Wstydliwe nawyki i ich wpływ na zdrowie

Każdy z nas posiada nawyk, którego się wstydzi. Występują one głównie na tle nerwowym oraz mają związek z dzieciństwem. Czy przyzwyczajenia te mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie? Sprawdźmy.

Spis treści

Różnie reagujemy na stres i w swój indywidualny, niewymuszony sposób staramy się z nim walczyć. Jedni z nas kurczowo ściskają jakiś przedmiot, inni stosują ćwiczenia oddechowe lub przebierają nogami. Są jednak nawyki, które wyglądają nieestetycznie i niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Popularne nawyki

Jednym z najczęściej występujących nawyków jest obgryzanie paznokci, zwane onychogafią. Skutkiem takiego zachowania jest znaczne skrócenie płytki paznokcia. Zwiększa się ryzyko zarażeń bakteryjnych, a przez kontakt z jamą ustną dochodzi do zapalenia jamy ustnej oraz opryszczki.

Z obgryzaniem paznokci można walczyć farmakologicznie, podając leki przeciwdepresyjne. Skuteczne jest również pokrywanie paznokci specjalną, źle smakującą substancją w postaci lakieru.

Innym zjawiskiem jest dłubanie w nosie i czasem towarzyszące temu zjadanie wydzieliny z nosa. Czynność ta zwana jest mukofagią i należy do tak zwanego łaknienia spaczonego. Dochodzi do niego, gdy człowieka zjada to, co z reguły nie nadaje się do spożycia. Dłubanie w nosie jest dość powszechne, ale zarazem szkodliwe.

Notoryczne dłubanie może doprowadzić do przeczosów, czyli zranień wewnątrz nosa, a nawet rozerwania przegrody nosowej. Dochodzi wówczas do krwawienia i infekcji. To z kolei może skutkować poważnymi powikłaniami, w tym infekcją mózgu, choć raczej w skrajnych przypadkach.

Gryzienie

Często spotykanym nawykiem jest gryzienie wewnętrznej strony policzków oraz warg. To pewna forma radzenia sobie ze stresem, która może mieć charakter autodestrukcyjny – poprzez zadawanie sobie bólu osoba dotknięta tym nawykiem uspokaja się. Obgryzanie polega początkowo na delikatnym skubaniu boków, przechodząc w coraz bardziej zagrażające zdrowiu czynności.

W wyniku gryzienia policzków może dojść do zapalenia jamy ustnej. Rany w tym miejscu bardzo trudno się goją i wywołują zakażenia bakteryjne. Podobnie w przypadku warg – ich skubanie może doprowadzić do ran, krwawienia z ust, pieczenia i różnego rodzaju infekcji.

Jeśli doszło do zakażenia, należy wybrać się do dentysty, który przepisze odpowiednie leki. Walkę ze złym nawykiem warto rozpocząć od wprowadzenia zamienników – gumy do żucia, lizaków lub cukierków do ssania. W przypadku ust warto stosować pomadki ochronne, które zniechęcają do oblizywania warg.

Zobacz: Chcesz zmienić złe nawyki? Oto 7 zasad żywienia, które musisz zacząć stosować

Reklama

Zdrapywanie ran i strupów

Kolejnym złym przyzwyczajeniem jest zdrapywanie zaschniętej krwi z gojącej się rany lub zaskórników. Łączy się to, podobnie jak w innych przypadkach, ze stresem.

Zdrapywanie strupów może mieć nieprzyjemnie skutki. W miejscu gojenia się rany powstaje blizna. W przypadku zaskórników natomiast doprowadza się do ich rozprzestrzeniania. Oprócz tego może dojść do zakażenia. Brudne ręce pełne są bakterii, które w wyniku zdrapania zaschniętej krwi dostają się do rany i powodują zakażenie.

Żeby poradzić sobie z tym nawykiem, warto wybrać się do dermatologa, który dobierze odpowiedni środek – krem lub tabletki. Należy też znaleźć dla rąk inne zajęcie, by nie pozwalać sobie na rozdrapywanie ran oraz zaskórników.

Zobacz: Przejadanie po treningu. Jak przerwać zły nawyk?

fot. Michael, licencja CC, flickr.com/photos/7298413@N06/8782246559

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 21)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!