Najzdrowsze miejsce w internecie

Na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej?

Nerwica to choroba emocji, dlatego same leki bez psychoterapii nie zlikwidują problemu. Konieczna może okazać się psychoterapia. Na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej?
Kobieta podczas psychoterapii
Źródło: 123RF
Spis treści

Skąd bierze się nerwica?

O nerwicy mówi się, że jest to choroba emocji i nie ma nic wspólnego z anatomią, czyli tzw. stanem technicznym nerwów. Zaburzenia nerwicowe wynikają z naszych wewnętrznych konfliktów, których często nawet sobie nie uświadamiamy. Dlatego też często trudno je samemu rozwiązać. Konflikty te dotyczą przeważnie sprzeczności między tym, czego wymagamy od siebie lub wymaga od nas otoczenie, a naszymi prawdziwymi pragnieniami. Mechanizm zaburzeń nerwicowych polega więc na dostosowywaniu swoich zachowań do obowiązujących norm społecznych i jednoczesnym wypieraniu wewnętrznych potrzeb.

Ponieważ problem dotyczy tak naprawdę naszych emocji, leczenie farmakologicze pozwala tylko na wyciszenie objawów, jakie towarzyszą zaburzeniom nerwicowym. Pomóc w wyleczeniu się z nerwicy może dobry terapeuta, który pomoże ustalić wewnetrzne źródło problemu, a następnie je zlikwidować. Celem psychoterapii jest nauka pokonywania lęku, będącego nieodłącznym objawem każdej nerwicy. Ważnym elementem leczenia jest edukacja pacjenta na temat mechanizmów stanów lękowych i rozpoznawanie sytuacji lękotwórczych. Kluczowe jest też uczenie stopniowego pokonywania trudności przez włączanie się w działania, których wcześniej osoba unikała – począwszy od najłatwiejszych, a skończywszy na trudnych.

Na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej?

W leczeniu nerwicy najlepiej sprawdzają się trzy rodzaje psychoterapii:

  • psychoterapia indywidualna – pacjent ma indywidualne wizyty u terapeuty. Spotkania odbywają się w zależności od natężenia problemów zdrowotnych raz lub kilka razy w tygodniu przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy.
  • terapia grupowa – pacjent w kilkuosobowej grupie uczestniczy w spotkaniach z terapeutą. Spotkania odbywają się raz lub kilka razy w tygodniu. Ten rodzaj terapii przeważnie stosuje się w sytuacjach, kiedy główny problem został już zdiagnozowany, a pacjent pracuje nad reakcjami własnego organizmu na sytuacje stresowe razem z innymi chorymi.
  • psychoterapia rodzinna – stosowana jest w sytuacji, gdy problemy wynikają z dysfunkcji w rodzinie i konieczne jest wypracowanie podstawowych standardów zachowań wszystkich członków rodziny.

Czytaj też: Relaksacja pomaga w leczeniu nerwicy

Psychoterapia jest jednak skuteczna tylko wówczas, kiedy pacjent jest chętny do współpracy z terapeutą i chce uwolnić się od nękających go zaburzeń. Czasem terapię trzeba po pewnym czasie powtórzyć w celu przypomnienia i wzmocnienia wybranych typów zachowań, które pomagają choremu sprawnie funkcjonować. Należy pamiętać, że w przypadku leczenia nerwicy żadne leki nie pomogą nam bez wsparcia psychoterapuety.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
5 faktów o wpływie nauki na zdrowie i kondycję
Okulary na książkach
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Obojnactwo
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Mężczyzna siedziący w łóżku
Podobne artykuły
Bezsenność na tle nerwowym - jak sobie radzić?
Zespół Otella - objawy, test i leczenie. Jak rozmawiać?
Osobowość histrioniczna - test i objawy. Jak reagować?
Osobowość anankastyczna - w związku. Jaki test i terapia?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!