Dla Ciebie, na zdrowie!

PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?

Kobiety często badają pH moczu w ciąży. Badanie moczu to jedno z najczęściej wykonywanych badań w trakcie ciąży, a jego pH to jeden ze standardowo mierzonych parametrów. Dowiedz się, o czym świadczy wysokie pH moczu w ciąży. A także czy istnieje zależność pomiędzy pH moczu w ciąży a płcią dziecka?
Badanie moczu w ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

PH moczu w ciąży

Mocz jest badany wielokrotnie w czasie trwania ciąży. Pierwszy raz na samym początku. Następnie w okolicach 10-15 tygodnia i dalej – co około 5 tygodni aż do 38 tygodnia ciąży. Potem częściej, co tydzień, dwa, aż do ostatniego badania, tuż przed porodem. W sumie przeprowadza się średnio 7 tego typu badań. Dopilnować „harmonogramu” powinien lekarz prowadzący. Badanie moczu ma na celu monitorowanie pracy nerek oraz wykrycie ewentualnych schorzeń układu moczowego.

Wśród licznych parametrów oznacza się:

 • poziom białka w moczu,

 • poziom cukru,

 • poziom ciał ketonowych,

 • ilość czerwonych krwinek,

 • kolor moczu,

 • przejrzystość moczu,

 • ciężar właściwy moczu,

 • pH moczu.

W ciąży to szczególnie istotne, gdyż wszelkie infekcje mogą zagrażać bezpieczeństwu matki i płodu.

Czytaj więcej w dziale: Układ moczowy

PH moczu w ciąży – norma

PH jest wskaźnikiem określającym odczyn moczu:

 • kwaśny,

 • zasadowy,

 • neutralny.

Znana z chemii skala kwasowości-zasadowości (pH) przyjmuje wartości od 0 do 14. Im bliżej zera, tym odczyn bardziej kwasowy, im bliżej 14 – tym bardziej zasadowy. 7 to odczyn neutralny. Wartości pH moczu zazwyczaj mieszczą się na tej skali w przedziale od 4,5 do 8, przy czym za normę uznaje się wynik w granicach 6,5-7,0. To oznacza, że mocz ludzki powinien mieć odczyn lekko kwaśny. PH moczu w ciąży powinno być natomiast bardziej kwaśne i wynosić około 5,5.

Nie należy jednak do końca się sugerować tym konkretnym parametrem, a to ze względu na zróżnicowane normy w poszczególnych laboratoriach, wynikające między innymi ze stosowanego sprzętu. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz samego wyniku, laboratorium załączało zakres norm. Może się zdarzyć, że pH moczu w ciąży zostanie uznane za prawidłowe zarówno przy wyniku 5, jak i 6, a nawet 7. Dopiero pH moczu 8 w ciąży z góry można uznać za wynik nieprawidłowy, zdecydowanie za wysoki.

 • Ważne badanie moczu. Sprawdź, co oznacza bilirubina w moczu

Reklama

Wysokie ph moczu w ciąży

Wysokie pH moczu w ciąży może być powodem do zaniepokojenia. Oznacza ono, że mocz ma odczyn wyraźnie zasadowy. PH moczu 8 w ciąży może oznaczać, że doszło do zakażenia układu moczowego bakteriami rozkładającymi amoniak. Wysokie pH moczu w ciąży może też świadczyć o hiperkaliemii, czyli nadmiarze potasu w organizmie, a także być efektem stylu życia i diety ubogiej w mięso.

Ph moczu w ciąży a płeć dziecka

Na internetowych forach często można się spotkać z zapytanie: pH moczu w ciąży a płeć dziecka. Czy z pH moczu można wnioskować czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka? Pokutuje mit, że pH moczu w ciąży w granicach 5-6 wróży nadejście na świat dziewczynki, a 7-8 – chłopca. Ale właśnie... kluczowe jest słowo „wróży”. Porady tego typu eksponowane są na forach i portalach na równi z poradami, jak wywnioskować płeć dziecka korzystając z sody oczyszczonej albo przyglądając się obrotom obrączki wirującej na sznurku nad brzuchem matki. Dlatego nie warto zawierzać tego typu praktykom.​

Reklama

PH moczu w ciąży - jak badamy?

PH to tylko jeden z parametrów poddanych analizie w czasie standardowego badania moczu, a więc należy postępować w sposób rutynowy. Mocz do badania oddaje się rano, ze środkowego strumienia. Należy do tego wykorzystać plastikowy, wyjałowiony kubek, dostępny w każdej aptece. Istotna jest dbałość o czystość wyników pomiaru, a więc i czystość w sensie dosłownym – kubka nie wolno zanieczyścić w żaden sposób.

Należy też pamiętać, że próbka powinna trafić do laboratorium w ciągu 2 godzin. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że nie doszło do namnożenia bakterii i uzyskaliśmy prawdziwy, rzetelny wynik badania wszystkich parametrów, w tym pH moczu w ciąży.

Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Wizualizacja cewki moczowej
Wymaz z cewki moczowej - u mężczyzn i kobiet. Czy to boli?
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Ciężar właściwy moczu - co oznacza niski i podwyższony?
Próbki z moczem do badania ph
Ph moczu - wysokie, niskie. Jaka jest norma?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?