Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Dapoksetyna - bez recepty, czy na receptę. Gdzie kupić lek?

Dapoksetyna to skuteczny lek stosowany głównie w leczeniu przedwczesnego wytrysku. Jest to krótko działający a jednocześnie silny i wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Jaką skutecznością charakteryzują się leki z dapoksetyną i jak je stosować?
Mężczyzna ma problemy z erekcją
źródło:123RF
Spis treści

Serotonina (tak zwany hormon szczęścia) jest to związek organiczny, który jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem w układzie nerwowym. Każde zaburzenie ilości serotoniny w mózgu może rodzić poważne konsekwencje – od lekkich stanów nerwicowych, po ciężkie zaburzenia depresyjne. Może także dochodzić do zaburzeń o podłożu seksualnym, jak omawiany właśnie przedwczesny wytrysk.

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, inaczej SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) to grupa leków, które mają za zadanie hamowanie reabsorpcji serotoniny przez neurony, utrzymując tym samym prawidłowy poziom „hormonu szczęścia” w organizmie. 

Reklama

Wskazania do stosowania dapoksetyny

Jakie są wskazania do stosowania dapoksetyny? Oficjalnie stosuje się w leczeniu przedwczesnej ejakulacji u mężczyzn między 18 a 64 rokiem życia, którzy spełniają wszystkie kryteria – tzn.:

 • czas wewnątrzpochwowego opóźnienia ejakulacji krótszy niż 2 min, 
 • chroniczna lub nawracająca ejakulacja przy minimalnej stymulacji seksualnej lub krótko po penetracji,
 • niezależnie od kontroli mężczyzny, 
 • znaczny niepokój osobisty lub interpersonalny, jako konsekwencja przedwczesnej ejakulacji, 
 • słaba kontrola nad ejakulacją, 
 • przedwczesne ejakulacje podczas większości stosunków seksualnych w czasie ostatnich 6 miesięcy po wywiadzie.

Reklama

Dawkowanie dapoksetyny

Tabletki z dapoksetyną zwyczajowo przyjmuje się raz na dobę, początkowo najmniejszą dawkę - 30 mg. W zależności od osiągniętych efektów można później dawkę zwiększyć do 60 mg dziennie. 

Lek należy przyjąć na 2 lub 3 godziny przed planowanym stosunkiem seksualnym. Można przyjmować dapoksetynę w trakcie jedzenia lub niezależnie od posiłków. 

Leku nie powinno się przyjmować codziennie.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania dapoksetyny

Jeśli chodzi o skuteczność stosowania, to wśród fachowców przeważają głównie pozytywne opinie o dapoksetynie, jednak nie każdy może ją stosować. 

Przede wszystkim unikać leku muszą pacjenci uczuleni na jakikolwiek składnik preparatu. Uważać też muszą osoby:

 • z ciężką niewydolnością wątroby, 
 • z poważnymi epizodami manii lub depresji,
 • posiadający ciężkie zaburzenia serca i układu krążeniowo-naczyniowego.

Reklama

Działania niepożądane dapoksetyny

Do najczęstszych skutków ubocznych należą te najmniej poważne, czyli:

 • nudności, 
 • bóle brzucha, 
 • wymioty, 
 • bóle i zawroty głowy. 

Rzadziej dochodzi do pobudzenia, nerwowości, bezsenności, drżenia, omdleń, utraty libido, bólu oka i zaburzeń widzenia, tachykardii lub nadciśnienia. Najbardziej poważne dolegliwości występują stosunkowo najrzadziej a należą do nich: nagłe zapadanie w sen, czy nagłe potrzeby defekacji.

Po gwałtownym odstawieniu leku mogą pojawić się problemy związane z nagłym przerwaniem terapii lekami z grupy SSRI, czyli zaburzenia nastroju, pobudzenie, zaburzenia czucia czy splątanie. 

W trakcie terapii dapoksetyną należy unikać jednoczesnego spożywania alkoholu. Trzeba również uważać w trakcie prowadzenia pojazdów czy ciężkich maszyn gdyż lek może spowodować omdlenia lub zamroczenia. 

Reklama

Gdzie można kupić dapoksetynę?

Jednym z najczęstszych pytań jakie zadają pacjenci cierpiący na przedwczesny wytrysk to gdzie kupić dapoksetynę oraz czy dapoksetyna jest na receptę? Niestety, ale na tę chwilę nie jest możliwe wykupienie w Polsce dapoksetyny bez recepty. 

Jako że jest to lek nowy, więc nie ma on jeszcze żadnych dostępnych odpowiedników. Co za tym idzie, nie ma również do kupienia żadnych zamienników dapoksetyny bez recepty

Zanim zastosuje się lek, trzeba się skonsultować z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjenta i ewentualnie wypisze odpowiednią receptę. By wykupić preparat, należy udać się do dowolnej apteki – nie jest możliwe wykupienie dapoksetyny w sklepie.

Reklama

Cena dapoksetyny 

Dla wielu pacjentów kwestie finansowe są równie istotne co skuteczność leku. Cena dapoksetyny w aptece może być różna (możliwe jest nawet kilkanaście - kilkadziesiąt złotych różnicy między aptekami), ponieważ nie jest to lek refundowany. 

Wiele więc zależy od rodzaju apteki, hurtowni w której ta się zaopatruje i ewentualnych rabatów. Przeważnie jednak opakowanie zawierające 3 tabletki po 30 mg leku każda kosztuje około 70–100 zł. Wersja leku zawierająca 60 mg substancji jest droższa o ok 30-40 złotych. 

Reklama

Leki i preparaty zawierające dapoksetynę

Czytaj również

Bibliografia

 • B. Puchalski, F.M. Szymański; Dapoksetyna – nowy lek w terapii wytrysku przedwczesnego; Seksuologia Polska; 2014; 12;2; 70-73
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego; Priligy; https://www.ema.europa.eu/en/documents/referral/priligy-article-29-referral-annex-iii_pl-0.pdf
 • M. Rabijewski; Dapoksetyna w leczeniu przedwczesnego wytrysku; Przegląd Urologiczny; 2013; 5; 81
 • K. Hatzimouratidis i in.; Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: Zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk; European Association of Urology; 2015; 26
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!