Badania w ciąży

Jakie badania w ciąży? Kiedy wykonać badania prenatalne i jak wyglądają? Kiedy pierwsze USG w ciąży? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z ciążą znajdziesz właśnie w tej zakładce. Porady tutaj zawarte pozwolą rozwiać wiele wątpliwości związanych zarówno ze stanem matki, jak i rozwojem płodu.

Badania w ciąży – USG połówkowe, prenatalne, genetyczne. Kiedy?

Ciąża to okres w życiu kobiety, który wiąże się z koniecznością wykonywania wielu badań. Są one niezwykle ważne, ponieważ pozwalają kontrolować zarówno stan matki, jak i płodu. Jakie badania w ciąży trzeba wykonać? Na czym polegają i jak wyglądają badania prenatalne?

USG ciąży

Kiedy do lekarza w ciąży? Do ginekologa najlepiej wybrać się jeszcze przed zajściem w ciążę, na etapie planowania potomstwa, ponieważ wykona on wszelkie badania oraz w razie potrzeby zaleci leczenie. Będąc już w ciąży lekarz ginekolog na bieżąco będzie informował o terminach kolejnych wizyt. Zwykle na początku są one nieco częściej niż w drugim trymestrze.

W czasie ciąży wykonywany jest szereg USG, do których należą m.in.:

  • USG połówkoweto przesiewowe badanie prenatalne, służącym ocenie poszczególnych organów oraz funkcji życiowych płodu pod kątem ewentualnych wad rozwojowych w obrębie zewnętrznych i wewnętrznych części organizmu, jak czaszka, kręgosłup, kończyny, twarz, serce, płuca, nerki, żołądek, jelita, układ nerwowy. Badanie połówkowe wykonywane jest w połowie ciąży – w II trymestrze, między 18 a 22 tygodniem,
  • USG genetyczneto nieinwazyjne badanie, które wykonuje się by sprawdzić, czy znajdujące się w brzuchu matki dziecko rozwija się prawidłowo. Badania genetyczne w ciąży pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka rozmaitych wad genetycznych, m.in. zespołu Downa, Edwardsa czy zespołu Patau. Umożliwia również wykrycie wad wrodzonych serca czy rozszczepu podniebienia.

Badania prenatalne

Kiedy badania prenatalne? Wskazania do nich to:

  • wiek kobiety (powyżej 35 lat),
  • występowanie choroby genetycznej w rodzinie matki lub ojca dziecka,
  • urodzenie przez ciężarną dziecka z wadą genetyczną, chorobą ośrodkowego układu nerwowego lub chorobą metaboliczną,
  • wysokie stężenie alfa-fetoproteiny w surowicy krwi ciężarnej – może ono sugerować m.in. rozszczep kręgosłupa dziecka.

USG prenatalne pozwala na wykrycie ewentualnych wad u jeszcze nienarodzonego dziecka. Warto je wykonać, ponieważ niektóre z chorób można leczyć jeszcze w czasie ciąży.

Badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży jest jednym z podstawowych badań wykonywanych przez kobiety ciężarne. Należy przeprowadzać je minimum dwa razy. Zarówno wykonanie testu, jak i krzywej cukrowej pozwala rozpoznać u kobiety cukrzycę ciążową. To niebezpieczny stan zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Pierwsze badanie glukozy w ciąży należy wykonać na samym początku, a dokładniej pomiędzy 9. a 10. tygodniem ciąży. Do badania należy przystąpić na czczo, po uprzednim pobraniu krwi. W sytuacji, gdy wynik badania będzie wskazywał na jakiekolwiek nieprawidłowości, należy udać się do diabetologa, który dobierze odpowiednią formę leczenia.

Cytologia w ciąży

Cytologia w ciąży to badanie obowiązkowe i należy ją wykonać przynajmniej jeden raz. Polega na pobraniu wymazu z tarczy i szyjki macicy oraz wykonaniu rozmazu i laboratoryjnej oceny materiału. Cytologię wykonuje się w profilaktyce i diagnostyce raka szyjki macicy.

Cytologia to badanie bezpieczne w ciąży, dlatego można je bez obaw wykonać. Specjaliści zalecają przeprowadzenie cytologii jeszcze przed upływem 10. tygodnia ciąży, wraz z zestawem innych badań, mających głównie na celu stwierdzenie prawidłowej implementacji zarodka w macicy.