NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki

Plamki na penisie wywołują lęk u wielu chłopców i mężczyzn. Zmiany skórne w postaci torbieli w okolicach prącia nie muszą być jednak zaraźliwe, ani niebezpieczne. Dowiedz się czym są zagadkowe białe plamki i dlaczego pojawiają się na penisie.
Choroby penisa czerwone plamy
Źródło: 123RF
Spis treści

Białe plamki pojawiające się na prąciu mogą być wynikiem kilku schorzeń, w tym również chorób wenerycznych. Warto udać się do lekarza żeby wyeliminował te najgroźniejsze choroby. Jeżeli zmiany na penisie, w postaci białych grudek, nie powodują swędzenia i nie ulegają przeobrażaniu, a po uciśnięciu można z nich wycisnąć gęstą, białawą wydzielinę, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można wyrazić przekonanie, że są to prosaki lub kaszaki.

Prosaki na penisie

Prosaki wyglądają jak milimetrowe, twarde (białe lub żółtawe) grudki. Dokładnie nie wiadomo, jaka jest przyczyna ich powstawania, ale ma to związek z nadaktywnością gruczołów łojowych. Mogą pojawiać się wielu miejscach. W okolicach oczu, na nosie, klatce piersiowej i narządach płciowych, zarówno na prąciu jaki i na wargach sromowych.

  • Czy prosaki są zaraźliwe?

Prosaki nie są zaraźliwe lecz swym wyglądem bardzo przypominają mięczaka zakaźnego, który jest zakaźnym wirusem. Gdy wystąpią plamki na penisie warto je skonsultować z dermatologiem upewniając się z jakim rodzajem dolegliwości mamy do czynienia. Prosaki pojawiające się na penisie występują na trzonie prącia, żołędzi i jądrach. W żaden sposób nie utrudniają pożycia seksualnego, są jedynie niegroźnym defektem skóry, nie przysparzając bólu penisa pacjenta.

  • Leczenie prosaków – jak usuwać prosaki?

Prosaki, w przeciwieństwie do innych chorób prącia (np. grzybica prącia) nie są zdrowotnym zagrożeniem ani dla pacjenta, ani dla jego partnerki i najbliższych. Powodują jedynie dyskomfort estetyczny, a osoba nimi dotknięta może je usunąć. Nie wolno jednak tego robić tego samodzielnie, ponieważ może to poskutkować komplikacjami i zapaleniem żołędzi.

Zabieg usunięcia białych kropek na penisie wykonuje się w gabinecie dermatologicznym. Jest kilka metod usuwania prosaków jednak żadna z nich nie gwarantuje pełnego wyleczenia, ponieważ mają one tendencję do nawracania. Nie ma maści, kremu, płynu, które spowodowały ich zmniejszenie. Czasami samoistnie ich ilość ulega zmniejszeniu.

Kaszaki na penisie

To torbiel naskórkowa umiejscowiona w tych samych miejscach w jakich pojawiają się prosaki. Ma podobny charakter i wygląd jak prosak lecz w przypadku kaszaka zmiana skórna może być dużo większa.

  • Skąd się biorą kaszaki?

Przyczyna powstawania kaszaków jest podobna jak w przypadku prosaków. Pojawiają się jako efekt zatoru wydzieliny w obrębie mieszków włosowych gruczołów łojowych.

  • Czy kaszaki są zaraźliwe

Najczęściej zmiany utrzymują się przez wiele lat i nie powodują żadnych problemów. Kaszaki nie są infekcyjne, nie powodują stanu zapalnego. Nierzadko na ich czubku pojawiają się zaskórniki. Czasami może dojść do wtórnego zakażenia, wówczas zawartość kaszaka ulega zropieniu i przebija się na zewnątrz.

  • Leczenie kaszaków – jak usuwać kaszaki?

Niewielkie kaszaki nie powinny być usuwane. Tylko duże zmiany wymagają wizyty w gabinecie chirurga. Samodzielne próby usuwania kaszaków są niedozwolone. Skuteczne usunięcie kaszaków sprowadza się do zabiegu chirurgicznego. Kaszaka usuwa się razem z torebką. Zabieg odbywa się poprzez nacięcie skalpelem i usunięcie ścianek torbieli.

Własna ocena zmian skórnych często może nie być trafna. Zmian w okolicach prącia nie należy lekceważyć i trzeba je konsultować z lekarzami. Wizyta u dermatologa nie wymaga skierowania, zatem można odwiedzić go w dowolnym terminie i mieście. Tylko właściwa diagnoza gwarantuje prawidłowe leczenie.

Czytaj też:

Autor: Bruno Brześciński

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Przeczytaj artykuł
Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Przeczytaj artykuł
Pochwa po stosunku - ból, pieczenie, swędzenie. Przyczyny
Podobne artykuły
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Pochwa po stosunku - ból, pieczenie, swędzenie. Przyczyny
Wysypka na penisie. Czy to uczulenie czy grzybica?
Grzybica dłoni - objawy i leczenie domowe. Czy jest zaraźliwa?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama