To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Artroskopia barku: ile trwa zabieg? Cena, NFZ, rehabilitacja

Artroskopia barku to stosunkowo mało inwazyjna metoda leczenia urazów i schorzeń jednej z najbardziej skomplikowanych części ciała. Na czym polega tego typu operacja barku? Czy jest bolesna? Ile trwa rehabilitacja po artroskopii barku? Ile kosztuje zabieg?
Lekarz przygotowuje pacjentkę do artroskopii barku
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest artroskopia barku?

Artroskopia barku jest zabiegiem operacyjnym, który polega na wprowadzeniu narzędzia endoskopowego do wnętrza stawu, po uprzednim wykonaniu niewielkiego nacięcia. Przekazywany przez urządzenie obraz wyświetlany jest na specjalnym monitorze, co umożliwia dokładną diagnozę ewentualnego uszkodzenia lub stanu chorobowego, a także przeprowadzenie natychmiastowego zabiegu leczniczego. 

Jeśli istnieje taka potrzeba, lekarz wykonuje wówczas dwa-trzy dodatkowe nacięcia, które służą do tego, by wprowadzić do wewnątrz także narzędzia chirurgiczne. Artroskopia barku, wbrew pozorom, uchodzi za zabieg stosunkowo mało inwazyjny, który nie wiąże się z dużym ryzykiem niepożądanych powikłań, nie wymaga też długiej hospitalizacji. Niezbędna jednak jest wielotygodniowa rehabilitacja. 

Reklama

Wskazania do artroskopii stawu barkowego

Artroskopia stawu barkowego wykonywana jest rutynowo w przypadku wielu urazów i schorzeń tej części ciała, która na tle innych stawów charakteryzuje się znacznym stopniem zaawansowania, jeśli chodzi o budowę i mechanikę działania – warto podkreślić, że staw ten zapewnia nie tylko ruchy przywodząco-prostujące, ale też obrotowe kończyn górnych. 

Wyjątkowa funkcjonalność ma jednak swoją cenę.  Staw barkowy jest niezwykle podatny na uszkodzenia, niekiedy wymagające zastosowania inwazyjnych metod diagnostyki i leczenia. 

Wskazaniem do wykonania artroskopii stawu barkowego są między innymi:

 • zespół bólu podbarkowego z zapaleniem kaletki podbarkowej,
 • rozerwanie pierścienia rotatorów,
 • zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego,
 • zapalenie błony maziowej,
 • niestabilność stawu ramiennego,
 • zwichnięcie barku,
 • uszkodzenie więzadeł lub ścięgien,
 • tzw. bark zamrożony.

Ile trwa zabieg artroskopii barku?

Sama operacja powinna zająć nie więcej niż 60 minut, ale może się przedłużyć, jeśli konieczne okaże się wykonanie zaawansowanych procedur leczniczych. 

Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w pozycji pół-siedzącej lub leżącej, choć możliwe jest też skorzystanie z pełnej narkozy. Przez nacięcie, nazywane portalem tylno-bocznym, wprowadzane jest urządzenie optyczne, które będzie przekazywać obraz z wnętrza stawu, lekarz wstrzykuje też specjalny płyn, który ułatwia unaocznienie ewentualnych patologii. 

W sytuacji, gdy istnieje taka konieczność, w ramach tej samej operacji barku podejmowane są działania mające na celu między innymi:

 • zwolnienie ucisku na struktury nerwowe, 
 • usunięcie tkanek objętych stanem zapalnym, fragmentów chrząstki czy ciał obcych,
 • ustabilizowanie barku.

W większości przypadków, do domu pacjent jest wypisywany ze szpitala następnego dnia po zabiegu. 

Reklama

Ból po artroskopii barku

Ból po artroskopii barku może się utrzymywać przez wiele dni, aczkolwiek jego natężenie nie jest tak duże, jak byłoby w przypadku tradycyjnej, otwartej operacji. Dolegliwości w pierwszych godzinach znosić powinno wciąż działające znieczulenie, natomiast później pacjent otrzymuje silne leki przeciwbólowe. 

Dodatkowo po operacji pojawić się może:

 • obrzęk, 
 • gorączka,
 • krwawienie,
 • stan zapalny.

Są to objawy dość typowe, ale niepożądane – jeśli wystąpią po wypisaniu pacjenta ze szpitala, powinien on skontaktować się z lekarzem. Należy też pamiętać, że niezbędne jest po tego typu operacji barku unieruchomienie ramienia za pomocą ortezy – elastycznego aparatu ortopedycznego, zastępujące gips. Ręka powinna spoczywać na temblaku przez 7 do 14 dni. Po dwóch tygodniach należy też zgłosić się na zdjęcie szwów. 

Reklama

Rehabilitacja po artroskopii barku

Rehabilitacja po artroskopii barku rozpoczyna się już następnego dnia i trwa zazwyczaj od 1 do nawet 6 miesięcy. Szczegółowy zakres ćwiczeń indywidualnie wyznacza fizjoterapeuta – zależy on od postępów w dochodzeniu do sprawności, ale też charakteru urazu lub schorzenia, które było przyczyną wykonania artroskopii barku. 

W większości przypadków zwiększony nacisk kładzie się na ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie barku, ale też przedramienia i nadgarstka, a także staw łokciowy. Dla zachowania równowagi, aktywność treningowa obejmuje również drugą kończynę.

Reklama

Artroskopia stawu barkowego na NFZ

Artroskopia stawu barkowego jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W praktyce jednak jedna skorzystanie z tego prawa może być dla pacjentów niezwykle trudne, ponieważ czas oczekiwania na zabieg może wynosić nawet kilka lat. Artroskopia stawu barkowego na NFZ jest wykonywana w dużych ośrodkach medycznych, ale kolejka oczekujących jest tak duża, że wiele osób skutecznie zniechęca – rezygnują one z leczenia lub wybierają opcję pełnopłatną w prywatnej klinice. A tu koszt tego typu operacji barku może wynieść 8-9 tysięcy złotych. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Jolanta Piskorz i inni, Interwencyjne metody leczenia bólu w obrębie barku, Zdrowie i dobrostan 2/2014
 • Artroskopia barku, https://www.rehasport.pl
 • Artroskopia barku, zabieg, regeneracja i rehabilitacja barku, https://www.sport-med.pl
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rehabilitacja
Rekonstrukcja ACL - rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania
Podobne artykuły
Lekarz przygotowuje pacjentkę do artroskopii barku
Artroskopia barku: ile trwa zabieg? Cena, NFZ, rehabilitacja
Osoba leczona prądami
Prądy TENS - na czym polega rehabilitacja? Zastosowanie i wskazania
Osoba z kontuzją kręgosłupa
Stenoza kanału kręgowego - rehabilitacja, leczenie, objawy
Senior w trakcie domowej rehabilitacji
Rehabilitacja domowa – kiedy jest potrzebna? Jak ćwiczyć?
Niemowlę w czasie rehabilitacji
Rehabilitacja niemowląt – na czym polega? Metody

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial