Badanie TSH tarczycy (poziom hormonu tyreotropiny) - norma, wyniki

TSH to hormon tyreotropowy, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Sprawdzenie jego poziomu pozwala ocenić czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Jaka jest norma TSH i jak należy interpretować wyniki badania?
Napis TSH test na probówce
Źródło: 123RF
Spis treści

Hormon tyreotropowy TSH, jest wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Działa on na gruczoł tarczycy, pobudzając go do produkcji hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Wynik TSH pozwala ocenić czy tarczyca funkcjonuje w prawidłowy sposób. W przypadku stwierdzenia zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu TSH we krwi, zlecane są badania wolnych hormonów tarczycy: FT3 i FT4. Ich wyniki umożliwiają ostateczne potwierdzenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Badanie TSH – wskazania

Poziom hormonu TSH sprawdzamy, gdy podejrzewamy jakiekolwiek zaburzenia pracy tarczycy. Do objawów niedoczynności tarczycy należą m.in.: zwiększona męczliwość, osłabienie i łamliwość włosów, nadmierna senność, częste odczuwanie zimna (nawet podczas ciepłych dni), częste zaparcia, problemy z koncentracją, sucha skóra, zaburzenia miesiączkowania, obrzęki i zwiększenie masy ciała. Wśród objawów nadczynności tarczycy są wymieniane z kolei: spadek wagi, nadmierna potliwość, drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość i biegunki. Badanie krwi TSH jest przeprowadzane także w diagnostyce niepłodności u kobiet, a także podczas monitorowania efektów terapii hormonalnej.

Badanie TSH – na czym polega?

Materiałem niezbędnym do sprawdzenia poziomu TSH jest surowica. Na badanie pacjent musi przyjść co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku. Następnie z żyły łokciowej pobierana jest krew. Na wyniki badań TSH czeka się 1 dzień.

TSH - norma

Zakres normy TSH u osoby dorosłej wynosi od 0,32 do 5,0 mU/l. Informacje te podane są zazwyczaj razem z wynikiem badania, szybko więc można samemu sprawdzić czy poziom hormonu TSH jest prawidłowy. Pamiętajmy jednak, że wszelkie wyniki zawsze należy konsultować z lekarzem.

Co oznacza niskie TSH?

Niski poziom TSH zazwyczaj oznacza nadczynność tarczycy, choć może również występować w przypadku niedoczynności przysadki, zwanej też wtórną niedoczynnością tarczycy. Schorzenie to występuje, gdy uszkodzona przysadka przestaje produkować TSH i tarczyca nie otrzymuje informacji, że w organizmie brakuje tyroksyny i trójjodotyroniny. Za niskie TSH może również występować w chorobie Basedowa i podczas rozwoju wola guzkowego toksycznego.

Podwyższone TSH - co znaczy?

Wysokie TSH zazwyczaj sugeruje niedoczynność tarczycy. Dochodzi do niego, gdy przysadka mózgowa próbuje pobudzić tarczycę do wydzielania hormonów, ale gruczoł nie jest w stanie produkować ich odpowiedniej ilości. Za wysokie TSH może wskazywać także na tak zwaną niedoczynność trzeciorzędową. Jeśli stężenie TSH jest podwyższone, a FT3 i/lub FT4 obniżone, wówczas możemy powiedzieć o pełnej niedoczynności tarczycy.

Ile kosztuje badanie TSH?

Cenabadania poziomu TSH mieści się zazwyczaj w przedzialeod kilkunastu do dwudziestu kilku złotych. Skierowanie na to badanie może wystawić także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – wówczas będzie ono bezpłatne. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Stan podgorączkowy - od ilu stopni? Przyczyny u dziecka i dorosłego
Zespół Westa - objawy i rokowania. Czy jest wyleczalny?
Arachnofobia – co to jest? Objawy, test i leczenie
Częste odbijanie - po jedzeniu i powietrzem. Co oznacza?
Anemia w ciąży – objawy. Co jeść i kiedy do szpitala?

Reklama