Ból brzucha w ciąży – kłujący ból brzucha w ciąży. Przyczyny

Ból brzucha w ciąży może wystąpić z różnych przyczyn, jednak nie zawsze musi świadczyć o powikłaniach. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze i opisywany jest, jako ból brzucha w ciąży jak przy okresie. W wielu przypadkach wynika z powiększającej się macicy, zmian hormonalnych oraz ruchów dziecka.
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból brzucha w ciąży powinien zostać zgłoszony lekarzowi, by nie doprowadzić do powikłań. Szczególnie ważna jest szybka reakcja, gdy występują dodatkowe objawy, jak:

 • krwawienie lub plamienie z pochwy,
 • silne skurcze,
 • gorączka,
 • wymioty,
 • biegunka.

Część kobiet skarży się na ból po prawej stronie brzucha w ciąży, który może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego ważna jest konsultacja lekarska w celu rozpoznania i w razie konieczności wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Przyczyny bólu brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży nie powinien być lekceważony, gdyż niekiedy może świadczyć o komplikacjach płodu, jednak w wielu przypadkach nie stanowi zagrożenia dla matki, ani dziecka. Dla wykluczenia powikłań warto skonsultować się z ginekologiem.

Do przyczyn bólu brzucha w ciąży zaliczyć należy:

 • powiększającą się macicę,
 • ruchy dziecka,
 • odklejanie się łożyska,
 • tzw. skurcze przepowiadające – występujące tuż przed porodem,
 • poronienie,
 • przedwczesny poród.

Nie zawsze ból brzucha ma bezpośredni wpływ z ciążą oraz płodem. Niekiedy wskazuje na inne dolegliwości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży. Są to m.in.: kolka nerkowa, zapalenie wyrostka robaczkowego oraz zaburzenie pracy jelit. 

Co oznacza ból brzucha w ciąży jak na okres? 

Ból brzucha to pojęcie ogólne i ważne jest, by obserwować m.in.:

 • dokładną lokalizację bólu,
 • jego charakter,
 • częstotliwość występowania,
 • objawy dodatkowe,
 • natężenie bólu.

Dokładne opisanie bólu zdecydowanie ułatwi rozpoznanie przyczyny. Ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem zwykle jest stanem naturalnym i nie powinien budzić niepokoju, jednak dla pewności warto poinformować o tym swojego lekarza.

Ból brzucha w ciąży jak na okres najczęściej świadczy o właściwie powiększającej się macicy. W pierwszym trymestrze ból zwykle opisywany jest, jako kłujący i rozrywający. Dokładniej wynika to z działania hormonów – podwyższenia poziomu progesteronu we krwi. Odpowiada on za przekrwienie tkanek. Ból często występuje w pachwinach, jeśli jednak towarzyszą mu dodatkowe objawy, ważna jest konsultacja lekarska. 

Kłujący ból brzucha w ciąży

Niekiedy ból brzucha w ciąży opisywany jest mianem kłującego. Co oznacza taki rodzaj dolegliwości? Bardzo często jest to objaw zgagi, do której dochodzi na skutek pomniejszenia napięcia mięśnia w dolnej części przełyku. Dochodzi do  refluksu żołądkowo-przełykowy, nazywanego właśnie, jako zgaga. 

Jeśli poza kłuciem występuje plamienie, bądź krwawienie z pochwy taki stan może oznaczać poronienie, bądź ciążę pozamaciczną, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie wszystkich objawów. Kłucie w podbrzuszu niekiedy występuje na skutek przedwczesnego odklejania się łożyska,jednak zwykle towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak skurcze 
i krwawienie z pochwy. 

Ból brzucha we wczesnej ciąży

Jak już wcześniej wspomniano bóle brzucha na początku ciążypojawiają się najczęściej poprzez powiększającą się macicę, a także wzrost płodu. 

Bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży obecne są przede wszystkimna skutek zmian hormonalnych.Niestety początek ciąży jest również obarczony ryzykiem poronienia, którego jednym z głównych objawów jest właśnie ból brzucha. Gdy jest to silny ból brzucha w ciąży 
i ma charakter skurczowy, bądź towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące symptomy, ważna jest szybka konsultacja lekarska. 

Bóle brzucha w ciąży – po prawej lub lewej stronie

Poza dokładną obserwacją częstotliwości i charakteru objawów należy także zwracać uwagę na lokalizację dolegliwości. Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może oznaczać co innego, niż ból brzucha w ciąży z lewej stronyCo zatem sugeruje wystąpienie dyskomfortu z danej strony brzucha?

 • ból brzucha w ciąży po prawej stronie– w wielu przypadkach oznacza on zapalenie wyrostka robaczkowego, kamicę żółciową, problemy jelit, bądź zapalenie jelita drażliwego,
 • ból brzucha po lewej stronie w ciąży – niekiedy jest on oznaką kolki nerkowej, ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki, torbieli na jajnikach lub zapalenia jelit.

Ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze

Ból w dole brzucha w ciąży w jej zaawansowanym stadium najczęściej występuje tuż przed porodem i oznacza zbliżające się przyjście dziecka na świat. Często są to tzw. skurcze przepowiadające, które pojawiają się przed samym porodem. 

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij