Na choroby tarczycy bardzo często wpływ mają zaburzenia hormonalne. Do najczęściej występujących schorzeń endokrynologicznych należą:
Specjalistą, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób tarczycy jest ginekolog-endokrynolog, a niekiedy także onkolog. Po zauważeniu u siebie niepokojących objawów, należy udać się do miejsca, jakim jest poradnia endokrynologiczna. Jeśli schorzenia występują u osób niepełnoletnich to badanie przeprowadza endokrynolog dziecięcy.
Ścisły związek z hormonami ma również menopauza, która definiowana jest jako przekwitanie u kobiet. Przede wszystkim dochodzi do zatrzymania miesiączkowania, a tym samym niemożliwe staje się zajście w ciążę. Przedwczesna menopauza może być wynikiem problemów z funkcjonowaniem hormonów.
Hashimoto to schorzenie autoimmunologiczne, czyli takie, w którym organizm atakuje własne komórki. Zgodnie z definicją jest to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, które prowadzi do degradacji narządu, a tym samym zniwelowana jest produkcja związków chemicznych, jakimi są hormony. W konsekwencji może ono doprowadzić do niedoczynności tarczycy.
Objawy Hashimoto to przede wszystkim:
Powiększona tarczyca jest jednym z początkowych objawów, jednak nie w każdym przypadku przebieg choroby jest taki sam. Na skutek zmniejszania się ilości hormonów, mogą zacząć pojawiać się guzki na tarczycy, które występują samodzielne lub w skupiskach i są to tzw. wole tarczycy.
Kolejnym ze schorzeń dotykającym tarczycę jest jej niedoczynność, która pojawia się ze względu na niedobory produkowanych hormonów.
Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy to:
Objawy mogą być nieco inne oraz z różnym natężeniem, w zależności od stadium zaawansowania niedoczynności. Osoby, które cierpią na to schorzenie, powinny być pod stałą opieką endokrynologa.
Dieta przy niedoczynności tarczycy jest niezwykle ważna, gdyż odpowiednie żywienie wpływa na niwelowanie odczuwalnych objawów, a przede wszystkim zmniejsza zmęczenie
i pomaga utrzymać odpowiednią sylwetkę.
Co zatem jeść przy niedoczynności tarczycy?
Należy pamiętać, by również unikać niektórych produktów, gdyż mogą one nasilić objawy,
a są to m.in.: nabiał, gluten, warzywa kapustne, a także oczywiście cukier.
Rozregulowane hormony tarczycy mogą również doprowadzić do jej nadczynności, czyli schorzenia polegającego na nadmiernym produkowaniu hormonów. Ten stan jest równie uciążliwy co niedoczynność, dlatego nie należy go lekceważyć, a dodatkowo może doprowadzić do tyreotoksykozy, które dają bardziej nasilone objawy niż niewielka nadczynność.
Objawy chorej tarczycy w przypadku nadczynności to przede wszystkim:
Nadczynność tarczycy może również objawiać się depresją, a także spadkiem masy mięśniowej i trudnościami z uprawianiem sportu, ze względu na niską wydolność.
Chora tarczyca może dawać szereg nieprzyjemnych symptomów, w zależności od rozpoznanego schorzenia, a także stopnia jego zaawansowania. Guzki tarczycy mogą pojawić się, jako jeden z objawów niedoczynności, jednak zdecydowanie niebezpieczniejszy dla zdrowia jest rak tarczycy, który najczęściej diagnozowany jest na dziale o nazwie – onkologia. Objawy tarczycy mogą być uciążliwe i utrudniające normalne funkcjonowanie.
Nowotwór tarczycy o charakterze złośliwym daje takie objawy, jak:
Badanie tarczycy zaleca endokrynolog i są one dobierane indywidualne w zależności od objawów u pacjenta.
Badania na tarczycę to przede wszystkim:
Problemy z tarczycą zwykle leczone są odpowiednimi medykamentami, a także dietą. Leki na tarczycę są to najczęściej produkty hormonalne, które najlepiej przyjmować na czczo.
Niestety w niektórych przypadkach konieczne może okazać się usunięcie tarczycy, a prawdopodobieństwo jest największe u osób z rakiem tarczycy.