Dla Ciebie, na zdrowie!

Hermafrodyta - co to jest obojnactwo? Narządy płciowe

Hermafrodyta to organizm, który posiada dwa układy rozrodcze zarówno męski jak i żeński. Sytuację tę nazywa się obojnactwem lub interseksualizmem. Hermafrodyta może mieć podłoże genetyczne lub hormonalnie. Obojnactwo klasyfikuje się jako prawdziwe oraz rzekome. Hermafrodyta wzięła nazwę od zlepku dwóch słów Hermesa oraz Afrodyty. Według mitologii greckiej, nimfa Salmakis, zakochana w synu Afrodyty i Hermesa, kazała bogom połączyć ich w jedno ciało. W ten sposób powstało ciało o cechach obu płci.
Kobieta z przyklejonym plastrem na podbrzuszu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Hermafrodytyzm u ludzi

Hermafrodytyzm u ludzi, czyli obojnactwo polega na wytworzeniu się jeszcze przed urodzeniem narządów płciowych żeńskich jak i męskich. Według starych zapisków m.in. Platona wynika, że hermafrodytyzm w naturze występował kiedyś nader często i był zaliczany do trzeciej płci. Obecnie natomiast traktowane jest jako anomalia i jest tematem tabu.

Choć niektóre statystyki mówią, że dzieci z obojnactwem rodzi się więcej niż dzieci z zespołem Downa i hermafrodytyzm u człowieka występuje w stosunku 1:500, to ludzie urodzeni o takim biologizmie klasyfikowani są jako wynaturzenia, które w okresie życia trzeba ukierunkować płciowo. Tak zazwyczaj dzieje się tuż po urodzeniu, kiedy lekarz decyduje (czasami po prostu zdając się na własną intuicję), które z narządów staną się dominujące w przyszłości. Nierzadko rodzi to u takich osób dramaty życiowe, czy powody do frustracji, gdyż od zawsze czują się i zachowują inaczej niż ich rówieśnicy i tej samej (w przypadku hermafrodyty) deklarowanej płci. Często, faktycznie dominująca płeć ujawnia się u takich osób dopiero w okresie pokwitania.

Czytaj także: Hipogonadyzm hipergonadotropowy i wtórny - objawy i leczenie

Hermafrodytyzm - narządy płciowe

W hermafrodytyzmie najczęściej (bo spotykane są przypadki mieszania się tych klasyfikacji) wyróżnia się:

  • hermafrodytyzm prawdziwy - występuje rzadko i charakteryzuje się obecnością zarówno jądra jak i jajnika, często występują po jednej ze stron. Wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe są zwykle obojnacze, ale mogą być męskie albo żeńskie w zależności odaktywności hormonalnej jądra w okresie płodowym.
  • hermafrodytyzm rzekomy żeński - występuje kiedy osoba posiada wewnętrzne narządy żeńskie, ale zewnętrzne wyglądają jak u mężczyzny. Obok wewnętrznych narządów płciowych żeńskich występują zewnętrzne narządy płciowe podobne do męskich, np. przerośnięta łechtaczka. Osoby z tym typem hermafrodytyzmu najczęściej identyfikują się z płcią żeńską, mogą jednak chętniej wchodzić w męską rolę płciową i wyrażać seksualne zainteresowanie kobietami.
  • hermafrodytyzm rzekomy męski - występuje kiedy osoba posiada wewnętrzne narządy płciowe mężczyzny, a zewnętrzne żeńskie.

Należy pamiętać, że nie można mylić hermafrodytyzmu z psychicznym poczuciem przynależności do drugiej płci, czyli transseksualizmem - czucie się kobietą podczas występowania męskich narządów i na odwrót, czy transwestytyzmem - ochotą na ubieranie się w stroje płci przeciwnej i zachowywanie się w charakterystyczny dla nich sposób, w celu uzyskania satysfakcji psychicznej czy seksualnej.

Hermafrodytyzm - co to?

Hermafrodytyzm to występowanie obu narządów płciowych (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, w różnym stopniu i kompilacji) u ludzi, zwierząt czy innych organizmów żywych. Przyczyną hermafrodytyzmu są zaburzenia w strukturze oraz liczbie występujących chromosomów, najczęściej obojnactwo objawia się w występowaniu niezbyt wyraźnie zróżnicowanych narządów płciowych żeńskich i męskich przy również niekoniecznie jasno zróżnicowanych narządach wewnętrznych.

Przeczytaj czym jest aseksualizm

Operacje narządów płciowych u hermafrodyty praktykuje się od lat 70. (pierwsza operacja w Ameryce), a w Polsce dopiero od 10 lat. W Polsce istnieją organizacje zrzeszające hermafrodyty. Wiele z nich uważa, że poddawanie takich osób operacjom wyrządza więcej szkód niż korzyści i osoby, które urodziły się z narządami obu płci, powinny zostać traktowane jako trzecia oddzielna płeć. Takiej klasyfikacji dokonało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu w Austrii w 2003 roku wydając paszport tamtejszej obywatelce, która przez kilka miesięcy walczyła o dokument dla osoby o obu płciach, nie kategoryzując do płci męskiej lub żeńskiej, gdyż według niej byłoby to zakłamanie rzeczywistości.

Sprawdź: ​

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Dwaj homoseksualni mężczyźni z flagami
Homoseksualizm - czym jest i skąd wokół niego tyle mitów?
Powiększanie penisa
Różnice między powiększaniem penisa tabletkami a tkanką tłuszczową
Promiskuityzm w związku
Promiskuityzm – co to jest i na czym polega? Przyczyny
Zespół Kleinego-Levina
Zespół Kleinego-Levina - objawy syndromu śpiącej królewny
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!