Czerwone plamki na penisie. Czego mogą być objawem?

zapalenie penisa

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Czerwone plamki zlokalizowane na żołędzi to tajemnicze schorzenie, spędzające sen z powiek mężczyznom w każdym wieku. Występują u panów niemal powszechnie, a dolegliwość może być objawem wielu poważnych chorób m.in., które wywołują grzyby z Candida albicans.

Czerwone plamki, swędzenie penisa, suchość żołędzi, piekący ból, nasilający się podczas oddawania moczu oraz charakterystyczny biały nalot o nieprzyjemnym zapachu to dolegliwości towarzyszące grzybicy prącia. Za wszystko odpowiedzialny jest drożdżak o nazwie Candida albicans.

Czytaj też: Czerwone plamki i krostki na penisie - co to za objawy?

Czerwone plamki na prąciu - grzybica prącia

Bolesny ucisk w podbrzuszu, częstomocz z ciągłym wrażeniem potrzeby oddania moczu, i oddawaniem moczu "po kropelce", nasilający się wieczorem - to kolejne, charakterystyczne objawy zakażenia grzybicą drożdżakową (kandydozą) dróg moczowo-płciowych. Infekcja obejmuje najczęściej żołądź i wewnętrzną część napletka. Może mieć różnorodne nasilenie - od lekkiego, chronicznego zaczerwienienia i swędzenia, aż do silnego obrzęku, wykwitów pęcherzykowych, bolesnych nadżerek, oraz stulejki, tj. niemożności odprowadzenia napletka.

Objawy, przebieg drożdżycy i dobór metod leczniczych będą się różniły w zależności od pacjenta, choć można mówić tu o pewnej prawidłowości. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie objawy główne, sprawdź, czy wspólnie z nimi występują objawy dodatkowe, uprawdopodobniające wystąpienie grzybicze zapalenie prącia.

Czerwone plamki na członku - inne objawy

Osoba zakażona drożdżakami Candida albicans odczuwa złe samopoczucie, a także skarży się na wilczy głód. Uwidacznia się u niej wzmożony apetyt na słodycze i wszystkie produkty, do wypieku których używa się drożdży. Często występuje zaburzenie trawienia z silnymi zaparciami.Objawy uprawdopodobniające obecność Candidy w organizmie:

  • uskarżasz się na ogólne zmęczenie;
  • zmagasz się z wieloma uczuleniami;
  • odczuwasz silną potrzebę spożywania słodyczy oraz produktów na bazie drożdży;
  • masz mocną potrzebę spożywania alkoholu (piwo, wino);
  • nie przejawiasz zainteresowania współżyciem seksualnym;
  • w dzieciństwie leczyłeś się antybiotykami na trądzik;
  • masz nawracające dolegliwości: (wzdęcia, biegunka i zaparcia).

Jeżeli występuje u Ciebie większość powyższych objawów, powinieneś przebadać się pod kątem obecności Candidy w organizmie.

Grzybica żołędzi i napletka - charakterystyka choroby

W statystykach najczęściej występujących chorób grzybica narządów płciowych (drożdżyca, kandydoza) zajmuje trzecie miejsce, plasując się za nowotworami oraz schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Choroba jest też na trzecim miejscu, jeśli chodzi o poczucie wstydliwości wśród pacjentów (po kile i AIDS). Schorzenie występuje powszechnie. Większość kobiet chorowało, choruje bądź w przyszłości zachoruje na kandydozę. A na sto zakażonych kobiet przypada 25 do 35 zarażonych mężczyzn. Drożdżyca nie jest chorobą weneryczną. Biały nalot na penisie pojawia się zdecydowanie częściej jeśli doszło do zbliżenia z zakażoną kobietą. Stąd niezwykle ważne jest, by w przypadku zdiagnozowania grzybicy żołędzi i napletka leczyli się oboje partnerzy. Chodzi o uniknięcie tzw. efektu ping-ponga.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

Epidemia drożdżycy

Dlaczego drożdżyca przybrała postać epidemii? Przede wszystkim dlatego, że w leczeniu nadal za często sięga się po antybiotyki, które powodują osłabienie organizmu. A to sprawia, że grzyby częściej atakują osłabiony organizm i łatwo się namnażają. Szczególnie narażeni na chorobę są zatem mężczyźni, którzy przeszli lub przechodzą długotrwałą antybiotykoterapię.

Czytaj też:

Autor: Bruno Brześciński

Temat miesiąca: Skuteczne sposoby na ból gardła