Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Bilastyna - działanie i skutki uboczne leków. Jaka cena?

Bilastyna to aktualnie jeden z nielicznych leków przeciwhistaminowych dostępnych w Polsce tylko na receptę. Co wyróżnia ten lek spośród innych preparatów stosowanych przeciwko alergii? Dlaczego wciąż nie można kupić bilastyny bez recepty?
Kobieta z córką mają katar sienny
źródło:123RF
Spis treści

Reakcja alergiczna to bardzo złożona reakcja organizmu wynikająca z kontaktu z alergenem, którym mogą być na przykład pyłki roślin, roztocza, określone składniki pokarmu czy kosmetyki. Reakcje uczuleniowe mogą być słabe i miejscowe (pokrzywka, świąd, zaczerwienienie), albo silne i ogólnoustrojowe (w skrajnych przypadkach może dojść do niewydolności oddechowej, krążeniowej a nawet zgonu). 

W momencie kontaktu organizmu człowieka z alergenem dochodzi do uwolnienia różnych substancji chemicznych - cytokin, leukotrienów, czy histaminy. Szczególne znaczenie ma ta ostatnia – to właśnie histamina jest uwalniana w dużych ilościach z komórek tucznych w trakcie reakcji uczuleniowej, podczas której wiąże się z licznymi, odpowiadającymi jej receptorami. 

Skutkuje to wywołaniem konkretnej reakcji uczuleniowej, na przykład skurczem oskrzeli czy zaczerwienieniem skóry.

Reklama

Mechanizm działania bilastyny

Leki z bilastyną należą do drugiej generacji leków przeciwhistaminowych. W porównaniu z lekami pierwszej generacji, bilastyna charakteryzuje się mniejszymi działaniami niepożądanymi i większą skutecznością. 

Mechanizm działania tego leku polega na blokowaniu receptora histaminowego, przez co niemożliwe jest połączenie go z histaminą – substancji indukującej stan zapalny w organizmie. Zablokowaniu ulegają głównie receptory histaminowe H1, ale co jest bardzo istotne z klinicznego punktu widzenia to fakt, że nie dochodzi dodatkowo do zablokowania receptorów muskarynowych. 

Dzięki takiej selektywności nie występują u bilastyny tak liczne skutki uboczne co w lekach starszej generacji. 

Reklama

Wskazania i dawkowanie bilastyny

Leki z bilastyną występują w postaci syropu lub tabletek zawierających 10 lub 20 mg leku. Zazwyczaj podaje się jedną tabletkę dziennie. By efekt terapeutyczny był jak najlepszy powinno się stosować lek godzinę przed posiłkiem, a jeśli nie jest to możliwe to dwie godziny po posiłku. 

U dzieci powyżej szóstego roku życia podaje się 10 mg bilastyny raz dziennie. U starszych dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia i dorosłych stosuje się raz dziennie 20 mg. Jednak gdy wymaga tego sytuacja, lekarz może zalecić stosowanie wyższych dawek. 

Oficjalne wskazania do stosowania leku to:

 • pokrzywka,
 • objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek (sezonowego i całorocznego).

Reklama

Skutki uboczne bilastyny

Jak było wcześniej wspomniane, bilastyna należy do II generacji leków antyhistaminowych charakteryzującymi się między innymi mniejszymi działaniami ubocznymi w porównaniu do leków I generacji. 

W połączeniu z wysoką skutecznością stosowania sprawia to, że wśród fachowców przeważają głównie pozytywne opinie o bilastynie. Do najczęstszych działań niepożądanych należą paradoksalnie uczulenia na sam lek, bądź substancje pomocnicze stosowane przy produkcji preparatu. 

Ponadto mogą wystąpić:

 • bóle i zawroty głowy, 
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, 
 • zapalenie błony śluzowej nosa, 
 • alergiczne zapalenie spojówek, 
 • zmęczenie,
 • znużenie. 

Nie są to poważne dolegliwości, jednak w przypadku ich wystąpienia, powinno się odstawić lek i skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Jednym z częstszych pytań, jakie zadają pacjenci jest o różnicę pomiędzy bilastyną a loratadyną. Są to leki podobne, jednak nie takie same. Obydwa należą do leków przeciwhistaminowych II generacji. Obydwa nie powinny powodować suchości błon śluzowych jamy ustnej, czy ogólnej senności, oraz charakteryzują się podobną skutecznością. 

Należy jednak pamiętać o tak zwanej zmienności osobniczej, czyli o tym, że każdy organizm jest inny. Na jedną osobę może lepiej działać bilastyna i nie powodować przy tym żadnych działań niepożądanych, a na inną osobę wręcz przeciwnie.

Reklama

Preparaty bilastyny

Na chwilę obecną wszystkie leki zawierające bilastynę są dostępne tylko na receptę lekarską. Można jednak spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości może ulec to zmianie. Do wyboru są tabletki do połykania w całości, tabletki rozpuszczające się w jamie ustnej oraz roztwór do picia. 

Cena bilastyny jest uzależniona od postaci leku oraz od apteki, w której dokonuje się zakupu. Ponieważ jest to preparat nieobjęty refundacją więc wszystkie apteki i hurtownie mogą ustalać dowolną marżę. Przeważnie jednak koszt jednego opakowania waha się między kilkanaście a trzydzieści kilka złotych.

Reklama

Leki i preparaty zawierające bilastynę

Bibliografia

 • Narbutt J.; Leki przeciwhistaminowe II generacji w praktyce codziennej; Pediatr. Med. Rodz.; Vol 8; 4; 351 – 359
 • Śliwińska-Kowalska M.; Leczenie alergicznego i infekcyjnego nieżytu nosa i zatok przynosowych w świetle konsensusów międzynarodowych; Otorynolaryngologia; 2016; 15 (4); 145 – 151
 • Rapiejko P.. Lipiec A.; Bilastyna w leczeniu alergicznego nieżytu nosa; Postępy Dermatologii i Alergologii; 2014; XXXI; 16 – 25
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Podobne artykuły
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!