Rwa barkowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Rwa barkowa, inaczej ramienna lub brachialgia, to wyjątkowo silny i nieprzyjemny ból barku, szyi, karku oraz jednej ręki, w zależności od tego czy jest to rwa barkowa lewostronna czy prawostronna. Jej leczenie wymaga nie tylko podawania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ale także rehabilitacji chorego. Poznaj objawy i sposoby leczenia rwy barkowej.
Rwący ból promieniujący od kręgosłupa
Źródło: 123RF

Spis treści

Rwa barkowa

Za wystąpienie rwy barkowej odpowiada szyjny odcinek kręgosłupa, a dokładnie uszkodzeniem jego korzenia nerwowego. To bardzo rwący ból, który promieniuje od szyi aż do ręki. Zwykle rwa barkowa atakuje osoby, które mają pracę fizyczną lub wykonują ją przed komputerem.

Przyczyną rwy barkowej mogą być:

Rwa barkowa ćwiczenia

W początkowej fazie leczenia, kiedy ból jest jeszcze odczuwalny przez pacjenta, zaleca mu się odpoczynek. Jednak w późniejszej fazie ćwiczenia fizyczne powinny być częścią procesu leczenia rwy barkowej.

Ćwiczenia na rwę barkową można wykonywać bez przeszkód w domu, ale warto wcześniej skonsultować je z lekarzem. Zaleca się także wykonywanie ćwiczeń profilaktycznie, nie tylko, gdy już ból zacznie nam dokuczać. Wzmacniają one mięśnie szyi, stabilizując ten odcinek kręgosłupa.

Po zakończeniu rehabilitacji i przyjmowania leków warto stosować ćwiczenia utrzymujące mięśnie w dobrej kondycji. Wówczas szanse na nawrót rwy barkowej zmniejszymy niemalże do minimum. Wiele ćwiczeń na rwę barkową znaleźć można w internecie.

Rwa barkowa objawy

Pacjenci z rwą barkową skarżą się najpierw na dokuczliwe napięcie mięśni szyi i karku, następnie pojawia się ból barku - lewego w przypadku rwy barkowej lewostronnej i prawego w przypadku rwy barkowej prawostronnej. Dolegliwości mogą także objąć górną część klatki piersiowej, a także promieniować przez ramię aż do palców górnej kończyny. Pacjenci określają ból jako:

 • ciągły palący,
 • piekący
 • lub rwący
 • oraz odczuwają mrowienie czy nawet drętwienie.

Sprawdź, co to jestZesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Rwa barkowa leczenie

W przypadku silnego bólu spowodowanego rwą barkową zbawienne okazuje się podanie leków:

 • przeciwzapalnych,
 • zmniejszających napięcie mięśni,
 • jak również przeciwbólowych.

Wprawdzie może zdarzyć się, że po kilku tygodniach dolegliwości miną same, bez podawania leków, jednak można być niemal pewnym, że problemy z kręgosłupem wrócą, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Nieleczona rwa barkowa może doprowadzić do zaniku mięśni i niedowładu.

Przy ostrym przebiegu choroby konieczne okazać się może noszenie kołnierza ortopedycznego. W przypadku braku skuteczności wszelkich metod nieinwazyjnych, czyli rehabilitacji, podania środków uśmierzających ból i przeciwzapalnych oraz kinezyterapii, konieczna może być chirurgiczna „naprawa” szyjnego odcinka kręgosłupa.

Rwa barkowa - masaż

W ramach rehabilitacji, choremu mogą być przepisane zabiegi manualne, m.in.:

 • masaż kontralateralny,
 • masaż karku i obręczy barkowej,
 • masaż głęboki mięśni pochyłych
 • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe szyi.

Leczenie rwy barkowej wspomoże też fizykoterapia. W jej ramach chorym najczęściej zaleca się elektroterapię, krioterapię oraz laser. Ponadto bardzo ważna jest kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza.

Jak spać, gdy rwa barkowa dokucza? Spanie na brzuchu jest najgorszą pozycją dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli cierpisz z powodu rwy barkowej, zrezygnuj z tej pozycji snu.

Czytaj też: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 42)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij