Dla Ciebie, na zdrowie!

Aparat retencyjny – jak długo powinno się go nosić?

Aparat retencyjny służy utrwaleniu efektów osiągniętych za pomocą aparatu ortodontycznego. Zobacz, na czym polega istota działania tego typu urządzeń i jakie wyróżnia się podstawowe typy. Zobacz także, jak długo powinno się nosić płytki lub szyny retencyjne.
Kobieta pokazuje aparat podtrzymujący
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny (inna nazwa: retainer) jest urządzeniem służącym utrwaleniu efektów działania aparatu ortodontycznego, za pomocą którego korygowane było położenie zębów w jamie ustnej, w tym między innymi wady zgryzu.

Leczenie ortodontyczne za pomocą tradycyjnego aparatu stałego trwa zazwyczaj 1,5-2,5 roku, ale nawet po tym czasie przebudowa uzębienia i otaczających go tkanek nie jest zakończona. Proces ten wymaga utrwalenia, tym bardziej, iż po zdjęciu go część zębów może wykazywać tendencję do powrotu na zajmowane wcześniej pozycje, niwecząc efekt wielomiesięcznych starań. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, na skutek wyżynania się nowych zębów. Istotną rolę odgrywają też siły związane z działaniem mięśni warg, policzków i języka. Dlatego właśnie ortodonta często proponuje pacjentowi kontynuację terapii i wykonanie aparatu retencyjnego, który ma ustabilizować osiągnięty efekt.

Reklama

Szyna retencyjna na stałe

Istnieją dwa typy aparatów retencyjnych: stałe i ruchome. Stałe mają postać szyny, która wykonana jest z metalu i przytwierdzana do zębów (najczęściej kłów i siekaczy) za pomocą kleju, kompozytu lub innej masy. W sytuacji, gdy szyna retencyjna ma służyć pacjentowi przez określony z góry czas, zakłada się ją po wewnętrznej stronie zębów (od strony języka), nie naruszając przy tym szkliwa. Gdy zaś szyna ma być założona dożywotnio, zaleca się jej osadzenie w rowku, który zostaje wypreparowany w szkliwie. Istnieje wiele typów szyn retencyjnych, w tym m.in. retainery FSWR, splecione z kilku drutów i elastyczne. Przed naklejeniem na zęby są one modelowane na gipsowym modelu, następnie zaś umieszcza się je w miejscu docelowym za pomocą kompozytu lub silikonowej masy wyciskowej.

Zabij bakterie, wirusy i grzyby za jednym psiknięciem! Kliknij tutaj

Jak długo nosi się szynę retencyjną?

Jak długo należy nosić szynę retencyjną? Uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Proces utrwalania efektu ortodontycznego może trwać wiele lat, zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodszych pacjentów, w przypadku których szczęka i znajdujące się w niej uzębienie są w fazie nieustannego rozwoju. Przyjmuje się, że minimalny czas, na jaki zakłada się aparat retencyjny stanowi równoważność ½ czasu uprzedniego noszenia aparatu ortodontycznego. Równie jednak dobrze, szyna może być założona na kilka lat, a nawet na całą dekadę, czy dożywotnio. Nieodzowna w tym zakresie jest stała opieka i konsultacja ortodontyczna. 

Reklama

Tymczasowa płytka retencyjna

Mniej stałym rozwiązaniem jest płytka retencyjna, czyli aparat ruchomy. Zazwyczaj zakładany jest na noc, a jeśli ma być używany w dzień, musi być zdejmowany do posiłków. Urządzenie to jest znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, wiele też upraszcza w kwestii utrzymania higieny jamy ustnej. Istnieje wiele rodzajów ruchomych aparatów retencyjnych, w literaturze przedmiotu wymieniane są między innymi:

  • aparaty czynnościowe, 
  • aparaty Bega, Hawleya, Barrena, Schwarza, 
  • silikonowe pozycjonery, 
  • szyny z materiałów termoplastycznych czy z erkoduru. 

Reklama

Czy aparat retencyjny prostuje zęby?

Pacjenci często pytają, czy aparat retencyjny prostuje zęby. Tak jak jednak powiedzieliśmy wyżej, zadaniem szyn czy płytek retencyjnych nie jest prostowania zębów, a jedynie utrwalenie efektu osiągniętego wcześniej za pomocą innego urządzenia, jakim jest stały aparat ortodontyczny. 

Reklama

Ile kosztuje aparat retencyjny?

Aparat retencyjny jest urządzeniem stosunkowo drogim. Zakładając retainer na dwa łuki zębowe powinniśmy się liczyć z kosztem rzędu 1000-1500 złotych. Do tego należy doliczyć koszty wizyt kontrolnych u ortodonty oraz, oczywiście, łączny koszt wcześniejszego leczenia z użyciem aparatu ortodontycznego, który w zależności od wybranej technologii może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Czytaj też: 

Bibliografia

  • Irena Karłowska: Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów, wydanie III, Warszawa 2012, wydawnictwo PZWL
  • Magdalena Durka: Retencja w leczeniu ortodontycznym, Nowa Stomatologia 3/2006
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!