Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Pieczenie penisa - po i podczas stosunku. Objawy i przyczyny

Pieczenie penisa może wystąpić w czasie trwania stosunku płciowego, ale też po seksie. Mężczyźni niekiedy odczuwają pieczenie prącia także w trakcie oddawania moczu. Co to może oznaczać? Jak sobie radzić w takiej sytuacji oraz w jaki sposób nie dopuścić do takiego stanu?
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny pieczenia penisa

Pieczenie penisa to często zgłaszany przez mężczyzn problem. Ta dolegliwość może być wynikiem rozmaitych schorzeń urologicznych, czy chorób przenoszonych drogą płciową, ale też mogą za nią stać takie czynniki jak m.in. alergia oraz uczulenie na dany składnik leku, który był przyjmowany przez dłuższy okres czasu.

Pieczenie prącia może być spowodowane zapaleniem:

 • pęcherza moczowego, 
 • cewki moczowej, 
 • żołędzi (nie rzadko obserwowane u nieobrzezanych mężczyzn), 
 • gruczołu krokowego (prostaty) 

lub innym stanem zapalnym w obrębie układu moczowo-płciowego mężczyzny. Za pieczenie w penisie może także odpowiadać choroba przenoszona drogą płciową, np. kiła, rzeżączka, opryszczka, itd. Może się także okazać, że mężczyzna jest uczulony na lateks, czy jakiś preparat kosmetyczny lub lubrykant używany do stosunku płciowego. Jedną z reakcji uczuleniowych może być wówczas pieczenie członka. 

Należy także wspomnieć o innych możliwych przyczynach, takich jak grzybica, liszaj oraz uszkodzenie penisa, np. spowodowane jakimś urazem. Pieczenie prącia ponadto może stanowić skutek uboczny zażywania niektórych medykamentów. W medycynie taki mechanizm określa się jako priapizm. 

Reklama

Objawy pieczenia penisa

Już samo pieczenie penisa może być odczuwane przez mężczyzn w różnoraki sposób. Panowie mogą czuć m.in. pieczenie wewnątrz penisa, samo pieczenie żołędzia, czy pieczenie napletka.

U niektórych mężczyzn pojawi się pieczenie penisa podczas stosunku, u innych – po stosunku. Jedni odczuwają go przy oddawaniu moczu lub po oddaniu moczu.

Owo pieczenie może być wyodrębnionym symptomem, jednak dużo częściej stanowi jeden z wielu oznak chorobowych. Co jeszcze mogą rejestrować mężczyźni oprócz dolegliwości, jaką jest pieczenie penisa? Objawy dodatkowe, współwystępujące z piekącym prąciem to m.in.:

 •  opuchlizna, 
 • ból, 
 • zaczerwienienie, 
 • swędzenie. 

Mogą się też pojawić grudki i wysypka. Panowie dodatkowo mogą zauważyć krwiomocz lub inną wydzielinę wydobywającą się z penisa. Oddawanie moczu może być utrudnione, albo też częstsze, a nawet bolesne. 

Bardzo ważne jest to, by wszystkie odczuwane symptomy dokładnie opowiedzieć lekarzowi. Dla medyka to cenna wiedza, która pozwoli na postawienie trafnej diagnozy.

Reklama

Pieczenie penisa podczas stosunku

Pieczenie końcówki prącia, uczucie pieczenia wewnątrz członka, pieczenie pod napletkiem, czy w innej części penisa obserwowane przez mężczyznę w trakcie stosunku płciowego może wskazywać na alergię na lateks, jakiś składnik lubrykantu, czy innego preparatu kosmetycznego lub chemicznego, użytego przed seksem lub w jego trakcie. 

Pieczeniem penisa może objawiać się także proces zapalny dziejący się w układzie moczowo-płciowym. Taki symptom może dawać m.in. zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego, czy prostaty. Co ważne, stany zapalne mogą występować u obojga partnerów seksualnych, dlatego aby terapia lecznicza była skuteczna, powinni być nią objęci oboje kochankowie. 

Poza tym piekący członek może być rezultatem intensywnych przeżyć seksualnych, zbyt długiego stosunku płciowego, czy za krótkiego odstępu czasu pomiędzy kolejnymi zbliżeniami seksualnymi. Warto zwrócić uwagę na przygotowanie odpowiedniego nastroju do uprawiania miłości. Jeśli pochwa partnerki seksualnej mężczyzny nie jest odpowiednio nawilżona, może dochodzić do tarć w czasie stosunku. Te z kolei mogą wywołać urazy zarówno u kobiety, jak i mężczyzny, a także uczucie pieczenia narządów płciowych.

Reklama

Pieczenie penisa po stosunku

Pieczenie penisa po seksie może pochodzić m.in. od różnych schorzeń moczowych, czy ginekologicznych. Jednym z nich jest grzybica, która nieleczona może doprowadzić nawet do bezpłodności mężczyzny. Jest to choroba spowodowana drożdżakiem Candida albicans, która manifestuje się m.in. uczuciem piekącej skóry na penisie, swędzeniem, białym nalotem na członku o charakterystycznej woni, krostami, bolesnością w czasie stosunku oraz mikcji, częstymi wizytami w toalecie. Grzybicę należy leczyć u obojga partnerów seksualnych. Panowie nie powinni lekceważyć tego schorzenia, ponieważ mogą nim zarażać swoje kochanki, nawet te, które już poddały się leczeniu przeciwgrzybiczemu. Leczenie obejmuje przeważnie podawanie maści i kremów o działaniu miejscowym lub właściwą kurację doustną. 

Pieczenie penisa po wytrysku może być wywołane infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Wśród nich można wymienić np.:

 • kiłę
 • rzeżączkę
 • chlamydiozę, 
 • wrzód weneryczny, 
 • ziarniak pachwinowy i inne. 

To zakażenia bakteryjne, którymi mężczyzna może się zarazić podczas stosunku płciowego z zainfekowaną partnerką. Pieczenie napletka po stosunku, czy piekący cały członek lub też inna niż napletek jego część to nie jedyny objaw infekcji bakteryjnej. Pojawiają się tu także np. grudki, czy owrzodzenia.

Reklama

Zapobieganie pieczeniu penisa

Aby nie borykać się z chorobami wywołującymi m.in. pieczenie penisa w trakcie i/lub po stosunku płciowym należy przede wszystkim zadbać o właściwą higienę miejsc intymnych. Prącie, szczególnie pod napletkiem, należy dokładnie i delikatnie myć co najmniej raz dziennie. Należy też ostrożnie podchodzić do pielęgnacji i ochrony miejsc intymnych będąc w saunie, na basenie, plaży i innych tego typu obiektach. 

Ponadto trzeba zwrócić uwagę na rodzaj noszonej bielizny. Panowie nie powinni zakładać zbyt ciasnych majtek, ponieważ oprócz oczywistego dyskomfortu, może to powodować podrażnienia, a w konsekwencji pieczenie członka. Bieliznę należy zmieniać każdego dnia.

Godnym podkreślenia jest, że do pieczenia penisa i innych nieprzyjemnych objawów związanych z układem moczowo-płciowym, może doprowadzić antybiotykoterapia oraz sterydoterapia, dlatego należy korzystać z tych metod leczniczych tylko i wyłącznie jeśli zachodzi taka medyczna przesłanka. 

Co więcej przewlekły stres obniża system odpornościowy, dlatego mężczyźni powinni dbać o swój dobrostan psychiczny i emocjonalny.

Czytaj również

Bibliografia

 • Wittkamp Volter, Jego wysokość penis, Wydawnictwo Feeria, 2017, ISBN 978-83-722-9639-9.
 • Gryżewski Andrzej, Pilarski Przemysław, Sztuka obsługi penisa, Wydawnictwo Agora, 2018, ISBN 978-83-268-2608-5.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby intymne u mężczyzn
Pieczenie penisa - po i podczas stosunku. Objawy i przyczyny
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
Zapalenie jądra - przyczyny, objawy i leczenie domowe. Ile trwa?
Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, przyczyny i leczenie
/zdjecie/10719385_m.jpg/4963,0,0
Podobne artykuły
Choroby męskich narządów płciowych
Czerwone plamki na penisie - co oznaczają?
Mężczyzna trzymające dłonie na kroczu
Swędzenie krocza u mężczyzn - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Choroby penisa czerwone plamy
Białe krostki na penisie - prosaki i kaszaki. Jak się ich pozbyć?
Krostki na męskim narządzie płciowym
Krostki na penisie - czerwone, białe i inne. Co oznaczają i jak leczyć?
Mężczyzna z bólem jądra
Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda