Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Co zwiększa ryzyko pojawienia się grzybicy penisa?

Przyczyn pojawienia się grzybicy penisa jest bardzo wiele. Nadmierna higiena lub jej niedostateczny poziom, kontakty seksualne z osobami zarażonymi, przyjmowanie leków, cukrzyca – to tylko kilka głównych czynników predysponujących do rozwoju zakażenia. Zobacz, jak można wyleczyć grzybicę prącia w dość krótkim czasie. Sprawdź, czy istnieją skuteczne leki bez recepty, które pomogą w walce z tą chorobą.
Mężczyzna trzyma się za krocze
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Grzybica penisa może pojawić się, gdy organizm jest osłabiony terapią antybiotykową albo cukrzycą. Za częsty powód grzybicy prącia uznaje się kontakty seksualne z osobami zakażonymi.
 • Grzybica prącia ma tendencję do nawrotów, dlatego, aby szybciej ją pokonać niezbędna jest konsultacja lekarska.
 • Nieleczona grzybica penisa może doprowadzić do rozwoju nowotworów i bezpłodności.
Spis treści

Reklama

Jak wygląda grzybica penisa?

Zwykle na początku nie daje żadnych objawów. Problemy pojawiają się dopiero później, gdy pod napletkiem pojawia się biały nalot, a skóra zaczyna się łuszczyć. Występowanie grzybicy penisa wywołane jest zazwyczaj przez grzyby Candida, stąd inna nazwa tej choroby to kandydoza penisa. Inną popularną nazwą jest także drożdżakowe zapalenie żołędzi. Wszystkie te określenia odnoszą się do jednego zaburzenia.

Nieleczona grzybica prącia może skutkować wieloma problemami, np. bezpłodnością, dlatego warto ją zwalczyć.

Przyczyny grzybicy penisa

Powody, dla których u mężczyzny pojawia się grzybica prącia, można podzielić na dwie grupy. Są do przyczyny niezależne oraz zależne od mężczyzny.

Rozwój zakażenia drożdżakami na penisie jest skorelowany z przyjmowanymi lekami i preparatami takimi jak np. sterydy, środki plemnikobójcze albo antybiotyki przeciwbakteryjne o szerokim działaniu.

Do najczęstszych przyczyn grzybicy żołędzia należy atak drożdżaka Candida, grzyba występującego w organizmie człowieka. Jest on niegroźny do czasu, gdy układ odpornościowy zaczyna zawodzić.

Grzyb rozpoczyna działanie, gdy człowiek zmaga się z poważną chorobą albo jest poddany terapii antybiotykowej. Miejscami, w których najłatwiej dochodzi do szybkiego namnażania drożdżaka, są sfery wilgotne, a więc np. narządy płciowe.

Drożdżycą penisa można zarazić się także poprzez kontakt seksualny. W wyniku współżycia z osobą zarażoną grzyb przenosi się na partnera. Należy pamiętać, że w przypadku rozpoznania grzybicy narządów rodnych u kobiety i mężczyzny, trzeba zaprzestać współżycia płciowego do czasu całkowitego wyleczenia.

Biorąc pod uwagę stanowisko autorów publikacji „Grzyby drożdżopodobne w wymazach z narządów płciowych…” dostępnej w czasopiśmie naukowym „Mikologia Lekarska” (2013, 20 (4)), którzy twierdzą, że zakażenie grzybami drożdżopodobnymi narządów rodnych można odkryć nawet u 50 proc. kobiet bez żadnych objawów, za przyczynę zapadania na grzybicę penisa można uznać także częste zmienianie partnerek seksualnych i współżycie bez stosowania prezerwatyw.

Kobieta nieświadoma własnego zakażenia przenosi drożdżaki na narządy mężczyzny. Zdaniem wskazanych naukowców za większością zakażeń stoją grzyby z gatunku Candida albicans. Rośnie też procent zakażeń grzybami Candida non-albicans. Znacznie rzadziej grzybica jest wywołana takimi grzybami jak: RhodotorulaSaccharomyces, Geotrichum czy Trichosporon.

Do innych przyczyn związanych z rozwojem grzybicy narządów płciowych można zaliczyć cukrzycę oraz dietę bogatą w cukier. Co ciekawe, często nawracająca grzybica może być pierwszym sygnałem wskazującym na cukrzycę.

Omawiając przyczyny grzybicy penisa, warto wskazać także niewłaściwe nawyki higieniczne. Czynnikami predysponującymi do rozwoju grzybicy jest nie tylko niedostateczna higiena, ale też nadmierna pielęgnacja.

Aby zapobiegać pojawieniu się grzybicy penisa należy unikać zbyt perfumowanych żelów i mydeł pod prysznic. Należy zadbać o regularne mycie ciała, mycie rąk po skorzystaniu z toalety, noszenie czystych ubrań, a także częste wymienianie ręczników.

Zbyt rzadkie ich wymienianie jest doskonałym środowiskiem, w których rozwijają się drożdżaki. Zwiększa to ryzyko rozwoju grzybicy. Chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania na grzybicę penisa warto również zrezygnować ze zbyt obcisłej bielizny, która zwiększa ciepło w okolicach intymnych, co sprzyja rozwojowi choroby.

Reklama

Objawy grzybicy penisa

W początkowym stadium grzybicy prącia, trudno dostrzec jakiekolwiek objawy. Potem pojawia się biały nalot pod napletkiem, któremu towarzyszy swędzenie prącia.

Objawy grzybicy penisa to:

 • zaczerwienie napletka,
 • łuszczenie naskórka na żołędzi,
 • czerwone plamki na penisie.

Kandydoza penisa wiąże się także z parciem na pęcherz moczowy i przymusem częstego oddawania moczu. 

Leczenie grzybicy penisa

Grzybica prącia to choroba wymagająca leczenia farmakologicznego. Nie należy bagatelizować jej objawów, dlatego zamiast po preparaty dostępne bez recepty, pierwsze kroki warto skierować do lekarza.

Jak leczyć grzybicę penisa? Przede wszystkim skorzystaj ze wsparcia lekarza. Dzięki temu już w kilka czy kilkanaście dni pozbędziesz się problemu. Tylko specjalista ma odpowiednią wiedzę i wie, jak wyleczyć grzybicę penisa. Warto więc zaufać jego kompetencjom.

Reklama

Lek na grzybicę penisa

Specjaliści w walce z grzybicą penisa przepisują leki ze środkami przeciwgrzybicznymi i grzybobójczymi. Sposobami leczenia jest terapia doustna oraz miejscowa. W przypadku tej pierwszej metody, specjaliści przepisują tabletki na grzybicę penisa, które zawierają fluconazol, substancję, która jest pochodną triazolu. Taki środek jest dostępny wyłącznie na receptę.

Leki bez recepty na grzybicę penisa to przede wszystkim kremy i maści, które w swoim składzie zawierają pochodne imidazolu  takie jak cklotrimazol, ekonazol, ketokonazol.

Ostateczną decyzję dotyczącą tego, co należy zastosować na grzybicę penisa, powinien podjąć lekarz. Nie lekceważ swojego zdrowia i już dziś zadbaj o siebie.

Za najskuteczniejszy środek w walce z grzybicą penisa uchodzi dostępny na receptę lek zawierający fluconazol. Substancja powoduje zniszczenie błony komórkowej grzybów i w efekcie unicestwia drożdżaka. Należy pamiętać, że grzybicę penisa mogą wywołać nie tylko grzyby z rodziny Candida, np. Candida albicans, Candida tropicalis czy Candida parapsilosis, ale też inne grzyby Cryptococcus neoformans i Cryptococcus Gattii czy pleśni. Leki zawierające fluconazol zwalczają również i te typy drobnoustrojów.

Reklama

Nawracająca grzybica prącia

Czasem pomimo stosowania kuracji, mężczyzna musi zmagać się z przewlekłą grzybicą prącia. Okazuje się, że nawracająca infekcja grzybicza penisa może świadczyć o cukrzycy. Powracająca grzybica może być wywołana zbyt krótką terapią lekową.

Zwalczanie grzybicy czasem może trwać dłużej. Dlatego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i nie odstawiać leków przed ustalonym terminem, nawet, gdy objawy wskazujące na grzybicę penisa pozornie minęły. To częsty błąd, który może skutkować nawracającymi zakażeniami.

Powodem ponownej infekcji prącia może być wciąż istniejące zakażenie grzybicze u partnerki. Powinna być ona leczona równolegle z mężczyzną, także wtedy, gdy nie zauważa ona żadnych objawów u siebie.

Stulejka może być kolejną przyczyną nawracającej grzybicy penisa. Czasem brak wdrożenia odpowiednich nawyków higienicznych może powodować nawracanie infekcji. Wówczas warto przyjrzeć się sposobowi dbałości o siebie.

Chcąc uniknąć ponownych zakażeń grzybicą, należy z partnerami współżyć z wykorzystaniem prezerwatyw. Jeżeli u partnera wykryto grzybicę najlepiej jest unikać zbliżeń na czas kuracji.

Reklama

Domowe sposoby na grzybicę penisa

W kwestii leczenia grzybicy prącia domowymi sposobami należy podkreślić, że są to metody wspomagające. Podstawę terapii powinny stanowić leki przepisane przez lekarza. Sposoby podejmowane na własną rękę to przede wszystkim profilaktyka zapobiegania zakażeniom. Aby uniknąć grzybicy członka należy dbać o:

 • odpowiednią higienę intymną – zrezygnuj z kremów i mydeł, które są zbyt mocne;
 • noszenie przewiewnej bielizny – dzięki temu grzyby nie będą mieć środowiska do rozwoju;
 • częste wymienianie ręczników i niekorzystanie z tych samych przez domowników;
 • stosowanie zabezpieczeń w formie prezerwatywy w kontaktach z nowymi partnerami;
 • powstrzymywanie się od zbliżeń w przypadku zakażonego partnera;
 • wysuszenie okolic intymnych po kąpieli – wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów.

Leczenie grzybicy prącia powinno przebiegać pod kontrolą lekarza. Wówczas zmniejsza się ryzyko kolejnego nawrotu.

Aby uniknąć grzybicy napletka w ramach domowych sposobów pielęgnacji, należy zadbać o to, by myć prącie ciepłą wodą w delikatny sposób.

Reklama

Jaki lekarz na grzybicę penisa?

Z podejrzeniem grzybicy penisa możesz udać się do lekarza rodzinnego. Warto także bezpośrednio skorzystać ze wsparcia urologa, wenerologa albo dermatologa. Mimo że badanie przeprowadzone przez internistę nie będzie tak specjalistyczne jak w przypadku wymienionych lekarzy wskazanych specjalizacji, to w większości przypadków będzie wystarczające. Chcąc skorzystać z opieki specjalistów będziesz potrzebować skierowania od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wówczas musisz liczyć się z tym, że lekarz pierwszego kontaktu zechce jako pierwszy obejrzeć zmiany, które pojawiły się na penisie.

Pamiętaj, że pomoc lekarska jest nieodzowna, by pokonać grzybicę. Nieleczona lub niedoleczona grzybica może nieść za sobą przykre konsekwencje. Do najpoważniejszych powikłań grzybicy zalicza się bezpłodność czy pojawienie się nowotworów. Nie warto więc ryzykować i zawczasu zadbać o swoje zdrowie.

Grzybica penisa to choroba, która może dotknąć praktycznie każdego mężczyznę. Do najpopularniejszych przyczyn tej dolegliwości zalicza się zakażenie grzybami Candida, dlatego choroba często jest określana mianem kandydozy penisa.

Należy jednak pamiętać, że źródłem grzybicy mogą być też grzyby z innych rodzin oraz pleśnie. Dlatego nie warto leczyć się na własną rękę i po prostu skorzystać ze wsparcia lekarza, który przepisze skuteczny lek na receptę.

Grzybica penisa należy do chorób, które mogą nawracać, dlatego opieka lekarska jest nieodzowna, by powrócić do pełnego zdrowia.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Malejczyk, Grzyby drożdżopodobne w wymazach z narządów płciowych u kobiet i mężczyzn z objawami wskazującymi na możliwość infekcji grzybiczej, Mikologia Lekarska 2013, 20 (4), https://www.researchgate.net/profile/Magdalena-Malejczyk/publication/287301349_Candida_in_swabs_from_genital_mucosa_in_women_and_men_with_clinical_signs_and_symptoms_suggesting_fungal_infection/links/56810b7208ae051f9aebc79c/Candida-in-swabs-from-genital-mucosa-in-women-and-men-with-clinical-signs-and-symptoms-suggesting-fungal-infection.pdf, [dostęp: 05.01.2022].
 • Grzybica penisa: objawy i leczenie online, Dimedic, Grzybica penisa: objawy i leczenie online [e-recepta] (dimedic.eu), [dostęp: 05.01.2022].
 • M. Staniszewska i inni, PATOGENEZA I LECZENIE ZAKAŻEŃ CANDIDA SPP., POST. MIKROBIOL., 2014, 53, 3, 229–240 http://www.pm.microbiology.pl, http://www.pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5332014229.pdf, [dostęp: 05.01.2022].
 • I. Paczkowska, A. Wójtowicz, A. Malm, Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, Terapia i leki, Tom 66, nr 8, 2010, https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/08-2010/03%20%20Kandydozy.pdf, [dostęp: 05.01.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Infekcje grzybicze
Grzybica paznokci - przyczyny i objawy. Jak jej zapobiegać i jak leczyć?
Duży paznokcieć u stóp z żółtą grzybicą
Odgrzybianie organizmu - co jeść i ile trwa? Leki i naturalne metody
Kobieta leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Grzybica przełyku – jak się objawia? Domowe sposoby i leczenie
Mężczyzna odczuwa dolegliwości ze strony przełyku
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma się za krocze
Co zwiększa ryzyko pojawienia się grzybicy penisa?
Osoba trzymająca się za krocze
Grzybica pachwin - jak wygląda i ile trwa leczenie? Domowe sposoby
Mężczyznę boli ucho
Jakie są objawy grzybicy ucha? Jak przebiega leczenie?
Kobieta cierpi na grzybicę dłoni
Grzybica dłoni - objawy i przyczyny. Na czym polega domowe leczenie?
Co to jest wagina
Kandydoza – objawy, leczenie, dieta i definicja

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!