica, a także w drodze syntezy chemicznej. Ze względu na swoje właściwości, alantoina znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, wykazując działanie keratolityczne, nawilżające, regenerujące oraz kojące.

Jako taka, stanowi podstawowy składnik leczniczych i kosmetologicznych maści oraz kremów, stosowanych w między innymi leczeniu oparzeń i odparzeń, odleżyn, podrażnień, a także zaburzeń w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej, czy nieprawidłowej proliferacji naskórka. 

Właściwości alantoiny 

Alantoina, jako substancja chemiczna, ma wzór cząsteczkowy C4H6O3 i jest białym, bezwonnym proszkiem. Jej pH wynosi 4,5 do 6. Dobrze rozpuszcza się w wodze i alkoholu. Wchodząc w reakcje, z łatwością tworzy związki o podobnych właściwościach (np. dihydroksyglino‑alantoinian, chlorohydroksyglino‑alantoinian i alantoina‑N‑acetyl‑DL‑metionian).

Lecznicze właściwości alantoiny po raz pierwszy na szeroką skalę zostały wykorzystane w szpitalach polowych w czasie I wojny światowej – odkryto wówczas, że przyspiesza ona gojenie i łagodzi ból. Dziś wiadomo, że związek ten stymuluje podziały komórkowe, pobudza procesy ziarninowania, ma też właściwości higroskopijne (wiąże wodę). Co niezwykle istotne, stosowanie alantoiny nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem dla ludzi. Amerykańska rządowa Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) oficjalnie zakwalifikowała alantoinę (w stężeniach 0,5‑2 procent) do kategorii substancji farmaceutycznych o wysokim bezpieczeństwie stosowania. 

Działanie alantoiny 

Alantoina używana może być w terapii zróżnicowanych problemów skórnych - od urazów, po zaburzenia i schorzenia. Lecznicze i kosmetyczne działanie alantoiny objawia się w czterech głównych obszarach: 

 • Działanie keratolityczne. Alantoina powoduje rozkład wewnątrzkomórkowej keratyny, wpływa też na desmosomy łączące korneocyty. Pomaga usuwać martwe, zrogowaciałe komórki naskórka, dzięki czemu znajduje zastosowanie m.in. w terapii łuszczycy oraz atopowego i kontaktowego zapalenia skóry. 
 • Działanie regenerujące. Alantoina stymuluje podziały komórkowe i pobudza ziarninowanie, przyspieszając epitelizację, czyli odbudowę naskórka zniszczonego w wyniku procesów zapalnych, urazów mechanicznych, poparzeń. Doskonale sprawdza się też w przypadku odleżyn
 • Działanie nawilżające. Dzięki właściwościom higroskopijnym, alantoina pomaga zatrzymywać wodę w naskórku, sprzyja też odbudowie zubożałego płaszcza hydrolipidowego. Służy do codziennej pielęgnacji cery suchej, a także nawilżania skóry w przebiegu łuszczycy, czy AZS. 
 • Działanie antydrażniące. Badania wykazały, że alantoina w znaczący sposób zmniejsza właściwości innych substancji chemicznych, znajdujących się w składzie kosmetyków. 

Alantoina w kosmetyce 

Dzięki swoim właściwościom, alantoina w kosmetyce i dermatologii znalazła niezwykle szerokie zastosowanie, stając się jedną z najchętniej wykorzystywanych substancji chemicznych, służących pielęgnacji i leczeniu problemów skórnych. Alantoina w kosmetykach:

 • maści i kremy na odparzenia, poparzenia, owrzodzenia, 
 • środki codziennej pielęgnacji skóry, 
 • balsamy klarujące, 
 • produkty przeciwtrądzikowe i przeciwłuszczycowe, 
 • pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, 
 • szampony i odżywki, 
 • pomadki i inne kosmetyki do makijażu. 

Maść z alantoiną 

Doskonałym przykładem tego, jak szerokie może być jej zastosowanie, jest maść z alantoiną. Może być wykorzystywana do pielęgnacji i leczenia w przypadku takich problemów, jak: 

 • trudno gojące się rany - otarcia i skaleczenia, 
 • owrzodzenia - odleżyny I i II stopnia, 
 • oparzenia - termiczne i słoneczne, 
 • przewlekłe stany zapalne skóry - atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca. 

Maść nie tylko regeneruje i łagodzi, ale też nawilża i natłuszcza skórę, tworząc na jej powierzchni tłusty filtr. Można stosować ją na skórę całego ciała oraz błony śluzowe (unikając jedynie kontaktu z otwartymi, sączącymi ranami). W terapii schorzeń skórnych preparat może być używany razem z kortykosteroidami. Środek ten znany jest i stosowany od dziesięcioleci. W aptekach dostępny jest bez recepty. 

Krem z alantoiną 

Alantoina stanowi też substancję czynną innych produktów o podobnym charakterze, między innymi kremów – zarówno tych stricte kosmetycznych, służących głównie nawilżaniu naskórka, jak też leczniczych, stosowanych między innymi w terapii przewlekłych stanów zapalnych skóry (pieluszkowe zapalenie skóry, łuszczyca, AZS, alergia kontaktowa), trudno gojących się ran oraz oparzeń. Krem z alantoiną często zawiera też inne, dodatkowe składniki, uzupełniające, wzmacniające lub poszerzające działanie, takie jak d-pantenol. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Elżbieta Szymańska, Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012/8/1
 • Allantoin, U.S. National Library of Medicine National Center for Biotechnology Information, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Przeczytaj artykuł
Kalkulator CPM - jak obliczyć całkowitą przemianę materii?
Podobne artykuły
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Kalkulator CPM - jak obliczyć całkowitą przemianę materii?
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Maseczka z jajka na włosy - jak ją stosować? Właściwości

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama