Panseksualizm - co to jest i na czym dokładnie polega?

Panseksualizm to pogląd odnoszący się do popędu płciowego, który osoba panseksualna odczuwa w stosunku do człowieka, niezależnie od jego płci biologicznej, tożsamości płciowej oraz orientacji seksualnej.
Panseksualna kobieta
Źródło: 123RF
Spis treści

Panseksualiści tłumaczą, że nie chodzi im o zaspokajanie rozbujałego libido ale o tworzenie relacji z drugim człowiekiem ze względu na jego osobowość, charakter, pasje, itp. Pojęcia tego nie należy mylić z biseksualizmem. 

Co to jest panseksualizm?

Panseksualizm określany jest jako kolejna orientacja seksualna (po heteroseksualnej, homoseksualnej i biseksualnej) lub ideologia uznająca, że każda osoba zasługuje na miłość niezależnie od:

 • płci,
 • tożsamości płciowej,
 • orientacji seksualnej.

Szersza definicja tego zjawiska mówi o odczuwaniu więzi emocjonalnej, psychologicznej, intelektualnej i seksualnej nie tylko z ludźmi (o obojętnej płci i upodobaniach seksualnych) lecz także ze zwierzętami i innymi istotami żyjącymi, przedmiotami martwymi, itp. Po takim obrazie tej ideologii można by odnieść wrażenie, że panseksualizm koreluje się m.in. z pedofilią, zoofilią, czy nekrofilią. Jednak zdeklarowane osoby panseksualne negują takie pojęcie panseksualizmu. 

A sam panseksualizm – co to właściwie jest? Według amerykańskiego ugrupowania zrzeszającego osoby LGBT panseksualizmem określa się chęć i zdolność do kreowania związków z jakąkolwiek inną osobą, niezależnie od jej płci kulturowej. Zatem dotyczy wyłącznie ludzi dorosłych.

Z języka greckiego przedrostek „pan” tłumaczony jest jako „wszystko”, a łaciński „sexus” odnosi się do słowa „płeć”.

Panseksualizm a popęd seksualny

Osoba panseksualna odczuwa popęd płciowy zarówno do:

 • przedstawicieli tej samej płci, 
 • odmiennej płci, 
 • osób utożsamiających się ze swoją lub odmienną od swojej płcią biologiczną,
 • do ludzi o orientacji: homoseksualnej, heteroseksualnej, biseksualnej, aseksualnej, itd. 

Dla panseksualisty nie ma granic jeśli chodzi o odczuwanie pociągu fizycznego. Zainteresowanie drugim człowiekiem (nie tylko w rozumieniu seksualnym, ale także intelektualnym, emocjonalnym, itp.) rodzi się niezależnie od jego płci, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. 

Panseskualista widzi drugiego człowieka, nie dostrzega kobiety, czy mężczyzny. Jest to zatem osoba bardzo otwarta światopoglądowo. Ocenia się, że na świecie występuje około 1 procenta takich osób.

Panseksualizm a orientacja seksualna

Dla osoby panseksualnej nie ma znaczenia orientacja seksualna partnera. Podobnie jak w przypadku płci oraz tożsamości płciowej dla panseksualisty to, jakie zapatrywania łóżkowe ma druga osoba jest drugo-, a nawet trzeciorzędne. Wielu zwolenników tej filozofii twierdzi nawet, że orientacja seksualna człowieka, którym mogliby się zainteresować, wcale nie jest ważna.

Co się zatem liczy dla osoby panseksualnej? Panseksualiści jednogłośnie odpowiadają: „człowiek”. 

Panseksualizm a biseksualizm

Panseksualizm jest często mylony z biseksualizmem. Niekiedy nawet same osoby panseksualne określają się jako panseksualne np. po to by przybliżyć innym osobom (zwłaszcza takim, które wcześniej nie spotkały się z tym pojęciem) jakie są ich preferencje.

Różnica między panseksualistą a biseksualistą nie jest duża.Panseksualista, jak już wcześniej stwierdzono, przejawia uczucia do człowieka, niezależnie od tego kim on jest(jaką ma płeć biologiczną, kim się czuje, jakie ma preferencje seksualne, itd.). Zatem dla osoby panseksualnej istotna jest tylko osoba, twór, który jest ciekawy i godny uwagi oraz pożądania ze względu na jej zachowanie, cechy charakteru, zainteresowania, itp.

Natomiast biseksualista odczuwa popęd płciowy, emocjonalny, psychologiczny i intelektualny do osób tej samej płci lub odmiennej. Dla niego nie ma znaczenia płeć drugiego człowieka. Ważniejsze są inne wartości.

Sławne osoby panseksualne 

Panseksualizm to dość świeże pojęcie, poznane i ogłoszone publicznie dopiero w XXI wieku za sprawą sławnych osób w showbiznesie. Jednak tę filozofię znano już wcześniej. Można dopatrzeć się jej przejawów m.in. w teoriach Zygmunta Freuda.

O panseksualizmie zrobiło się głośno dzięki aktorce i piosenkarce, Miley Cyrus, która określiła się w jednym z wywiadów jako osoba panseksualna. Twierdzi ona, że nie potrafi określić siebie jako dziewczynę, czy chłopaka. Nie chce być szufladkowana jako osoba o konkretnej płci, tożsamości płciowej i określonej orientacji seksualnej, ponieważ sama nie jest w stanie tego ustalić. 

Inni znani na świecie celebryci uznawani za osoby seksualnie elastyczne to m.in.:

 • aktorka Kristen Stewart, 
 • wokalista Sia, 
 • Lady Gaga,
 • raperka Angel Haze. 

Panseksualizm przypisuje się również Madonnie. 

Czytaj również:

 

Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie jest możliwe? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie jest możliwe? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama