Ból brzucha w ciąży – kłujący ból brzucha w ciąży. Przyczyny

Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Źródło: 123RF
Ból brzucha w ciąży może wystąpić z różnych przyczyn, jednak nie zawsze musi świadczyć o powikłaniach. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze i opisywany jest, jako ból brzucha w ciąży jak przy okresie. W wielu przypadkach wynika z powiększającej się macicy, zmian hormonalnych oraz ruchów dziecka.

Ból brzucha w ciąży powinien zostać zgłoszony lekarzowi, by nie doprowadzić do powikłań. Szczególnie ważna jest szybka reakcja, gdy występują dodatkowe objawy, jak:

 • krwawienie lub plamienie z pochwy,
 • silne skurcze,
 • gorączka,
 • wymioty,
 • biegunka.

Część kobiet skarży się na ból po prawej stronie brzucha w ciąży, który może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego ważna jest konsultacja lekarska w celu rozpoznania i w razie konieczności wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Przyczyny bólu brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży nie powinien być lekceważony, gdyż niekiedy może świadczyć o komplikacjach płodu, jednak w wielu przypadkach nie stanowi zagrożenia dla matki, ani dziecka. Dla wykluczenia powikłań warto skonsultować się z ginekologiem.

Do przyczyn bólu brzucha w ciąży zaliczyć należy:

 • powiększającą się macicę,
 • ruchy dziecka,
 • odklejanie się łożyska,
 • tzw. skurcze przepowiadające – występujące tuż przed porodem,
 • poronienie,
 • przedwczesny poród.

Nie zawsze ból brzucha ma bezpośredni wpływ z ciążą oraz płodem. Niekiedy wskazuje na inne dolegliwości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży. Są to m.in.: kolka nerkowa, zapalenie wyrostka robaczkowego oraz zaburzenie pracy jelit. 

Co oznacza ból brzucha w ciąży jak na okres? 

Ból brzucha to pojęcie ogólne i ważne jest, by obserwować m.in.:

 • dokładną lokalizację bólu,
 • jego charakter,
 • częstotliwość występowania,
 • objawy dodatkowe,
 • natężenie bólu.

Dokładne opisanie bólu zdecydowanie ułatwi rozpoznanie przyczyny. Ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem zwykle jest stanem naturalnym i nie powinien budzić niepokoju, jednak dla pewności warto poinformować o tym swojego lekarza.

Ból brzucha w ciąży jak na okres najczęściej świadczy o właściwie powiększającej się macicy. W pierwszym trymestrze ból zwykle opisywany jest, jako kłujący i rozrywający. Dokładniej wynika to z działania hormonów – podwyższenia poziomu progesteronu we krwi. Odpowiada on za przekrwienie tkanek. Ból często występuje w pachwinach, jeśli jednak towarzyszą mu dodatkowe objawy, ważna jest konsultacja lekarska. 

Kłujący ból brzucha w ciąży

Niekiedy ból brzucha w ciąży opisywany jest mianem kłującego. Co oznacza taki rodzaj dolegliwości? Bardzo często jest to objaw zgagi, do której dochodzi na skutek pomniejszenia napięcia mięśnia w dolnej części przełyku. Dochodzi do refluksu żołądkowo-przełykowy, nazywanego właśnie, jako zgaga. 

Jeśli poza kłuciem występuje plamienie, bądź krwawienie z pochwy taki stan może oznaczać poronienie, bądź ciążę pozamaciczną, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie wszystkich objawów. Kłucie w podbrzuszu niekiedy występuje na skutek przedwczesnego odklejania się łożyska,jednak zwykle towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak skurcze 
i krwawienie z pochwy. 

Ból brzucha we wczesnej ciąży

Jak już wcześniej wspomniano bóle brzucha na początku ciążypojawiają się najczęściej poprzez powiększającą się macicę, a także wzrost płodu. 

Bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży obecne są przede wszystkimna skutek zmian hormonalnych.Niestety początek ciąży jest również obarczony ryzykiem poronienia, którego jednym z głównych objawów jest właśnie ból brzucha. Gdy jest to silny ból brzucha w ciąży 
i ma charakter skurczowy, bądź towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące symptomy, ważna jest szybka konsultacja lekarska. 

Bóle brzucha w ciąży – po prawej lub lewej stronie

Poza dokładną obserwacją częstotliwości i charakteru objawów należy także zwracać uwagę na lokalizację dolegliwości. Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może oznaczać co innego, niż ból brzucha w ciąży z lewej stronyCo zatem sugeruje wystąpienie dyskomfortu z danej strony brzucha?

 • ból brzucha w ciąży po prawej stronie– w wielu przypadkach oznacza on zapalenie wyrostka robaczkowego, kamicę żółciową, problemy jelit, bądź zapalenie jelita drażliwego,
 • ból brzucha po lewej stronie w ciąży – niekiedy jest on oznaką kolki nerkowej, ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki, torbieli na jajnikach lub zapalenia jelit.

Ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze

Ból w dole brzucha w ciąży w jej zaawansowanym stadium najczęściej występuje tuż przed porodem i oznacza zbliżające się przyjście dziecka na świat. Często są to tzw. skurcze przepowiadające, które pojawiają się przed samym porodem. 

Czytaj również:

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA