Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki

Choroby penisa czerwone plamy
Źródło: 123RF
Plamki na penisie wywołują lęk u wielu chłopców i mężczyzn. Zmiany skórne w postaci torbieli w okolicach prącia nie muszą być jednak zaraźliwe, ani niebezpieczne. Dowiedz się czym są zagadkowe białe plamki i dlaczego pojawiają się na penisie.

Białe plamki pojawiające się na prąciu mogą być wynikiem kilku schorzeń, w tym również chorób wenerycznych. Warto udać się do lekarza żeby wyeliminował te najgroźniejsze choroby. Jeżeli zmiany na penisie, w postaci białych grudek, nie powodują swędzenia i nie ulegają przeobrażaniu, a po uciśnięciu można z nich wycisnąć gęstą, białawą wydzielinę, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można wyrazić przekonanie, że są to prosaki lub kaszaki.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

Prosaki na penisie

Prosaki wyglądają jak milimetrowe, twarde (białe lub żółtawe) grudki. Dokładnie nie wiadomo, jaka jest przyczyna ich powstawania, ale ma to związek z nadaktywnością gruczołów łojowych. Mogą pojawiać się wielu miejscach. W okolicach oczu, na nosie, klatce piersiowej i narządach płciowych, zarówno na prąciu jaki i na wargach sromowych.

  • Czy prosaki są zaraźliwe?

Prosaki nie są zaraźliwe lecz swym wyglądem bardzo przypominają mięczaka zakaźnego, który jest zakaźnym wirusem. Gdy wystąpią plamki na penisie warto je skonsultować z dermatologiem upewniając się z jakim rodzajem dolegliwości mamy do czynienia. Prosaki pojawiające się na penisie występują na trzonie prącia, żołędzi i jądrach. W żaden sposób nie utrudniają pożycia seksualnego, są jedynie niegroźnym defektem skóry, nie przysparzając bólu penisa pacjenta.

  • Leczenie prosaków – jak usuwać prosaki?

Prosaki, w przeciwieństwie do innych chorób prącia (np. grzybica prącia) nie są zdrowotnym zagrożeniem ani dla pacjenta, ani dla jego partnerki i najbliższych. Powodują jedynie dyskomfort estetyczny, a osoba nimi dotknięta może je usunąć. Nie wolno jednak tego robić tego samodzielnie, ponieważ może to poskutkować komplikacjami i zapaleniem żołędzi.

Zabieg usunięcia białych kropek na penisie wykonuje się w gabinecie dermatologicznym. Jest kilka metod usuwania prosaków jednak żadna z nich nie gwarantuje pełnego wyleczenia, ponieważ mają one tendencję do nawracania. Nie ma maści, kremu, płynu, które spowodowały ich zmniejszenie. Czasami samoistnie ich ilość ulega zmniejszeniu.

Sprawdź: Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Kaszaki na penisie

To torbiel naskórkowa umiejscowiona w tych samych miejscach w jakich pojawiają się prosaki. Ma podobny charakter i wygląd jak prosak lecz w przypadku kaszaka zmiana skórna może być dużo większa.

  • Skąd się biorą kaszaki?

Przyczyna powstawania kaszaków jest podobna jak w przypadku prosaków. Pojawiają się jako efekt zatoru wydzieliny w obrębie mieszków włosowych gruczołów łojowych.

  • Czy kaszaki są zaraźliwe

Najczęściej zmiany utrzymują się przez wiele lat i nie powodują żadnych problemów. Kaszaki nie są infekcyjne, nie powodują stanu zapalnego. Nierzadko na ich czubku pojawiają się zaskórniki. Czasami może dojść do wtórnego zakażenia, wówczas zawartość kaszaka ulega zropieniu i przebija się na zewnątrz.

  • Leczenie kaszaków – jak usuwać kaszaki?

Niewielkie kaszaki nie powinny być usuwane. Tylko duże zmiany wymagają wizyty w gabinecie chirurga. Samodzielne próby usuwania kaszaków są niedozwolone. Skuteczne usunięcie kaszaków sprowadza się do zabiegu chirurgicznego. Kaszaka usuwa się razem z torebką. Zabieg odbywa się poprzez nacięcie skalpelem i usunięcie ścianek torbieli.

Własna ocena zmian skórnych często może nie być trafna. Zmian w okolicach prącia nie należy lekceważyć i trzeba je konsultować z lekarzami. Wizyta u dermatologa nie wymaga skierowania, zatem można odwiedzić go w dowolnym terminie i mieście. Tylko właściwa diagnoza gwarantuje prawidłowe leczenie.

Czytaj też:

Autor: Bruno Brześciński

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA