Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Co to jest mania? Objawy stanów maniakalnych

Mania to zaburzenie psychiczne, które może zaburzyć funkcjonowanie jednostki w środowisku. Jak rozpoznać epizod maniakalny i co robić, gdy mamy do czynienia z manią?
Epizod maniakalny
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest mania?

Mania to zaburzenie psychiczne należące do grupy zaburzeń afektywnych. Charakteryzuje się ono występowaniem podwyższonego nastroju lub znacznego rozdrażnienia. Najczęściej stany maniakalne są dla pacjentów doświadczeniami przyjemnymi, które kojarzą się im ze szczęściem. Osoby, które podczas epizodów maniakalnych odczuwają rozdrażnienie mają zupełnie inne doświadczenia – szybko się frustrują, a ich gniew się nasila. W przypadku tej odmiany manii nadmiar energii odczuwany przez pacjenta zużywany jest bezproduktywnie lub wręcz destrukcyjnie. 

Reklama

Objawy manii 

U niemal 100% osób, których dotyczy mania, w trakcie epizodu maniakalnego pojawia się niewiarygodna gadatliwość, którą ciężko jest jakkolwiek poskromić. Prawie 90% pacjentów skarży się na pobudzenie psychoruchowe, a u około 80% ludzi pojawia się zmniejszona potrzeba snu lub ogólne zaburzenia rytmu dobowego

Obserwuje się również objawy takie, jak:

Reklama

Przyczyny zaburzeń maniakalnych 

Badacze nie są do końca zgodni co do przyczyn pojawiania się manii. Zwykle uznaje się, że epizod maniakalny powstaje na skutek wzrostu produkcji serotoniny i noradrenaliny w organizmie. Wpływ na jego wystąpienie mogą mieć również narkotyki takie, jak kokaina i amfetamina oraz niektóre leki. Do rozwoju manii mogą przyczynić się także choroby somatyczne: 

Warto wiedzieć, że pierwszy epizod maniakalny pojawia się zwykle między 15. a 30. rokiem życia, choć nie jest wykluczone jego wystąpienie w dzieciństwie lub bardzo dojrzałym wieku.

Reklama

Objawy hipotonii 

Ze względu na intensywność podwyższonego nastroju oraz występowanie dodatkowych objawów, wyodrębniono trzy rodzaje manii. Jednym z nich jest hipomania. Ma ona zdecydowanie najłagodniejszy przebieg ze wszystkich typów manii. Podczas hipomanii zmiany nastroju są krótkotrwałe i jest on wówczas jedynie lekko wzmożony. Dochodzi również do większej ochoty pacjenta na spotkania towarzyskie, nieznacznie zmniejsza się potrzeba snu, nie występują urojenia ani omamy. Sposób w jaki zachowuje się jednostka nie wpływa znacząco na jej relacje z innymi ludźmi czy kontakty zawodowe.

Reklama

Epizody maniakalne bez objawów psychotycznych

Jeśli epizod maniakalny utrzymuje się przez co najmniej tydzień, uniemożliwiając tym samym jednostce wykonywanie codziennej pracy i normalne funkcjonowanie w środowisku, mamy do czynienia z manią bez objawów psychotycznych. 

 • Nastrój pacjenta może być wówczas nieadekwatny do sytuacji, 
 • pojawia się niekontrolowane podniecenie, 
 • wzmożona energia, 
 • słowotok, 
 • zniesienie zahamowań, 
 • silne roztargnienie, 
 • a także drażliwość. 

Sytuacji nie poprawiają objawy, takie jak skłonność do ryzykownych zachowań czy zawyżona samoocena.

Reklama

Mania z objawami psychotycznymi

Mania psychotyczna to rodzaj manii, który jest bardzo zbliżony do schizofrenii. Oprócz drażliwości 
i podejrzliwości pojawiają się wówczas:

 • urojenia prześladowcze, 
 • gonitwa myśli, 
 • zachowania agresywne, 
 • słowotok,
 • słyszenie głosów. 

W skrajnych przypadkach może dojść do samozaniedbania i przemocy ze strony pacjenta. Aby możliwe było postawienie diagnozy epizodu maniakalnego, stan ten musi trwać co najmniej tydzień, najlepiej gdyby wiązał się on z koniecznością hospitalizacji chorego. Zaburzenia nastroju powinny być natomiast na tyle silne, by w znaczącym stopniu zakłócić funkcjonowanie pacjenta, zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Trzeba pamiętać, że osoba przeżywająca epizod maniakalny z objawami psychotycznymi może stanowić zagrożenie dla siebie i innych osób. Diagnozę epizodu maniakalnego można przeprowadzić, o ile nie jest ona wynikiem choroby somatycznej lub skutkiem zażycia substancji psychoaktywnych.

Reklama

Leczenie zespołu maniakalnego

Leczenie manii jest sprawą jednostkową i zależy od jej rodzaju i nasilenia. Zwykle wykorzystuje się leki:

 • stabilizujące nastrój, 
 • przeciwpsychotyczne, 
 • przeciwpadaczkowe,
 • pochodne benzodiazepiny. 

Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia diagnoza, ponieważ może okazać się, że mania jest następstwem innych zaburzeń psychicznych lub choroby somatycznej. To sprawia, że stany maniakalne czasem wymagają konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji, m.in. psychiatry czy neurologa.

Zobacz także:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zaburzenia i choroby psychiczne
Schizofrenia prosta - przyczyny, objawy, leczenie
choroba psychiczna
Nerwica wegetatywna (somatyczna) - przyczyny i objawy
Nerwica narządowa
Osobowość histrioniczna - przyczyny, objawy i test. Jak sobie radzić?
Osobowość histrioniczna
Podobne artykuły
Osobowość borderline
Osobowość borderline - co to jest i jak się objawia? Test, leczenie
Osoba z zaburzeniami osobowści
Choroba afektywna dwubiegunowa - co to jest? Objawy
Leczenie schizofrenii
Schizofrenia - objawy u dorosłych i dzieci. Jak rozpoznać?
Pacjentka z problemem mizofonii
Mizofonia - jak się objawia? Czy to choroba psychiczna?
Żołnierz trzyma klocki z litrami na dłoni, które tworzą napis PTSD
PTSD (zespół stresu pourazowego) - co to jest i jak się objawia? Test i leczenie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!