Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?

Ból brzucha w ciąży może wystąpić z różnych przyczyn, jednak nie zawsze musi świadczyć o powikłaniach. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze i opisywany jest, jako ból brzucha w ciąży jak przy okresie. W wielu przypadkach wynika z powiększającej się macicy, zmian hormonalnych oraz ruchów dziecka.
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Źródło: 123RF
 • Ból brzucha w ciąży, ze względu na wyjątkowy stan kobiety, zawsze powinien być konsultowany z lekarzem. Zwłaszcza jeżeli pojawia się nagle, jest bardzo dotkliwy i towarzyszą mu inne objawy takie, jak krwawienie.
 • Ciążowe bóle brzucha nie muszą na szczęście świadczyć o problemach. Często są po prostu naturalną odpowiedzią organizmu na konieczność zmiany i dostosowania się do sytuacji - zwłaszcza na początku ciąży.
 • Nie każdy ból brzucha w ciąży związany jest z samą ciążą. Ciężarna może równie dobrze doświadczać zapalenia wyrostka robaczkowego czy kamicy nerkowej.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból brzucha w okolicy pępka - u dziecka, w ciąży. Przyczyny
Spis treści

Ból brzucha w ciąży powinien zostać zgłoszony lekarzowi, by nie doprowadzić do powikłań. Szczególnie ważna jest szybka reakcja, gdy występują dodatkowe objawy, jak:

 • krwawienie lub plamienie z pochwy,
 • silne skurcze,
 • gorączka,
 • wymioty,
 • biegunka.

Część kobiet skarży się na ból po prawej stronie brzucha w ciąży, który może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego ważna jest konsultacja lekarska w celu rozpoznania i w razie konieczności wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Przyczyny bólu brzucha w ciąży związane z samą ciążą

Ból brzucha w ciąży nie powinien być lekceważony, gdyż niekiedy może świadczyć o komplikacjach płodu, jednak w wielu przypadkach nie stanowi zagrożenia dla matki, ani dziecka. Dla wykluczenia powikłań warto skonsultować się z ginekologiem.

Do przyczyn bólu brzucha w ciąży zaliczyć należy:

 • powiększającą się macicę,
 • ruchy dziecka,
 • odklejanie się łożyska,
 • tzw. skurcze przepowiadające – występujące tuż przed porodem,
 • poronienie,
 • przedwczesny poród.

Bóle brzucha w ciąży nie muszą świadczyć o problemach z ciążą. Z jakich jeszcze powodów ciężarną może boleć brzuch?

Nie zawsze ból brzucha ma bezpośredni wpływ z ciążą oraz płodem. Niekiedy wskazuje na inne dolegliwości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży. Przyczynami bólu brzucha w ciąży mogą być również:

 • Ból mięśniowo-szkieletowy jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha w ciąży. Zazwyczaj jest on spowodowany zmianami w postawie spowodowanymi naciskiem dziecka na różne struktury miednicy, a także rozstępami, czy zatrzymywaniem płynów. Takie bóle mogą być odczuwane w dolnej części pleców poniżej żeber, a czasem mogą rozprzestrzeniać się na pachwiny.
 • Kolka nerkowa w ciąży jest drugą najczęstszą przyczyną bólu brzucha w ciąży. Jest to bolesny stan, który pojawia się w wyniku skurczu moczowodów. Charakteryzuje się silnym bólem, który pojawia się nagle i trwa przez 15 do 20 minut. Ból może promieniować do pleców, bioder i nóg.
 • Ból spowodowany zaparciami. Przyczyną może być dieta o niskiej zawartości błonnika (np. warzywa), nieodpowiednie nawodnienie i zbyt mała aktywność fizyczna. Kobiety z tym problemem będą odczuwać dyskomfort podczas wypróżnień.

Co oznacza ból brzucha w ciąży jak na okres? 

Ból brzucha to pojęcie ogólne i ważne jest, by obserwować m.in.:

 • dokładną lokalizację bólu,
 • jego charakter,
 • częstotliwość występowania,
 • objawy dodatkowe,
 • natężenie bólu.

Dokładne opisanie bólu zdecydowanie ułatwi rozpoznanie przyczyny. Ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem zwykle jest stanem naturalnym i nie powinien budzić niepokoju, jednak dla pewności warto poinformować o tym swojego lekarza.

Ból brzucha w ciąży jak na okres najczęściej świadczy o właściwie powiększającej się macicy. W pierwszym trymestrze ból zwykle opisywany jest, jako kłujący i rozrywający. Dokładniej wynika to z działania hormonów – podwyższenia poziomu progesteronu we krwi. Odpowiada on za przekrwienie tkanek. Ból często występuje w pachwinach, jeśli jednak towarzyszą mu dodatkowe objawy, ważna jest konsultacja lekarska. 

Kłujący ból brzucha w ciąży - o czym może świadczyć?

Niekiedy ból brzucha w ciąży opisywany jest mianem kłującego. Co oznacza taki rodzaj dolegliwości? Bardzo często jest to objaw zgagi, do której dochodzi na skutek pomniejszenia napięcia mięśnia w dolnej części przełyku. Dochodzi do  refluksu żołądkowo-przełykowy, nazywanego właśnie, jako zgaga. 

Jeśli poza kłuciem występuje plamienie, bądź krwawienie z pochwy taki stan może oznaczać poronienie, bądź ciążę pozamaciczną, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie wszystkich objawów. Kłucie w podbrzuszu niekiedy występuje na skutek przedwczesnego odklejania się łożyska, jednak zwykle towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak skurcze 
i krwawienie z pochwy. 

Ból brzucha we wczesnej ciąży - czy to powód do niepokoju?

Jak już wcześniej wspomniano, bóle brzucha na początku ciąży pojawiają się najczęściej poprzez powiększającą się macicę, a także wzrost płodu. 

Bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży obecne są przede wszystkim na skutek zmian hormonalnych. Niestety, początek ciąży jest również obarczony ryzykiem poronienia, którego jednym z głównych objawów jest właśnie ból brzucha. Gdy jest to silny ból brzucha w ciąży i ma charakter skurczowy, bądź towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące symptomy, ważna jest szybka konsultacja lekarska. 

Bóle brzucha w ciąży – po prawej lub lewej stronie

Poza dokładną obserwacją częstotliwości i charakteru objawów należy także zwracać uwagę na lokalizację dolegliwości. Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może oznaczać co innego, niż ból brzucha w ciąży z lewej stronyCo zatem sugeruje wystąpienie dyskomfortu z danej strony brzucha?

 • ból brzucha w ciąży po prawej stronie – w wielu przypadkach oznacza on zapalenie wyrostka robaczkowego, kamicę żółciową, problemy jelit, bądź zapalenie jelita drażliwego,
 • ból brzucha po lewej stronie w ciąży – niekiedy jest on oznaką kolki nerkowej, ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki, torbieli na jajnikach lub zapalenia jelit.

Ból w dole brzucha w ciąży w 3. trymestrze

Ból w dole brzucha w ciąży w jej zaawansowanym stadium najczęściej występuje tuż przed porodem i oznacza zbliżające się przyjście dziecka na świat. Często są to tzw. skurcze przepowiadające, które pojawiają się przed samym porodem. 

Artykuł napisany przez
Czytaj również

Bibliografia

 • Bień A.: Opieka nad kobietą ciężarną. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009
 • Bręborowicz G.H.: Położnictwo i ginekologia. Tom 1-2. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2017
 • Rogulska A.: Jedz dla dwojga, nie za dwoje. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2016
 • Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis, 2020
 • Lesley Regan, Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu, Wydawnictwo Esteri 2020
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama