Reklama
Badanie KTG – na czym polega?
Co to jest badanie KTG? Dzięki badaniu KTG możliwe jest:
- obserwowanie czy serce nienarodzonego dziecka pracuje prawidłowo,
- sprawdzanie jak wyglądają KTG skurcze macicy podczas porodu,
- wykrywanie ewentualnego niedotlenienia płodu czy zakażenia.
Zwyczajowy KTG czas to 30 minut (wtedy badanie jest w formie tzw. niestresowej), może trwać dłużej jeśli wykryto jakieś nieprawidłowości - w takiej sytuacji ciężarnej podaje się oksytocynę, jest to tzw. badanie stresowe);
- Zaleca się, aby ciężarna położyła się na lewym boku (nie uciska wtedy żyły głównej);
- Na brzuchu kobiety zapina się dwa pasy: jeden monitoruje pracę serca dziecka, drugi kontroluję skurcze macicy (czujniki można wprowadzić również przez cewnik;
- W trakcie badania ciężarna nie może swobodnie zmieniać pozycji, musi leżeć nieruchomo.
Badanie KTG jest w pełni bezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka, nie jest inwazyjne, nie powoduje żadnego bólu.
Reklama
KTG – wskazania
KTG w ciąży (prawidłowo rozwijającej się) jest badaniem profilaktycznym i umożliwiającym kontrolowanie akcji porodowej (lekarz widzi skurcze porodowe na KTG) oraz opiekę nad dzieckiem w trakcie przychodzenia na świat. Istnieje jednak kilka wskazań do wykonania badania:
- gdy matka czuje tylko niewielkie ruchy dziecka lub w ogóle ich nie czuje,
- jeśli ciężarna przeszła uraz brzucha,
- w przypadku krwawień z pochwy,
- w przypadku kobiet w ciąży mnogiej,
- gdy ciężarna choruje na: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze,
- gdy u dziecka wykryto wadę serca,
- w przypadku komplikacji i zagrożenia ciąży oraz porodu.
Kiedy pierwsze KTG w ciąży? W przypadku zdrowo rozwijającej się ciąży przeprowadza się je tuż przed samym porodem (zazwyczaj na kilka dni przed planowanym terminem, a potem co około 2-3 dni aż do rozwiązania) oraz podczas akcji porodowej.
KTG – od kiedy można wykonać je najwcześniej? Gdy ciąża nie rozwija się prawidłowo lub gdy występują komplikacje lekarz może zalecić badanie KTG nawet już w 25 tygodniu ciąży.
Reklama
Nieprawidłowy zapis KTG
W przypadku, kiedy standardowe badanie KTG pokazuje nieprawidłowy wynik, lekarz może rozszerzyć badanie. Podobnie jest, gdy u płodu lekarz nie wykryje akceleracji lub gdy ciąża przebiega z komplikacjami. KTG stresowe polega na podaniu pacjentce oksytocyny. Wywołuje ona przyspieszoną pracę serca u płodu, wtedy akceleracje muszą się pojawić. Na tej podstawie ocenia się czy serce nienarodzonego dziecka rozwija się prawidłowo.
Reklama
Interpretacja KTG
KTG – interpretacja: oto kilka wytycznych dotyczących KTG:
- Prawidłowy wynik pracy serca dziecka to 110-150/160 uderzeń na minutę.
- Bradykardia to około 110 uderzeń na minutę, czyli spowolniona akcja serca, której przyczyną może być m.in. niedotlenienie.
- Tachykardia to około 160 uderzeń na minutę, przyspieszona praca serca będąca konsekwencją m.in. zakażenia wewnątrzmacicznego.
- Oscylacje prawidłowe są w granicach 5 do 25 uderzeń na minutę, dzięki nim lekarz może określić czy dziecko śpi czy czuwa.
- Akceleracje powinny trwać 15 sekund i pojawić się minimum 2 raz w czasie 10 do 15 minut.
KTG – wyniki: choć istnieje kilka ogólnych zasad jak powinien wyglądać prawidłowy zapis KTG, to należy pamiętać, że wiedzę jak czytać KTG ma lekarz specjalista, który oprócz odczytania KTG umie zestawić jego wynik z historią ciąży i dopiero wtedy może prawidłowo interpretować wyniki badania.