PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?

Kobiety często badają pH moczu w ciąży. Badanie moczu to jedno z najczęściej wykonywanych badań w trakcie ciąży, a jego pH to jeden ze standardowo mierzonych parametrów. Dowiedz się, o czym świadczy wysokie pH moczu w ciąży. A także czy istnieje zależność pomiędzy pH moczu w ciąży a płcią dziecka?
Badanie moczu w ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

PH moczu w ciąży

Mocz jest badany wielokrotnie w czasie trwania ciąży. Pierwszy raz na samym początku. Następnie w okolicach 10-15 tygodnia i dalej – co około 5 tygodni aż do 38 tygodnia ciąży. Potem częściej, co tydzień, dwa, aż do ostatniego badania, tuż przed porodem. W sumie przeprowadza się średnio 7 tego typu badań. Dopilnować „harmonogramu” powinien lekarz prowadzący. Badanie moczu ma na celu monitorowanie pracy nerek oraz wykrycie ewentualnych schorzeń układu moczowego.

Wśród licznych parametrów oznacza się:

 • poziom białka w moczu,

 • poziom cukru,

 • poziom ciał ketonowych,

 • ilość czerwonych krwinek,

 • kolor moczu,

 • przejrzystość moczu,

 • ciężar właściwy moczu,

 • pH moczu.

W ciąży to szczególnie istotne, gdyż wszelkie infekcje mogą zagrażać bezpieczeństwu matki i płodu.

Czytaj więcej w dziale: Układ moczowy

PH moczu w ciąży – norma

PH jest wskaźnikiem określającym odczyn moczu:

 • kwaśny,

 • zasadowy,

 • neutralny.

Znana z chemii skala kwasowości-zasadowości (pH) przyjmuje wartości od 0 do 14. Im bliżej zera, tym odczyn bardziej kwasowy, im bliżej 14 – tym bardziej zasadowy. 7 to odczyn neutralny. Wartości pH moczu zazwyczaj mieszczą się na tej skali w przedziale od 4,5 do 8, przy czym za normę uznaje się wynik w granicach 6,5-7,0. To oznacza, że mocz ludzki powinien mieć odczyn lekko kwaśny. PH moczu w ciąży powinno być natomiast bardziej kwaśne i wynosić około 5,5.

Nie należy jednak do końca się sugerować tym konkretnym parametrem, a to ze względu na zróżnicowane normy w poszczególnych laboratoriach, wynikające między innymi ze stosowanego sprzętu. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz samego wyniku, laboratorium załączało zakres norm. Może się zdarzyć, że pH moczu w ciąży zostanie uznane za prawidłowe zarówno przy wyniku 5, jak i 6, a nawet 7. Dopiero pH moczu 8 w ciąży z góry można uznać za wynik nieprawidłowy, zdecydowanie za wysoki.

 • Ważne badanie moczu. Sprawdź, co oznacza bilirubina w moczu

Wysokie ph moczu w ciąży

Wysokie pH moczu w ciąży może być powodem do zaniepokojenia. Oznacza ono, że mocz ma odczyn wyraźnie zasadowy. PH moczu 8 w ciąży może oznaczać, że doszło do zakażenia układu moczowego bakteriami rozkładającymi amoniak. Wysokie pH moczu w ciąży może też świadczyć o hiperkaliemii, czyli nadmiarze potasu w organizmie, a także być efektem stylu życia i diety ubogiej w mięso.

Ph moczu w ciąży a płeć dziecka

Na internetowych forach często można się spotkać z zapytanie: pH moczu w ciąży a płeć dziecka. Czy z pH moczu można wnioskować czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka? Pokutuje mit, że pH moczu w ciąży w granicach 5-6 wróży nadejście na świat dziewczynki, a 7-8 – chłopca. Ale właśnie... kluczowe jest słowo „wróży”. Porady tego typu eksponowane są na forach i portalach na równi z poradami, jak wywnioskować płeć dziecka korzystając z sody oczyszczonej albo przyglądając się obrotom obrączki wirującej na sznurku nad brzuchem matki. Dlatego nie warto zawierzać tego typu praktykom.​

PH moczu w ciąży - jak badamy?

PH to tylko jeden z parametrów poddanych analizie w czasie standardowego badania moczu, a więc należy postępować w sposób rutynowy. Mocz do badania oddaje się rano, ze środkowego strumienia. Należy do tego wykorzystać plastikowy, wyjałowiony kubek, dostępny w każdej aptece. Istotna jest dbałość o czystość wyników pomiaru, a więc i czystość w sensie dosłownym – kubka nie wolno zanieczyścić w żaden sposób.

Należy też pamiętać, że próbka powinna trafić do laboratorium w ciągu 2 godzin. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że nie doszło do namnożenia bakterii i uzyskaliśmy prawdziwy, rzetelny wynik badania wszystkich parametrów, w tym pH moczu w ciąży.

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama