🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Odparzenia pod piersiami (pod biustem): leki i zapobieganie

Na odparzenia pod piersiami narzekają najczęściej panie obdarzone dużym biustem, zmagające się z nadwagą i otyłością, nadmierną potliwością, a także uprawiające sport. Odparzeniom pod biustem można zapobiec. Jaką maść na odparzenia pod piersiami stosować zapobiegawczo? Jakie leki znajdują zastosowanie, jeśli zmiany zapalne pojawią się, pomimo działań profilaktycznych?
Odparzenia pod piersiami
Fot. 123RF
Spis treści

Reklama

Odparzenia pod piersiami - jak wyglądają? 

Odparzenia to potoczne określenie na zmiany zapalne skóry, które powstają pod wpływem gorąca, wilgoci, tarcia oraz słabego dostępu powietrza. Odparzenie charakteryzuje się zaczerwieniem i przekrwieniem skóry. Jeśli w porę nie zostanie złagodzone, pojawi się obrzęk oraz wysięk. Zmianom zapalnym zwykle towarzyszy ból, świąd i pieczenie. Odparzenia występują najczęściej: 

Na odparzenia pod piersiami narzekają najczęściej panie obdarzone dużym biustem, zmagające się z nadwagą i otyłością, nadmierną potliwością, a także uprawiające sport. 

Reklama

Odparzenia pod biustem – skąd się biorą? 

Wysoka temperatura, wilgoć, tarcie oraz słaby dostęp powietrza – to warunki sprzyjające powstawaniu zmian zapalnych na skórze, nazywanych odparzeniami. Trudno wyobrazić sobie miejsce na ciele bardziej podatne na odparzenia niż skóra pod biustem, zwłaszcza pokaźnych rozmiarów. 

Odparzenia pod biustem powstają najczęściej na skutek wzajemnego tarcia przylegających do siebie powierzchni skóry lub ocierania się skóry o bieliznę, zwłaszcza wykonaną ze sztucznego tworzywa. Generalnie im większa siła tarcia, tym większe ryzyko, że odparzenia się pojawią. Z tego powodu szczególnie narażone na ich powstawanie są panie uprawiające regularnie sport, w szczególności bieganie. Odparzenia częściej występują w okresie letnim, kiedy skóra bardziej się poci i oddaje więcej ciepła. 

Jak zapobiegać odparzeniom pod piersiami? 

Panie podatne na odparzenia pod biustem muszą szczególnie dbać o higienę. Aby zminimalizować ryzyko powstawania zmian zapalnych, skórę pod biustem powinny myć dwa razy dziennie, najlepiej wodą z syndetem zamiast mydła. Syndet ma niższe pH i różni się składem od zwykłego mydła – nie zawiera soli sodowych uzyskanych z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, lecz z tłuszczów roślinnych, przez co jest łagodniejszy dla skóry.

W codziennej pielęgnacji ważne jest także dokładne, ale delikatne osuszanie skóry. Nie powinno się trzeć skóry ręcznikiem w czasie wycierania. Nie należy też zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry - najlepiej zabezpieczać ją przed odparzeniami, wcierając tłusty krem lub maść na odparzenia pod piersiami

Reklama

Jaka maść na odparzenia pod piersiami? 

Profilaktyczne w skórę powinno się wklepywać maść zawierającą alantoinę, czyli pochodną mocznika o silnych właściwościach nawilżających. Maść z alantoiną pomoże zatrzymać wodę w naskórku oraz przyczyni się do obudowy płaszcza hydrolipidowego skóry.

W ten sposób nie tylko nawilży skórę, ale także wygładzi oraz poprawi elastyczność. Alantoina wykazuje też działanie keratolityczne, czyli rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka. Ponadto stymuluje podziały komórkowe, przez co wspomaga regenerację skóry. Jaką maść na odparzenia pod piersiami warto wybrać?

Reklama

Leki na odparzenia pod piersiami 

Maść z alantoiną można stosować nie tylko zapobiegawczo, ale także leczniczo. Dzięki alantoinie wykazuje ona działanie przeciwzapalne. Stosowana na zmienioną chorobowo skórę zredukuje świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, przynosząc pacjentowi ukojenie i ulgę. Specyfik znajduje zastosowanie nie tylko w odparzeniach, ale także we wszystkich dermatozach, które charakteryzują się niewłaściwym procesem rogowacenia naskórka – takich jak łuszczyca czy łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry. Można też stosować ją przy oparzeniach słonecznych i termicznych, skaleczeniach i niewielkich ranach, a także przy owrzodzeniach.

Przy poważniejszych odparzeniach może zajść konieczność stosowania także innych leków. Skórne zmiany zapalne leczy się niekiedy lekami sterydowymi. Jeśli dojdzie do nadkażenia drożdżakowego, zastosowanie znajdują preparaty przeciwgrzybicze azolowe – np. klotrimazol. Natomiast w przypadku nadkażenia bakteryjnego może zajść konieczność wdrożenia antybiotykoterapii - miejscowej lub ogólnej. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Kapuścińska A., Nowak I., Wykorzystanie mocznika i jego pochodnych w przemyśle kosmetycznym, CHEMIK 2014, 68, 2, 91–96
  • Szymańska E., Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012, 8 (1), p. 73‐77
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobietę swędzą nogi
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Czerwone kropki na ciele - co oznaczają i jak je zlikwidować?
Czerwone kropki na plecach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda