Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Rwa barkowa – jak ją rozpoznać i zwalczać?

Rwa barkowa co dość powszechna dolegliwość, na którą narażeni są pracownicy wykonujący pracę przed komputerem, ale również osoby pracujące fizycznie. Rwa ramienna powoduje charakterystyczne objawy, m.in. promieniujący ból barku. Zobacz, czym jeszcze objawia się rwa ramienna i jak można złagodzić związane z nią dolegliwości. Masaż, leczenie farmakologiczne, a może operacja? Sprawdź, który sposób jest najbardziej skutecznym w pozbyciu się rwy barkowej. Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Rwący ból promieniujący od kręgosłupa
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Rwa barkowa dotyczy wielu pacjentów i charakteryzuje się promieniującym bólem barku w kierunku kończyny górnej.
 • Do najczęstszych przyczyn rwy barkowej należą m.in. dyskopatia, zmiany hormonalne, choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, a także zwyrodnienie krążka międzykręgowego.
 • Rwę barkową można leczyć lekami obniżającymi napięcie mięśni, masażami czy też operacją.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak leczyć ból kręgosłupa lędźwiowego?
Spis treści

Reklama

Co to jest rwa barkowa?

Wyjątkowo nieprzyjemny ból zlokalizowany w barku, szyi, karku oraz jednej ręce to rwa barkowa. W zależności od tego, czy dotyczy prawej, czy lewej strony określana jest lewostronną lub prawostronną.

Inne określenia tej dolegliwości to rwa ramienna albo brachialgia. W klasyfikacji ICD-11 jest oznaczona kodem FB53.Y i w myśl definicji  należy do „grupy schorzeń, które zwykle charakteryzują się bólem barku i ograniczonym zakresem ruchu obręczy barkowej”.

Wśród najczęstszych przyczyn rwy barkowej wymienia się:

 • dyskopatię,
 • zmiany hormonalne,
 • chorobę zwyrodnieniową stawów kręgosłupa,
 • zwyrodnienie krążka międzykręgowego,
 • neurolagię,
 • nowotwór.

Bardziej narażone na wystąpienie rwy barkowej są osoby wykonujące pracę fizyczną, jak również pracownicy biurowi pracujący przed komputerem. Dolegliwość pojawia się, gdy dojdzie do uszkodzenia korzenia nerwowego szyjnego odcinka kręgosłupa.

Ile trwa rwa barkowa? Zazwyczaj dolegliwość występuje przez 6-12 tygodni. Niestety, w bardziej skomplikowanych przypadkach problem może ciągnąć się przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Do innych zespołów korzeniowych należą także rwa szyjno-barkowa oraz rwa kulszowa barkowa. Podłoże ich powstawania jest podobnie jak w rwie barkowej związane z uciskiem nerwów, jednakże objawy są zlokalizowane w nieco innych miejscach.

Czy istnieje związek pomiędzy rwą barkową a sercem? Warto tu wskazać, że niekiedy zawał serca lub inne problemy z sercem mogą dawać objawy podobne do tych, wywołanych rwą barkową. Promieniujący ból barku aż do lewej kończyny, może świadczyć o problemie z sercem, a nie z rwą barkową.

Reklama

Objawy rwy barkowej

Pacjenci z rwą ramienną skarżą się na takie objawy jak:

 • ból,
 • drętwienie promieniujące do barku, ramienia i ręki,
 • osłabienie i zanik mięśni, który przejawia się poprzez trudności z chwytaniem,
 • mniejsza precyzja ruchów palców,
 • utrata kontroli nad stawem ramiennym, a także nad stawem łokciowym.

Innymi charakterystycznymi objawami rwy barkowej są tzw. parestezje, czyli zaburzenia czucia, które powodują pieczenie i mrowienie w obrębie chorego miejsca. Podczas ruchu mogą pojawiać się odgłosy trzeszczenia w stawach, co również jest powiązane z rwą barkową.

Co istotne, do nasilenia dolegliwości dochodzi np. w momencie poruszania szyją czy karkiem, a także kaszlu oraz kichania.

W zależności od zaawansowania choroby, symptomy można podzielić według następującej skali:

 • 1 stopień – ból mija w stanie spoczynku, czasem pojawiają się parestezje, ataki bólu następują nocą;
 • 2 stopień – wysoka częstotliwość pojawiania się dolegliwości, bóle nie mijają w ciągu dnia;
 • 3 stopień – ból jest odczuwany przez pacjenta nieustannie, przykurcze oraz zaburzenia czucia.

Bardzo istotne jest podjęcie leczenia jak najszybciej, ponieważ rwa barkowa w ostatnim stadium może powodować problemy z kontrolą oddawania moczu oraz stolca.

Pacjenci cierpiący z powodu rwy barkowej opisują swój ból jako ciągle palący, piekący, rwący, a także odczuwają mrowienie, a nawet drętwienie.

Ćwiczenia na rwę barkową

Aby zaznać ulgi, warto wykonywać ćwiczenia w domu na rwę barkową takie jak koci grzbiet, przekładanka, koszyczek. Dobrym pomysłem są też treningi, które mają na celu wzmocnienie mięśni brzucha.

Pacjent z rwą ramienną powinien troszczyć się też o zachowanie poprawnej postawy podczas siedzenia czy chodzenia. Ergonomia pracy oraz unikanie dźwigania są niezbędne do tego, by zminimalizować dolegliwości wynikające z rwy barkowej.

Wskazane jest również korzystanie z fizjoterapii oraz masaży. Najpopularniejsze masaże to: masaże mięśniowo-powięziowe szyi, głębokie mięśni pochyłych, a także masaże karku oraz obręczy barkowej. Takie sposoby powodują rozluźnienie i wzmocnienie mięśni kręgosłupa, co przynosi ulgę. Prowadzą także do mobilizacji kręgosłupa szyjnego.

Celem ćwiczeń na rwę barkową jest odzyskanie funkcjonalności kręgosłupa. Ćwiczenia mają przywrócić ruchomość kończyn, stabilność mięśni oraz ich siłę.

W początkowej fazie leczenia, gdy pacjent odczuwa ból, zalecany jest odpoczynek. Natomiast w późniejszym etapie leczenia ćwiczenia fizyczne powinny być znaczącą częścią procesu rekonwalescencji. Warto wspomnieć, że ćwiczenia można wykonywać samodzielnie, ale zanim je rozpoczniemy, należy wcześniej skonsultować je z lekarzem albo rehabilitantem. To kompetentni specjaliści, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązania są odpowiednie.

Dużą popularnością cieszy się m.in. leczenie kinezyterapeutyczne, które ma na celu zmniejszenie bólu oraz wzmocnienie gorsetu mięśniowego.

Reklama

Jak spać przy rwie barkowej?

W przypadku występowania problemów związanych z rwą barkową, niezbędne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji do spania. Jak spać, by nie wywoływać dodatkowego bólu?

Najgorszą pozycją, którą można przyjąć jest spanie na brzuchu. Jeżeli cierpisz z powodu rwy ramiennej, zrezygnuj ze spania w takim położeniu, ponieważ powoduje to obciążenie dla odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zatem jak spać w przypadku rwy ramiennej? Najlepiej w pozycji na plecach. Warto również wykorzystać poduszki ortopedyczne do odciążenia głowy oraz kręgosłupa. Cierpiąc z powodu rwy ramiennej należy dbać o sposób odpoczynku.

Reklama

Leki bez recepty na rwę barkową

Doraźnie na rwę barkową można stosować przeciwbólowe leki bez recepty. Jakie preparaty poleca się na to schorzenie? Często stosowane są zastrzyki z witaminami z grupy B, a także kremy oraz maści.

Lekarze sięgają też po leki nasenne, gdy choroba przeszkadza w normalnym śnie. Czasem przepisują chorym również leki przeciwzapalne obniżające napięcie mięśniowe.

W leczeniu rwy barkowej stosuje się tzw. blokady steroidowe. Działają one jedynie objawowo, ale ze względu na to, że są skuteczne, pacjenci chętnie z nich korzystają.

Reklama

Okłady na rwę barkową

Istnieje wiele domowych sposobów na to, by zmniejszyć dolegliwości wynikające z rwy barkowej. Leczenie domowe może obejmować wykonywanie okładów. Dobrą alternatywą dla okładów jest stosowanie plastrów rozgrzewających, dostępnych w aptece.

