Najzdrowsze miejsce w internecie

Wysypka na penisie. Czy to uczulenie czy grzybica?

Przyczyn zmian skórnych na członku jest wiele. Plamki na penisie mogą być wynikiem reakcji alergicznej lub świadczyć o zapaleniu żołędzi i napletka. Czy ta dolegliwość jest nieszkodliwa, czy to poważna infekcja? Poznaj najczęstsze przyczyny wysypek na penisie.
Krostki na męskim narządzie płciowym
Źródło: 123RF
Spis treści

Jeżeli wysypka na penisie jest wynikiem niewłaściwej higieny, natychmiast powinniśmy zaprzestać używania dotychczasowych środków do higieny intymnej oraz żeli i mydeł stosowanych na ciało. Do umycia okolic penisa wystarcza tylko woda, a do kąpieli mydło z minimalną ilością szkodliwych składników.

Wysypkę na penisie i zaczerwienienie napletka może powodować alergia na proszek do prania, dlatego warto rozpocząć stosowanie proszku dziecięcego. Uczulenie mogą wywoływać też produkty żywnościowe zawierające drożdże i duże ilości cukru. Przy swędzącym penisie warto unikać grzybów, octu, serów żółtych, piwa i wina.

Obcisła bielizna z tworzyw sztucznych może powodować podrażnienia i pieczenie penisa, więc trzeba ją zamienić na przewiewną i luźną.

Wysypka na penisie - niegroźne torbiele

Często występującymi zmianami skórnymi pojawiającymi się w okolicach prącia są wysypki kaszaków lub prosaków. W obu przypadkach mamy do czynienia z torbielami naskórkowymi pojawiającymi się w okolicach penisa i na nim samym.

  • Prosaki na penisie

Jeżeli plamki przypominają niewielkie (białe) grudki wielkości około 1-2 mm, z których po uciśnięciu można wycisnąć gęstą, białą wydzielinę, można być pewnym, że chodzi o prosaki. Wysypka nie jest zakaźna, nie utrudnia współżycia seksualnego i nie powoduje bólu ani świądu.

  • Kaszaki na penisie

Nieco lub znacznie większymi torbielami o podobnym charakterze co prosaki pojawiającymi się na penisie są kaszaki. Podobnie jak prosaki nie są infekcyjne i nie powodują żadnych dolegliwości.

Zarówno w przypadku prosaków jak i kaszaków nie stosuje się żadnych leków. Jeżeli białe plamki na penisie nie znikną samoistnie jedynym sposobem na ich pozbycie się jest usunięcie w specjalistycznym gabinecie.

Zapalenie żołędzi i napletka

Wysypka na penisie może również mieć charakter bakteryjny, wirusowy lub grzybiczy. Najczęściej pacjenci stykają się z zakażeniem opryszczką narządów płciowych, dwoinką rzeżączki, gronkowcem, paciorkowcem i drożdżakiem Candida albicans. Objawy powyższych zakażeń są do siebie podobne. Pojawiają się kilka dni po zakażeniu i towarzyszy im świąd, pieczenie oraz ból cewki moczowej w połączeniu z problemem w oddawaniu moczu. W przypadku opryszczki narządów płciowych wysypka pojawia się także na odbycie, pośladkach i udach przekształcając się w bolesne ranki i owrzodzenia. Najczęstszą przyczyną wysypek jest grzybica penisa.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

Grzybica penisa

Czerwone plamki na żołędzi i biały nalot o nieprzyjemnym zapachu to główne objawy towarzyszące grzybicy prącia i napletka (drożdżycy). Oprócz tego pacjenci skarżą się na częstomocz, swędzenie prącia oraz piekący ból penisa przy oddawaniu moczu. Przy ostrych stanach i silnym obrzęku może także dojść do niemożności odprowadzenia napletka - stulejki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
9
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Choroby penisa czerwone plamy
Przeczytaj artykuł
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Specjalista trzymający w dłoni urządzenie do badania jelit
Przeczytaj artykuł
Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Podobne artykuły
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Ból, pieczenie pochwy po stosunku. Jak leczyć?
Grzybica dłoni - objawy i leczenie domowe. Czy jest zaraźliwa?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama