Aldosteron - badanie hormonu nadnerczy - normy i wyniki

Aldosteron to jeden z hormonów sterydowych wytwarzanych przez warstwę kłębkowatą kory nadnerczy. Jego najważniejszym zadaniem jest regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Kiedy należy zbadać poziom aldosteronu i jak odczytać wyniki badań?
Badanie hormonu nadnerczy
Źródło: 123RF
Spis treści

Aldosteron – za co odpowiada?

Aldosteron jest zaliczany do mineralokortykosteroidów, czyli hormonów regulujących gospodarkę wodno-mineralną organizmu w ramach tak zwanego układu RAA (renina–angiotensyna–aldosteron). Jego zadaniem jest także spowodowanie większego wchłaniania sodu oraz wzrost wydalania potasu z nerek. Aldosteron wydzielany jest, gdy stężenie sodu we krwi jest zbyt niskie lub kiedy dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi w nerkach.

Hormon aldosteron – kiedy zbadać jego poziom?

Nieprawidłowy poziom aldosteronu we krwi może doprowadzić do poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, dlatego w przypadku stwierdzenia objawów hiperaldosteronizmu lub hipoaldosteronizmu koniecznie należy wykonać badania. Oznaki, które mogą nas zaniepokoić to – w przypadku zbyt wysokiego poziomu hormonu we krwi – ciężkie, oporne na leczenie farmakologiczne nadciśnienie tętnicze połączone z częstomoczem i wzmożonym pragnieniem. Z kolei gdy w organizmie aldosteronu jest zbyt mało, mogą pojawić się: znaczne osłabienie, niskie ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca.

Aldosteron – normy

Poziom aldosteronu w organizmie można zbadać przez pobranie surowicy lub próbki moczu. Badanie wykonujemy na czczo, po nocnym wypoczynku, pamiętając o tym, by spożycie potasu i sodu było znormalizowane. Jeśli pacjent przyjmuje leki moczopędne lub inne preparaty mogące zafałszować wynik badania, powinien je odstawić. Norma aldosteronu z osocza wynosi 140–560 pmol/l (5–20 ng/dl), a z dobowej dawki moczu około 14–53 nmol/24h (5-19µg/24h). Czas oczekiwania na wyniki badań to 1 dzień.

Sprawdź też: Guz nadnercza

Nieprawidłowy poziom aldosteronu we krwi

Zbyt wysoki poziom aldosteronu we krwi może wskazywać na hiperaldosteronizm wtórny, który najczęściej wywoływany jest przez odwodnienie, marskość wątroby, zespół nerczycowy, zwężenie tętnicy nerkowej, niewydolność serca lub małą zawartość sodu w diecie. Może on być również objawem obecności guza wydzielającego reninę. Hiperaldosteronizm wtórny zdarza się także w ciąży. Hiperaldosteronizm może zwiastować obecność gruczolaka nadnerczy lub przerost warstwy kłębowej nadnerczy. Z kolei zbyt niski poziom aldosteronu we krwi może mieć związek z nieprawidłową pracą nerek, chorobą Addisona, czyli pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy, hipokaliemią lub oddziaływaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zobacz też:

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama