Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jaka jest norma CRP w ciąży? Sprawdź, co oznacza podwyższony wynik badania

Badanie CRP w ciąży pomaga stwierdzić, czy u kobiety spodziewającej się dziecka, przebiega infekcja. Wysoki wynik CRP w ciąży świadczy o zakażeniu, a szybka diagnoza jest istotna z uwagi na dziecko. Niektóre zakażenia mogą być bowiem groźne dla zdrowia, a nawet życia płodu. Również wysokie CRP po porodzie może być spowodowane infekcją.
Kobieta w zaawansowanej ciąży w czasie badania
Źródło: 123RF
W skrócie
 • CRP to białko ostrej fazy, które wytwarzane jest przez wątrobę. Jeśli przechodzimy infekcję, jego ilość w naszym organizmie rośnie.
 • Badanie CRP w ciąży jest bardzo ważne, pozwala bowiem lekarzowi stwierdzić, czy pacjentka przechodzi infekcję lub zakażenie. Szybka diagnoza pozwala zapewnić bezpieczeństwo nienarodzonemu dziecku.
 • Przyczyny podwyższonego CRP w ciąży mogą być różne, jego poziom nie wskazuje bezpośredniej przyczyny. Dlatego, przy wykryciu przekraczającego normę wyniku, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań.
Spis treści

Reklama

Czym jest CRP w ciąży?

Co to jest CRP? Badanie CRP (białko c-reaktywne), czyli białko ostrej fazy, wytwarzane jest przez wątrobę. W przypadku infekcji, organ ten produkuje go więcej, a im poważniejsza infekcja, tym wyższe białko c-reaktywne.

Na podstawie wyniku badania CRP w ciąży lekarz może ocenić, czy pacjentka ma infekcję lub zakażenie, i w jakim jest stadium zaawansowania się znajduje. Jednak badanie CRP w ciąży nigdy nie wskazuje przyczyny wywołania choroby. Może wskazywać jedynie na jej obecność.

Reklama

Norma CRP w ciąży

Jaka powinna być norma CRP w ciąży? Często zależy to od laboratorium, w którym przeprowadzane jest badanie. Na ogół jednak, u zdrowego człowieka prawidłowe wartości stężenia CRP wynoszą mniej niż 5 mg/l. Należy jednak pamiętać, że u kobiet w ciąży, te wyniki mogą być nieco wyższe.

Dlatego, u kobiety ciężarnej, każdy wynik CRP poniżej 10 mg/l nie musi koniecznie budzić poważnego zaniepokojenia. Jeśli wyniesie więcej - należy przeprowadzić dalsze badania.

Reklama

Podwyższone CRP w ciąży

CRP podwyższone w ciąży zwiastuje problemy zdrowotne. Wykraczający poza normę wskaźnik może świadczyć o tym, że w organizmie toczy się stan zapalny.

Interpretacja podwyższonego poziomu CRP:

 • powyżej 3,1 do 10 mg/l - infekcja zapalna, najprawdopodobniej wywołana zakażeniem,
 • < 40 mg/l - łagodne zapalenie lub infekcja wirusowa,
 • < 200 mg/l - infekcja bakteryjna,
 • CRP < 500 mg/l - ciężkie zakażenie bakteryjne lub oparzenie.

Podwyższone CRP w ciąży może również oznazczać różyczkę, która jest niebezpieczną chorobą dla dziecka jest różyczka. Kobieta może zarazić nią swoje nienarodzone dziecko nawet, gdy sama zachorowała kilka tygodni przed zapłodnieniem.

Dlatego też paniom, które planują dziecko, a nie chorowały na różyczkę, zaleca się szczepienie przynajmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę.

U około 55 % dzieci zakażonych tą chorobą w pierwszych 22 tygodniach ciąży występują po urodzeniu zaburzenia w rozwoju. Od 23 tygodnia ewentualne zakażenie nie powinno wpłynąć na zdrowie malucha.

Reklama

Badanie CRP w ciąży

Badanie CRP to punkt obowiązkowy na liście badań w czasie ciąży. Nierzadko diagnozuje się wysokie CRP w ciąży, a to za sprawą kilku chorób zakaźnych.

Jeśli kobieta nie nabyła odporności poprzez szczepienia ochronne lub przechodząc wcześniej chorobę, może zarazić się tuż przed zapłodnieniem oraz w trakcie trwania ciąży, zarazkiami takich chorób jak: cytomegalia czy toksoplazmoza.

Jeżeli kobieta spodziewająca się potomstwa zachoruje na te choroby, nie musi, choć może zarazić nienarodzone dziecko.

Reklama

Przyczyny wysokiego CRP w ciąży

Jeśli jednak płód zarazi się chorobą taką jak toksoplazmoza, różyczka czy cytomegalia, we wczesnym etapie, czyli w pierwszych trzech miesiącach, mogą u niego wystąpić wady wrodzone. Może nawet dojść do zahamowania rozwoju płodu.

Skutki niektórych zakażeń mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach, a nawet po kilku latach od narodzin.

Cytomegalia to najczęstsza wirusowa przyczyna zakażenia płodu. Konsekwencją zakażenia wewnątrzmacicznego mogą być:

Reklama

Toksoplazmoza a wysokie CRP

Wysokie CRP w ciąży może też powodować toksoplazmoza. Jest to choroba zakaźna odzwierzęca. Jej nosicielami są m.in. ptaki i koty.

Do zarażenia może też dojść poprzez spożycie zanieczyszczonych kałem pasożyta - toxoplasma gondii - pokarmów: warzyw, owoców lub pochodzącego od zarażonych toksoplazmozą zwierząt mięsa, czy to świeżego, marynowanego, grillowanego (ale niedosmażonego) czy wędzonego.

Choroba jest bardzo niebezpieczna dla dziecka wtedy, gdy jego matka zarazi się toksoplazmozą będąc w ciąży. Wówczas dochodzi do zapalenia łożyska i zakażenia pasożytem płodu. Jeśli do zakażenia dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży, może nastąpić poronienie.

Reklama

Podwyższone CRP po porodzie

CRP może być podwyższone z powodu stresu, a także po leczeniu operacyjnym. Jeśli jednak CRP podwyższone po porodzie utrzymuje się dłużej, niż kilka dni, może oznaczać infekcję.

Komu zaleca się, prócz kobietom w ciąży, badanie CRP? Badanie to może być pomocne w leczeniu:

 • infekcji grzybiczych, pasożytniczych, bakteryjnych, wirusowych,
 • tocznia rumieniowatego,
 • białaczki,
 • stwardnienia rozsianego,
 • zapalenia trzustki,
 • chorób sercowo-naczyniowych.

Ponadto badanie białka c-reaktywnego zleca się u pacjentów po przeszczepach w celu wykrycia ewentualnego odrzucenia nowego organu.

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Myszkowska-Ryciak, A. Gurtatowska, A. Harton, D. Gajewska, Poziom wiedzy żywieniowej a wybrane aspekty sposobu żywienia kobiet w okresie ciąży, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2013, 94(3).
 • K. Cyganek, A. Hebda-Szydło, B. Katra, P. Wołkow, I. Kaim, J. Sieradzki, Białko C ostrej fazy u kobiet w czasie ciąży powikłanej cukrzycą ciążową, Diabetologia Praktyczna, vol. 9, nr 2, rok 2008.
 • P. Kopyra, A. Seremak-Mrozikiewicz, K. Drews, Przydatność oznaczenia PCT, IL-6 oraz CRP w prognozowaniu zakażenia wewnątrzowodniowego i stanu noworodka u ciężarnych z przedwczesnym pęknięciem błon płodowych, Ginekologia Polska, nr 5/2010.
 • W. Cnota, D, Mucha, J. Mucha, Zakażenia perinatalne paciorkowcami grupy B a powikłania u noworodków. Doświadczenia własne, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017;2(3).
 • A. Koj, Biologiczne funkcje białek ostrej fazy, Diagnostyka Laboratoryjna, 1987, 23, 4.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania w ciąży
Jak wygląda badanie GBS w ciąży i jak się do niego przygotować?
Lekarze badają kobietę w ciąży
Jak przeprowadzić badanie AFP i w jakim celu się je wykonuje?
Badanie poziomu AFP w laboratorium
Obowiązkowe badania w ciąży. Ile to kosztuje?
Podobne artykuły
Badanie moczu w ciąży
PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Prolaktyna a ciąża – normy. Co oznacza wysoka, a co niska?
Kobieta trzyma dwa listki tabletek
Progesteron w ciąży – normy. Jaki poziom świadczy o ciąży?
Badanie poziomu rubella IgG
Co oznacza rubella IgG w ciąży i czy jest niebezpieczna dla płodu?
Para się przytula
Badanie beta hCG - testy, normy, interpretacja wyników

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!