Zapalenie jądra - objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie jądra objawia się silnym bólem i obrzękiem. U młodych mężczyzn główną przyczyną są bakterie przenoszone droga płciową, a starszych panów bakterie rozwijające się w pęcherzu moczowym, który nie jest prawidłowo opróżniany. Niezależnie jednak od genezy choroby ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenie, bo lekceważenie stanu zapalnego grozi bezpłodnością lub martwicą jądra.
Zapalenie jądra
Źródło: 123RF

Spis treści

Zapalenie jądra występuje u 25-40 mężczyzn na każde 100 tys. mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Do grup największego ryzyka należą panowie aktywni seksualnie i starsi mężczyźni, u których przerost lub choroby prostaty blokują prawidłowe opróżnianie pęcherza moczowego. Zapalenie jądra najczęściej jest poprzedzone zapaleniem najądrza, a objawy są podobne do skrętu jądra. Charakterystycznych symptomów nie wolno lekceważyć, bo nieleczone zapalenia jądra może prowadzić do konieczności amputacji jądra i niepłodności.

Zapalenie jądra objawy

Silny ból jądra, obrzęk w jego okolicy, gorączka i ogólne złe samopoczucie – to najczęstsze objawy zapalenia jądra. W zaawansowanym stadium choroby można zaobserwować ropnie, powiększone najądrze, obrzęk powrózka, napięcie i zaczerwienienie skóry moszny.

Do tego mogą pojawić się symptomy towarzyszące zazwyczaj zapaleniu cewki moczowej i pęcherza:

  • częstomocz
  • pieczenie przy oddawaniu moczu
  • ból krocza
  • ból w okolicy odbytu
  • ból w trakcie ejakulacji
  • ropna wydzielina cewki (przy rzeżączce)

Zapalenie jądra przyczyny

Przyczyny zapalenia jądra zależą od wieku pacjenta. U młodych mężczyzn, aktywnych seksualnie najczęściej stan zapalny rozwija się w wyniku bakterii przenoszonych drogą płciową. U panów poniżej 35. roku życia chorobę najczęściej wywołują bakterie, głównie z grupy Gram-ujemnych, które odpowiedzialne są m.in. za rozwój kiły, gruźlicy, brucelozy. Winowajcami często są:

  • Chlamydia trachomatis
  • Neisseria gonorrhoae
  • Escherichia coli 
  • Mycoplasma

U panów w okolicach 50. roku życia zapalenia jądra najczęściej jest następstwem zatrzymywania moczu w pęcherzu. Przerośnięta prostata często utrudnia całkowite opróżnienie pęcherza, co sprzyja rozwijaniu się bakterii w drogach moczowych. U starszych panów zapalenie pęcherza najczęściej powoduje bakteria Escherichia coli.

Niezależnie od wieku zapalenie jądra może wywołać także infekcja grzybicza, zwłaszcza jeśli pacjent ma obniżona odporność, choruje na cukrzycę lub bierze leki immunosupresyjne.

Wirusowe zapalenie jądra może pojawić się także u chłopców, którzy przeszli świnkę, ale w związku z obowiązkowymi szczepieniami na tę zakaźną chorobę, są to przypadki rzadkie.

Zobacz też: Wodniak jądra

Zapalenie jądra leczenie

Jeśli zapalenie jądra jest spowodowane bakteriami pacjentowi podaje się antybiotyki. Terapia trwa zazwyczaj około trzech tygodni. Wskazaniem mogą być także niesterydowe leki przeciwzapalne lub leki przeciwzapalne z grupy glikokortykoidów. Pacjent powinien dużo odpoczywać w domu i często leżeć z uniesionym jądrem, co przyniesie mu ulgę. Konieczne jest powstrzymanie się od współżycia seksualnego.

Jeśli zapalenie ma charakter infekcji wirusowej antybiotyki nie będą pomocne, zalecane są wtedy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz odpoczynek w domu. Jeśli bakterie są przenoszone drogą płciową pacjenta leczy się tetracyklinami. Trzeba pamiętać, że terapii musi zostać poddana także jego partnerka seksualna.

Gdy stan zapalny jąder jest bardzo zaawansowany i doszło do pojawienia się ropni (zwłaszcza większych niż pół centymetra) oraz martwicy tkanek jądra, sprawa jest bardziej skomplikowana. Może pojawić się konieczność usunięcia jądra przez chirurga (tzw. orchideoktomia). Lekarz zazwyczaj podejmuje decyzję o leczeniu operacyjnym, jeśli antybiotykoterapia nie przyniosła efektu w ciągu 48-72 godzin, objawy stają się coraz silniejsze, a badania wykazują, że wzrasta leukocytoza.

Zapalenie jądra powikłania

Zapalenie jądra jest szybko postępującą chorobą, której nie wolno lekceważyć ze względu na powikłania. Pacjent, który zauważy u siebie charakterystyczne objawy powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza, bo w wyniku stanu zapalnego może dojść do niedrożności nasieniowodów lub martwicy jądra. W przypadku 60 procent ostrych zapaleń jądra dochodzi do zahamowania produkcji plemników, zazwyczaj jest to stan przejściowy, który mija po zastosowaniu leczenia.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 30)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!