Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Czerwone plamki na penisie - co oznaczają?

Czerwone plamki na penisie mogą być jedynie oznaką podrażnienia delikatnej skóry lub objawem zakażenia czy innej choroby. Jakiej? Co robić, kiedy się pojawią? Sprawdź, kiedy warto skonsultować problem z lekarzem.
Choroby męskich narządów płciowych
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Czerwone plamki na penisie mogą świadczyć o różnych dolegliwościach: grzybicy, podrażnieniu, alergii, chorobie wenerycznej. W zależności od przyczyny różnie wygląda ich leczenie.
 • Choroby weneryczne objawiające się m.in. zaczerwienieniem prącia to głównie kiła i opryszczka narządów płciowych. Ich wystąpienie zawsze trzeba skonsultować z lekarzem.
 • Czerwone plamki po stosunku mogą świadczyć o podrażnieniu delikatnej skóry. Właściwa pielęgnacja powinna przyspieszyć gojenie i zażegnać problem.
SPRAWDŹ TEŻ: Białe plamki na penisie - czy są niebezpieczne?
Spis treści

Reklama

Czerwone plamki na penisie a grzybica

Choć różnego rodzaju zakażenia, zarówno bakteryjne jak i grzybicze częściej dotykają kobiety, męskie narządy płciowe również bywają atakowane przez szkodliwe drobnoustroje. Bolesny ucisk w podbrzuszu, częstomocz lub utrudnione oddawanie moczu – to charakterystyczne objawy zakażenia grzybicą drożdżakową (kandydozą) dróg moczowo-płciowych.

Infekcja obejmuje najczęściej żołądź i wewnętrzną część napletka, a czerwone plamki na penisie mogą być jej pierwszym symptomem. Grzybica ma różny przebieg – od lekkiego, chronicznego zaczerwienienia i swędzenia, aż do silnego obrzęku, wykwitów pęcherzykowych, bolesnych nadżerek oraz stulejki, tj. niemożności odprowadzenia napletka.

Objawy, przebieg drożdżycy i dobór metod leczniczych będą się różniły w zależności od pacjenta, dlatego zaobserwowanie objawów grzybiczego zapalenie prącia należy skonsultować z lekarzem, najlepiej specjalistą – urologiem.

Choć świadomość pacjentów jest coraz większa, niektórzy wciąż mają opory przed zgłaszaniem się do lekarza z problemami natury intymnej. Obawy są zupełnie nieuzasadnione, ponieważ dbałość o zdrowie powinna być powodem do dumy, nie wstydu.

Czerwone kropki na penisie mogą mieć różne podłoża chorobowe i lekceważenie problemu niesie za sobą ryzyko poważnych powikłań. Również wtedy, gdy przyczyną czerwonych plamek czy innych zmian na żołędziu jest grzybica, najlepiej jak najwcześniej podjąć odpowiednie leczenie, ponieważ brak reakcji może być groźne w skutkach, prowadzić do zarażenia partnerki, a w przypadkach skrajnych – nawet do niepłodności.

Reklama

Co oznaczają czerwone plamki na penisie po stosunku?

Niekiedy zmiany skórne w obrębie penisa mogą pojawiać się bezpośrednio po stosunku. O czym świadczą wówczas czerwone plamy na żołędziu lub napletku? Zwykle są one po prostu podrażnieniem skóry, która w okolicach intymnych jest niezwykle delikatna i podatna na mechaniczne uszkodzenia.

Zbyt intensywne pocieranie, niewłaściwa pozycja lub brak odpowiedniego poślizgu (spowodowany np. suchością pochwy partnerki) może łatwo doprowadzić do podrażnień objawiających się pieczeniem, nadwrażliwością, bolesnością lub zaczerwienieniem na penisie.

Aby uniknąć tego rodzaju dolegliwości, można aplikować przed stosunkiem żel nawilżający Nakłada się go na członek lub w okolice pochwy, a tak stosowany zapewnia narządom płciowym właściwe nawilżenie i tym samym chroni je przed uszkodzeniami.

Jeśli czerwone plamki na prąciu już się pojawią, podrażnienie można łagodzić, stosując np. delikatny krem na odparzenia lub z dodatkiem cynku. Przyspiesza on gojenie, łagodzi, niweluje pieczenie i dolegliwości bólowe.

Jeśli zabiegi łagodzące nie przyniosą spodziewanych rezultatów, a zaczerwienienie utrzyma się lub pogłębi, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ wówczas może świadczyć o zakażeniu grzybiczym lub innej chorobie.

Reklama

Czy czerwone plamki na penisie mogą być objawem alergii?

Niekiedy zdarza się, że czerwone kropki na członku stanowią o reakcji alergicznej. Co może uczulać w ten sposób? Najczęściej są to różnego rodzaju kosmetyki i detergenty, dlatego warto zwrócić uwagę, jakie wyroby drogeryjne zostały przez pacjenta zmienione w ostatnim czasie.

Uczulić i wywołać plamki na żołędziu lub w obrębie całych narządów płciowych może np. nowy żel pod prysznic. Szczególnie wrażliwą skórę okolic intymnych warto więc pielęgnować czystą wodą lub delikatnymi kosmetykami specjalnie do tego przeznaczonymi.

Reakcja alergiczna może zostać też wywołana proszkiem lub płynem do prania użytym do wyprania bielizny. Substancje zawarte w detergentach nie do końca wypłukują się z tkanin, a podczas ocierania skóry łatwo mogą w nią wniknąć i spowodować podrażnienie.

Kiedy czerwone plamy na genitaliach są odpowiedzią na działanie alergenu, należy zrezygnować ze stosowania kosmetyku, który go zawiera. Przez jakiś czas można do higieny intymnej używać wyłącznie przegotowanej wody, a dolegliwości powinny wówczas dość szybko ustąpić. W przeciwnym wypadku należy skonsultować problem z lekarzem.

Reklama

Czerwone plamki na penisie a pozostałe choroby

Niestety, czerwone plamki na żołędziu lub w obrębie całego prącia mogą być również symptomem rozpoczynającej się choroby – przeważnie jednej z tych przenoszonych drogą płciową. Jakie choroby mogą zwiastować? Przede wszystkim są to:

 • kiła - zwana inaczej syfilisem to choroba dość powszechna, niegdyś śmiertelna, dziś – łatwo i skutecznie leczona antybiotykami. Przez długi czas może ona przebiegać bezobjawowo, by następnie dać o sobie znać takimi symptomami jak owrzodzenie, czy właśnie czerwone plamy na prąciu. Zaobserwowanie takich objawów powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem, najlepiej wenerologiem specjalizującym się w schorzeniach przenoszonych przez kontakty płciowe.
 • opryszczka narządów płciowych - wywoływana jest tym samym wirusem, co opryszczka wargowa, jednak przenoszona jest podczas stosunku i umiejscawia się w okolicach intymnych. Jednym z jej objawów u mężczyzn może być zaczerwienienie na żołędziu, czerwone plamki lub drobne krosty przekształcające się później w pęcherzyki i powierzchowne owrzodzenia. Zmianom skórnym towarzyszą zwykle inne objawy, jak ból, gorączka, osłabienie.

Reklama

Czym leczyć czerwone plamki na penisie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym leczyć czerwone plamki na żołędziu lub całej powierzchni prącia, ponieważ terapia zależy głównie od podłoża zaistniałego problemu. Od przyczyny zależy też to, do jakiego lekarza warto udać się po poradę.

Większość mężczyzn z wszelkimi problemami intymnymi wybiera się do urologa, co w zasadzie nie jest błędem. Urolog, zajmując się dolegliwościami układu moczowo-rozrodczego, z pewnością zleci odpowiednie badania, leczenie lub skieruje pacjenta do innego specjalisty, np.:

 • alergologa – jeśli czerwone plamy na członku są objawem uczulenia,
 • wenerologa – kiedy zmiany skórne budzą podejrzenie zakażenia chorobą weneryczną.

Jeśli zmiany mają podłoże chorobowe, konieczne jest najpierw przeprowadzenie zalecanej diagnostyki, a następnie – rozpoczęcie odpowiedniego leczenia (np. antybiotykoterapii). Jeśli zaś czerwona plama na napletku jest jedynie wynikiem mechanicznego otarcia, wystarczy właściwa pielęgnacja i domowe sposoby na jego złagodzenie.

Należy jednak pamiętać, że brak poprawy po leczeniu metodami naturalnymi jest podstawą do wizyty u lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

 • O. Jakubowicz, Kiła – realne zagrożenie, cz. II, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 4, 334–336 https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/4/334_4_79_2010.pdf [02.02.2022].
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w przypadku zakażenia wirusem HSV w położnictwie, w: Ginekologia Polska, 2015, 86, 715-717.
 • T. Deja, Choroby skóry prącia o etiologii nienowotworowej i nieinfekcyjnej, w: Przegląd urologiczny, 2006/2 (36) http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1020 [02.02.2022].
 • Non-oncological and non-infectious diseases of the penis (penile lesions)
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby intymne u mężczyzn
Zapalenie jądra - przyczyny, objawy i leczenie domowe. Ile trwa?
Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, przyczyny i leczenie
/zdjecie/10719385_m.jpg/4963,0,0
Przepuklina mosznowa: objawy, przyczyny, operacja i leczenie
Operacja przepukliny mosznowej
Podobne artykuły
Mężczyzna trzymające dłonie na kroczu
Swędzenie krocza u mężczyzn - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Mężczyzna z bólem jądra
Ból jąder u dzieci, nastolatków i dorosłych
Choroby penisa czerwone plamy
Białe krostki na penisie - prosaki i kaszaki. Jak się ich pozbyć?
Krostki na męskim narządzie płciowym
Krostki na penisie - czerwone, białe i inne. Co oznaczają i jak leczyć?
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
Pieczenie penisa - po i podczas stosunku. Objawy i przyczyny

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!