Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej?

Nerwica to choroba emocji, dlatego same leki bez psychoterapii nie zlikwidują problemu. Konieczna może okazać się psychoterapia. Na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej?
Kobieta podczas psychoterapii
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Skąd bierze się nerwica?

O nerwicy mówi się, że jest to choroba emocji i nie ma nic wspólnego z anatomią, czyli tzw. stanem technicznym nerwów. Zaburzenia nerwicowe wynikają z naszych wewnętrznych konfliktów, których często nawet sobie nie uświadamiamy. Dlatego też często trudno je samemu rozwiązać. Konflikty te dotyczą przeważnie sprzeczności między tym, czego wymagamy od siebie lub wymaga od nas otoczenie, a naszymi prawdziwymi pragnieniami. Mechanizm zaburzeń nerwicowych polega więc na dostosowywaniu swoich zachowań do obowiązujących norm społecznych i jednoczesnym wypieraniu wewnętrznych potrzeb.

Ponieważ problem dotyczy tak naprawdę naszych emocji, leczenie farmakologicze pozwala tylko na wyciszenie objawów, jakie towarzyszą zaburzeniom nerwicowym. Pomóc w wyleczeniu się z nerwicy może dobry terapeuta, który pomoże ustalić wewnetrzne źródło problemu, a następnie je zlikwidować. Celem psychoterapii jest nauka pokonywania lęku, będącego nieodłącznym objawem każdej nerwicy. Ważnym elementem leczenia jest edukacja pacjenta na temat mechanizmów stanów lękowych i rozpoznawanie sytuacji lękotwórczych. Kluczowe jest też uczenie stopniowego pokonywania trudności przez włączanie się w działania, których wcześniej osoba unikała – począwszy od najłatwiejszych, a skończywszy na trudnych.

Reklama

Na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej?

W leczeniu nerwicy najlepiej sprawdzają się trzy rodzaje psychoterapii:

  • psychoterapia indywidualna – pacjent ma indywidualne wizyty u terapeuty. Spotkania odbywają się w zależności od natężenia problemów zdrowotnych raz lub kilka razy w tygodniu przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy.
  • terapia grupowa – pacjent w kilkuosobowej grupie uczestniczy w spotkaniach z terapeutą. Spotkania odbywają się raz lub kilka razy w tygodniu. Ten rodzaj terapii przeważnie stosuje się w sytuacjach, kiedy główny problem został już zdiagnozowany, a pacjent pracuje nad reakcjami własnego organizmu na sytuacje stresowe razem z innymi chorymi.
  • psychoterapia rodzinna – stosowana jest w sytuacji, gdy problemy wynikają z dysfunkcji w rodzinie i konieczne jest wypracowanie podstawowych standardów zachowań wszystkich członków rodziny.

Czytaj też: Relaksacja pomaga w leczeniu nerwicy

Psychoterapia jest jednak skuteczna tylko wówczas, kiedy pacjent jest chętny do współpracy z terapeutą i chce uwolnić się od nękających go zaburzeń. Czasem terapię trzeba po pewnym czasie powtórzyć w celu przypomnienia i wzmocnienia wybranych typów zachowań, które pomagają choremu sprawnie funkcjonować. Należy pamiętać, że w przypadku leczenia nerwicy żadne leki nie pomogą nam bez wsparcia psychoterapuety.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?
Zdenerowana dziewczynka
Stigma wokół psychoterapii: Dlaczego wielu ludzi boi się szukać pomocy?
Stigma wokół psychoterapii
Choleryk - jakie ma cechy? Wady i zalety cholerycznego typu osobowości
Zdenerowana kobieta z grymasem na twarzy
Podobne artykuły
Osoba flegmatyczna
Flegmatyk - kto to jest i jakie ma cechy osobowości? Jaki jest w związku, a jaki w pracy?
Melancholia
Melancholik - kto to jest i jakie ma cechy? Wady i zalety tego typu osobowości
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Odrzucenie przez rówieśników w szkole - jak pomóc?
Obojnactwo
Obojnactwo (hermafrodytyzm) - rzekome i prawdziwe. Co to jest?
Systematyczna desensytyzacja
Systematyczna desensytyzacja w terapii - etapy, techniki

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!