Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Obowiązkowe badania w ciąży. Ile to kosztuje?

Zdrowie dziecka i mamy w dużej mierze zależy od jakości opieki medycznej w ciąży. Obowiązkowe badania mogą być wykonane na NFZ, ale coraz więcej kobiet decyduje się na prowadzenie ciąży prywatnie. Powodem jest przede wszystkim większy komfort psychiczny i szybsze procedury. Ile trzeba zapłacić za taką opiekę?
Obowiązkowe badania w ciąży
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Zgodnie z polskim prawem, obowiązkowe badania i wizyty lekarskie w czasie ciąży, porodu i 6-tygodniowego okresu połogu przysługują bezpłatnie każdej polskiej obywatelce, nawet jeśli ta nie jest ubezpieczona. Niemniej jednak, nie wszędzie opieka lekarska w ramach NFZ stoi na dobrym poziomie.

W wielu przychodniach mogą zdarzyć się problemy z realizacją tzw. koszyka świadczeń – duże kolejki, długi czas oczekiwania na badania lub po prostu brak dobrego ginekologa w okolicy. Postawienie na prywatną placówkę wydaje się więc dobrym wyborem, tym bardziej, jeśli zna się już zaufanego lekarza, który może otoczyć nas opieką.

Reklama

Jakie badania trzeba wykonać w ciąży? Ile kosztują?

Badań, które należy wykonać w trakcie ciąży, jest sporo i – co ważne – niektóre z nich mogą być wykonywane wielokrotnie. Obecnie obowiązkowe badania wykonuje się w kilku turach. Pierwsza z nich ma miejsce do 10-11 tygodnia ciąży, a kolejne w odstępach czasu obejmujących około 5 tygodni. Są to:

 • cytologia –  ok. 40-50 zł
 • badanie czystości pochwy – ok. 30-40 zł (zwykle się je kilkukrotnie powtarza)
 • ustalenie grupy krwi oraz Rh – 40-50 zł
 • badanie na przeciwciała odpornościowe – ok. 50 zł
 • morfologia krwi – 10-15 zł (wykonywana kilkukrotnie w okresie ciąży)
 • badanie na obecność wirusa HIV – 30-40 zł
 • badanie na HCV – 30-50 zł
 • badanie na toksoplazmozę – 40-60 zł
 • ogólne badanie moczu – 10-15 zł (powtarza się je jeszcze przynajmniej dwukrotnie)
 • poziom glukozy na czczo – 10-15 zł
 • badanie na różyczkę – 40-50 zł
 • badanie na kiłę – 20-25 zł
 • posiew z pochwy i odbytu – 30-40 zł

Komplet niezbędnych badań wyniesie nas od 500 do 700 złotych. Weźmy jednak pod uwagę, że są to tylko badania laboratoryjne i dotyczą stanu zdrowia matki. Ogólny przebieg ciąży nadzorowany jest podczas wizyt lekarskich i towarzyszących temu badań.

Reklama

Ile trzeba zapłacić za wizyty lekarskie w ciąży?

Przy prawidłowym przebiegu ciąży przewiduje się około 10 wizyt kontrolnych – dwie w pierwszym trymestrze, trzy w drugim trymestrze ciąży oraz cztery lub pięć w trzecim trymestrze. O ich ostatecznej liczbie decyduje jednak lekarz prowadzący.

Jednorazowo za wizytę zapłacimy od 100 do 200 złotych. W jej trakcie wykonane zostaną badania rutynowe, adekwatne do stanu zdrowia mamy i tygodnia ciąży.

To przede wszystkim ogólny wywiad, mierzenie masy ciała i ciśnienia tętniczego, badanie palpacyjne piersi, badanie czynności serca płodu oraz badania ginekologiczno-położnicze (np. ocena wysokości dna macicy).

Reklama

USG w ciąży i badania prenatalne

To jedne z najbardziej wyczekiwanych przez przyszłych rodziców momentów ciąży. Przy dobrym stanie zdrowia USG wykonuje się zwykle trzykrotnie, ale takich badań może być więcej - za jedno zapłacimy około 100-150 złotych. Coraz częściej wykonuje się także USG 3D oraz 4D. Pierwsze z nich jest serią trójwymiarowych zdjęć, drugie to natomiast trójwymiarowy zapis filmowy. Koszt tej niewątpliwej dla rodziców przyjemności to ok. 200-300 złotych.

Badania prenatalne, których zadaniem jest wczesne wykrycie chorób wrodzonych u dziecka, zlecane są natomiast tylko w przypadku kobiet znajdujących się w grupie ryzyka. Do tej grupy kwalifikuje je: wiek powyżej 35 lat, aberracje chromosomowe ciężarnej, ojca dziecka, lub dziecka z poprzedniej ciąży lub nieprawidłowy wynik badań USG.

Gdy prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych u dziecka jest wysokie, wykonywane są inwazyjne badania przesiewowe. Ich koszt w prywatnej klinice jest niestety wysoki – od 1500 do nawet 2500 złotych. Takie badanie pozwala jednak na bardzo szybkie wykrycie poważnych chorób genetycznych, m.in. zespołu Downa, Edwardsa, czy Patau.

Reklama

Jak sfinansować prywatną opiekę medyczną w ciąży?

Ciąża jest okresem szczególnym, nie tylko pod względem towarzyszących jej emocji. Niejednokrotnie trzeba się też zmagać ze stresem finansowym - koszty opieki nad noworodkiem, organizacji porodu czy skompletowania wyprawki są niestety wysokie.

Choć mamy na to 9 miesięcy, to zdajemy sobie sprawę, że oszczędności nie powstają z dnia na dzień. Coraz więcej przyszłych mam chętnie korzysta z pożyczek online -  w takich przypadkach nie będą to zbyt wygórowane kwoty, łatwo będzie je szybko spłacić, a w razie konieczności rozłożyć zobowiązanie na niskie raty.

W okresie ciąży szczególnie przydatna może okazać się pożyczka na raty bez dochodów – to bardzo dogodne rozwiązanie, bo nie wymaga ono stałych dochodów, czy zatrudnienia na umowę o pracę i możemy otrzymać je nawet tego samego dnia.

Warto przy tym zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe w równym stopniu, co o zdrowie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy wiarygodność pożyczkodawcy i atrakcyjność oferty. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, szczególnie w ciąży, ale rozwaga i rozsądek są nieodzowne. Uchronią nas przed stresem i nerwami. Spokój finansowy jest bardzo ważny, a dziecko z pewnością go odczuje.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania w ciąży
Co oznacza rubella IgG w ciąży i czy jest niebezpieczna dla płodu?
Badanie poziomu rubella IgG
Prolaktyna a ciąża – normy. Co oznacza wysoka, a co niska?
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Jak przeprowadzić badanie AFP i w jakim celu się je wykonuje?
Badanie poziomu AFP w laboratorium
Podobne artykuły
Badanie moczu w ciąży
PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?
Para się przytula
Badanie beta hCG - testy, normy, interpretacja wyników
Lekarze badają kobietę w ciąży
Jak wygląda badanie GBS w ciąży i jak się do niego przygotować?
Kobieta trzyma dwa listki tabletek
Progesteron w ciąży – normy. Jaki poziom świadczy o ciąży?
Badanie KTG kobiety w ciąży
Na czym polega badanie KTG i kiedy je wykonać w ciąży?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!