Diosmina: działanie, skutki uboczne, dawkowanie. Co to jest?

Diosmina to substancja, która wykazuje skuteczność m.in. w zwalczaniu żylaków, w tym żylaków odbytu. Ponadto leki z diosminą zmniejszają obrzęki, redukują uczucie zmęczenia nóg, niwelują skurcze kończyn dolnych oraz uczucie ciężkości nóg. Na co jeszcze działa diosmina? Czy posiada skutki uboczne? A jeśli tak, to czego one dotyczą?
Kobieta z żylakami na nogach
źrodło:123RF

Spis treści

Co to jest diosmina?

Diosmina stanowi organiczny związek chemiczny. To substancja zaliczana do flawonoidów. Diosminę wyróżnia to, że posiada ona właściwości flebotropowe lub flebotoniczne, co oznacza, że wykazuje korzystne działanie na żyły. 

W naturze diosminę można otrzymać z izolacji miąższu, pestek i skórek owoców cytrusowych oraz roślin z rodziny rutowatych (np. trędownik bulwiasty). W dzisiejszych czasach pozyskuje się ją drogą syntetyczną. 

Co to jest diosmina? Substancja ta jest znana już od 1925 roku, kiedy po raz pierwszy udało się ją wyodrębnić. Jednak wówczas istniała jedynie w postaci niezmikronizowanej. Taka forma preparatu trafiła do aptek w 1971 roku. Natomiast rewolucją było wyizolowanie i produkcja diosminy zmikronizowanej, która pojawiła się w publicznym obrocie z końcem lat 80-tych. Diosmina lek w bardzo małych cząsteczkach sprawia, że nie są potrzebne duże dawki, aby zapewnić osiągniecie właściwego efektu terapeutycznego.

Działanie diosminy

Jaką aktywność na ludzki organizm wykazuje diosmina? Działanie tego biflawonoidu została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. Skuteczność czynności diosminy przejawia się w zmniejszaniu przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych, właściwościach przeciwobrzękowych, pogłębianiu napięcia ścianek naczyń krwionośnych oraz polepszeniu krążenia w naczyniach włosowatych. 

Poza tym zwiększa ona drenaż limfatyczny, co przekłada się na silniejszą perystaltykę naczyń chłonnych i przepływ limfy. To z kolei przyczynia się do ograniczenia obrzęków, a także zniwelowania uczucia ciężkości i zmęczenia nóg. Diosmina korzystnie wpływa również na zwalczanie nocnych skurczów nóg, pieczenie i swędzenie.

Jeszcze inną zaletą diosminy jest hamowanie wydzielania histaminy, która rozszerza naczynia żylne tworząc niebezpieczeństwo powstawania obrzęków.

Substancja znana jest ponadto z tego, że zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki czemu może być stosowana w terapii niewydolności krążenia żylnego oraz przy problemach z żylakami odbytu (tzw. hemoroidy).

Na co diosmina?

Kiedy konkretnie zalecana jest diosmina, na cojest najbardziej skuteczna? Zwalcza się nią głównie niewydolność krążenia żylnego (w tym niewydolność strukturalną, czynnościową i objawową przewlekłą) oraz żylaki. Diosmina na hemoroidy jest szeroko polecana przez lekarzy i farmaceutów. Ponadto znajduje zastosowanie w przypadku obrzęku limfatycznego, bolesnych skurczów nóg, a także w łagodzeniu problemów związanych z odleżynami. Poza tym preparaty z diosminą likwidują uczucie ciężkości nóg, zmęczenie odczuwane w kończynach dolnych oraz świąd i pieczenie skóry, występujące w tym obszarze. Co więcej w niektórych przypadkach zaleca się ją ją jako preparat w infekcjach wirusowych. 

Najlepsze rezultaty terapeutyczne osiąga diosmina zmikronizowana. W takiej formie jest wchłaniana z przewodu pokarmowego nawet w 70 procentach, w innej postaci (niezmikronizowanej) – jedynie w 20-30 procentach. Ponadto dawka diosminy zmikronizowanej nie musi być duża, aby przyniosła zamierzony efekt leczniczy.

Dawkowanie diosminy

Diosminę powinno się stosować w taki sposób jaki zalecił lekarz lub zaproponował farmaceuta, ewentualnie należy się sugerować wskazaniami producenta leku, znajdującymi się na ulotce.  

Tabletki diosminy z reguły są przyjmowane w dawce 500-1000 mg na dobę. Dawka może być jedna lub podzielona na dwie, aplikowane w ciągu dnia. Niektóre kapsułk przyjmuje się na czczo, inne – przed jedzeniem, jeszcze inne – w trakcie posiłku. 

Diosmina może mieć też postać maści, kremu, czy żelu. Skuteczność środka leczniczego jest zauważalna przy dłuższym stosowaniu.

Dodatkowo poza właściwym przyjmowaniem preparatów zaleca się unikania ekspozycji na słońce, długiego stania oraz nagrzewania nóg, a także promuje się zachowanie odpowiedniej wagi ciała. Wskazówki te dotyczą przede wszystkim nieprawidłowości w krążeniu żylnym kończyn dolnych. 

Ile trzeba wydać na leki, w których znajduje się diosmina? Cena jest uzależniona m.in. od rodzaju preparatu. Przykładowo za 50 tabletek należy zapłacić około 20 zł. Diosmina z hesperydyną kosztuje około 30 zł za 50 tabletek, żel – około 28 zł. 

Skutki uboczne diosminy

Czy dla każdego dobra jest diosmina? Skutki uboczne i przeciwwskazania do zażywania tego leku występują, jak w przypadku innych substancji leczniczych. 

Do niepożądanych objawów, które mogą wystąpić po zażyciu preparatu z diosminą, należą m.in.:

 • dolegliwości bólowe brzucha;
 • nudności;
 • wymioty;
 • biegunka;
 • niestrawność;
 • złe samopoczucie;
 • wysypka skórna;
 • obrzęk twarzy;
 • suchość błon śluzowych.

Należy jednak podkreślić, że wyżej wymienione niepokojące symptomy pojawiają się niezmiernie rzadko.

Kiedy natomiast nie może być stosowana diosmina? Przeciwwskazania do jej zażywania dotyczą osób uczulonych na ten składnik lub jakikolwiek inny jego komponent. Diosmina w ciąży może być aplikowana jedynie w przypadku, kiedy jego używanie zalecił lekarz. Substancji nie powinny też stosować kobiety karmiące piersią. 

W razie wątpliwości odnoszących się do możliwych skutków ubocznych, przeciwwskazań, dawkowania oraz czasu aplikowania diosminy najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Indeks leków Medycyny Praktycznej, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005, Kraków, ISBN 83-7430-006-X.
 • Rożnowska Krystyna, Kózka Mariusz, Sposób na żylaki, Wydawca Emilia, 2009, ISBN 9788388391194.

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij