Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Co to jest biseksualizm i czym się charakteryzuje?

Biseksualizm to orientacja seksualna, która charakteryzuje się popędem płciowym, emocjonalnym, psychologicznym i romantycznym zarówno do osób tej samej, jak i odmiennej płci. Dla osób biseksualnych płeć i wygląd mają mniejsze znaczenie niż cechy charakteru, zachowanie, czy upodobania drugiego człowieka.
Biseksualna kobieta
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest biseksualizm?

Biseksualizm to orientacja seksualna, która oprócz heteroseksualności i homoseksualności stanowi jedną z trzech preferencji płciowych.

Co to jest biseksualizm? To doświadczanie popędu płciowego, emocjonalnego, psychicznego i romantycznego do osób tej samej i odmiennej płci. Zatem nie chodzi tutaj o krótkotrwały epizod, rodzaj eksperymentu, czy wynik mocno zakrapianej alkoholem imprezy. Polega on na chęci tworzenia stałego związku zarówno z osobą przeciwnej płci, jak i z kimś tej samej płci. 

Przypuszczalnie na świecie występuje około 2-2,5 % osób o takiej orientacji (według jednych z najnowszych badań w Stanach Zjednoczonych takich osób jest około 1 %). Jednak jest to trudne do oszacowania m.in. ze względu na świeżość zdefiniowania tego zjawiska, jak i niezorientowanie społeczeństwa w kwestii własnej orientacji seksualnej.

Reklama

Kim jest biseksualista?

Biseksualista pragnie stworzyć trwałą relację opartą o więź emocjonalną oraz seksualną z osobą tej samej płci lub odmiennej. Płeć partnera nie ma znaczenia dla takiej osoby. Ją interesuje osobowość i inne cechy psychologiczne oraz charakterologiczne bliskiej osoby, dużo bardziej niż jej płeć i wygląd.

Na pewno nie można określić takiej orientacji, jako niezdecydowanej seksualnie, jak zwykło się potocznie i prześmiewczo określać takiego człowieka. Po prostu dla biseksualisty płeć nie ma znaczenia, stąd ta „plastyczność” jeśli chodzi o wybór płci partnera.

Biseksualizm – co to oznacza dla partnera takiej osoby? Czasem jest nim również osoba biseksualna, jednak nie zawsze. Często biseksualiści tworzą związki (także szczęśliwe) z osobami heteroseksualnymi (jeśli to osoba przeciwnej płci) lub homoseksualnymi (jeśli wybranek jest przedstawicielem tej samej płci). 

Nie zawsze partnerzy biseksualistów wiedzą o ich prawdziwych preferencjach seksualnych. Natomiast jeśli wiedzą o seksualnym ukierunkowaniu biseksualnego partnera, niejednokrotnie obawiają się każdego kontaktu swojego wybranka z płcią inną niż ich własna.

Niepotrzebnie, gdyż prawdziwi biseksualiści odejdą do innego partnera tylko jeśli skusi ich jego osobowość, nie płeć.

Reklama

Biseksualizm - czym się charakteryzuje u kobiet?

Biseksualizm u kobiet występuje o wiele częściej niż u mężczyzn. Niektórzy naukowcy zbadali te kwestię przeprowadzając eksperyment, podczas którego pokazywano zarówno kobietom jak i mężczyznom zdjęcia atrakcyjnych pań i panów. I o ile w przypadku mężczyzn reakcja seksualna pojawiała się w ogromnej większości jedynie na widok kobiet (w przypadku mężczyzn heteroseksualnych) lub tylko na widok mężczyzn (w przypadku mężczyzn homoseksualnych), tak kobiety wykazywały zainteresowanie seksualne zarówno płcią odmienną, jak i własną, niemal na identycznym poziomie.

Zygmunt Freud twierdził nawet, że kobiety są z natury biseksualne. Ta adoracja obu płci jest jednak wymazywana przez wymogi i standardy społeczne.

Kobiety charakteryzują się dużą większą otwartością na odmienność, częściej też kwestia seksu schodzi na dalszy plan plasując się za dopasowaniem psychologicznym, emocjonalnym, czy ideologicznym ze swoim partnerem. 

Reklama

Biseksualizm – czym się charakteryzuje u mężczyzn?

Biseksualni mężczyźni zdarzają się dużo rzadziej niż kobiety o takiej orientacji. Częściej utożsamiają się z mężczyznami heteroseksualnymi lub homoseksualnymi. 

U mężczyzn spotyka się raczej epizody biseksualne, czyli jednorazowe sytuacje łóżkowe z przedstawicielem tej samej płci (jeśli dotąd uprawiał seks tylko z kobietami) lub odmiennej płci (jeśli do tej pory pociągali go jedynie mężczyźni). 

Reklama

Jak biseksualizm wpływa na kontakty z otoczeniem?

Biseksualizm nie jest zazwyczaj społecznie akceptowalny. Częściej natomiast rodzi dyskryminację, szydzenie, poniżanie, a nawet cielesne szykany. 

W takich okolicznościach trudno jest funkcjonować osobom biseksualnym. Stąd też nie rzadko występują u nich problemy natury psychicznej, takie jak stany lękowe, czy depresja. Poza tym znacznie częściej zdolne są do samookaleczania, czy nawet prób samobójczych.

Ustalenie własnej orientacji seksualnej nie zawsze dokonuje się w ciągu pierwszych kilku, kilkunastu lat życia. Nieraz musi popróbować w jakiej roli, z jakim partnerem czuje się najlepiej, najbardziej sobą.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Orientacje i preferencje seksualne
Panseksualizm - miłość niezależnie od płci. Czym jest i na czym dokładnie polega?
Flaga panseksualizmu
Swingersi - kim są? Czym jest swinging?
Swingersi w łóżku
Demiseksualizm - pociąg emocjonalny. Co to znaczy?
Para odczuwa pociąg emocjonalny
Podobne artykuły
Flaga osób niebinarnych
Osoba niebinarna - co to znaczy?
Transseksualny mężczyzna
Transseksualizm - czym jest i jak się objawia? Czym się różni od transpłciowości?
Związek poligamiczny
Poliamoria - co to jest i na czym polega wielomiłość?
Biseksualna kobieta
Co to jest biseksualizm i czym się charakteryzuje?
Para siedzi na podłodze
Sapioseksualizm – co to jest? Kim jest sapioseksualista?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!