Wysypka na penisie. Czy to uczulenie czy grzybica?

Krostki na męskim narządzie płciowym
Źródło: 123RF
Przyczyn zmian skórnych na członku jest wiele. Plamki na penisie mogą być wynikiem reakcji alergicznej lub świadczyć o zapaleniu żołędzi i napletka. Czy ta dolegliwość jest nieszkodliwa, czy to poważna infekcja? Poznaj najczęstsze przyczyny wysypek na penisie.

Jeżeli wysypka na penisie jest wynikiem niewłaściwej higieny, natychmiast powinniśmy zaprzestać używania dotychczasowych środków do higieny intymnej oraz żeli i mydeł stosowanych na ciało. Do umycia okolic penisa wystarcza tylko woda, a do kąpieli mydło z minimalną ilością szkodliwych składników.

Wysypkę na penisie i zaczerwienienie napletka może powodować alergia na proszek do prania, dlatego warto rozpocząć stosowanie proszku dziecięcego. Uczulenie mogą wywoływać też produkty żywnościowe zawierające drożdże i duże ilości cukru. Przy swędzącym penisie warto unikać grzybów, octu, serów żółtych, piwa i wina.

Obcisła bielizna z tworzyw sztucznych może powodować podrażnienia i pieczenie penisa, więc trzeba ją zamienić na przewiewną i luźną.

Wysypka na penisie - niegroźne torbiele

Często występującymi zmianami skórnymi pojawiającymi się w okolicach prącia są wysypki kaszaków lub prosaków. W obu przypadkach mamy do czynienia z torbielami naskórkowymi pojawiającymi się w okolicach penisa i na nim samym.

  • Prosaki na penisie

Jeżeli plamki przypominają niewielkie (białe) grudki wielkości około 1-2 mm, z których po uciśnięciu można wycisnąć gęstą, białą wydzielinę, można być pewnym, że chodzi o prosaki. Wysypka nie jest zakaźna, nie utrudnia współżycia seksualnego i nie powoduje bólu ani świądu.

  • Kaszaki na penisie

Nieco lub znacznie większymi torbielami o podobnym charakterze co prosaki pojawiającymi się na penisie są kaszaki. Podobnie jak prosaki nie są infekcyjne i nie powodują żadnych dolegliwości.

Zarówno w przypadku prosaków jak i kaszaków nie stosuje się żadnych leków. Jeżeli białe plamki na penisie nie znikną samoistnie jedynym sposobem na ich pozbycie się jest usunięcie w specjalistycznym gabinecie. Samodzielne usuwanie jest niewskazane.

Zapalenie żołędzi i napletka

Wysypka na penisie może również mieć charakter bakteryjny, wirusowy lub grzybiczy. Najczęściej pacjenci stykają się z zakażeniem opryszczką narządów płciowych, dwoinką rzeżączki, gronkowcem, paciorkowcem i drożdżakiem Candida albicans. Objawy powyższych zakażeń są do siebie podobne. Pojawiają się kilka dni po zakażeniu i towarzyszy im świąd, pieczenie oraz ból cewki moczowej w połączeniu z problemem w oddawaniu moczu. W przypadku opryszczki narządów płciowych wysypka pojawia się także na odbycie, pośladkach i udach przekształcając się w bolesne ranki i owrzodzenia. Najczęstszą przyczyną wysypek jest grzybica penisa.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

Grzybica penisa

Czerwone plamki na żołędzi i biały nalot o nieprzyjemnym zapachu to główne objawy towarzyszące grzybicy prącia i napletka (drożdżycy). Oprócz tego pacjenci skarżą się na częstomocz, swędzenie prącia oraz piekący ból penisa przy oddawaniu moczu. Przy ostrych stanach i silnym obrzęku może także dojść do niemożności odprowadzenia napletka - stulejki.

Czytaj też:

Autor: Bruno Brześciński

Oceń artykuł

(liczba ocen 21)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA