Dotyczy coraz większej liczby osób, dosłownie niszczy od środka. Sprawdź.
Dotyczy coraz większej liczby osób, dosłownie niszczy od środka. Sprawdź.
Dotyczy coraz większej liczby osób, dosłownie niszczy od środka. Sprawdź.

Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?

Obgryzanie i zjadanie paznokci, dłubanie w nosie, rozdrapywanie i jedzenie strupów - wiele osób posiada taki wstydliwy nawyk. Występują one głównie na tle nerwowym oraz mają związek z dzieciństwem. Czy przyzwyczajenia te mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie? Sprawdzamy.
Strup na nodze
Źródło: 123RF
Spis treści

Człowiek reaguje na stres i w swój indywidualny, niewymuszony sposób. Jedni z nas kurczowo ściskają jakiś przedmiot, inni stosują ćwiczenia oddechowe lub przebierają nogami. Są jednak nawyki, które wyglądają nieestetycznie i niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Reklama

Obgryzanie paznokci

Jednym z najczęściej występujących nawyków jest obgryzanie paznokci, zwane onychogafią. Skutkiem takiego zachowania jest znaczne skrócenie płytki paznokcia. Zwiększa się ryzyko zarażeń bakteryjnych, a przez kontakt z jamą ustną dochodzi do zapalenia jamy ustnej oraz opryszczki.

Z obgryzaniem paznokci można walczyć farmakologicznie, podając leki przeciwdepresyjne. Skuteczne jest również pokrywanie paznokci specjalną, źle smakującą substancją w postaci lakieru.

Dłubanie w nosie i "zjadanie baboli"

Innym zjawiskiem jest dłubanie w nosie i czasem towarzyszące temu zjadanie wydzieliny z nosa. Czynność ta zwana jest mukofagią i należy do tak zwanego łaknienia spaczonego. Dochodzi do niego, gdy człowieka zjada to, co z reguły nie nadaje się do spożycia. Dłubanie w nosie jest dość powszechne, ale zarazem szkodliwe.

Notoryczne dłubanie może doprowadzić do przeczosów, czyli zranień wewnątrz nosa, a nawet rozerwania przegrody nosowej. Dochodzi wówczas do krwawienia i infekcji. To z kolei może skutkować poważnymi powikłaniami, w tym infekcją mózgu, choć raczej w skrajnych przypadkach.

Reklama

Gryzienie warg i policzków

Często spotykanym nawykiem jest gryzienie wewnętrznej strony policzków oraz warg. To pewna forma radzenia sobie ze stresem, która może mieć charakter autodestrukcyjny – poprzez zadawanie sobie bólu osoba dotknięta tym nawykiem uspokaja się. Obgryzanie polega początkowo na delikatnym skubaniu boków, przechodząc w coraz bardziej zagrażające zdrowiu czynności.

W wyniku gryzienia policzków może dojść do zapalenia jamy ustnej. Rany w tym miejscu bardzo trudno się goją i wywołują zakażenia bakteryjne. Podobnie w przypadku warg – ich skubanie może doprowadzić do ran, krwawienia z ust, pieczenia i różnego rodzaju infekcji.

Jeśli doszło do zakażenia, należy wybrać się do dentysty, który przepisze odpowiednie leki. Walkę ze złym nawykiem warto rozpocząć od wprowadzenia zamienników – gumy do żucia, lizaków lub cukierków do ssania. W przypadku ust warto stosować pomadki ochronne, które zniechęcają do oblizywania warg.

Zdrapywanie i jedzenie strupów

Kolejnym złym przyzwyczajeniem jest zdrapywanie zaschniętej krwi z gojącej się rany lub zaskórników. Łączy się to, podobnie jak w innych przypadkach, ze stresem.

Zdrapywanie strupów może mieć nieprzyjemnie skutki. W miejscu gojenia się rany powstaje blizna. W przypadku zaskórników natomiast doprowadza się do ich rozprzestrzeniania. Oprócz tego może dojść do zakażenia. Brudne ręce pełne są bakterii, które w wyniku zdrapania zaschniętej krwi dostają się do rany i powodują zakażenie.

Żeby poradzić sobie z tym nawykiem, warto wybrać się do dermatologa, który dobierze odpowiedni środek – krem lub tabletki. Należy też znaleźć dla rąk inne zajęcie, by nie pozwalać sobie na rozdrapywanie ran oraz zaskórników.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
5 faktów o wpływie nauki na zdrowie i kondycję
Okulary na książkach
Przeczytaj artykuł
Obojnactwo - co oznacza prawdziwy i rzekomy hermafrodytyzm?
Obojnactwo
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Mężczyzna siedziący w łóżku
Podobne artykuły
Do czego prowadzi pracoholizm? Nie jest to większa wydajność
Uzależnienie od internetu
Współuzależnieni partnerzy
Współuzależnienie - objawy i terapia. Jak z niego wyjść?
Nietypowe uzależnienia
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?