Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗

Ile tak naprawdę kosztuje leczenie ortodontyczne - aparat ruchomy lub stały i wizyty u ortodonty

Ile kosztuje aparat na zęby? Od 500 złotych w przypadku prostego aparatu ruchomego, do nawet 15-16 tysięcy złotych za urządzenia lingwalne, założone na oba łuki zębowe. Do tego należy doliczyć przynajmniej 5-6 tysięcy złotych na wizyty u specjalisty, których w czasie leczenia trzeba będzie odbyć nawet kilkadziesiąt.
Cena aparatu na zęby
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt aparatu ortodontycznego, jednak podstawowym jest jego typ - aparat ruchomy to koszt kilkuset złotych, stały często kilkunastu tysięcy złotych.
  • Finalna cena związana z noszeniem aparatu ortodontycznego nie ogranicza się do samego założenia korektora zgryzu, ale też licznych wizyt u specjalisty, których w ciągu leczenia jest kilkadziesiąt.
  • Istnieją specjalne opcje kredytowe, umożliwiające sfinalizowanie leczenie ortodontycznego w ratach. To samo rozwiązanie istnieje też dla finansowania implantów.
SPRAWDŹ TEŻ: Aparaty ortodontyczne – efekty i rodzaje
Spis treści

Aparat ortodontyczny jest narzędziem służącym do korekty wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne przynosi zazwyczaj satysfakcjonujące i trwałe rezultaty, wiąże się jednak z dużymi wydatkami. Koszt aparatu na zęby, wraz z kosztami wizyt u specjalisty, może przekroczyć 10, a nawet 20 tysięcy złotych. Od czego zależą różnice w cenach i czy warto płacić więcej?

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje aparat na zęby, uzależniona jest od wielu czynników. Zmienne, które należy brać pod uwagę, szacując łączny koszt, to:

  • typ aparatu – stały czy aparat ruchomy,
  • rodzaj wiodącego materiału – aparat metalowy,  kryształowy, porcelanowo-kompozytowy,
  • sposób montażu – aparat tradycyjny, widoczny od zewnątrz, albo lingwalny, czyli zakładany po wewnętrznej stronie zębów,
  • czas leczenia – średnio leczenie ortodontyczne trwa 2 lata i wiąże się z koniecznością odbywania comiesięcznych, płatnych wizyt kontrolnych. Skrócenie lub wydłużenie okresu leczenia wydatnie wpływa na cenę. 

Kluczowe jest też to, czy aparat zakładany jest na jeden, czy na oba łuki zębowe, aczkolwiek w praktyce w przeszło 90 procentach przypadków ortodonta zaleca prostowanie zarówno górnych, jak i dolnych zębów. Oznacza to, że wszelkie podawane w klinikach stomatologicznych i ortodontycznych ceny należy mnożyć przez dwa. 

Reklama

Ile kosztuje stały aparat na zęby?

Urządzeniem stosowanym w leczeniu ortodontycznym osób dorosłych jest zazwyczaj aparat stały, noszony w sposób ciągły przez kilkanaście miesięcy lub dłużej. Jest to rozwiązanie najskuteczniejsze, ale też najdroższe. Koszt stałego aparatu na zęby jest zróżnicowany ze względu na użyte do jego konstrukcji materiały. 

  • Aparat o zamkach metalowych: 2-3 tysiące złotych za 1 łuk.
  • Aparat porcelanowy: 2,5-4 tysiące złotych za 1 łuk.
  • Aparat kryształowy – 3,5 – 5 tysięcy złotych za 1 łuk.

Aparaty z klamrami porcelanowymi i kryształowymi w mniejszym stopniu rzucają się w oczy, są jednak znacznie droższe od metalowych. Jeśli pacjent jest w stanie zapłacić więcej za rozwiązania bardziej estetyczne, wybrać też może ten w wersji lingwalnej. Urządzenie to zakładane jest po wewnętrznej stronie zębów i jako takie jest praktycznie niewidoczne z zewnątrz. W tym przypadku koszt rozpięty jednak jest w granicach od 3,5 do nawet 8 tysięcy złotych za 1 łuk. 

Reklama

Ile kosztuje aparat ortodontyczny na noc (ruchomy)?

Tańszym rozwiązaniem jest aparat ortodontyczny ruchomy. Jest to swego rodzaju płytka z metalowymi pętlami, którą nosi się przez określoną ilość miesięcy, jednakże nie w sposób stały. Zazwyczaj zakłada się go na kilka do kilkunastu godzin dziennie, zgodnie ze wskazaniami ortodonty. Ruchomy aparat na zęby kosztuje około 500-1000 złotych za jeden łuk.

Pamiętać jednak należy, że urządzenie to służy jedynie do korekty niewielkich wad zgryzu, poza tym w zdecydowanej większości stosowane jest w przypadku dzieci do 10-11 roku życia, które nie mają jeszcze pełnego uzębienia stałego. Starszym pacjentom ortodonci zalecają montaż aparatu stałego.  

Reklama

Koszt przygotowania aparatu na zęby i wizyt kontrolnych

Decydując się na leczenie wad zgryzu, pamiętać musimy, że koszt aparatu ortodontycznego stanowi jedynie wycinek łącznych kosztów (około 30 – 70 procent finalnej ceny). Gros wydatków stanowią koszty wizyt u specjalisty i podejmowanych przez niego działań. 

  • wstępna konsultacja (100-150 złotych), 
  • pobranie wycisków (50-150 zł), 
  • wykonanie zdjęć RTG (100-200 zł)
  • analiza cefalometryczna, ustalenie planu leczenia (100-300 zł)
  • pośrednie wizyty kontrolne co 30 dni (100-300 złotych za jedną wizytę)
  • zdjęcie aparatu, płytka retencyjna, retainer stały (1500-1800 zł)

Reklama

Łączny koszt aparatu na zęby i wizyt u specjalisty

Koszt stałego aparatu na zęby w przypadku dwóch łuków wyniesie od 4 do 16 tysięcy złotych,w zależności od wybranych materiałów i technologii. Za pierwsze wizyty służące przygotowaniu aparatu zapłacić trzeba 350 do 800 złotych. Przyjmując, że rutynowe leczenie ortodontyczne trwa 2 lata, a wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc, za 24 konsultacje u specjalisty zapłacimy od 3,5 do 7 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty zdjęcia aparatu i działań zmierzających do utrwalenia osiągniętego efektu (1500-1800 zł). 

Łącznie więc koszt aparatu na zęby oraz wizyt u specjalistów, biorąc pod uwagę stawki cennikowe, wyniesie zapewne nie mniej niż 9,5 tysiąca złotych. Decydując się zaś na rozwiązania z górnego pułapu, zapłacić możemy nawet około 25 tysięcy złotych. Oczywiście należy w gabinetach ortodontycznych pytać się o ewentualne rabaty. Bardzo często przy szerokim zakresie usług, jednostkowe koszty wizyt czy zastosowanych urządzeń są nieco niższe, a określone usługi można wykonać gratis.

Reklama

Czy warto płacić więcej za droższy aparat?

Pacjenci często stają przed dylematem, czy warto płacić więcej za droższy aparat. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli różnica w cenie wynika z tego, iż porównujemy aparat stały z ruchomym, pamiętajmy, że wybór między nimi w dużej mierze uzależniony jest od wieku pacjenta, co w praktyce oznacza, że zazwyczaj wyboru nie ma w ogóle. Jeśli chodzi o to, czy aparat zostanie założony na 1, czy 2 łuki zębowe, decyzja również w dużej mierze zależy od wskazań ortodonty, przy czym – jak mówiliśmy wyżej – niemal zawsze istnieje konieczność jednoczesnej korekty uzębienia na dole i na górze.

Więcej swobody pacjent ma więc jedynie w kwestii wyboru materiału oraz sposobu montażu. Tu głównym czynnikiem podlegającym ocenie są względy estetyczne, a różnica kilku tysięcy złotych sprowadzać się może do tego, czy aparat jest widoczny, czy nie. Kwestii tej nie należy oczywiście lekceważyć, w szczególności w przypadku pacjentów nastoletnich. Estetyka aparatu w bezpośredni sposób wiąże się z aspektami dotyczącymi samooceny oraz odbioru społecznego w środowisku rówieśniczym, co może mieć niebagatelny wpływ dla rozwoju osobowości.

Czytaj również

Bibliografia

  • Irena Karłowska: Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów, wydanie III, Warszawa 2012, wydawnictwo PZWL
  • Wysocka, M. Wpływ założenia stałego aparatu ortodontycznego na nawyki żywieniowe młodzieży i młodych dorosłych.
  • Babiak, M., Babiak, J., Bączkiewicz, A., & Marcinkowski, J. T. (2013). Stan higieny jamy ustnej dzieci leczonych stałymi i ruchomymi aparatami ortodontycznymi. Probl. Hig. Epidemiol, 94(4), 889-892.
  • Paszyńska, E., Dyszkiewicz-Konwińska, M., & Woźniak, K. (2011). Wpływ czynników środowiskowych na powstawanie wad narządu żucia oraz na przebieg ich leczenia. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7(2), 115-120.
  • Koczkodon, K., & Grygier, D. (2018). Ocena powtarzalności czystości metalurgicznej łuków ortodontycznych. Aktualne Problemy Biomechaniki.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wady zgryzu
Aparaty ortodontyczne (stałe i ruchome) - jak działają, jaka jest ich cena?
Zgrzytanie zębami u dziecka - jakie są przyczyny bruksizmu i co stosować?
Dziecko zgrzytające zębami mlecznymi
Bruksizm (zgrzytanie zębami) - co to jest? Objawy, leczenie, ćwiczenia
Kobieta cierpi na bruksizm podczas snu
Podobne artykuły
Cena aparatu na zęby
Ile tak naprawdę kosztuje leczenie ortodontyczne - aparat ruchomy lub stały i wizyty u ortodonty
Jak wygląda prawidłowy zgryz
Jak powinien wyglądać prawidłowy zgryz?
Osoba z nieprawidłowym zgryzem
Wady zgryzu u dzieci i dorosłych - rodzaje, klasyfikacja
Kobieta pokazuje aparat podtrzymujący
Aparat retencyjny – jak długo powinno się go nosić?
Wada zgryzu otwarta
Jakie są przyczyny zgryzu otwartego? Sprawdź, jak go leczyć

Reklama


Czym jest TouchCare i jak zmienia życie pacjentów?
Dowiedź się!