Co to jest kaszak i jak go usunąć domowymi sposobami?

Kaszak to zgrubienie lub niewielki guzek, który powstaje pod skórą. Nazywany jest również torbielą (cystą) łojową lub zastoinową. Zazwyczaj nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale nie wygląda estetycznie i powoduje dyskomfort. Jak się go pozbyć?
Wyprysk
Źródło: 123RF

Spis treści

 

Co to jest kaszak?

Kaszak to podskórny guz, który pojawia się najczęściej na twarzy, skórze głowy czy w miejscach intymnych. Zazwyczaj mierzy kilka milimetrów, ale może dorosnąć nawet do rozmiarów orzecha włoskiego. Ściana guzka zbudowana jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego, a w środku jest on wypełniony łojem, zrogowaciałym naskórkiem, a także elementami mieszków włosowych. Kaszak z czasem rośnie i zmienia swoją barwę na białą lub żółtą. Jeśli ulegnie zakażeniu, to w jego okolicy pojawia się zaczerwienienie i boleść. Ta zmiana skórna niemal dwukrotnie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj pojawia się między 30 a 40 rokiem życia, choć dość powszechnie występują także u osób w okresie dojrzewania. 

Przyczyny powstawania kaszaków

Przyczyną powstawania kaszaków może być nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, pęknięcie gruczołu łojowego (np. w wyniku stanu zapalnego skóry lub trądziku) czy uszkodzenie mieszków włosowych. Torbiele naskórkowe mogą jednak powstać już w życiu płodowym, kiedy komórki macierzyste włosów czy paznokci zostają zamknięte w komórkach innych tkanek. Kaszaki mają również podłoże genetyczne.

Reklama

Gdzie występują kaszaki? 

Kaszaki powstają najczęściej w miejscach, gdzie występują mniejsze mieszki włosowe i większe gruczoły łojowe. Najczęściej spotykane to kaszak:

  • na twarzy,
  • na głowie,
  • na powiece, 
  • na szyi, 
  • na tułowiu (częściej na plecach),
  • na mosznie, 
  • na wargach sromowych. 

Kaszaki na wargach sromowych są powszechnym zjawiskiem w kulturach, w których obecne jest obrzezanie. Poza tym torbiele zlokalizowane w okolicach intymnych występują nieco rzadziej, choć gdy już się pojawią, zazwyczaj są dość problematyczne. Mogą powodować ból podczas oddawania moczu, stosunku czy nawet podczas chodzenia lub noszenia bielizny. 

Diagnozowanie kaszaków

Kaszaki nie są trudne do zdiagnozowania – z łatwością rozpozna je każdy chirurg czy dermatolog. Zmiana rośnie bardzo wolno, może być miękka lub twarda w dotyku i lekko przesuwa się pod wpływem nacisku. W środku można dostrzec czarną kropkę, czyli mieszek włosowy. 

Czasami wokół kaszaków powstają stany zapalne. Kiedy dojdzie do nadkażenia cysty to okolice guzka stają się zaczerwienione i bolesne. Z wnętrza zmiany może wtedy wypływać żółtawa ciecz o nieprzyjemnym zapachu. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. W rzadkich wypadkach, kiedy charakter guzka wzbudza wątpliwości specjalisty, mogą zostać zlecone dodatkowe badania, takie jak biopsja czy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Kaszaka należy odróżnić od nerwowłókniaków, ropni i tłuszczaków. 

Wyciskanie kaszaka

Pojawienie się kaszaka na skórze, choć niekomfortowe i nieestetyczne, zazwyczaj nie niesie ze sobą żadnych objawów. Torbiel w początkowej fazie może się cofnąć samoistnie, szczególnie jeśli regularnie stosuje się peelingi do ciała. Specjaliści radzą zazwyczaj, aby jak najmniej dotykać zmiany i powstrzymać się przed jej wyciskaniem czy nakłuwaniem w domowych warunkach. Jeśli jednak decydujemy się na ten sposób, to należy pamiętać o higienie. Zacząć należy od dokładnego odkażenia torbieli i igły, która posłuży do nakłucia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nieudolne próby usunięcia zmiany mogą skończyć się zakażeniem lub pozostaniem na skórze nieestetycznej blizny. 

Innym domowym sposobem na pozbycie się kaszaka jest stosowanie wysuszających zmianę okładów. Dobrze sprawdzą się np. okłady ze skrzypu polnego. Napar z około dwóch szklanek wody i czterech liści skrzypu należy gotować przez około 5 minut. Następnie nasączony w nim wacik przykłada się do zmiany skórnej. Kaszak pod wpływem stosowania takich kompresów może ulec samodzielnemu pęknięciu z samoistnym opróżnieniem treści torbieli. 

Usuwanie kaszaków

Jeśli domowe sposoby zawiodą to pozostaje nam wizyta u specjalisty. Ten obejrzy zmianę i podejmie decyzję, jaka metoda usunięcia kaszaka będzie najlepsza. W zależności od miejsca występowania zmiany, rozmiarów i ewentualnego nadkażenia lekarz zdecyduje o metodzie chirurgicznej lub nieinwazyjnej. Leczenie małych zmian to często nacięcie i drenaż torbieli. Jeśli kaszak przybiera większe rozmiary lub doszło do nadkażenia, to lekarze często decydują się na wycięcie całego guzka z zawartością – ta metoda zapobiega nawrotom zmiany. Nadkażenie natomiast wymaga dodatkowego leczenia antybiotykiem.Oprócz tego istnieją również nieinwazyjne metody, takie jak zamrażanie czy usunięcie guzka za pomocą lasera. Te sposoby są równie skuteczne, a dodatkowo pozwalają na niemal całkowite uniknięcie blizn. 

Jak chronić się przed kaszakami?

Nie ma metody, która w stu procentach ochroni nas przed powstawaniem kaszaków. Ważne jest przede wszystkim, żeby dbać o higienę i regularnie wykonywać peeling, który zetrze martwy naskórek. Jeśli zmiana już się pojawi, to warto wybrać się do specjalisty, który zaproponuje nam odpowiednią metodę leczenia. Próby pozbycia się kaszaków na własną rękę mogą skończyć się powstaniem blizn, które będą nam towarzyszyły przez długie lata. 

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 71)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!