Najzdrowsze miejsce w internecie

Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy

Tejpy służą nie tylko zawodowym sportowcom, ale też coraz częściej pacjentom gabinetów fizjoterapeutycznych, zmagających się z bólem pleców, barków czy kolan. Zobacz czym są tzw. plastry dynamiczne, jak powinno się naklejać tejpy na plecy, kolana i inne części ciała, a także dlaczego lepiej jest w tej materii skorzystać z pomocy fachowca.
Tejpy dla biegaczy
Źródło:123RF
Spis treści

Czym są tejpy?

Tejpy to specjalne plastry wykorzystywane do oklejania ciała w celu łagodzenia bólu, a także zapobiegania i leczenia schorzeń oraz urazów mięśniowych i szkieletowych. Tejpy są podstawowym narzędziem używanym w działaniach terapeutycznych określanych jako plastrowanie dynamiczne, lub kinesjotaping

Metoda ta stosowana jest od końca lat osiemdziesiątych minionego stulecia w medycynie sportowej, a obecnie także fizjoterapii. Jej twórcą oraz właścicielem praw patentowych jest Japończyk Kenzo Kase. Tejpy nie są uznawane za podstawowe narzędzie terapeutyczne, coraz powszechniej jednak są stosowane wspomagająco. Z autopsji działanie tejpów znają pacjenci gabinetów rehabilitacyjnych, a także wyczynowi sportowcy – bodaj jako pierwsi światu oplastrowani ukazali się reprezentanci Japonii w czasie letnich igrzysk w 1988 roku. Później w plastrach na plecach, udach czy barkach wielokrotnie fotografowani byli słynni piłkarze czy tenisiści.

Tejpy na plecy

Tejpy bardzo często naklejane są na plecy, wspomagająco w rehabilitacji schorzeń, urazów, nadwyrężeń i przeciążeń skutkujących nieprawidłową pracą kręgosłupa oraz otaczających go mięśni. 

Tejpy na plecy:

  • obniżają napięcie mięśniowe, redukując skutki nieprawidłowo przenoszonych obciążeń,
  • regulują pracę układu limfatycznego, zwiększając przepływ limfy i zmniejszając obrzęki,
  • redukują ból kręgosłupa i mięśni pleców,
  • stabilizują postawę, obniżając ryzyko urazu.

Tejpy na plecy są elastyczne, nie utrudniają więc w żaden sposób aktywności życiowej. Montowane są za pomocą kleju wodoodpornego i bez problemu utrzymują się na skórze przez kilka dni, nawet jeśli regularnie zażywamy kąpieli. Są też oddychające, dlatego nie powodują odparzeń.

Tejpy na kolano, na bark, na szyję

Na podobnej zasadzie działają tejpy naklejane na inne partie ciała – na kolano, udo, stawy skokowe, bark, szyję. Co istotne, taśmy do tapingu, choć wykorzystywane w różnych celach, nie są nasączone żadnymi substancjami o dodatkowych właściwościach. Cały więc sekret plastrów leży w ich uniwersalności oraz podpartej fachową wiedzą precyzji w naklejaniu. 

Pamiętajmy, że znaczenia (oprócz funkcji czysto estetycznych) nie ma również kolor tejpów – wszystkie mają takie samo działanie. Pewne różnice wynikają jedynie z szerokości zastosowanych taśm. Istotny jest też podział na tejpy elastyczne, które zazwyczaj stosowane są w celu łagodzenia dolegliwości bólowych oraz tejpy sztywne, służące stabilizacji stawów, używane w czasie rehabilitacji kończyn. 

Jak naklejać tejpy na bark, plecy, kolano?

Skuteczność działania tejpów zależy w dużej mierze od tego, czy zostaną w sposób fachowy naklejone na ciało. Same w sobie nie mają one bowiem wyjątkowych właściwości i naklejenie ich wedle uznania nie przyniesie żadnych efektów terapeutycznych. 

Ich działanie w dużej mierze opiera się o efekt, jaki daje unoszenie i fałdowanie naskórka, co zwiększa przepływ krwi i usprawnia transport płynu tkankowego (chłonki). Nie mając doświadczenia w tej materii, naklejanie tejpów najlepiej jest oddać w ręce specjalisty od fizjoterapii lub medycyny sportowej. Tym bardziej, jeśli taśma ma zostać przyklejona na plecach w miejscu, gdzie trudno sięgnąć własnoręcznie. Jeśli decydujemy się jednak na samodzielny kinesjotaping, warto wcześniej przejść przeszkolenie. Pamiętajmy, że skórę należy do plastrowania przygotować, przemywając ją wodą i odtłuszczając spirytusem, a także dokładnie goląc owłosione miejsca. 

Należy określić, jak długi musi plaster i w jakim kształcie, a następnie odpowiedni fragment odciąć nożyczkami jeszcze przed naklejaniem. Przykładowo, jeśli chcemy usztywnić rzepkę, wycinamy kształt litery Y. Po wyprostowaniu nogi, pojedynczy koniec przyklejamy pod kolanem, kilka centymetrów od rzepki, zaś ramionami „Y” oplatamy rzepkę w stronę ud. Na koniec całość wygładzamy dla lepszego przylegania.

Gdzie kupić tejpy?

Gdzie można kupić tejpy? Można kupić między innymi w aptekach, ale też w niektórych sklepach sportowych, a nawet na aukcjach w Internecie. Dostępne są oczywiście także w gabinetach fizjoterapeutycznych, wraz z „usługą” ich naklejania. Ostatnią opcję jeszcze raz stanowczo należy doradzić osobom nie mającym doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy dotyczącej dynamicznego taśmowania.Tejpy - cena

Ile kosztują tejpy? Nie są szczególnie drogie. Za metr taśmy zapłacimy w sklepie lub aptece około 30-40 złotych, jeśli zaś zdecydujemy się na oklejenie w gabinecie fizjoterapeutycznym – wyniesie nas to mniej więcej 50 złotych. Możliwe zresztą, że z tego typu pomocy skorzystamy zupełnie za darmo. Część terapeutów niewielkie i okazjonalne plastrowanie może wliczyć w cenę standardowego zabiegu.

Czytaj też: 

Bibliografia

  • H. Mosiejczuk, A. Lubińska, M. Ptak, A. Szylińska, E. Kemicer-Chmielewska, M. Laszczyńska, I.Rotter, Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences 2016, Pomorski Uniwersytet Medyczny
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból nadgarstka – przy zginaniu. Przyczyny, co robić?
Ból w nadgarstku
Przeczytaj artykuł
Leczenie zachowawcze po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego
Przeczytaj artykuł
Plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne – kiedy stosować?
Taśmy przeciwbólowe
Podobne artykuły
Kinesio taping
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Orteza na staw kolanowy
Ortezy - na staw kolanowy, skokowy czym się różnią i jaką mają funkcje
Masaż mięśni pleców z pomocą pistoletu do masażu
Pistolet do masażu - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Osoba starsza poruszająca się z pomocą chodzika
Jak wybrać chodzik dla seniora? Który rodzaj dla kogo?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?