Grzybica penisa i żołędzi - przyczyny, objawy i leczenie

Grzybica penisa i żołędzi, czyli tzw. drożdżyca niesie za sobą spory dyskomfort i może wywołać duży stres u chorującego na nią mężczyzny. Najczęstszym objawem są czerwone plamki na żołędzi. Do całkowitego wyleczenia grzybicy narządów płciowych wymagana jest abstynencja seksualna, ale czy leczyć się samemu, czy udać się z wizytą do lekarza?
Męskie narządy płciowe
Źródło: 123RF

Spis treści

Na pewno choroby nie wolno lekceważyć. Nie należy też wpadać w panikę, gdyż stres jest jednym z czynników rozwoju grzybicy na penisie. Jeżeli osoba borykająca się z drożdżycą narządów płciowych należycie podejdzie do problemu, może sobie szybko poradzić z chorobą. Najpierw trzeba poznać jej objawy i przyczyny, a następnie zastosować odpowiednią kurację.

Objawy grzybicy członka

W początkowym stadium choroba przebiega bezobjawowo. Jej pierwszym symptomem jest swędzenie penisa oraz biały nalot o nieprzyjemnym zapachu pod napletkiem. Następnie mogą pojawić się czerwone plamki na penisie, zaczerwienienie napletka i łuszczenie naskórka na żołędzi. Rozwojowi choroby towarzyszy pieczenie penisa oraz ból podczas erekcji. Mężczyzna odczuwa bolesne parcie na mocz i częsty przymus jego oddawania.

Przyczyny

Poza stresem, nadużywaniem leków i niewłaściwą dietą jest kilka czynników mających wpływ na grzybicę u mężczyzn. Można je podzielić na dwie grupy. Zależne i niezależne od mężczyzny.

  • Przyczyny niezależne od mężczyzny

Na rozwój zakażenia penisa wpływ może mieć przyjmowanie sterydów, stosowanie środków plemnikobójczych, uczulenie na lateks, nadwaga lub utajona cukrzyca. Najważniejszymi przyczynami są jednak: atak drożdżaka Candida i stosunek z zarażoną partnerką.

Atak drożdżaka

Główną przyczyną choroby jest grzyb występujący w organizmie człowieka. Niegroźny, do momentu aż zacznie zawodzić system immunologiczny. Kiedy organizm człowieka poddany jest terapii antybiotykowej lub zmaga się z poważną chorobą, może dojść do ataku nieszkodliwego dotąd - drożdżaka Candida. Grzyb szybko namnaża się w miejscach ciepłych i wilgotnych - narządach płciowych i jamie ustnej.

Stosunek seksualny z zarażoną partnerką

Grzybica przenosi się na partnera seksualnego, więc łatwo zarazić się od swojej partnerki. Jest to kolejna przyczyna drożdżycy penisa. Warto w tym miejscu podkreślić, że po rozpoznaniu jej objawów u któregoś z partnerów, należy całkowicie zaprzestać kontaktów seksualnych, aż do momentu całkowitego wyleczenia, obu chorych osób.

  • Przyczyny zależne od mężczyzny

Seks z wieloma partnerkami

Większość kobiet, co najmniej raz w życiu zachoruje na grzybicę. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia należy współżyć z jedną, zdrową kobietą, a w razie pojawienia się bólu penisa lub plam na żołędzi, zastosować kurację wraz z partnerką.

Niewłaściwe nawyki higieniczne

Rezultatem złych nawyków higienicznych może być przenoszenie chorób, bakterii i grzybów. Zarówno przesadna pielęgnacja, jak i zaniedbania w higienie osobistej mogą powodować rozwój grzybicy. Aby jej zapobiegać należy unikać mocno perfumowanych żelów i mydeł pod prysznic, ponieważ mogą powodować obrzęk penisa, co sprzyja rozwojowi grzybicy prącia. Podstawą higieny jest regularne mycie całego ciała, noszenie czystych ubrań i mycie dłoni po wizycie w toalecie, zwłaszcza w toalecie publicznej. Grzyby chętnie lokują się w wilgotnych gąbkach i ręcznikach. Ich rzadkie zmienianie sprzyja rozwojowi drożdżaków, co w konsekwencji zwiększa ryzyko zakażenia. Podobnie jak wspólne korzystanie przez kilka osób z ubrań i ręczników. Optymalne warunki namnażania się zapewnia grzybom obcisła bielizna oraz stroje, które sprzyjają utrzymywaniu sie ciepła w okolicach intymnych.

Grzybica członka i żołędzi - leczenie

Prawidłowa kuracja trwa od kilku do kilkunastu dni i daje niemal 90 proc. szansę na pełne wyleczenie. W przypadku zaniechania leczenia, grzybica prącia może prowadzić do bezpłodności lub przerostu gruczołu prostaty. W niektórych przypadkach może dojść do bolesnej dolegliwości jaką jest stulejka, mogąca całkowicie uniemożliwić odbywanie stosunku płciowego. Nie można zatem odwlekać rozpoczęcia leczenia. Należy poprosić partnerkę, aby udała się na wizytę u ginekologa, albo samemu pójść do dermatologa-wenerologa lub urologa, ponieważ kurację należy przeprowadzić lekami dostępnymi na receptę.

Można skorzystać też z przychodni online jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb. Internetowa przychodnia pomaga w leczeniu m.in. chorób wenerycznych, zaburzeń potencji, przedwczesnego wytrysku czy menopauzy. Dodatkowo umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym np. antykoncepcji. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji.

Zaleczanie objawów kremem, maścią i płukankami pomoże jedynie na chwilę. By całkowicie wyeliminować grzybicę z organizmu, trzeba zastosować odpowiednie przeciwgrzybiczne leki doustne. Leczeniu powinna towarzyszyć specjalna dieta: bez cukru, alkoholu i białej mąki. Warto także wyeliminować z jadłospisu produkty przetworzone, dosładzane i wzbogacane konserwantami. Zaleca się także naturalną witaminę C i cynk, które poprawia pracę układu immunologicznego.

Czytaj też:

Autor: Bruno Brześciński

Oceń artykuł

(liczba ocen 48)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!