To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?

Ból brzucha w ciąży może wystąpić z różnych przyczyn, jednak nie zawsze musi świadczyć o powikłaniach. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze i opisywany jest, jako ból brzucha w ciąży jak przy okresie. W wielu przypadkach wynika z powiększającej się macicy, zmian hormonalnych oraz ruchów dziecka.
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból brzucha w ciąży, ze względu na wyjątkowy stan kobiety, zawsze powinien być konsultowany z lekarzem. Zwłaszcza jeżeli pojawia się nagle, jest bardzo dotkliwy i towarzyszą mu inne objawy takie, jak krwawienie.
 • Ciążowe bóle brzucha nie muszą na szczęście świadczyć o problemach. Często są po prostu naturalną odpowiedzią organizmu na konieczność zmiany i dostosowania się do sytuacji - zwłaszcza na początku ciąży.
 • Nie każdy ból brzucha w ciąży związany jest z samą ciążą. Ciężarna może równie dobrze doświadczać zapalenia wyrostka robaczkowego czy kamicy nerkowej.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból brzucha w okolicy pępka - u dziecka, w ciąży. Przyczyny
Spis treści

Ból brzucha w ciąży powinien zostać zgłoszony lekarzowi, by nie doprowadzić do powikłań. Szczególnie ważna jest szybka reakcja, gdy występują dodatkowe objawy, jak:

 • krwawienie lub plamienie z pochwy,
 • silne skurcze,
 • gorączka,
 • wymioty,
 • wzdęcia,
 • biegunka.

Część kobiet skarży się na ból po prawej stronie brzucha w ciąży, który może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego ważna jest konsultacja lekarska w celu rozpoznania i w razie konieczności wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Reklama

Przyczyny bólu brzucha w ciąży związane z samą ciążą

Ból brzucha w ciąży nie powinien być lekceważony, gdyż niekiedy może świadczyć o komplikacjach płodu, jednak w wielu przypadkach nie stanowi zagrożenia dla matki, ani dziecka. Dla wykluczenia powikłań warto skonsultować się z ginekologiem.

Do przyczyn bólu brzucha w ciąży zaliczyć należy:

 • powiększającą się macicę,
 • ruchy dziecka,
 • odklejanie się łożyska,
 • tzw. skurcze przepowiadające – występujące tuż przed porodem,
 • poronienie,
 • przedwczesny poród.

Reklama

Bóle brzucha w ciąży nie muszą świadczyć o problemach z ciążą. Z jakich jeszcze powodów ciężarną może boleć brzuch?

Nie zawsze ból brzucha ma bezpośredni wpływ z ciążą oraz płodem. Niekiedy wskazuje na inne dolegliwości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży. Przyczynami bólu brzucha w ciąży mogą być również:

 • Ból mięśniowo-szkieletowy jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha w ciąży. Zazwyczaj jest on spowodowany zmianami w postawie spowodowanymi naciskiem dziecka na różne struktury miednicy, a także rozstępami, czy zatrzymywaniem płynów. Takie bóle mogą być odczuwane w dolnej części pleców poniżej żeber, a czasem mogą rozprzestrzeniać się na pachwiny.
 • Kolka nerkowa w ciąży jest drugą najczęstszą przyczyną bólu brzucha w ciąży. Jest to bolesny stan, który pojawia się w wyniku skurczu moczowodów. Charakteryzuje się silnym bólem, który pojawia się nagle i trwa przez 15 do 20 minut. Ból może promieniować do pleców, bioder i nóg.
 • Ból spowodowany zaparciami. Przyczyną może być dieta o niskiej zawartości błonnika (np. warzywa), nieodpowiednie nawodnienie i zbyt mała aktywność fizyczna. Kobiety z tym problemem będą odczuwać dyskomfort podczas wypróżnień.

Co oznacza ból brzucha w ciąży jak na okres? 

Ból brzucha to pojęcie ogólne i ważne jest, by obserwować m.in.:

 • dokładną lokalizację bólu,
 • jego charakter,
 • częstotliwość występowania,
 • objawy dodatkowe,
 • natężenie bólu.

Dokładne opisanie bólu zdecydowanie ułatwi rozpoznanie przyczyny. Ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem zwykle jest stanem naturalnym i nie powinien budzić niepokoju, jednak dla pewności warto poinformować o tym swojego lekarza.

Ból brzucha w ciąży jak na okres najczęściej świadczy o właściwie powiększającej się macicy. W pierwszym trymestrze ból zwykle opisywany jest, jako kłujący i rozrywający. Dokładniej wynika to z działania hormonów – podwyższenia poziomu progesteronu we krwi. Odpowiada on za przekrwienie tkanek. Ból często występuje w pachwinach, jeśli jednak towarzyszą mu dodatkowe objawy, ważna jest konsultacja lekarska. 

Reklama

Kłujący ból brzucha w ciąży - o czym może świadczyć?

Niekiedy ból brzucha w ciąży opisywany jest mianem kłującego. Co oznacza taki rodzaj dolegliwości? Bardzo często jest to objaw zgagi, do której dochodzi na skutek pomniejszenia napięcia mięśnia w dolnej części przełyku. Dochodzi do  refluksu żołądkowo-przełykowy, nazywanego właśnie, jako zgaga. 

Jeśli poza kłuciem występuje plamienie, bądź krwawienie z pochwy taki stan może oznaczać poronienie, bądź ciążę pozamaciczną, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie wszystkich objawów. Kłucie w podbrzuszu niekiedy występuje na skutek przedwczesnego odklejania się łożyska, jednak zwykle towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak skurcze 
i krwawienie z pochwy. 

Reklama

Ból brzucha we wczesnej ciąży - czy to powód do niepokoju?

Jak już wcześniej wspomniano, bóle brzucha na początku ciąży pojawiają się najczęściej poprzez powiększającą się macicę, a także wzrost płodu. 

Bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży obecne są przede wszystkim na skutek zmian hormonalnych. Niestety, początek ciąży jest również obarczony ryzykiem poronienia, którego jednym z głównych objawów jest właśnie ból brzucha. Gdy jest to silny ból brzucha w ciąży i ma charakter skurczowy, bądź towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące symptomy, ważna jest szybka konsultacja lekarska. 

Reklama

Bóle brzucha w ciąży – po prawej lub lewej stronie

Poza dokładną obserwacją częstotliwości i charakteru objawów należy także zwracać uwagę na lokalizację dolegliwości. Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może oznaczać co innego, niż ból brzucha w ciąży z lewej stronyCo zatem sugeruje wystąpienie dyskomfortu z danej strony brzucha?

 • ból brzucha w ciąży po prawej stronie – w wielu przypadkach oznacza on zapalenie wyrostka robaczkowego, kamicę żółciową, problemy jelit, bądź zapalenie jelita drażliwego,
 • ból brzucha po lewej stronie w ciąży – niekiedy jest on oznaką kolki nerkowej, ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki, torbieli na jajnikach lub zapalenia jelit.

Reklama

Ból w dole brzucha w ciąży w 3. trymestrze

Ból w dole brzucha w ciąży w jej zaawansowanym stadium najczęściej występuje tuż przed porodem i oznacza zbliżające się przyjście dziecka na świat. Często są to tzw. skurcze przepowiadające, które pojawiają się przed samym porodem. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Bień A.: Opieka nad kobietą ciężarną. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009
 • Bręborowicz G.H.: Położnictwo i ginekologia. Tom 1-2. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2017
 • Rogulska A.: Jedz dla dwojga, nie za dwoje. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2016
 • Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis, 2020
 • Lesley Regan, Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu, Wydawnictwo Esteri 2020
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!