Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?

Obgryzanie i zjadanie paznokci, dłubanie w nosie, rozdrapywanie i jedzenie strupów - wiele osób posiada taki wstydliwy nawyk. Występują one głównie na tle nerwowym oraz mają związek z dzieciństwem. Czy przyzwyczajenia te mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie? Sprawdzamy.
Strup na nodze
Źródło: 123RF

Człowiek reaguje na stres i w swój indywidualny, niewymuszony sposób. Jedni z nas kurczowo ściskają jakiś przedmiot, inni stosują ćwiczenia oddechowe lub przebierają nogami. Są jednak nawyki, które wyglądają nieestetycznie i niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Obgryzanie paznokci

Jednym z najczęściej występujących nawyków jest obgryzanie paznokci, zwane onychogafią. Skutkiem takiego zachowania jest znaczne skrócenie płytki paznokcia. Zwiększa się ryzyko zarażeń bakteryjnych, a przez kontakt z jamą ustną dochodzi do zapalenia jamy ustnej oraz opryszczki.

Z obgryzaniem paznokci można walczyć farmakologicznie, podając leki przeciwdepresyjne. Skuteczne jest również pokrywanie paznokci specjalną, źle smakującą substancją w postaci lakieru.

Długanie w nosie i "zjadanie baboli"

Innym zjawiskiem jest dłubanie w nosie i czasem towarzyszące temu zjadanie wydzieliny z nosa. Czynność ta zwana jest mukofagią i należy do tak zwanego łaknienia spaczonego. Dochodzi do niego, gdy człowieka zjada to, co z reguły nie nadaje się do spożycia. Dłubanie w nosie jest dość powszechne, ale zarazem szkodliwe.

Notoryczne dłubanie może doprowadzić do przeczosów, czyli zranień wewnątrz nosa, a nawet rozerwania przegrody nosowej. Dochodzi wówczas do krwawienia i infekcji. To z kolei może skutkować poważnymi powikłaniami, w tym infekcją mózgu, choć raczej w skrajnych przypadkach.

Gryzienie warg i policzków

Często spotykanym nawykiem jest gryzienie wewnętrznej strony policzków oraz warg. To pewna forma radzenia sobie ze stresem, która może mieć charakter autodestrukcyjny – poprzez zadawanie sobie bólu osoba dotknięta tym nawykiem uspokaja się. Obgryzanie polega początkowo na delikatnym skubaniu boków, przechodząc w coraz bardziej zagrażające zdrowiu czynności.

W wyniku gryzienia policzków może dojść do zapalenia jamy ustnej. Rany w tym miejscu bardzo trudno się goją i wywołują zakażenia bakteryjne. Podobnie w przypadku warg – ich skubanie może doprowadzić do ran, krwawienia z ust, pieczenia i różnego rodzaju infekcji.

Jeśli doszło do zakażenia, należy wybrać się do dentysty, który przepisze odpowiednie leki. Walkę ze złym nawykiem warto rozpocząć od wprowadzenia zamienników – gumy do żucia, lizaków lub cukierków do ssania. W przypadku ust warto stosować pomadki ochronne, które zniechęcają do oblizywania warg.

Zdrapywanie i jedzenie strupów

Kolejnym złym przyzwyczajeniem jest zdrapywanie zaschniętej krwi z gojącej się rany lub zaskórników. Łączy się to, podobnie jak w innych przypadkach, ze stresem.

Zdrapywanie strupów może mieć nieprzyjemnie skutki. W miejscu gojenia się rany powstaje blizna. W przypadku zaskórników natomiast doprowadza się do ich rozprzestrzeniania. Oprócz tego może dojść do zakażenia. Brudne ręce pełne są bakterii, które w wyniku zdrapania zaschniętej krwi dostają się do rany i powodują zakażenie.

Żeby poradzić sobie z tym nawykiem, warto wybrać się do dermatologa, który dobierze odpowiedni środek – krem lub tabletki. Należy też znaleźć dla rąk inne zajęcie, by nie pozwalać sobie na rozdrapywanie ran oraz zaskórników.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Trądzik a stres - co pomaga w leczeniu?
Do czego prowadzi pracoholizm? Nie jest to większa wydajność

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Stan podgorączkowy - od ilu stopni? Przyczyny u dziecka i dorosłego
Zespół Westa - objawy i rokowania. Czy jest wyleczalny?
Arachnofobia – co to jest? Objawy, test i leczenie
Częste odbijanie - po jedzeniu i powietrzem. Co oznacza?
Anemia w ciąży – objawy. Co jeść i kiedy do szpitala?

Reklama