Badanie CRP w ciąży - co oznacza podwyższony wynik?

Badanie CRP w ciąży pomaga stwierdzić, czy u kobiety spodziewającej się dziecka, przebiega infekcja. Wysoki wynik CRP w ciąży świadczy o zakażeniu, a szybka diagnoza jest istotna z uwagi na dziecko. Niektóre zakażenia mogą być bowiem groźne dla zdrowia, a nawet życia płodu. Również wysokie CRP po porodzie może być spowodowane infekcją.
Kobieta w zaawansowanej ciąży w czasie badania
Źródło: 123RF
Spis treści

CRP w ciąży

Co to jest CRP? Badanie CRP (białko c-reaktywne), czyli białko ostrej fazy, wytwarzane jest przez wątrobę. W przypadku infekcji, organ ten produkuje go więcej, a im poważniejsza infekcja, tym wyższe białko c-reaktywne.

Na podstawie wyniku badania CRP w ciąży lekarz może ocenić, czy pacjentka ma infekcję lub zakażenie, i w jakim jest stadium zaawansowania się znajduje. Jednak badanie CRP w ciąży nigdy nie wskazuje przyczyny wywołania choroby. Może wskazywać jedynie na jej obecność.

Podwyższone CRP w ciąży

CRP podwyższone w ciąży zwiastuje problemy zdrowotne. Wykraczający poza normę wskaźnik może świadczyć o tym, że w organizmie toczy się stan zapalny.

Interpretacja podwyższonego poziomu CRP:

  • powyżej 3,1 do 10 mg/l - infekcja zapalna, najprawdopodobniej wywołana zakażeniem,
  • < 40 mg/l - łagodne zapalenie lub infekcja wirusowa,
  • < 200 mg/l - infekcja bakteryjna,
  • CRP < 500 mg/l - ciężkie zakażenie bakteryjne lub oparzenie.

Badanie CRP w ciąży

Badanie CRP to punkt obowiązkowy na liście badań w czasie ciąży. Nierzadko diagnozuje się wysokie CRP w ciąży, a to za sprawą kilku chorób zakaźnych. Jeśli kobieta nie nabyła odporności poprzez szczepienia ochronne lub przechodząc wcześniej chorobę, może zarazić się tuż przed zapłodnieniem oraz w trakcie trwania ciąży, zarazkiami takich chorób jak: cytomegalia czy toksoplazmoza. Jeżeli kobieta spodziewająca się potomstwa zachoruje na te choroby, nie musi, choć może zarazić nienarodzone dziecko.

Wysokie CRP w ciąży

Jeśli jednak płód zarazi się chorobą taką jak toksoplazmoza, różyczka czy cytomegalia, we wczesnym etapie, czyli w pierwszych trzech miesiącach, mogą u niego wystąpić wady wrodzone. Może nawet dojść do zahamowania rozwoju płodu. Skutki niektórych zakażeń mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach, a nawet po kilku latach od narodzin.

Wysokie CRP w ciąży - cytomegalia

Cytomegalia to najczęstsza wirusowa przyczyna zakażenia płodu. Konsekwencją zakażenia wewnątrzmacicznego mogą być:

Wysokie CRP w ciąży - różyczka

Równie niebezpieczną chorobą dla dziecka jest różyczka. Kobieta może zarazić nią swoje nienarodzone dziecko nawet, gdy sama zachorowała kilka tygodni przed zapłodnieniem. Dlatego też paniom, które planują dziecko, a nie chorowały na różyczkę, zaleca się szczepienie przynajmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę.

U około 55 % dzieci zakażonych tą chorobą w pierwszych 22 tygodniach ciąży występują po urodzeniu zaburzenia w rozwoju. Od 23 tygodnia ewentualne zakażenie nie powinno wpłynąć na zdrowie malucha.

Wysokie CRP w ciąży - toksoplazmoza

Wysokie CRP w ciąży może też powodować toksoplazmoza. Jest to choroba zakaźna odzwierzęca. Jej nosicielami są m.in. ptaki i koty. Do zarażenia może też dojść poprzez spożycie zanieczyszczonych kałem pasożyta - toxoplasma gondii - pokarmów: warzyw, owoców lub pochodzącego od zarażonych toksoplazmozą zwierząt mięsa, czy to świeżego, marynowanego, grillowanego (ale niedosmażonego) czy wędzonego.

Choroba jest bardzo niebezpieczna dla dziecka wtedy, gdy jego matka zarazi się toksoplazmozą będąc w ciąży. Wówczas dochodzi do zapalenia łożyska i zakażenia pasożytem płodu. Jeśli do zakażenia dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży, może nastąpić poronienie.

Sprawdź też: Zespół Patau u noworodka

Wysokie CRP po porodzie

CRP może być podwyższone z powodu stresu, a także po leczeniu operacyjnym. Jeśli jednak wysokie CRP po porodzie utrzymuje się dłużej, niż kilka dni, może oznaczać infekcję.

Komu zaleca się, prócz kobietom w ciąży, badanie CRP? Badanie to może być pomocne w leczeniu:

  • infekcji grzybiczych, pasożytniczych, bakteryjnych, wirusowych,
  • tocznia rumieniowatego,
  • białaczki,
  • stwardnienia rozsianego,
  • zapalenia trzustki,
  • chorób sercowo-naczyniowych.

Ponadto badanie białka c-reaktywnego zleca się u pacjentów po przeszczepach w celu wykrycia ewentualnego odrzucenia nowego organu.

Artykuł napisany przez
Anna Żuber
Anna Żuber
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama