Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Ból pleców w ciąży - jak go złagodzić i czy jest niebezpieczny?

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety, który jednocześnie wiąże się z pewnymi ograniczeniami oraz dolegliwościami, w tym bólami kręgosłupa. Choć nie doświadczają ich wszystkie panie w ciąży, to jednak zdarzają się one dość często. To naturalna reakcja organizmu na działanie hormonów i nadmierne obciążenie kości, mięśni i stawów. Zobacz, jak radzić sobie z bólem pleców w ciąży.
Kobieta czuje ból pleców w ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ból kręgosłupa w ciąży to powszechna dolegliwość, która może dotyczyć wszystkich jego odcinków.
  • Choć ból kręgosłupa u ciężarnej jest naturalnym zjawiskiem, to jednak nie należy go ignorować.
  • Bóle kręgosłupa można zmniejszać maściami, ale również aktywnością fizyczną. Sprawdź, jak jeszcze.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza ból pleców? Co zrobić, gdy bolą plecy?
Spis treści

Czy i gdzie bolą plecy w ciąży?

Okres ciąży wiąże się zarówno ze wspaniałymi przeżyciami i całym mnóstwem wzruszeń, jak i z chwilami smutku, cierpienia czy zwyczajnych dolegliwości fizycznych.

Jednym z takich problemów jest ból pleców w ciąży. Doświadcza go nawet co druga kobieta w ciąży, a jego pojawianie się może mieć związek ze/z:

  • zmianami hormonalnymi,
  • zmianą środka ciężkości ciała,
  • wzrostem masy ciała,
  • powiększającą się macicą
  • ogólną kondycją fizyczną kobiety,
  • schorzeniami kręgosłupa, z którymi zmagała się jeszcze zanim zaszła w ciążę.

Ból kręgosłupa w ciąży może przybierać różne formy. Manifestuje się m.in. jako ból:

  • krzyża - to ból w dole pleców w ciąży. Może być też określany jako ból pleców w okolicy nerek. Ma związek z przesunięciem środka ciężkości ciała, co powoduje pogłębiającą się lordozę krzyżowo-lędźwiową;
  • kręgosłupa lędźwiowego - przyczyną bólu na tym odcinku kręgosłupa jest zwykle działanie hormonów - relaksyny, progesteronu i estrogenu, które wpływają na elastyczność tkanki łącznej i kolagenu, przez co zwiększa się ruchomość w stawach krzyżowo-biodrowych. Na odcinku kręgosłupa lędźwiowego brakuje wówczas wystarczającej stabilizacji dla więzadeł, przez co krążek międzykręgowy może zostać łatwo przeciążony. Poza tym, dochodzi do zmiany środka ciężkości, co przekłada się na ból kręgosłupa lędźwiowego w ciąży;
  • po prawej stronie - ból zwykle wynika ze zmiany rozkładu sił na mięśnie i szkielet, co następnie prowadzi do rozwoju bólu między łopatkami, a także dolegliwościami ramion i karku;
  • z lewej strony - może świadczyć o nadmiernym przeciążeniu tej strony kręgosłupa;
  • łopatek - sprzyja temu zmiana postawy ciężarnej, która zaczyna się garbić i wysuwać głowę do przodu;
  • kręgosłupa piersiowego - to kolejny odcinek kręgosłupa, który może boleć ciężarną właśnie z powodu działania hormonów i nadmiernego obciążenia ciała.

Odpowiedź na pytanie - ,,czy w ciąży bolą plecy?” jest zatem jak najbardziej twierdząca. Dodatkowo może boleć na każdym odcinku. Zwykle jednak dolegliwości nasilają się w II i III trymestrze ciąży, gdy ciężarna przybiera na wadze.

Reklama

Ból pleców w ciąży i objawy towarzyszące

Generalnie ból kręgosłupa na późniejszych etapach ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Jednakże zdarzają się sytuacje, kiedy taka dolegliwość może niepokoić. Są to zazwyczaj przypadki, gdy bólowi pleców towarzyszą inne objawy.

No co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Zastanowić musi nas przede wszystkim ból brzucha i pleców w ciąży. Niektóre kobiety stresują się z tego powodu - na ogół niepotrzebnie, ponieważ te dolegliwości to odpowiedź organizmu na szybkie tycie i zmiany hormonalne.

Poza tym w II trymestrze ból podbrzusza i pleców w ciąży świadczy o rozciąganiu się macicy w wyniku szybkiego rozwoju dziecka - taka dolegliwość może być dla przyszłej mamy naprawdę męcząca.

Z kolei ból pleców i klatki piersiowej w ciąży wskazuje na to, że rosnący płód i macica naciskają na żebra i przeponę. Prowadzi to do dolegliwości bólowych.

Ból pleców, któremu towarzyszą skurcze, może wskazywać na rozpoczynającą się akcję porodową.

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Choć bolące plecy w ciąży to zazwyczaj naturalna kolej rzeczy, to jednak zdarzają się przypadki wymagające pomocy medycznej. To przede wszystkim silny ból pleców w ciąży, który utrudnia wykonywanie jakichkolwiek czynności i zakłóca codzienne funkcjonowanie.

Choć istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ciążą a bólem pleców, to jednak wpływ ciąży na kręgosłup u kobiety nie może być aż tak silny, by przyszła mama nie mogła przez większość czasu normalnie funkcjonować.

Tak silne bóle krzyża w ciąży warto zgłosić specjaliście, lekarzowi i fizjoterapeucie. Nagły ból pleców w ciąży może świadczyć o przeciążeniu.

Niekiedy pojawia się też ból pleców po poronieniu np. do 8 tygodnia ciąży. Towarzyszą mu:

  • skurcze w brzuchu,
  • bóle brzucha.

Takie objawy mogą trwać przez kilka dni.

Sytuacje, kiedy należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zbadania to:

  • ból kręgosłupa promieniujący do pośladka w ciąży - może być objawem rwy kulszowej,
  • gorączka towarzysząca bólowi,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • ból w okolicy spojenia łonowego,
  • ból pleców i pachwin w ciąży - może sugerować odklejenie się łożyska,
  • ból pleców i biegunka w ciąży - w niektórych przypadkach może sugerować poronienie.

Reklama

Ból pleców w ciąży w 1 trymestrze

Ból pleców na początku ciąży raczej nie jest tak powszechny, jak ta na dalszych jej etapach. Kręgosłup kobiety nie jest jeszcze obciążony nadmierną masą płodu, toteż ból krzyża we wczesnej ciąży nie ma raczej związku z przeciążeniem.

O czym zatem może świadczyć ból kręgosłupa w ciąży w pierwszym trymestrze? Czy może on stanowić zagrożenie dla rozwoju płodu lub dla zdrowia matki? Okazuje się, że zwykle nie. Zazwyczaj dziwny ból pleców na początku ciąży ma swoje uzasadnienie w działaniu hormonów - relaksyny i progesteronu. Oddziałują one na to, by miednica się poszerzyła i doszło do rozluźnienia więzadeł. Taka dolegliwość będzie dotyczyć przede wszystkim bólu krzyża na początku ciąży. Tak też zareaguje kręgosłup lędźwiowy, gdzie brak wystarczającej stabilizacji dla więzadeł.

Co ciekawe, niektóre kobiety uznają ból pleców jako pierwszy objaw ciąży. Może się pojawić przy zagnieżdżeniu zarodka.

Reklama

Ból pleców w ciąży w 2 trymestrze

Doświadczasz bólu na dole w 2 trymestrze ciąży? Nie powinnaś się niepokoić. Taki ból to normalne doświadczenie większości ciężarnych. Drugi trymestr to już taki etap ciąży, gdy w organizmie kobiety zachodzą tak widoczne zmiany, że bóle stają się coraz bardziej dotkliwe.

Taka dolegliwość może świadczyć o rozciągających się więzadłach macicy i rozluźnieniu struktur miednicy. Co więcej, ból pleców w drugim trymestrze ciąży ma związek ze zmieniającym się środkiem ciężkości ciała kobiety. Ciężarnej nie tylko rośnie brzuch ciążowy, ale również piersi, które stanowią dodatkowe obciążenie.

Bóle na dole pleców w 2 trymestrze ciąży mogą zacząć również promieniować do pośladka oraz nóg, co niekoniecznie ma związek np. z rwą kulszową w ciąży, ale jest objawem towarzyszącym obciążeniu ciążowemu. Szósty miesiąc ciąży, a więc końcówka drugiego trymestru to taki moment, gdy macica gwałtownie rośnie, co może stanowić nie lada obciążenie dla organizmu.

Reklama

Ból pleców w ciąży w 3 trymestrze

Trzeci trymestr to czas, gdy ciąża jest już dobrze widoczna, a przy tym obciąża w największym stopniu organizm i kręgosłup przyszłej matki. U niektórych kobiet ból pleców w 3 trymestrze ciąży może być tak intensywny, że utrudnia podejmowanie nawet podstawowych czynności.

Ma to jednak swoje uzasadnienie. Ból pleców na dole w 3 trymestrze ciąży ma związek z macicą, nadmiernie uciskającą na naczynia krwionośne i nerwy. W 9 miesiącu ciąży ból krzyża może nawet utrudnić poruszanie, przez co kobieta jest zmuszona do tego, by spędzać większość czasu w pozycji półleżącej albo leżącej. Niestety, taka decyzja nie jest właściwa, bo tego typu pozycje wzmagają jeszcze doświadczenia bólowe.

Charakterystycznym objawem jest ból krzyża przed porodem - gdy odczujesz ból pleców pod koniec ciąży może to sugerować, że już niedługo rozpocznie się poród.

Reklama

Co na ból pleców w ciąży?

Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa w ciąży? Wiele przyszłych mam podejmując decyzję związaną z tym, co zastosować na ból pleców w ciąży, stawia przede wszystkim na metody związane z aplikacją określonych specyfików na bolące miejsca. Tymczasem żel czy maść na ból pleców w ciąży to tylko doraźny sposób na wyciszenie dolegliwości bólowych. Gdy preparat przestanie działać, bóle mogą wrócić. Poza tym, trzeba też wiedzieć, czym smarować plecy w przypadku bólu w ciąży. Nie każdy środek jest bezpieczny dla przyszłej mamy.

Zatem, jak złagodzić ból pleców w ciąży? Co pomaga na ból kręgosłupa w ciąży? Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, co jest ich przyczyną. To przede wszystkim rozciąganie się kości miednicy, by główka dziecka mogła przedostać się przez kanał rodny, ale również nadmierne obciążenie spowodowane zbyt dużą masą ciała i zmianą środka ciężkości.

Dlatego, tym, co przyniesie rezultat będą również ćwiczenia na ból kręgosłupa w ciąży. To mit, że przyszła mama nie powinna ćwiczyć. Aktywność fizyczna sprawia, że można pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości.

 Co jeszcze robić na ból pleców w ciąży? Warto wdrożyć:

  • odpowiednią pozycję do spania - aby zniwelować ból pleców w ciąży podczas leżenia kładź się na boku,
  • delikatny masaż przez osobę zajmującą się tą usługą u ciężarnych,
  • plastrowanie odciążające mięśnie kręgosłupa,
  • stosowanie termoforu.

Bóle pleców w ciąży przed porodem powinny skłonić do kontaktu z lekarzem, bo być może rozpoczyna się już akcja porodowa.

Reklama

Ból pleców po porodzie

O czym świadczy ból pleców po porodzie? Uściślijmy. Ból pleców w odcinku lędźwiowym po porodzie to najprawdopodobniej efekt obciążenia kręgosłupa przez ostatnie miesiące. Taka dolegliwość wskazuje też na osłabienie i rozciągnięcie mięśni brzucha.

Ból pleców po ciąży na szczęście zazwyczaj szybko miła. Ból kręgosłupa po porodzie utrzymuje się z reguły do 2-3 tygodni - jeżeli trwa dłużej, należy w tym zakresie skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który zaproponuje metody walki z tą dolegliwością, najpierw określając jej przyczynę.

Ból pojawia się nie tylko po porodzie naturalnym, ale też po cesarskim cięciu. Blizna po cesarce ma to do siebie, że może ulec zrośnięciu z innymi tkankami, które ją okalają. To prowadzi do zwiększonej tkliwości tkanek i przenoszeniu obciążeń na odcinek lędźwiowo-krzyżowy.

Kobieta będąca w połogu, powinna pamiętać o prawidłowej postawie podczas karmienia i czynności pielęgnacyjnych związanych z opieką nad dzieckiem. Ból pleców w połogu może świadczyć o tym, że przeciąża swój kręgosłup, nosząc ciężkie rzeczy albo w niewłaściwy sposób podnosząc maluszka.

W trosce o przyszłe mamy stworzyliśmy specjalny e-book, w którym znajduje się mnóstwo informacji na temat tego, jak dbać o plecy w ciąży. Kliknij w link i przekonaj się sama: https://www.medme.pl/assets/EBOOK_Bol_plecow_w_ciazy_MEDME_PBKM.pdf

Czytaj również

Bibliografia

  • Ból pleców w ciąży, Medme PBKM, https://www.medme.pl/assets/EBOOK_Bol_plecow_w_ciazy_MEDME_PBKM.pdf, [dostęp: 01.12.2023].
  • A. Miksza, N. Smolarek, Dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowo-krzyżowej u kobiet w ciąży, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (50) 2017, http://www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2017/1/115_1_50_2017.pdf, [dostęp: 01.12.2023].
  • A.B. Pilewska-Kozak i inni, Dolegliwości bólowe pleców u kobiet w ciąży – doniesienie wstępne, t. Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(11):245-254. eISSN 2391- 8306, DOI http://dx.doi.org/10.5281/zenodo.166317 http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/view/3991.
  • K. Urtnowska i inni, Fizjologiczne zmiany w układzie ruchu ciężarnej oraz związane z tym dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo - krzyżowego – badanie stopnia odczuwania bólu kręgosłupa w trakcie prawidłowo przebiegającej, Journal of Education, Health and Sport. 2015;5(7):105-116. ISSN 2391-8306. DOI 10.5281/zenodo.19324 http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/view/2015%3B5%287%29%3A96-10, [dostęp: 01.12.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Kształt brzucha w ciąży - od czego zależy? Czy ułożenie dziecka ma znaczenie?
Kobieta z nietypowym kształtem brzucha w ciąży
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!