Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych

Ból jądra może być konsekwencją uderzenia, rozwijającego się stanu zapalnego lub wielu różnych chorób. Uciążliwe i bardzo nieprzyjemne objawy mogą pojawić się naraz w lewym i prawym jądrze lub w każdym z osobna. Bólu jądra nigdy nie wolno lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do poważnego uszkodzenia jądra, a nawet konieczności jego usunięcia. Pacjenta, u którego pojawił się niewyjaśniony ból jądra, brzucha i pachwiny zawsze powinien zbadać lekarz.
Mężczyzna z bólem jądra
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Jądra to bardzo wrażliwa część ciała. Najczęściej przyczyną ich bólu jest uraz mechaniczny, np. uderzenie. W przypadku braku innych objawów niż ból po uderzeniu (np. krwiak, obrzmienie etc.) i gdy ból powoli się wycisza, należy po prostu poczekać aż zniknie.
 • Ból jąder może być też spowodowany cały szeregiem chorób takich, jak: infekcje przenoszone droga płciową, kamicy, ropnia najądrza, żylaków powrózka nasiennego, nowotworu, skręt przyczepka jądra lub skrętu i zapalenia samego jądra wywołanego bakteriami.
 • Najczęściej badaniem jąder zajmuje się urolog. Lekarz pierwszego kontaktu może jednak skierować pacjenta również m.in. do neurologa czy androloga.
SPRAWDŹ TEŻ: O czym może świadczyć powiększenie jądra?
Spis treści

U zdrowego mężczyzny jądra położone w worku mosznowym odpowiedzialne są za produkcję plemników i testosteronu. W mosznie ważne funkcje sprawują także najądrza i powrózek nasienny, który składa się z nasieniowodu, naczyń zaopatrujące nasieniowód, tętnicy jądrowej, dźwigacza jądra, naczyń zaopatrujących mięsień dźwigacz jądra, gałęzi płciowej nerwu płciowo-udowego.

Ból w jądrach może być spowodowany drobnymi urazami w rejonie moszny lub patologiami tkanek w jej obrębie. Każdy ból jest inny, jeden jest tępy, inny pulsujący. Pacjenta powinien zaniepokoić ból jąder i podbrzusza, ból jądra i pachwiny, a także ból jądra promieniujący do uda.

Reklama

Ból jąder - przyczyny. Dlaczego mogą boleć jądra?

Ból jąder może mieć wiele różnych przyczyny. Do najczęstszych należą urazy jądra, które powstają w wyniku zwykłego uderzenia. Ból jest wtedy bardzo silny, ale z czasem powinien słabnąć. Jeśli jednak się nasila, a do tego pojawi się w okolicy moszny krwiak i obrzęk, konieczna jest interwencja lekarska i badanie obrazowe, bo nie wiadomo, czy nie doszło do uszkodzenia jądra. Jeśli lekarz postawi taką diagnozę, może się ona wiązać z koniecznością operacji i usunięcia krwiaka, a nawet jądra.

Ból jądra prawego lub ból jądra lewego jest możliwy także, gdy jądro jest zbyt długo i zbyt mocno uciskane, dochodzi wtedy do zaburzeń w ukrwieniu jądra. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na zbyt ciasne spodnie i majtki, a także mieć świadomość, że ból jądra może się pojawić po bardzo długiej jeździe na rowerze czy jeździe na koniu.

Reklama

Ból jąder - przyczyną może być wiele chorób!

Ból jądra może być oznaką różnych chorób, takich jak infekcje przenoszone droga płciową, kamicy, ropnia najądrza, żylaków powrózka nasiennego, nowotworu, skręt przyczepka jądra lub skrętu i zapalenia samego jądra wywołanego bakteriami. Najczęściej jednak u mężczyzn odczuwających ból jądra dochodzi do:

 • Skrętu jądra (skręt powrózka nasiennego sprawia, że jądro jest odcięte od dopływu krwi. Niedokrwienie jądra jest bardzo groźne, bo jeśli w ciągu 6 godzin od wystąpienia objawów lekarz nie przeprowadzi operacji, grozi to utratą jądra. Skręt jądra objawią się silnym bólem prawego jądra lub lewego jądra, który promieniuje do pachwiny i podbrzusza. Ból nasila się przy podnoszeniu jądra. 

 • Zapalenie najądrza (to częste przypadki u młodych aktywnych seksualnie mężczyzn. Do zapalenia najądrza dochodzi w wyniku zarażenia się bakterią Chlamydią przenoszona drogami płciowymi. Ból odczuwalny jest zazwyczaj po jednej stronie i może towarzyszyć mu ból podbrzusza, cewki moczowej i częste oddawanie moczu. U starszych mężczyzn zapalenie najądrza bardzo często jest powikłaniem zakażenia układu moczowego. Wywołują je wtedy np. bakterie Escherichia coli

 • Żylaków powrózka nasiennego (ból jądra lub najądrza mogą powodować żylaki, które dotykają około 15 procent mężczyzn. Chory najczęściej czuje tępy ból jądra lub pachwiny. Poszerzone żyły splotu wiciowatego mogą pojawić się przy długotrwałym zajmowaniu pozycji stojącej, dolegliwości pogłębiają się także podczas erekcji). 

 • Przepukliny pachwinowej i mosznowej (ból jest odczuwalny po jeden stronie, nasila się przy długotrwałym staniu i podnoszeniu ciężkich rzeczy. Na przepuklinę mosznową najbardziej narażone są niemowlaki i dorośli mężczyźni z nadwagą, przerostem prostaty, cierpiący na przewlekłe zaparcia i choroby zatorowo-płucne.

 • Kamica dróg moczowych (złogi, które schodzą z kielichów nerkowych i przedostają się do dolnego odcinka dróg moczowych mogą powodować ból promieniujący do jądra.Ból może być odczuwalny także w pachwinie i podbrzuszu).

Przewlekły ból jądra. O czym może świadczyć?

U niektórych mężczyzn ból jądra nie jest incydentem. Gdy dolegliwości powracają mamy do czynienia z przewlekłym bólem jądra. Może się wtedy zdarzyć, że pacjent cierpi z powodu bolącego lewego jądra, prawego jądra lub obu jednocześnie. U prawie połowy pacjentów nie są do tej pory znane przyczyny przewlekłego bólu jąder. Lekarze sugerują jednak, że dolegliwość ta może wiązać się z różnego rodzaju zakażeniami cewki moczowej, przepukliną pachwinowa, torbielami i wodniakiem jądra, żylakami powrózka nasiennego, a także nowotworami jądra.

Reklama

Ból jąder po stosunku

Wielu mężczyzn odczuwa ból po długotrwałym stosunku seksualnym, wielokrotnych zbliżeniach i długotrwałym podnieceniu seksualnym. Dochodzi wtedy do nadmiernego przekrwienia jąder i podrażnienia receptorów nerwowych. Mężczyzna odczuwa wtedy najczęściej tępy ból. Remedium w takim przypadku jest przede wszystkim odpoczynek i seksualna wstrzemięźliwość (przynajmniej na jakiś czas). Jeżeli jednak bólowi towarzyszą inne objawy lub utrzymuje się dłużej, należy skontaktować się ze specjalistą.

Reklama

Ból jądra promieniujący do podbrzusza u dziecka

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu jądra u dziecka, zwłaszcza u chłopców między 7. a 12. rokiem życia jest skręt przyczepka jądra. W wyniku dużego wysiłku fizycznego lub urazu jądra u małych chłopców jądra mogą się skręcić nawet o 360 stopni i doprowadzić do niedokrwienia jądra. Chłopcy odczuwają nagły i bardzo silny ból, który musi być sygnałem do szybkiej interwencji medycznej. Ból może promieniować w kierunku podbrzusza i pachwiny. Dziecko z takimi objawami powinno w ciągu 4 godzin zostać poddane operacji, podczas której przywraca się prawidłowe krążenia w jądrze. 

Przyczyną bólu jądra u dzieci może być także zapalenie o podłożu wirusowym. To częste powikłanie świnki. 

Reklama

Ból jąder w okresie dojrzewania

W okresie dojrzewania ból w jądrach może wiązać się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w pacjencie lub wynikać z produkcji nasienia, ale nie tylko. Nie wolno lekceważyć tych dolegliwości, ponieważ mogą być sygnałem pojawiających się w tym okresie żylaków powrózka nasiennego.  

Reklama

Ból jąder - jaki lekarz rozwiąże ten problem?

W przypadku bólu jąder w pierwszej kolejności myśli się o urologu. Warto jednak udać się najpierw do swojego lekarza rodzinnego. Na podstawie towarzyszących bólowi objawów oraz historii chorób, może on podjąć decyzję o skierowaniu na konsultację do innego lekarza, np. neurologa lub androloga.

Czytaj również

Bibliografia

 • Gatti JM, Murphy JP. Current management of the acute scrotum. Seminars in Pediatric Surgery. 2007
 • Warchoł S. Powiększone jądro u chłopca. Pediatria po Dyplomie, wydanie specjalne, wrzesień 2008; 12
 • John M. Gatti, J. Patrick Murphy, Ostre choroby jąder, Pediatria po Dyplomie Vol. 13 Nr 3, Czerwiec 2009
 • Wiktor Kępa, Grzegorz Krzyżanowski, Andrzej Zieliński, Ostre zapalenie jądra i najądrza – etiologia, diagnostyka i leczenie, Przegląd urologiczny 2014/5 (87)
 • Atlas chorób prącia i moszny pod redakcją dr. hab. med. Marcina Matuszewskiego, wydanie 1, 2018
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby intymne u mężczyzn
Zapalenie jądra - przyczyny, objawy i leczenie domowe. Ile trwa?
Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, przyczyny i leczenie
/zdjecie/10719385_m.jpg/4963,0,0
Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy i leczenie. Czy istnieją na nią domowe sposoby?
Mężczyzna w majtkach
Podobne artykuły
Choroby męskich narządów płciowych
Czerwone plamki na penisie - co oznaczają?
Mężczyzna trzymające dłonie na kroczu
Swędzenie krocza u mężczyzn - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Choroby penisa czerwone plamy
Białe krostki na penisie - prosaki i kaszaki. Jak się ich pozbyć?
Mężczyzna z bólem jądra
Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych
Krostki na męskim narządzie płciowym
Krostki na penisie - czerwone, białe i inne. Co oznaczają i jak leczyć?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!