Aby złagodzić ból istotne jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup, zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy w pozycji siedzącej. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej pozycji podczas spania oraz wykonywania codziennych obowiązków.

Można także skorzystać z masaży oferowanych przez rehabilitantów oraz fizjoterapeutów.

Należy pamiętać, że nic jednak nie zastąpi konsultacji lekarskiej, dlatego, gdy ból staje się uciążliwy, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Leczenie rwy barkowej

Jeżeli podejrzewamy u siebie rwę ramienną, należy udać się do ortopedy albo neurologa czy neurochirurga. Wstępnie możemy też skonsultować się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Diagnostyka opiera się m.in. na takich badaniach jak: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, elektromiografia, RTG. Oczywiście, niezbędne jest też badanie fizykalne oraz wywiad z pacjentem.

W terapii rwy barkowej stosuje się różne metody leczenia. Ze względu na to, że natężenie objawów zależy indywidualnie od organizmu pacjenta, sposób leczenia jest dobierany samodzielnie do każdego przypadku. Z reguły ból towarzyszy choremu przez 3-4 tygodnie i potem mija samoistnie. Niestety, rwa barkowa ma tendencję do nawrotów.

Istnieje w zasadzie kilka dróg leczenia rwy barkowej, które mogą też być stosowane łącznie. Warto tu wymienić:

 • leczenie farmakologiczne – zazwyczaj stosuje się leki przeciwzapalne, obniżające napięcie mięśni, a także leki przeciwbólowe. Jeżeli to nie pomaga na zwalczenie objawów rwy barkowej, niekiedy niezbędne jest unieruchomienie za pomocą kołnierza ortopedycznego;
 • rehabilitację – w ramach tej metody leczenia pacjent korzysta z zabiegów manualnych takich jak m.in.: masaż karku i obręczy barkowej, masaż głęboki mięśni pochyłych, masaż kontralateralny, a także rozluźnianie mięśniowo-powięziowe szyi. Pacjent powinien korzystać również z możliwości kinezyterapii, czyli gimnastyki leczniczej. Niektórzy zalecają tu też fizykoterapię – w tym obszarze pacjent ma możliwość korzystania z elektroterapii, laseroterapii oraz krioterapii;
 • operację – gdy żadna ze wskazanych powyżej metod nie działa, wówczas pozostaje operacja. Zanim jednak zdecydujemy się na operację, warto wypróbować innych sposobów terapii.

Z powodu rwy barkowej przysługuje zwolnienie lekarskie. Należy jednak pamiętać, że okres L4 jest uzależniony od indywidualnych decyzji lekarza. Zwykle trwa około 1-2 tygodnie. Ten czas może być jednak odpowiednio wydłużony, jeżeli choroba jest zaawansowana.

Rwa barkowa to dolegliwość, która może dotyczyć osób w każdym wieku, dlatego warto stosować mądrą profilaktykę i w razie pojawienia się problemów, jak najszybciej poddać diagnostyce oraz leczeniu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów, UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU Klinika Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-k-rehabilitacji/choroba_zwyrodnieniowa%281%29.pdf, [dostęp: 03.02.2022].
 • R. Dunn, Brachialgia: cervical radiculopathy and differential diagnosis, September 2011 Vol.29 No.9 CME 361, https://www.researchgate.net/publication/325710598_Brachialgia_cervical_radiculopathy_and_differential_diagnosis, [dostęp: 03.02.2022].
 • K. Kassolik i inni, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w zakresie fizjoterapii w dolegliwościach bólowych w zespole bolesnego barku w podstawowej opiece zdrowotnej, https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2019/06/Rekomendacje-bark-w-dolegliwo%C5%9Bciach-b%C3%B3lowych-w-zespole-bolesnego-barku.pdf, [dostęp: 03.02.2022].
 • Piskorz J., Iłżecka J., Wójcik G., (i inni), Interwencyjne metody leczenia bólu w obrębie barku, Zdrowie i Dobrostan, 2/2014.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Osa w czasie żądlenia
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!