Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Osteotomia - co to jest i na czym polega? Cena zabiegu

Osteotomia to silnie inwazyjny zabieg wykorzystywany w leczeniu chirurgicznym choroby zwyrodnieniowej, szpotawości, koślawości, płaskostopia i innych deformacji kostnych i stawowych. Wymaga przecięcia kości w celu nadania jej właściwej geometrii. Najczęściej w ten sposób operuje się osoby mające problem z funkcjonowaniem stawu kolanowego.
Zabieg operacyjny
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest osteotomia?

Osteotomia jest zaawansowanym zabiegiem chirurgicznym stosowanym w leczeniu ortopedycznym oraz urazowym, polegającym na przecięciu kości i jej korekcji za pomocą specjalnych płytek stabilizujących. Celem operacji może być wyrównanie osi kości, jej wydłużenie lub skrócenie, poprawa kształtu, lub przemieszczenie na właściwą pozycję. Zabieg zapobiega lub znacznie odsuwa w czasie konieczność operacji wszczepienia endoprotezy

Najczęściej tego typu metodę wykorzystuje się w leczeniu różnego typu dysfunkcji stawu kolanowego, nieco rzadziej – innych części ciała. Ze względu na użycie nowoczesnych narzędzi, operacja uchodzi za innowacyjną, warto jednak wiedzieć, że kontrolowane przerwanie ciągłości kości w celu poprawy jej parametrów uznawane było za skuteczną metodę terapeutyczną już w starożytnym Egipcie 1600 lat przed naszą erą. 

Podobne wnioski w V w. p.n.e. formułował Hipokrates, a następnie lekarze praktykujący w antycznym Rzymie. Dynamiczny rozwój w tej dziedzinie zapoczątkowany został w drugiej połowie XIX wieku i trwa do dziś. 

Współcześnie osteotomię wykonuje się w obrębie:

 • kości piszczelowej lub udowej (wpływ na działanie stawu kolanowego);
 • miednicy (leczenie dysplazji biodra u dzieci i młodzieży);
 • śródstopia (korekcja m.in. płaskostopi oraz haluksów);
 • żuchwy (poprawa mechaniki szczęki);
 • nosa (często stosowana w chirurgii plastycznej twarzy);

Reklama

Osteotomia kolana

Osteotomia kolana wykonywana jest najczęściej u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową, a także koślawością i szpotawością. Operacja polega na przecięciu jednej z kości łączących się ze stawem kolanowym – piszczelowej u dołu lub udowej u góry, a następnie poprawnym ich zespoleniu i stabilizacji za pomocą metalowych implantów. 

Dwie podstawowe procedury to:

 • osteotomia podkolanowa, zwana też wysoką osteotomią piszczeli (ang. high tibial osteotomy, w skrócie HTO). Wykonuje się ją w celu nadania właściwej osi stawu kolanowego, najczęściej u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową przedziału przyśrodkowego kolana;
 • osteotomia kości udowej (dalsza udowa, ang.: distal femoral osteotomy, w skrócie DFO), skuteczna w przypadku zwyrodnień przedziału bocznego. 

Techniki osteotomii kości piszczelowej i udowej

Osteotomia kości piszczelowej wykonywana jest różnymi technikami. Współcześnie stosuje się różne wariacje metod znanych jako:

 • OWHTO (ang.: opening wedge high tibial osteotomy) – jest to tzw. otwarta osteotomia klinowa, najpopularniejsza obecnie metoda operowania, wymagająca zaledwie jednego cięcia, a jednocześnie zapewniająca bardzo precyzyjną korektę różnego typu wad;
   
 • CWHTO (closing wedge high tibial osteotomy) – zabieg zamknięty, zazwyczaj wymagający 3 cięć. Opracowany wcześniej i dziś stosowany rzadziej, mający jednak swoje zalety, wśród których można wymienić szybsze zrastanie się kości i większą stabilność efektów.

Podobne procedury stosuje się w przypadku cięć wykonywanych w kości udowej – mówi się wówczas o technikach OWDFO (opening wedge distal femoral osteotomy) oraz CWDFO (closing wedge distal femoral osteotomy)

Reklama

Przeciwwskazania do zabiegu osteotomii

Zabieg osteotomii kolana wykonywany jest u pacjentów w każdym wieku, choć niektórych przypadkach nie są operowane osoby po pięćdziesiątym roku życia. 

Jeśli chodzi o twarde przeciwwskazania, wymienić można takie czynniki, jak:

 • otyłość II stopnia;
 • cukrzyca;
 • osteoporoza;
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) obejmujące kolano;
 •  duży, symetryczny stopień zniszczenia chrząstki w obu przedziałach stawu;
 • znaczne ograniczenie ruchomości kolana;
 • nałóg tytoniowy;
 • ciąża;

Reklama

Powikłania po osteotomii kolana

Powikłania po osteotomii kolana występują relatywnie rzadko, nie mniej zdarzają się. Należą do nich:

 • wysięk i obrzęk;
 • zakrzepica;
 • nieprawidłowy lub zbyt wolny zrost kości;
 • nieprawidłowa korekta – brak pożądanego efektu leczniczego;

Należy pamiętać, że pacjent poddany osteotomii musi przejść etap regeneracji i rehabilitacji, który trwa od 2 tygodni do 4 miesięcy, w zależności od charakteru aktywności zawodowej wykonywanej na co dzień (pracownicy umysłowi mogą wrócić do swoich zajęć już po około 14-21 dniach, w przypadku osób pracujących fizycznie upłynąć muszą minimum 3-4 miesiące)

Reklama

Cena osteotomii

Zabieg cięcia i korekcji kości jest stosunkowo drogi. W zależności od renomy danej kliniki oraz wykonującego operację lekarza, a także złożoności problemu i wybranej techniki, cena osteotomii wynosi od 2 do nawet 16 tysięcy złotych. Średni koszt to przeszło 11 tys. zł, a zabiegi wykonywane w cenie poniżej 8 tys. zł należą do rzadkości.

Operacji można się poddać także w publicznym szpitalu, korzystając z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia, należy jednak pamiętać, iż wymagane jest w tym celu skierowanie od lekarza specjalisty, a także liczyć z tym, że czas oczekiwania może wynieść od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Wojciech Kubasik i inni, Osteotomia kości piszczelowej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, Postępowanie fizjoterapeutyczne, Wiedza w praktyce 3/2018
 • John Dabis i inni, The history, evolution and basic science of osteotomy techniques, Strategies Trauma Limb Reconstr. 2017 Nov; 12(3)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Mężczyzna trzyma się za plecy
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Implant wykonany z biomateriałów
Podobne artykuły
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Zastrzyk w kość
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Kobietę boli przedramię
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda