Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych. Kiedy powinien martwić, a kiedy nie świadczy o chorobie?

Ból jądra może być konsekwencją uderzenia, rozwijającego się stanu zapalnego lub wielu różnych chorób. Uciążliwe i bardzo nieprzyjemne objawy mogą pojawić się naraz w lewym i prawym jądrze lub w każdym z osobna. Bólu jądra nigdy nie wolno lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do poważnego uszkodzenia jądra, a nawet jego usunięcia. Pacjenta, u którego pojawił się niewyjaśniony ból jądra, brzucha i pachwiny zawsze powinien zbadać lekarz.
Mężczyzna z bólem jądra
Źródło: 123RF
 • Jądra to bardzo wrażliwa część ciała. Najczęściej przyczyną ich bólu jest uraz mechaniczny, np. uderzenie. W przypadku braku innych objawów niż ból po uderzeniu (np. krwiak, obrzmienie etc.) i gdy ból powoli się wycisza, należy po prostu poczekać aż zniknie.
 • Ból jąder może być też spowodowany cały szeregiem chorób takich, jak: infekcje przenoszone droga płciową, kamicy, ropnia najądrza, żylaków powrózka nasiennego, nowotworu, skręt przyczepka jądra lub skrętu i zapalenia samego jądra wywołanego bakteriami.
 • Najczęściej badaniem jąder zajmuje się urolog. Lekarz pierwszego kontaktu może jednak skierować pacjenta również m.in. do neurologa czy androloga.
SPRAWDŹ TEŻ: O czym może świadczyć powiększenie jądra?
Spis treści

U zdrowego mężczyzny jądra położone w worku mosznowym odpowiedzialne są za produkcję plemników i testosteronu. W mosznie ważne funkcje sprawują także najądrza i powrózek nasienny, który składa się z nasieniowodu, naczyń zaopatrujące nasieniowód, tętnicy jądrowej, dźwigacza jądra, naczyń zaopatrujących mięsień dźwigacz jądra, gałęzi płciowej nerwu płciowo-udowego.

Ból w jądrach może być spowodowany drobnymi urazami w rejonie moszny lub patologiami tkanek w jej obrębie. Każdy ból jest inny, jeden jest tępy, inny pulsujący. Pacjenta powinien zaniepokoić ból jąder i podbrzusza, ból jądra i pachwiny, a także ból jądra promieniujący do uda.

Ból jąder - przyczyny. Dlaczego mogą boleć jądra?

Ból jąder może mieć wiele różnych przyczyny. Do najczęstszych należą urazy jądra, które powstają w wyniku zwykłego uderzenia. Ból jest wtedy bardzo silny, ale z czasem powinien słabnąć. Jeśli jednak się nasila, a do tego pojawi się w okolicy moszny krwiak i obrzęk, konieczna jest interwencja lekarska i badanie obrazowe, bo nie wiadomo, czy nie doszło do uszkodzenia jądra. Jeśli lekarz postawi taką diagnozę, może się ona wiązać z koniecznością operacji i usunięcia jądra.

Ból jądra prawego lub ból jądra lewego jest możliwy także, gdy jądro jest zbyt długo i zbyt mocno uciskane, dochodzi wtedy do zaburzeń w ukrwieniu jądra. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na zbyt ciasne spodnie i majtki, a także mieć świadomość, że ból jądra może się pojawić po bardzo długiej jeździe na rowerze czy jeździe na koniu.

Ból jąder - przyczyną może być wiele chorób!

Ból jądra może być oznaką różnych chorób, takich jak infekcje przenoszone droga płciową, kamicy, ropnia najądrza, żylaków powrózka nasiennego, nowotworu, skręt przyczepka jądra lub skrętu i zapalenia samego jądra wywołanego bakteriami. Najczęściej jednak u mężczyzn odczuwających ból jądra dochodzi do:

 • Skrętu jądra (skręt powrózka nasiennego sprawia, że jądro jest odcięte od dopływu krwi. Niedokrwienie jądra jest bardzo groźne, bo jeśli w ciągu 6 godzin od wystąpienia objawów lekarz nie przeprowadzi operacji, grozi to utratą jądra. Skręt jądra objawią się silnym bólem prawego jądra lub lewego jądra, który promieniuje do pachwiny i podbrzusza. Ból nasila się przy podnoszeniu jądra. Przy tym schorzeniu często pojawia się ból jądra po wysiłku. Moszna może być zaczerwieniona i opuchnięta)
 • Zapalenie najądrza (to częste przypadki u młodych aktywnych seksualnie mężczyzn. Do zapalenia najądrza dochodzi w wyniku zarażenia się bakterią Chlamydią przenoszona drogami płciowymi. Ból odczuwalny jest zazwyczaj po jednej stronie i może towarzyszyć mu ból podbrzusza, cewki moczowej i częste oddawanie moczu. U starszych mężczyzn zapalenie najądrza bardzo często jest powikłaniem zakażenia układu moczowego. Wywołują je wtedy przez bakterię Escherichia coli. Zazwyczaj wiąże się ono wtedy z łagodnym przerostem gruczołu krokowego)
 • Żylaków powrózka nasiennego (ból jądra lub najądrza mogą powodować żylaki, które dotykają około 15 procent mężczyzn, a nieleczone prowadzą do niepłodności. Chory najczęściej czuje tępy ból jądra lub pachwiny. Poszerzone żyły splotu wiciowatego mogą pojawić się przy długotrwałym zajmowaniu pozycji stojącej, dolegliwości pogłębiają się także podczas erekcji) 
 • Przepukliny pachwinowej i mosznowej (ból jest odczuwalny po jeden stronie, nasila się przy długotrwałym staniu i podnoszeniu ciężkich rzeczy. Na przepuklinę mosznową najbardziej narażone są niemowlaki i dorośli mężczyźni z nadwagą, przerostem prostaty, cierpiący na przewlekłe zaparcia i choroby zatorowo-płucne
 • Kamica dróg moczowych (złogi, które schodzą z kielichów nerkowych i przedostają się do w środkowego i dolnego odcinka dróg moczowych mogą powodować ból promieniujący do jądra.Ból może być odczuwalny także w pachwinie i podbrzuszu).

Przewlekły ból jądra. O czym może świadczyć?

U niektórych mężczyzn ból jądra nie jest incydentem. Gdy dolegliwości powracają mamy do czynienia z przewlekłym bólem jądra. Może się wtedy zdarzyć, że pacjent cierpi z powodu bolącego lewego jądra, prawego jądra lub obu jednocześnie. U prawie połowy pacjentów nie są do tej pory znane przyczyny przewlekłego bólu jąder. Lekarze sugerują jednak, że dolegliwość ta może wiązać się z różnego rodzaju zakażeniami cewki moczowej, przepukliną pachwinowa, torbielami i wodniakiem jądra, żylakami powrózka nasiennego, a także nowotworami jądra.

Ból jąder po stosunku

Wielu mężczyzn odczuwa ból po długotrwałym stosunku seksualnym, wielokrotnych zbliżeniach i długotrwałym podnieceniu seksualnym. Dochodzi wtedy do nadmiernego przekrwienia jąder i podrażnienia receptorów nerwowych. Mężczyzna odczuwa wtedy najczęściej tępy ból. Remedium w takim przypadku jest przede wszystkim odpoczynek i seksualna wstrzemięźliwość (przynajmniej na jakiś czas). Jeżeli jednak bólowi towarzyszą inne objawy lub utrzymuje się dłużej, należy skontaktować się ze specjalistą.

Ból jądra promieniujący do podbrzusza u dziecka

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu jądra u dziecka, zwłaszcza u chłopców między 7. a 12. rokiem życia jest skręt przyczepka jądra. W wyniku dużego wysiłku fizycznego lub urazu jądra u małych chłopców przyczepki mogą się skręcić nawet o 360 stopni i doprowadzić do niedokrwienia jądra. Chłopcy odczuwają nagły i bardzo silny ból, który musi być sygnałem do szybkiej interwencji medycznej. Ból może promieniować w kierunku podbrzusza i pachwiny. Dziecko z takimi objawami powinno w ciągu 4 godzin zostać poddane operacji, podczas której przywraca się prawidłowe krążenia w jądrze. 

Przyczyną bólu jądra u dzieci może być także zapalenie o podłożu wirusowym. To częste powikłanie świnki (tzw. ślinianki przyusznej). 

Ból jąder w okresie dojrzewania

W okresie dojrzewania ból w jądrach może wiązać się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w pacjencie lub wynikać z produkcji nasienia, ale nie tylko. Nie wolno lekceważyć tych dolegliwości, ponieważ mogą być sygnałem pojawiających się w tym okresie żylaków powrózka nasiennego.  

Ból jąder - jaki lekarz rozwiąże ten problem?

W przypadku bólu jąder w pierwszej kolejności myśli się o urologu. Warto jednak udać się najpierw do swojego lekarza rodzinnego. Na podstawie towarzyszących bólowi objawów oraz historii chorób, może on podjąć decyzję o skierowaniu na konsultację do innego lekarza, np. neurologa lub androloga.

Artykuł napisany przez
Czytaj również

Bibliografia

 • Gatti JM, Murphy JP. Current management of the acute scrotum. Seminars in Pediatric Surgery. 2007
 • Warchoł S. Powiększone jądro u chłopca. Pediatria po Dyplomie, wydanie specjalne, wrzesień 2008; 12
 • John M. Gatti, J. Patrick Murphy, Ostre choroby jąder, Pediatria po Dyplomie Vol. 13 Nr 3, Czerwiec 2009
 • Wiktor Kępa, Grzegorz Krzyżanowski, Andrzej Zieliński, Ostre zapalenie jądra i najądrza – etiologia, diagnostyka i leczenie, Przegląd urologiczny 2014/5 (87)
 • Atlas chorób prącia i moszny pod redakcją dr. hab. med. Marcina Matuszewskiego, wydanie 1, 2018
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
Przeczytaj artykuł
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
USG jąder - jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?
Zapalenie jądra - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama