Czerwone plamki na penisie. Czego mogą być objawem?

Czerwone plamki zlokalizowane na żołędzi to tajemnicze schorzenie, spędzające sen z powiek mężczyznom w każdym wieku. Występują u panów niemal powszechnie, a dolegliwość może być objawem wielu poważnych chorób m.in., które wywołują grzyby z Candida albicans.
Choroby męskich narządów płciowych
Źródło: 123RF

Spis treści

Czerwone plamki, swędzenie penisa, suchość żołędzi, piekący ból nasilający się podczas oddawania moczu oraz charakterystyczny biały nalot o nieprzyjemnym zapachu to dolegliwości towarzyszące grzybicy prącia. Za wszystko odpowiedzialny jest drożdżak o nazwie Candida albicans.

Ponadto czerwone plamki na penisie mogą wystąpić na skutek:

Czerwone plamki na prąciu - grzybica prącia

Bolesny ucisk w podbrzuszu, częstomocz z ciągłym wrażeniem potrzeby oddania moczu i oddawaniem moczu "po kropelce", nasilający się wieczorem - to kolejne, charakterystyczne objawy zakażenia grzybicą drożdżakową (kandydozą) dróg moczowo-płciowych. Infekcja obejmuje najczęściej żołądź i wewnętrzną część napletka. Może mieć różnorodne nasilenie - od lekkiego, chronicznego zaczerwienienia i swędzenia, aż do silnego obrzęku, wykwitów pęcherzykowych, bolesnych nadżerek oraz stulejki, tj. niemożności odprowadzenia napletka.

Objawy, przebieg drożdżycy i dobór metod leczniczych będą się różniły w zależności od pacjenta, choć można mówić tu o pewnej prawidłowości. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie objawy główne, sprawdź, czy wspólnie z nimi występują objawy dodatkowe, uprawdopodobniające wystąpienie grzybicze zapalenie prącia.

W takiej sytuacji można skorzystać z konsultacji w przychodni online jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb. Internetowa przychodnia umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym np. antykoncepcji. Pomaga również w leczeniu m.in. menopauzy, chorób wenerycznych, zaburzeń potencji czy przedwczesnego wytrysku. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji

Czerwone plamki na penisie i objawy towarzyszące

Osoba zakażona drożdżakami Candida albicans odczuwa złe samopoczucie, a także skarży się na wilczy głód. Uwidacznia się u niej wzmożony apetyt na słodycze i wszystkie produkty, do wypieku których używa się drożdży. Często występuje zaburzenie trawienia z silnymi zaparciami.

Objawy uprawdopodobniające obecność Candidy w organizmie:

  • uskarżasz się na ogólne zmęczenie,
  • zmagasz się z wieloma uczuleniami,
  • odczuwasz silną potrzebę spożywania słodyczy oraz produktów na bazie drożdży,
  • masz mocną potrzebę spożywania alkoholu (piwo, wino),
  • nie przejawiasz zainteresowania współżyciem seksualnym,
  • w dzieciństwie leczyłeś się antybiotykami na trądzik,
  • masz nawracające dolegliwości: (wzdęcia, biegunka i zaparcia).

Jeżeli występuje u Ciebie większość powyższych objawów, powinieneś przebadać się pod kątem obecności Candidy w organizmie.

Czym jest grzybica żołędzi i napletka?

W statystykach najczęściej występujących chorób grzybica narządów płciowych (drożdżyca, kandydoza) zajmuje trzecie miejsce, plasując się za nowotworami oraz schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Choroba jest też na trzecim miejscu, jeśli chodzi o poczucie wstydliwości wśród pacjentów (po kile i AIDS). Schorzenie występuje powszechnie. Większość kobiet chorowało, choruje bądź w przyszłości zachoruje na kandydozę. A na sto zakażonych kobiet przypada 25 do 35 zarażonych mężczyzn. Drożdżyca nie jest chorobą weneryczną. Biały nalot na penisie pojawia się zdecydowanie częściej jeśli doszło do zbliżenia z zakażoną kobietą. Stąd niezwykle ważne jest, by w przypadku zdiagnozowania grzybicy żołędzi i napletka leczyli się oboje partnerzy. Chodzi o uniknięcie tzw. efektu ping-ponga.

Epidemia drożdżycy

Dlaczego drożdżyca przybrała postać epidemii? Przede wszystkim dlatego, że w leczeniu nadal za często sięga się po antybiotyki, które powodują osłabienie organizmu. A to sprawia, że grzyby częściej atakują osłabiony organizm i łatwo się namnażają. Szczególnie narażeni na chorobę są zatem mężczyźni, którzy przeszli lub przechodzą długotrwałą antybiotykoterapię.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 36)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!