Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Co to jest kaszak? Sprawdź, dlaczego się pojawia i jak go usunąć

Kaszak to zgrubienie lub niewielki guzek, który powstaje pod skórą. Nazywany jest również torbielą (cystą) łojową lub zastoinową. Zazwyczaj nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale nie wygląda estetycznie i powoduje dyskomfort. Jak się go pozbyć?
Wyprysk
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Kaszak jest podskórnym guzem, który najczęściej pojawia się w miejscach, na których występują mniejsze mieszki włosowe i większe gruczoły łojowe.
 • Istnieje wiele przyczyn powstawania kaszaka. Najbardziej narażani są na niego mężczyźni między 30 a 40 rokiem życia, ale również młodzież w okresie dojrzewania. Kaszak może pojawić się nawet już w życiu płodowym.
 • Kaszaki na skórze nie niosą żadnych niebezpiecznych objawów dla zdrowia organizmu. Są też łatwe do zdiagnozowania przez specjalistę.
 • Istnieją domowe sposoby, które pozwalają na usunięcie kaszaka. Wymagają jednak zachowania odpowiedniej precyzji i higieny.
SPRAWDŹ TEŻ: Czyrak - na twarzy, w uchu. Co to jest i jak wygląda?
Spis treści

Reklama

Co to jest kaszak?

Kaszak to podskórny guz, który pojawia się najczęściej na twarzy, skórze głowy czy w miejscach intymnych. Zazwyczaj mierzy kilka milimetrów, ale może dorosnąć nawet do rozmiarów orzecha włoskiego.

Ściana guzka zbudowana jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego, a w środku jest on wypełniony łojem, zrogowaciałym naskórkiem, a także elementami mieszków włosowych.

Kaszak z czasem rośnie i zmienia swoją barwę na białą lub żółtą. Jeśli ulegnie zakażeniu, to w jego okolicy pojawia się zaczerwienienie i boleść.

Ta zmiana skórna niemal dwukrotnie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj pojawia się między 30 a 40 rokiem życia, choć dość powszechnie występują także u osób w okresie dojrzewania. 

Reklama

Przyczyny powstawania kaszaków

Przyczyną powstawania kaszaków może być nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, pęknięcie gruczołu łojowego (np. w wyniku stanu zapalnego skóry lub trądziku) czy uszkodzenie mieszków włosowych.

Torbiele naskórkowe mogą jednak powstać już w życiu płodowym, kiedy komórki macierzyste włosów czy paznokci zostają zamknięte w komórkach innych tkanek. Kaszaki mają również podłoże genetyczne.

Reklama

Gdzie występują kaszaki? 

Kaszaki powstają najczęściej w miejscach, gdzie występują mniejsze mieszki włosowe i większe gruczoły łojowe. Najczęściej spotykane to kaszak:

 • na twarzy,
 • na głowie,
 • na powiece, 
 • na szyi, 
 • na tułowiu (częściej na plecach),
 • na mosznie, 
 • na wargach sromowych

Kaszaki na wargach sromowych są powszechnym zjawiskiem w kulturach, w których obecne jest obrzezanie. Poza tym torbiele zlokalizowane w okolicach intymnych występują nieco rzadziej, choć gdy już się pojawią, zazwyczaj są dość problematyczne.

Mogą powodować ból podczas oddawania moczu, stosunku czy nawet podczas chodzenia lub noszenia bielizny. 

Reklama

Diagnozowanie kaszaków

Kaszaki nie są trudne do zdiagnozowania – z łatwością rozpozna je każdy chirurg czy dermatolog. Zmiana rośnie bardzo wolno, może być miękka lub twarda w dotyku i lekko przesuwa się pod wpływem nacisku. W środku można dostrzec czarną kropkę, czyli mieszek włosowy. 

Czasami wokół kaszaków powstają stany zapalne. Kiedy dojdzie do nadkażenia cysty to okolice guzka stają się zaczerwienione i bolesne. Z wnętrza zmiany może wtedy wypływać żółtawa ciecz o nieprzyjemnym zapachu.

W takim przypadku należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. W rzadkich wypadkach, kiedy charakter guzka wzbudza wątpliwości specjalisty, mogą zostać zlecone dodatkowe badania, takie jak biopsja czy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Kaszaka należy odróżnić od nerwowłókniaków, ropni i tłuszczaków. 

Reklama

Wyciskanie kaszaka

Pojawienie się kaszaka na skórze, choć niekomfortowe i nieestetyczne, zazwyczaj nie niesie ze sobą żadnych objawów.

Torbiel w początkowej fazie może się cofnąć samoistnie, szczególnie jeśli regularnie stosuje się peelingi do ciała. Specjaliści radzą zazwyczaj, aby jak najmniej dotykać zmiany i powstrzymać się przed jej wyciskaniem czy nakłuwaniem w domowych warunkach.

Jeśli jednak decydujemy się na ten sposób, to należy pamiętać o higienie. Zacząć należy od dokładnego odkażenia torbieli i igły, która posłuży do nakłucia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nieudolne próby usunięcia zmiany mogą skończyć się zakażeniem lub pozostaniem na skórze nieestetycznej blizny. 

Innym domowym sposobem na pozbycie się kaszaka jest stosowanie wysuszających zmianę okładów.

Dobrze sprawdzą się np. okłady ze skrzypu polnego. Napar z około dwóch szklanek wody i czterech liści skrzypu należy gotować przez około 5 minut. Następnie nasączony w nim wacik przykłada się do zmiany skórnej.

Kaszak pod wpływem stosowania takich kompresów może ulec samodzielnemu pęknięciu z samoistnym opróżnieniem treści torbieli. 

Reklama

Usuwanie kaszaków

Jeśli domowe sposoby zawiodą to pozostaje nam wizyta u specjalisty. Ten obejrzy zmianę i podejmie decyzję, jaka metoda usunięcia kaszaka będzie najlepsza.

W zależności od miejsca występowania zmiany, rozmiarów i ewentualnego nadkażenia lekarz zdecyduje o metodzie chirurgicznej lub nieinwazyjnej.

Leczenie małych zmian to często nacięcie i drenaż torbieli. Jeśli kaszak przybiera większe rozmiary lub doszło do nadkażenia, to lekarze często decydują się na wycięcie całego guzka z zawartością – ta metoda zapobiega nawrotom zmiany.

Nadkażenie natomiast wymaga dodatkowego leczenia antybiotykiem.Oprócz tego istnieją również nieinwazyjne metody, takie jak zamrażanie czy usunięcie guzka za pomocą lasera.

Te sposoby są równie skuteczne, a dodatkowo pozwalają na niemal całkowite uniknięcie blizn. 

Reklama

Jak chronić się przed kaszakami?

Nie ma metody, która w stu procentach ochroni nas przed powstawaniem kaszaków. Ważne jest przede wszystkim, żeby dbać o higienę i regularnie wykonywać peeling, który zetrze martwy naskórek.

Jeśli zmiana już się pojawi, to warto wybrać się do specjalisty, który zaproponuje nam odpowiednią metodę leczenia. Próby pozbycia się kaszaków na własną rękę mogą skończyć się powstaniem blizn, które będą nam towarzyszyły przez długie lata. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Magdalena Kutwin, Anna Woźniacka, Zmiany skórne zlokalizowane na powiekach, TOM 27, Nr 2, Medycyna po Dyplomie, 2018
 • Legierska Sylwia, Zmiany skórne w schorzeniach endokrynologicznych, 2016
 • Maria Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2015, ISBN: 978-83-200-4207-8
 • Marie-Claude Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda