Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne

Diosmina to substancja, która wykazuje skuteczność m.in. w zwalczaniu żylaków, w tym żylaków odbytu. Ponadto leki z diosminą zmniejszają obrzęki, niwelują skurcze kończyn dolnych oraz redukują uczucie zmęczenia i ciężkości nóg. Sprawdź, na co jeszcze działa diosmina i czy prowadzi do skutków ubocznych. Dowiedz się, kto i kiedy może sięgnąć po tę substancję czynną.
Kobieta z żylakami na nogach
źrodło:123RF
W skrócie
 • Diosmina stanowi organiczny związek chemiczny zaliczany do flawonoidów. W naturze można otrzymać ją z izolacji miąższu, pestek i skórek owoców cytrusowych oraz roślin z rodziny rutowatych. Obecnie pozyskiwana jest drogą syntetyczną.
 • Skuteczność czynności diosminy przejawia się w zmniejszaniu przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych, właściwościach przeciwobrzękowych, pogłębianiu napięcia ścianek naczyń krwionośnych oraz polepszeniu krążenia w naczyniach włosowatych.
 • Stosowanie diosminy zalecane jest w przypadku niewydolność krążenia żylnego oraz żylaków. Lekarze i farmaceuci szeroko polecają również przyjmowanie diosminy na hemoroidy.
 • Diosmina może być przyjmowana w postaci tabletek, maści, kremu lub żelu. Ważne, żeby zawsze zażywać ją taki sposób, jaki zalecił lekarz lub zaproponował farmaceuta.
SPRAWDŹ TEŻ: Objawy i leczenie żylaków kończyn dolnych
Spis treści

Reklama

Co to jest diosmina?

Diosmina stanowi organiczny związek chemiczny. To substancja zaliczana do flawonoidów. Diosminę wyróżniają właściwości flebotropowe lub flebotoniczne, co oznacza, że wykazuje ona korzystne działanie na żyły.

W naturze diosminę można otrzymać z izolacji miąższu, pestek i skórek owoców cytrusowych oraz roślin z rodziny rutowatych (np. trędownik bulwiasty). W dzisiejszych czasach pozyskuje się ją drogą syntetyczną. 

Substancja ta znana jest już od 1925 roku, kiedy to po raz pierwszy udało się ją wyodrębnić. Jednak wówczas istniała jedynie w postaci niezmikronizowanej. Taka forma preparatu trafiła do aptek w 1971 roku.

Rewolucją było wyizolowanie i produkcja diosminy zmikronizowanej, która pojawiła się w publicznym obrocie z końcem lat 80. XX wieku. 

Diosmina lek w bardzo małych cząsteczkach sprawia, że nie są potrzebne duże dawki, aby zapewnić osiągniecie właściwego efektu terapeutycznego.

Reklama

Działanie diosminy

Jaką aktywność na ludzki organizm wykazuje diosmina? Działanie tego biflawonoidu została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi.

Skuteczność czynności diosminy przejawia się w zmniejszaniu przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych, właściwościach przeciwobrzękowych, pogłębianiu napięcia ścianek naczyń krwionośnych oraz polepszeniu krążenia w naczyniach włosowatych. 

Poza tym, zwiększa ona drenaż limfatyczny, co przekłada się na silniejszą perystaltykę naczyń chłonnych i przepływ limfy. To z kolei przyczynia się do ograniczenia obrzęków, a także zniwelowania uczucia ciężkości i zmęczenia nóg. Diosmina korzystnie wpływa również na zwalczanie nocnych skurczów nóg, pieczenie i swędzenie.

Jeszcze inną zaletą diosminy jest hamowanie wydzielania histaminy, która rozszerza naczynia żylne tworząc niebezpieczeństwo powstawania obrzęków.

Substancja znana jest ponadto z tego, że zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki czemu może być stosowana w terapii niewydolności krążenia żylnego oraz przy problemach z żylakami odbytu (tzw. hemoroidy).

Na co diosmina?

Kiedy konkretnie zalecana jest diosmina i na co jest najbardziej skuteczna? Zwalcza się nią głównie niewydolność krążenia żylnego (w tym niewydolność strukturalną, czynnościową i objawową przewlekłą) oraz żylakiDiosmina na hemoroidy jest szeroko polecana przez lekarzy i farmaceutów.

Ponadto znajduje zastosowanie w przypadku obrzęku limfatycznego, bolesnych skurczów nóg, a także w łagodzeniu problemów związanych z odleżynami. Poza tym preparaty z diosminą likwidują uczucie ciężkości nóg, zmęczenie odczuwane w kończynach dolnych oraz świąd i pieczenie skóry, występujące w tym obszarze.

Co więcej, w niektórych przypadkach zaleca się ją ją jako preparat w infekcjach wirusowych. 

Najlepsze rezultaty terapeutyczne osiąga diosmina zmikronizowana. W takiej formie jest wchłaniana z przewodu pokarmowego nawet w 70 procentach, w innej postaci (niezmikronizowanej) – jedynie w 20-30 procentach. Ponadto dawka diosminy zmikronizowanej nie musi być duża, aby przyniosła zamierzony efekt leczniczy.

Reklama

Dawkowanie diosminy

Diosminę powinno się stosować w taki sposób, jaki zalecił lekarz lub zaproponował farmaceuta. Ewentualnie należy się sugerować wskazaniami producenta leku, znajdującymi się w ulotce informacyjnej.

Tabletki diosminy z reguły są przyjmowane w dawce 500-1000 mg na dobę. Dawka może być jedna lub podzielona na dwie, aplikowane w ciągu dnia. Niektóre kapsułki przyjmuje się na czczo, inne – przed jedzeniem, jeszcze inne – w trakcie posiłku. 

Diosmina może mieć też postać maści, kremu, czy żelu. Skuteczność środka leczniczego jest zauważalna przy dłuższym stosowaniu.

Dodatkowo poza właściwym przyjmowaniem preparatów zaleca się unikania ekspozycji na słońce, długiego stania oraz nagrzewania nóg, a także zachowania odpowiedniej wagi ciała. Wskazówki te dotyczą przede wszystkim nieprawidłowości w krążeniu żylnym kończyn dolnych. 

Ile trzeba wydać na leki, w których znajduje się diosmina? Cena jest uzależniona m.in. od rodzaju preparatu. Przykładowo za 50 tabletek możemy zapłacić około 20 zł. Diosmina z hesperydyną kosztuje około 30 zł za 50 tabletek, żel – około 28 zł. 

Reklama

Skutki uboczne diosminy

Czy dla każdego dobra jest diosmina? Skutki uboczne i przeciwwskazania do zażywania tego leku występują, jak w przypadku innych substancji leczniczych. 

Do niepożądanych objawów, które mogą wystąpić po zażyciu preparatu z diosminą, należą m.in.:

 • dolegliwości bólowe brzucha;
 • nudności;
 • wymioty;
 • biegunka;
 • niestrawność;
 • złe samopoczucie;
 • wysypka skórna;
 • obrzęk twarzy;
 • suchość błon śluzowych.

Należy jednak podkreślić, że wyżej wymienione niepokojące symptomy pojawiają się niezmiernie rzadko.

Kiedy natomiast nie może być stosowana diosmina? Przeciwwskazania do jej zażywania dotyczą osób uczulonych na ten składnik lub jakikolwiek inny  komponent leku.

Diosmina w ciąży może być aplikowana jedynie w przypadku, kiedy jej używanie zalecił lekarz. Substancji nie powinny też stosować kobiety karmiące piersią. 

W razie wątpliwości odnoszących się do możliwych skutków ubocznych, przeciwwskazań, dawkowania oraz czasu aplikowania diosminy najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Reklama

Leki i preparaty zawierające diosminę

Czytaj również

Bibliografia

 • Indeks leków Medycyny Praktycznej, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005, Kraków, ISBN 83-7430-006-X.
 • Rożnowska Krystyna, Kózka Mariusz, Sposób na żylaki, Wydawca Emilia, 2009, ISBN 9788388391194.
 • Diosmin monograph. Altern Mede Rev 2004
 • Cova, D., De Angelis, L., Giavarini, F., Palladini, G. & Perego, R. Pharmacokinetics and metabolism of oral diosmin in healthy volunteers. Int J Clin Pharmacol Ther Toxicol, 1992
 • Chudek, J. & Ziaja, D. The use of micronized diosmin preparations in the therapy of chronic venous disease: once or twice a day? Polish Surgery, 2011
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Wzór chemiczny cefuroksymy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!