Biseksualizm – co to jest? Czym się charakteryzuje?

Biseksualizm to orientacja seksualna, która charakteryzuje się popędem płciowym, emocjonalnym, psychologicznym i romantycznym zarówno do osób tej samej, jak i odmiennej płci. Dla osób biseksualnych płeć i wygląd mają mniejsze znaczenie niż cechy charakteru, zachowanie, czy upodobania drugiego człowieka.
Biseksualna kobieta
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest biseksualizm?

Biseksualizm to orientacja seksualna, która oprócz heteroseksualności i homoseksualności stanowi jedną z trzech preferencji płciowych.

Co to jest biseksualizm? To doświadczanie popędu płciowego, emocjonalnego, psychicznego i romantycznego do osób tej samej i odmiennej płci. Zatem nie chodzi tutaj o krótkotrwały epizod, rodzaj eksperymentu, czy wynik mocno zakrapianej alkoholem imprezy. Polega on na chęci tworzenia stałego związku zarówno z osobą przeciwnej płci, jak i z kimś tej samej płci. 

Przypuszczalnie na świecie występuje około 2-2,5 % osób o takiej orientacji (według jednych z najnowszych badań w Stanach Zjednoczonych takich osób jest około 1 %). Jednak jest to trudne do oszacowania m.in. ze względu na świeżość zdefiniowania tego zjawiska, jak i niezorientowanie społeczeństwa w kwestii własnej orientacji seksualnej.

Kim jest biseksualista?

Biseksualista pragnie stworzyć trwałą relację opartą o więź emocjonalną oraz seksualną z osobą tej samej płci lub odmiennej. Płeć partnera nie ma znaczenia dla takiej osoby. Ją interesuje osobowość i inne cechy psychologiczne oraz charakterologiczne bliskiej osoby, dużo bardziej niż jej płeć i wygląd.

Na pewno nie można określić takiej orientacji, jako niezdecydowanej seksualnie, jak zwykło się potocznie i prześmiewczo określać takiego człowieka. Po prostu dla biseksualisty płeć nie ma znaczenia, stąd ta „plastyczność” jeśli chodzi o wybór płci partnera.

Biseksualizm – co to oznacza dla partnera takiej osoby? Czasem jest nim również osoba biseksualna, jednak nie zawsze. Często biseksualiści tworzą związki (także szczęśliwe) z osobami heteroseksualnymi (jeśli to osoba przeciwnej płci) lub homoseksualnymi (jeśli wybranek jest przedstawicielem tej samej płci). Nie zawsze partnerzy biseksualistów wiedzą o ich prawdziwych preferencjach seksualnych. Natomiast jeśli wiedzą o seksualnym ukierunkowaniu biseksualnego partnera, niejednokrotnie obawiają się każdego kontaktu swojego wybranka z płcią inną niż ich własna. Niepotrzebnie, gdyż prawdziwi biseksualiści odejdą do innego partnera tylko jeśli skusi ich jego osobowość, nie płeć.

Biseksualizm – czym się charakteryzuje u kobiet?

Biseksualizm u kobiet występuje o wiele częściej niż u mężczyzn. Niektórzy naukowcy zbadali te kwestię przeprowadzając eksperyment, podczas którego pokazywano zarówno kobietom jak i mężczyznom zdjęcia atrakcyjnych pań i panów. I o ile w przypadku mężczyzn reakcja seksualna pojawiała się w ogromnej większości jedynie na widok kobiet (w przypadku mężczyzn heteroseksualnych) lub tylko na widok mężczyzn (w przypadku mężczyzn homoseksualnych), tak kobiety wykazywały zainteresowanie seksualne zarówno płcią odmienną, jak i własną, niemal na identycznym poziomie.

Zygmunt Freud twierdził nawet, że kobiety są z natury biseksualne. Ta adoracja obu płci jest jednak wymazywana przez wymogi i standardy społeczne.

Kobiety charakteryzują się dużą większą otwartością na odmienność, częściej też kwestia seksu schodzi na dalszy plan plasując się za dopasowaniem psychologicznym, emocjonalnym, czy ideologicznym ze swoim partnerem. 

Biseksualizm – czym się charakteryzuje u mężczyzn?

Biseksualni mężczyźni zdarzają się dużo rzadziej niż kobiety o takiej orientacji. Częściej utożsamiają się z mężczyznami heteroseksualnymi lub homoseksualnymi. 

U mężczyzn spotyka się raczej epizody biseksualne, czyli jednorazowe sytuacje łóżkowe z przedstawicielem tej samej płci (jeśli dotąd uprawiał seks tylko z kobietami) lub odmiennej płci (jeśli do tej pory pociągali go jedynie mężczyźni). 

Jak biseksualizm wpływa na kontakty z otoczeniem?

Biseksualizm nie jest zazwyczaj społecznie akceptowalny. Częściej natomiast rodzi dyskryminację, szydzenie, poniżanie, a nawet cielesne szykany. 

W takich okolicznościach trudno jest funkcjonować osobom biseksualnym. Stąd też nie rzadko występują u nich problemy natury psychicznej, takie jak stany lękowe, czy depresja. Poza tym znacznie częściej zdolne są do samookaleczania, czy nawet prób samobójczych.

Ustalenie własnej orientacji seksualnej nie zawsze dokonuje się w ciągu pierwszych kilku, kilkunastu lat życia. Nieraz musi popróbować w jakiej roli, z jakim partnerem czuje się najlepiej, najbardziej sobą.

Czytaj również:

Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama