Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie

Escitalopram jest skutecznym lekiem stosowanym jako środek o działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym. Jest to nowoczesna substancja z grupy tzw. leków SSRI. Z racji wysokiego profilu bezpieczeństwa oraz niskiego potencjału do wchodzenia w interakcje z innymi lekami, środek ten jest bardzo dobry szczególnie dla osób starszych, które cierpią na choroby współistniejące.
Wzór chemiczny escitalopramu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Escitalopram to lek pierwszego rzutu w terapii depresji i napadów lękowych.
 • Jego ważną zaletą są niewielkie działania niepożądane, dzięki czemu nadaje się do stosowania u pacjentów geriatrycznych, powyżej 65. roku życia.
 • Niestety jedną z jego nielicznych wad jest ewentualnie negatywny wpływ na potencję.
SPRAWDŹ TEŻ: Leki przeciwdepresyjne - nazwy preparatów na receptę i bez recepty
Spis treści

Reklama

Co to jest i jak działa escitalopramu?

Escitalopram jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy SSRI (Selektywnych Inhibitorów Wychwytu Zwrotnego Serotoniny). Jego mechanizm polega na blokowaniu specjalnych transporterów, które przekazują serotoninę z przestrzeni międzykomórkowej z powrotem do komórki nerwowej.

Dzięki takiemu działaniu, poziom serotoniny w przestrzeni międzykomórkowej, czyli w całym ośrodkowym układzie nerwowym, wzrasta. A jak wiadomo - odpowiedni poziom serotoniny w mózgu jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Każde zaburzenie w ilości tej substancji może prowadzić do różnego rodzaju chorób nerwowych.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy escitalopram to psychotrop i czy nie powoduje uzależnienia? Niestety jest to środek zaliczany do grupy leków psychotropowych, ponieważ silnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka.

Co prawda, jest dużo bezpieczniejszy niż psychotropy pokroju benzodiazepin, niemniej są to leki z tej samej kategorii. Poza tym escitalopram nie ma tak silnego potencjału uzależniającego jak wiele innych leków psychotropowych.

Stosowany prawidłowo, pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza, jest bezpiecznym lekiem. Więcej informacji zawsze można znaleźć w ulotce escitalopramu dołączonej do każdego opakowania.

Reklama

Na co pomaga escitalopram?

Jeśli zastanawiasz się, na co jest escitalopram to musisz wiedzieć, że stosuje się go przede wszystkim w leczeniu poważnych epizodów depresji czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Ponadto, bardzo dobre efekty przynosi stosowanie tej substancji na zaburzenia lękowe, np. napady lęku z agorafobią (silny niepokój przed otwartą przestrzenią) lub bez niej. Poza zastosowaniem escitalopramu na depresję, można go przyjmować także w leczeniu fobii społecznych.

Według wielu ekspertów, efekty stosowania escitalopramu są bardzo pozytywne. Lek ten jest dobrze tolerowany i skuteczny.

Pacjenci często pytają, kiedy zaczną zauważać widoczne następstwa przyjmowanego lekarstwa? Jest to kolejna zaleta tego środka, ponieważ w przeciwieństwie do innych tego typu substancji, efekty działania można zaobserwować już po ok 2-4 tygodniach.

Dawkowanie escitalopramu - kiedy zaczyna działać?

Standardowe dawkowanie escitalopramu polega na zażywaniu jednej porcji tego leku dziennie.  A tych mamy do wyboru cztery rodzaje:

 • escitalopram 5 mg,
 • escitalopram 10 mg,
 • escitalopram 15 mg,
 • escitalopram 20 mg,

Czy należy brać escitalopram rano czy wieczorem? Pokarm zupełnie nie wpływa na wchłanianie tego leku, więc można go stosować niezależnie od spożywanych posiłków. Najlepiej jednak jest przyjmować ten preparat rano o stałej, konkretnej godzinie.

Kiedy zaczyna działać escitalopram? Jak było wcześniej wspomniane, pierwsze efekty działania pojawiają się po 2-4 tygodniach. Jednak jest to też bardzo mocno uzależnione od stanu chorego i jego tolerancji na lek oraz schorzenia na które jest przyjmowane, np. w leczeniu lęku, maksymalny efekt jest widoczny po ok. 3 miesiącach stosowania.

Jak długo brać escitalopram? Cała terapia powinna odbywać się pod stałą kontrolą lekarza specjalisty. On też powinien decydować o czasie trwania leczenia. Badania pokazują, że lek powinno się brać jeszcze kilka miesięcy po ustąpieniu objawów w celu podtrzymania efektu terapeutycznego.

W przypadku leczeniu napadów lękowych, należy go zażywać jeszcze przez około pół roku od ustąpienia objawów.

Maksymalna dawka escitalopramu to 20 mg. Jak wykazały badania - stosowanie większych porcji leku nie przynosi istotnych korzyści zdrowotnych, natomiast może nasilać ewentualne działania niepożądane. 

Reklama

Jakie mogą być objawy odstawienia escitalopramu?

Dobrze wiedzieć, jak odstawić escitalopram, gdy terapia dobiega końca. Zawsze należy unikać gwałtownych zmian w tym zakresie.

Aby nie odczuć objawów odstawienia escitalopramu, warto stopniowo zmniejszać przyjmowaną dawkę na przestrzeni około dwóch tygodni. Cały proces powinien odbywać się pod stałą kontrolą lekarza specjalisty.

Najczęstsze objawy odstawienia escitalopramu obejmują:

 • zawroty głowy,
 • zaburzenia czucia,
 • zaburzenia snu,
 • pobudzenie,
 • niepokój,
 • nudności,
 • wymioty,
 • drżenia czy splątanie,
 • pocenie się,
 • bóle głowy,
 • kołatanie serca,
 • nadmierną drażliwość.

Reklama

Skutki uboczne stosowania escitalopramu

Choć omawiany lek charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa, zawsze mogą wystąpić pewne działania niepożądane. Do najpowszechniejszych skutków ubocznych escitalopramu należą:

 • bóle i zawroty głowy,
 • bóle brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • biegunki lub zaparcia.

Do innych efektów ubocznych escitalopramu, które mogą wystąpić dość często należą: zaburzenia łaknienia wiążące się też ze wzrostem masy ciała, zwiększone pocenie, bóle stawów i mięśni czy zmęczenie lub gorączka.

Wielu pacjentów zadaje często pytanie o ewentualną niezgodność między escitalopramem a alkoholem. Według badań nie powinno wystąpić żadna istotna interakcja podczas łączenia tych dwu substancji, niemniej jednak oficjalnie producent nie zaleca łączenia escitalopramu i alkoholu.

Pacjenci często pytają również o związek escitalopramu z tyciem. Niestety, jak było wcześniej wspomniane, istnieje szansa że lek ten będzie powodował zaburzenia łaknienia, które mogą ostatecznie prowadzić do nieumiarkowanego jedzenia i w efekcie tycia.

Czy escitalopram uzależnia? Niestety ludzki organizm jest tak skonstruowany, że jest w stanie uzależnić się niemalże od wszystkiego. Jednak prawidłowo prowadzona terapia escitalopramem, która jest kontrolowana przez lekarza specjalistę, nie powinna prowadzić do uzależnienia.

Warto ponownie zaznaczyć, że w odróżnieniu od leków przeciwpsychotycznych starszej generacji, jak np. benzodiazepiny, escitalopram wykazuje o wiele niższy potencjał uzależniający.

Reklama

Escitalopram a seks - jak wpływa na potencję i zajście w ciążę?

Osobny akapit należy poświęcić na omówienie tego, jaka jest zależność między przyjmowaniem escitalopramu a seksem.

Niestety naukowcy udokumentowali niekorzystany wpływ tej substancji na libido. Lek może powodować u mężczyzn zaburzenia wytrysku, a nawet impotencję. U kobiet z kolei zwiększa ryzyko niekontrolowanych krwotoków macicznych.

Według wielu badań sprawdzających zależność między escitalopramem a zajściem w ciążę, nie odnotowano jego wpływu na płodność u kobiet. Są jednak pewne badania potwierdzające przemijający wpływ na jakość nasienia u mężczyzn.

Reklama

Leki i preparaty zawierające escitalopram

Leków zawierająch escitalopram jest w Polsce całkiem sporo. Pierwszym, oryginalnym lekiem był Lexapro a jego cena waha się od 70 do ponad 100 złotych. Na szczęście aktualnie mamy do wyboru sporo tańszych zamienników.

Cena escitalopramu w postaci zamienników waha się w zależności od dawki i wynosi od kilkunastu do 40 złotych za ilość starczającą na miesięczną terapię.

Czy można kupić escitalopram z refundacją? Aktualnie wszystkie preparaty zawierające tę substancję są sprzedawane ze 100% odpłatnością. Oznacza to, że NFZ nie refunduje tych leków w żadnym stopniu.

Bibliografia

 • Medycyna Praktyczna; https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4375 [data dostępu 12.07.2022]
 • T. Sobów; Escitalopram w leczeniu zaburzeń psychicznych chorych w podeszłym wieku; Psychiatria i Psychologia Kliniczna; 2015; 15 (2); 93-98
 • I. Patejuk-Mazurek; Wybrane leki przeciwdepresyjne i o działaniu przeciwlękowym - praktyczne wskazówski stosowania i opisy przypadków; Psychiatria; 2017; tom 14; nr 3; 135-142
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Wzór chemiczny cefuroksymy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!