Dla Ciebie, na zdrowie!

Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?

Ból brzucha w ciąży może wystąpić z różnych przyczyn, jednak nie zawsze musi świadczyć o powikłaniach. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze i opisywany jest, jako ból brzucha w ciąży jak przy okresie. W wielu przypadkach wynika z powiększającej się macicy, zmian hormonalnych oraz ruchów dziecka.
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból brzucha w ciąży, ze względu na wyjątkowy stan kobiety, zawsze powinien być konsultowany z lekarzem. Zwłaszcza jeżeli pojawia się nagle, jest bardzo dotkliwy i towarzyszą mu inne objawy takie, jak krwawienie.
 • Ciążowe bóle brzucha nie muszą na szczęście świadczyć o problemach. Często są po prostu naturalną odpowiedzią organizmu na konieczność zmiany i dostosowania się do sytuacji - zwłaszcza na początku ciąży.
 • Nie każdy ból brzucha w ciąży związany jest z samą ciążą. Ciężarna może równie dobrze doświadczać zapalenia wyrostka robaczkowego czy kamicy nerkowej.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból brzucha w okolicy pępka - u dziecka, w ciąży. Przyczyny
Spis treści

Ból brzucha w ciąży powinien zostać zgłoszony lekarzowi, by nie doprowadzić do powikłań. Szczególnie ważna jest szybka reakcja, gdy występują dodatkowe objawy, jak:

 • krwawienie lub plamienie z pochwy,
 • silne skurcze,
 • gorączka,
 • wymioty,
 • wzdęcia,
 • biegunka.

Część kobiet skarży się na ból po prawej stronie brzucha w ciąży, który może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego ważna jest konsultacja lekarska w celu rozpoznania i w razie konieczności wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Reklama

Przyczyny bólu brzucha w ciąży związane z samą ciążą

Ból brzucha w ciąży nie powinien być lekceważony, gdyż niekiedy może świadczyć o komplikacjach płodu, jednak w wielu przypadkach nie stanowi zagrożenia dla matki, ani dziecka. Dla wykluczenia powikłań warto skonsultować się z ginekologiem.

Do przyczyn bólu brzucha w ciąży zaliczyć należy:

 • powiększającą się macicę,
 • ruchy dziecka,
 • odklejanie się łożyska,
 • tzw. skurcze przepowiadające – występujące tuż przed porodem,
 • poronienie,
 • przedwczesny poród.

Bóle brzucha w ciąży nie muszą świadczyć o problemach z ciążą. Z jakich jeszcze powodów ciężarną może boleć brzuch?

Nie zawsze ból brzucha ma bezpośredni wpływ z ciążą oraz płodem. Niekiedy wskazuje na inne dolegliwości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży. Przyczynami bólu brzucha w ciąży mogą być również:

 • Ból mięśniowo-szkieletowy jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha w ciąży. Zazwyczaj jest on spowodowany zmianami w postawie spowodowanymi naciskiem dziecka na różne struktury miednicy, a także rozstępami, czy zatrzymywaniem płynów. Takie bóle mogą być odczuwane w dolnej części pleców poniżej żeber, a czasem mogą rozprzestrzeniać się na pachwiny.
 • Kolka nerkowa w ciąży jest drugą najczęstszą przyczyną bólu brzucha w ciąży. Jest to bolesny stan, który pojawia się w wyniku skurczu moczowodów. Charakteryzuje się silnym bólem, który pojawia się nagle i trwa przez 15 do 20 minut. Ból może promieniować do pleców, bioder i nóg.
 • Ból spowodowany zaparciami. Przyczyną może być dieta o niskiej zawartości błonnika (np. warzywa), nieodpowiednie nawodnienie i zbyt mała aktywność fizyczna. Kobiety z tym problemem będą odczuwać dyskomfort podczas wypróżnień.

Reklama

Co oznacza ból brzucha w ciąży jak na okres? 

Ból brzucha to pojęcie ogólne i ważne jest, by obserwować m.in.:

 • dokładną lokalizację bólu,
 • jego charakter,
 • częstotliwość występowania,
 • objawy dodatkowe,
 • natężenie bólu.

Dokładne opisanie bólu zdecydowanie ułatwi rozpoznanie przyczyny. Ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem zwykle jest stanem naturalnym i nie powinien budzić niepokoju, jednak dla pewności warto poinformować o tym swojego lekarza.

Ból brzucha w ciąży jak na okres najczęściej świadczy o właściwie powiększającej się macicy. W pierwszym trymestrze ból zwykle opisywany jest, jako kłujący i rozrywający. Dokładniej wynika to z działania hormonów – podwyższenia poziomu progesteronu we krwi. Odpowiada on za przekrwienie tkanek. Ból często występuje w pachwinach, jeśli jednak towarzyszą mu dodatkowe objawy, ważna jest konsultacja lekarska. 

Kłujący ból brzucha w ciąży - o czym może świadczyć?

Niekiedy ból brzucha w ciąży opisywany jest mianem kłującego. Co oznacza taki rodzaj dolegliwości? Bardzo często jest to objaw zgagi, do której dochodzi na skutek pomniejszenia napięcia mięśnia w dolnej części przełyku. Dochodzi do  refluksu żołądkowo-przełykowy, nazywanego właśnie, jako zgaga. 

Jeśli poza kłuciem występuje plamienie, bądź krwawienie z pochwy taki stan może oznaczać poronienie, bądź ciążę pozamaciczną, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie wszystkich objawów. Kłucie w podbrzuszu niekiedy występuje na skutek przedwczesnego odklejania się łożyska, jednak zwykle towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak skurcze 
i krwawienie z pochwy. 

Reklama

Ból brzucha we wczesnej ciąży - czy to powód do niepokoju?

Jak już wcześniej wspomniano, bóle brzucha na początku ciąży pojawiają się najczęściej poprzez powiększającą się macicę, a także wzrost płodu. 

Bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży obecne są przede wszystkim na skutek zmian hormonalnych. Niestety, początek ciąży jest również obarczony ryzykiem poronienia, którego jednym z głównych objawów jest właśnie ból brzucha. Gdy jest to silny ból brzucha w ciąży i ma charakter skurczowy, bądź towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące symptomy, ważna jest szybka konsultacja lekarska. 

Bóle brzucha w ciąży – po prawej lub lewej stronie

Poza dokładną obserwacją częstotliwości i charakteru objawów należy także zwracać uwagę na lokalizację dolegliwości. Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może oznaczać co innego, niż ból brzucha w ciąży z lewej stronyCo zatem sugeruje wystąpienie dyskomfortu z danej strony brzucha?

 • ból brzucha w ciąży po prawej stronie – w wielu przypadkach oznacza on zapalenie wyrostka robaczkowego, kamicę żółciową, problemy jelit, bądź zapalenie jelita drażliwego,
 • ból brzucha po lewej stronie w ciąży – niekiedy jest on oznaką kolki nerkowej, ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki, torbieli na jajnikach lub zapalenia jelit.

Ból w dole brzucha w ciąży w 3. trymestrze

Ból w dole brzucha w ciąży w jej zaawansowanym stadium najczęściej występuje tuż przed porodem i oznacza zbliżające się przyjście dziecka na świat. Często są to tzw. skurcze przepowiadające, które pojawiają się przed samym porodem. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Bień A.: Opieka nad kobietą ciężarną. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009
 • Bręborowicz G.H.: Położnictwo i ginekologia. Tom 1-2. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2017
 • Rogulska A.: Jedz dla dwojga, nie za dwoje. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2016
 • Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis, 2020
 • Lesley Regan, Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu, Wydawnictwo Esteri 2020
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Implantacja zarodka - objawy. Ile trwa?
Podział zygoty
Podobne artykuły
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Macica
Szyjka macicy po zapłodnieniu - wysoko czy nisko?
Kobieta ma mdłości w ciąży
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają i jak sobie radzić?
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Biegunka w ciąży – na początku i przed porodem. Co jeść?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?